Temat: transfer plików ftp



Pobieranie 107.45 Kb.
Data02.11.2017
Rozmiar107.45 Kb.



Temat: TRANSFER PLIKÓW FTP

I.FTP


Graficzny interfejs stron World Wide Web postrzegany jest zazwyczaj jako najbardziej atrakcyjny element Sieci. Doświadczeni internauci wiedzą jednak, że prawdziwe skarby kryją się w zasobach serwerów FTP. Aby w pełni wykorzystać możliwości FTP, należy zaopatrzyć się w specjalne aplikacje.

1.Podstawowe informacje o FTP.

FTP (File Transfer Protocol) to nazwa protokołu umożliwiającego transmisję tekstu oraz plików binarnych pomiędzy odległymi komputerami podłączonymi do Internetu. Nazwą tą określa się nie tylko samą usługę, lecz często także i program - klienta FTP.

FTP działa na bazie protokołu TCP/IP, wykorzystując do transmisji danych port 20, natomiast do kontroli transmisji port 21.

Podstawową zaletą tego protokołu jest fakt, iż rozpoczęty, lecz nie zakończony pomyślnie transfer może zostać wznowiony i kontynuowany aż do pobrania pełnego pliku (bez ryzyka utraty danych, czy potrzeby ponownego ściągania pobranej już części pliku).

Z punktu widzenia użytkownika istotną różnicą pomiędzy protokołem FTP a HTTP (Hypertext Transfer Protocol - wykorzystywanym w przeglądarkach WWW) jest konieczność rejestrowania się (podawania identyfikatora oraz hasła) przy nawiązywaniu każdej sesji FTP z odległym serwerem. Dopiero po zakończeniu procesu identyfikacji internauta otrzymuje dostęp do odpowiednich, przeznaczonych dla niego, zasobów serwera. Ponieważ fizyczną niemożliwością jest założenie na każdym serwerze kont uprawniających potencjalnych użytkowników do uzyskania dostępu do danych zasobów, przyjęto jeden standard rejestrowania użytkowników w każdym systemie. Wszędzie tam, gdzie administratorzy udostępniają pewne dane szerszemu, anonimowemu gronu internautów utworzone zostaje jedno wspólne konto o identyfikatorze anonymous, dla którego właściwym hasłem jest zazwyczaj adres e-mail internauty.

Do momentu eksplozji WWW najpopularniejszą metodą pobierania plików z Internetu były anonimowe serwery FTP. Do dziś serwery FTP w "czystej" postaci znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba udostępnienia plików bez potrzeby ponoszenia dodatkowych nakładów na "oprawę graficzną", niezbędną w przypadku udostępniania plików osadzonych na stronach WWW. Coraz częściej jednak serwery FTP uzupełniane są o interfejsy utworzone w HTML-u lub wręcz konwertuje się je w całości na HTML/HTTP.

Protokół FTP jest poprawnie obsługiwany przez większość przeglądarek internetowych, dlatego z powodzeniem można ich używać zamiast specjalistycznych klientów FTP. Należy jednak pamiętać, że aplikacje te nie są niestety zbyt pomocne przy korzystaniu z serwerów FTP. Starsze wersje przeglądarek w wypadku zerwania komunikacji w trakcie transmisji nie potrafią "dociągnąć" brakujących fragmentów plików. Poza tym wyświetlają zawartość poszczególnych katalogów serwera FTP w formie linków HTML, co uniemożliwia zaznaczenie wielu plików do jednorazowego pobrania. Wyjątek stanowi Internet Explorer 5.0. Microsoft w najnowszej wersji programu ujednolicił sposób korzystania z zasobów FTP z wszelkimi operacjami wykonywanymi na lokalnych plikach. Integracja z Internetem posunięta została tak daleko, że wygląd okna z plikami znajdującymi się na odległym serwerze FTP jest identyczny jak w przypadku okna służącego do przeglądania zasobów lokalnych. 2.Zastosowania

Do czego służy FTP?


Setki serwerów podpiętych do sieci posiadają gigabajty plików, które dzięki FTP dostępne są dla każdego, kto posiada komputer z dostępem do internetu. FTP służy do łatwego i szybkiego poruszania się w gąszczu plików, a interface identyczny jak w eksploratorze windows sprawia, ze obsługa jest instynktownie prosta.

Co można na nich znaleźć?

Rozpowszechniane są na nich przede wszystkim programy w wersji freeware (za darmo) i shareware (możliwe do zarejestrowania za niewielką opłatą). Oprócz tego można na nich znaleźć właściwie wszystko: wersje demonstracyjne gier, dodatki do programów (tak zwane plug-iny), a nawet wiersze, teksty piosenek i scenariusze do filmów. Bogactwo danych jest ogromne i ciągle wzrasta.


Ale w takim razie, dlaczego pliki nie publikowane są na stronach internetowych?


Przede wszystkim: na serwerach FTP zawsze jest bardzo dużo plików. Ich umiejętne posegregowanie w katalogach powoduje, ze łatwo jest znaleźć określone pliki, a eksploracja serwera odbywa się tak samo jak eksploracja dysku twardego w komputerze (przygotowanie tego na stronach www byłoby bardzo czasochłonne, szczególnie w przypadku częstych zmian zawartości serwera). Inny argument to ten, że w FTP nie wykorzystuje się grafiki i muzyki, dlatego po serwerach można poruszać się szybciej nie marnując czasu na ładowanie zbędnych "dekoracji". Sprawdza się przysłowie, że najprostsze rozwiązanie jest najlepsze.


Kto inwestuje pieniądze tworząc serwery FTP?


Przede wszystkim wielkie firmy związane z biznesem komputerowym. Producenci sprzętu komputerowego udostępniają na swoich serwerach najnowsze sterowniki do swoich produktów, a producenci oprogramowania umieszczają na swoich serwerach aktualizacje do swoich programów oraz ich wersje demonstracyjne. Inne serwery zawierające różnego rodzaju darmowe pliki utrzymywane są przez firmy internetowe, które korzystają z pieniędzy z reklam w internecie oraz od sponsorów.

Co to są mirrory?

Aby nie robić tłoku na łączach do szczególnie popularnych serwerów, a także, aby nie zapychać łącz międzynarodowych, tworzy się w rożnych krajach i na rożnych kontynentach kopie zawartości dysków twardych owych serwerów - tzw. mirrory (ang. lustro, zwierciadło). W ten sposób te same programy i inne pliki można pobierać z komputerów znajdujących się stosunkowo niedaleko, zyskując na czasie i płacąc mniejszy rachunek za połączenie.

Ilekroć w Internecie pojawi się jakaś nowa wersja znanego programu, od razu chcielibyśmy ja mieć na własnym twardzielu. Niestety, transfer danych z zagranicy jest coraz wolniejszy, a programy zajmują coraz więcej megabajtów. Wystarczy jednak chwila zastanowienia:, po co ściągać coś ze Stanów przez godzinę, skoro można z Polski przez 15 minut? Nasze mirrory są aktualizowane, co kilka dni.

Nie wszyscy wiedzą, że zdecydowana większość tego, co pojawia się w znanych archiwach sieciowych takich jak TUCOWS, CDROM.COM, Coast, SimtelNet, WinSite czy Garbo, jest dostępna także w Polsce, na odpowiednich mirrorach. Pliki można pobierać zarówno z poziomu WWW, jak i FTP. Ja osobiście wolę FTP, ponieważ nie trzeba przekopywać się przez rozmaite strony podrzędne i "zwały" bannerów reklamowych, które znacznie wydłużają czas połączenia. Poniżej podaję adresy kilku największych polskich serwerów FTP, publicznie dostępnych (anonymous), na których są mirrorowane popularne internetowe archiwa oprogramowania. Namawiam wszystkich do korzystania z nich - gra warta jest świeczki, bowiem uzyskiwane transfery są prawie zawsze maksymalne dla danego połączenia; np. w przypadku modemów 33600 można uzyskać STAŁY transfer ok. 3,5-4,2 KB/s, w przypadku ISDN-u - 15-16 KB/s itd.



ftp://ftp.icm.edu.pl
ftp://sunsite.icm.edu.pl
Jest to największy serwer w Polsce. Zawiera on ponad 120 GB stale aktualizowanego oprogramowania, m.in. mirrory archiwów takich jak SimtelNet, Coast, WinSite, Garbo, Tucows, Aminet. Multum plików i aplikacji dla wszystkich systemów operacyjnych (także rożne dystrybucje Linuxa, FreeBSD). Podczas nawiązywania połączenia serwer nie podaje, jaki jest limit równocześnie zalogowanych użytkowników. Przypuszczalnie 150-200.


ftp://ftp.man.poznan.pl
Kolejny, superszybki serwer (Poznańskiej Sieci Metropolitalnej) zbudowany w oparciu o sprzęt firmy Silicon Graphics (6 procesorów R4400 (100 MHz, 50MFlops), 320 MB pamięci RAM, 25 GB pojemności dyskowej). W katalogach /pub, /mirror, /mirror1 (2, 3) internauci znajdą m.in. różne dystrybucje Linuxa i programy dla tego systemu, oprogramowanie dla systemu OS/2, archiwa Netscape Communications (najnowsze wersje pakietu Communicator, także kody źródłowe Mozilli), aplikacje dla MS-DOS-u, Windows itd. Najważniejsze są oczywiście aktualizowane bardzo często mirrory archiwów SimtelNet i Coast, także PAPA Winsock, a w nich tysiące programów share-/freeware, gier, dem i innych. Z serwera tego może równocześnie korzystać maksymalnie 60 użytkowników.

ftp://ftp.task.gda.pl
Serwer Trojmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej oferuje doprawdy imponującą liczbę mirrorów. W katalogu /games znajdziemy sporo dodatków i wersji shareware gier firmy id software (Doom, Heretic, Hexen, Quake I, Quake II). W katalogu /pub są wygodne aliasy do archiwów dostępnych w katalogu /mirror, m.in.:
wuarchive.wustl.edu
ftp.cdrom.com
ftp.funet.fi
ftp. eudora.com

i wiele innych.


Oczywiście, nie we wszystkich katalogach są kompletne mirrory, ale i tak znajdziemy tu mnóstwo pożytecznego oprogramowania i innego "stuffu", np. w mirrorze ftp.cdrom.com - poziomy, boty, edytory map, patche itd. do Quake'a I/II. Szczególnie interesujący jest jednak mirror archiwum TUCOWS (biorąc pod uwagę fakt, ze TUCOWS na SunSITE "chodzi" ostatnio bardzo wolno), w którym znajdziemy praktycznie wszystkie bieżące wersje popularnych programów. Limit użytkowników na tym serwerze: 150.



ftp://ftp.pwr.wroc.pl
Na tym serwerze (Politechnika Wrocławska) w katalogu /pub/linux jest sporo oprogramowania linuxowego, w tym także sam Linux: dystrybucje Slackware, RedHat. W katalogu /pub/amiga - oprogramowanie dla Amigi. Limit użytkowników nieznany.


ftp://ftp.cyf-kr.edu.pl
Bardzo dobry i szybki serwer krakowskiej sieci komputerowej Cyfronet. Linuxowcy znajdą tu dystrybucje RedHata, zaś użytkownicy PC - mirrory archiwów SimtelNet, Netscape Communications, Microsoftu, WinSite (temu ostatniemu przydałaby się częstsza aktualizacja). Stąd można też ściągnąć archiwa Usenetu, podobnie zresztą jak z ftp.icm.edu.pl. Z serwera może korzystać równocześnie maksymalnie 200 użytkowników.


ftp://ftp.tpsa.pl
ftp://ftp.tpnet.pl
Serwery Telekomunikacji Polskiej SA. Zawartość właściwie identyczna. Znajdziemy na nich mirrory archiwów SimtelNet, Coast, ZD-Net, Netscape Communications, CDROM.COM (program dla Windows i Unixa), ftp.redhat.com. Dostępna jest też dystrybucja Linux Slackware. W katalogu /vol/d1/ftp.zdnet.com/gamespark/demos atrakcja dla graczy: są tu najnowsze dema gier zamieszczanych w takich serwisach jak GamesDomain czy HappyPuppy.

II.BEZPIECZNE FTP Jedna z najstarszych usług internetowych - transfer plików przez FTP - nie oferowała bezpiecznego połączenia. Wszelkie przesyłane przez sieć dane można było przechwycić i bez problemu odczytać.


Nareszcie się to zmieniło dzięki firmie Ipswitch, która wprowadziła do programów WS_FTP Server oraz WS_FTP Pro Client obsługę protokołu SSL. Secure Sockets Layer zapewnia szyfrowane połączenia pomiędzy komputerem, który udostępnia pliki (serwerem), a komputerami pobierającymi dane (klientami).


W odróżnieniu od załączników poczty elektronicznej FTP umożliwia udostępnianie plików również osobom, których adresy nie są znane nadawcy-udostępniającemu. To tak zwane anonimowe FTP zapewnia protokołowi wielką popularność. Większość plików, w tym filmy MPEG czy muzyka MP3, jest przekazywana w Internecie właśnie przy użyciu tego protokołu. Zapewnia on również możliwość pobierania danych w wielu fragmentach, przez co łatwiej jest je przesyłać nawet na powolnych łączach. Powstało wiele programów z graficznym interfejsem ułatwiających ten proces. Wśród nich dużą popularność zdobyły właśnie produkty firmy Ipswitch.


Przedstawiciel producenta, Sumner Saitz, stwierdził: "Są to pierwsze rozwiązania pozwalające na bezpieczną pracę grupową. Umożliwiają swobodne pobieranie poufnych plików przez osoby pracujące zdalnie. Dotychczas musiały one prosić kogoś w centrali, aby zechciał przesłać im szyfrowaną pocztą elektroniczną potrzebne dane. Teraz mogą mieć do nich dostęp bez wprowadzania zagrożenia dla szczelności sieci korporacyjnej. FTP z SSL może być nawet alternatywą drogich sieci wirtualnych VPN".


Nowe wersje WS_FTP mogą automatycznie szyfrować i deszyfrować przekazy internetowe. WS_FTP Server pozwala ponadto na dostęp do baz danych Oracle, Microsoft Access i SQL Server poprzez ODBC (Open Database Connectivity). Programy działają pod systemami Windows NT/2000. WS_FTP Server 2.0 kosztuje 395 USD, a klient WS_FTP Pro - 6640 USD.

III.JAKI PROGRAM WYBRAĆ?

Dokładne zdefiniowanie wszystkich poleceń serwera w normach RFC otworzyło wielu producentom drogę do budowy wielu programów klienckich. Na pierwszy rzut oka wszystkie programy, umożliwiające korzystanie z zasobów FTP są podobne do siebie - wszakże niewiele nowego można wymyślić w sposobie transferu pliku. Producenci oprogramowania skoncentrowali się zatem na zwiększeniu funkcjonalności tych aplikacji. Do swych produktów dołączają różnego typu "dodatki", takie jak zaawansowane wyszukiwarki, opcje umożliwiające kontynuowanie transferu nawet przy bardzo słabym połączeniu itp.

Liczba klientów FTP przystosowanych do pracy w systemie Windows 95/98 jest na tyle duża, że problematyczny może być wybór konkretnego narzędzia. Sytuację może rozjaśnić opis niektórych programów.

CuteFTP 3.0.2


Producent: GlobalScape, http://www.cuteftp.com/

CuteFTP oferuje wszystkie użyteczne opcje, jakie tylko może wymarzyć sobie użytkownik. m.in. jako jeden z pierwszych poprawnie obsługiwał wznawianie pobierania plików, których transfer został przerwany. W dzisiejszych czasach to już nie wystarcza. Twórcy aplikacji postanowili zatem ułatwić życie wszystkim internautom pobierającym muzykę w formacie MP3 z serwisów FTP. Wbudowany w CuteFTP moduł korzystając z wielu wyszukiwarek, stara się odnaleźć na internetowych serwerach interesujące nas pliki. Oczywiście moduł ten można wykorzystać również do poszukiwania dowolnych plików.

Wszystkie pliki, które zamierzamy pobrać (niektóre z nich mogą znajdować się nawet na różnych serwerach) możemy umieścić w specjalnej "kolejce" i przekazać CuteFTP nadzór nad pobieraniem. Program sam postara się utrzymać jak najwyższy transfer z serwerem. Gdy wykryje brak aktywności serwera negocjuje ponowne połączenie, co dosyć często może zaowocować uzyskaniem o wiele szybszego transferu.

Dla osób korzystających z archiwów plików, w których indeksy z opisami zasobów przechowywane są w plikach index.txt przydatną opcją jest możliwość "przyklejania" odpowiedniego opisu już w oknie programu (nie jest już zatem konieczne "ręczne" pobieranie indeksu). Dodatkowo program na tyle dobrze integruje się z systemem Windows, że w menu wywoływanym prawym przyciskiem myszy pojawia się opcja wysłania plików na wybrany serwer FTP.

WebDrive 2.1

Producent: RiverFront Software, http://www.riverfrontsoftware.com/

Autorzy tego programu prezentują zupełnie inne podejście do obsługi protokołu FTP. Za pomocą WebDrive możemy "zmapować" zasoby odległego serwera w podobny sposób do mapowania serwerów znajdujących się w sieci lokalnej. Powiązane w ten sposób zasoby mogą być następnie używane przez dowolną aplikację systemu Windows. Dla osób dbających o własne bezpieczeństwo przydatna może być opcja transmisji identyfikatora użytkownika i hasła z wykorzystaniem szyfrowanego protokołu SSH.


LeapFTP 2.61



Producent:Leapware, http://www.leapware.com

Pod przykrywką dosyć prostego interfejsu kryje się całkiem spory wybór funkcji. Poza standardowymi opcjami mamy do dyspozycji zarówno kolejkowanie plików do późniejszego pobrania, jak i specjalny tryb działania, w którym program sam zadba o to, aby połączenie z serwerem nie zostało przerwane w efekcie braku aktywności użytkownika. Niestety LeapFTP nie dysponuje żadnymi funkcjami umożliwiającymi przeszukiwanie Sieci.

WS-FTP Pro 6.01

Producent: IP Switch, http://www.ipswitch.com

Pod nazwą kryje się nie jeden program, lecz cały pakiet. Oprócz samego klienta FTP otrzymujemy narzędzia do przeszukiwania zawartości samych serwerów FTP (a nie tylko odpytywania wyszukiwarek), a także aplikację do synchronizacji zasobów serwera z plikami lokalnymi.

Ciekawą właściwością pakietu jest fakt, iż otrzymujemy klienta FTP w dwóch wersjach. Pierwsza jest identyczna z darmową wersją WS-FTP LE, druga zaś bardziej przypomina okna Eksploratora Windows i pozwala użytkownikowi poruszać się po zasobach odległego serwera tak jak wśród plików zlokalizowanych na dysku twardym.

WS-FTP LE 4.06



Producent: IP Switch, http://www.ipswitch.com

Darmowa wersja programu WS-FTP Pro. Program stracił wszystkie zaawansowane funkcje, potrafi "jedynie" pobierać i wysyłać pliki. Zadowalająca pozycja dla osób nie wymagających żadnych wodotrysków, za to bacznie kontrolujących stan własnego portfela.

BulletproofFTP 1.14

Producent: BulletProof Software, http://www.bpftp.com

Dość dobry program wykorzystujący technikę "przeciągnij i upuść". Pozwala kolejkować pliki do późniejszego pobrania oraz obsługuje dociąganie plików, których pobieranie zostało przerwane. Możliwe jest też wybranie trybu pracy, w którym Bulletproof przy zerwaniu transmisji z serwerem sam będzie rozłączał się i łączył ponownie.


Windows Commander 4.01



Producent: Ghisler, http://www.ghisler.com

Nie jest to typowy klient FTP - jest to jednak przykład coraz popularniejszej tendencji do łączenia wielu funkcji w jednym programie. Menedżera plików - następcę popularnego kiedyś w środowisku DOS, Norton Commandera - uzupełniono w wystarczający dla większości użytkowników zestaw funkcji obsługujących protokół FTP. Obsługa zasobów odległych serwerów rozwiązana jest prawie w identyczny sposób jak plików umieszczonych na lokalnych dyskach czy w otoczeniu sieciowym.


IV.KONFIGURACJA FTP (File Transfer Protocol) oznacza protokół transmisji plików. Przy jego użyciu można pliki zarówno wysyłać, jak i sprowadzać. Skupię się tutaj na tym pierwszym, gdyż to właśnie przesyłanie plików oraz zarządzanie nimi ma związek z publikowaniem stron WWW w Internecie.

Aby zacząć przesyłanie plików trzeba najpierw posiadać klienta FTP. Takich programów jest wiele, jednak naprawdę dobrych jest tylko kilka. Powszechnie uznawanymi za najlepsze są WS_FTP oraz CuteFTP. Oba pracują pod Windows, więc ich obsługa nie powinna sprawić większych kłopotów nawet początkującym. Oba programy to shareware, czyli są osiągalne praktycznie dla każdego. Gdy jesteśmy już posiadaczami klienta FTP, a nasza strona jest gotowa i chcemy ją pokazać całemu światu, możemy przystąpić do przesyłania plików. Sam proces przesyłania omówię na przykładzie programu WS_FTP.

Po uruchomieniu programu zgłasza się okienko Session Profile, które będzie zawierać różne opcje dotyczące naszej sesji. Te opcje to (od góry do dołu):




 • Profile Name - nazwa sesji; potrzebna po to, aby nie wpisywać za każdym razem wszystkiego od nowa. Od razu po instalacji znajdują się tam predefiniowane parametry połączeń do różnych serwerów - służą one jednak do sprowadzania plików

 • Przycisk Delete - usuwa profil

 • Przycisk Save - zapamiętuje parametry danego profilu

 • Przycisk New - tworzy nowy profil

 • Host Name - adres internetowy komputera, z którym będziemy się łączyć. Może on mieć np. postać kki.net.pl dla KKI lub polbox.com dla Polboxu

 • Host Type - standardowo ustawiony na Automatic detect

 • User ID - tu wpisujemy swój identyfikator, np. mając w KKI konto pocztowe o nazwie Kowalski wpisujemy w to pole Kowalski

 • Password - tutaj podajemy swoje hasło

 • Account - to samo co User ID

 • Remote Host - nasz katalog na serwerze; pozostawiamy puste

 • Local PC - katalog na naszym twardym dysku, od którego program będzie zawsze rozpoczynał pracę (zaoszczędza to czasu na szukanie katalogu z plikami, które chcemy przesłać)

 • Comment - nasz komentarz (to pole można spokojnie zostawić puste)

Porady:

1. Jeżeli jesteś "zielony(a)", to nie ruszaj opcji Advanced...

2. Z pól obok warte uwagi jest pole Save password, które zapisuje podane przez nas hasło (nie trzeba go wpisywać za każdym razem przy łączeniu się z serwerem)

Po ustawieniu parametrów naszej sesji klikamy na przycisk Save, później na przycisk OK. Okno Session Profile znika i pojawia się główne okno programu. Dostępne są teraz następujące opcje:




 • Connect - służy do połączenia. Pokazuje się wtedy okno Session Profile, wybieramy interesujący nas profil, wciskamy OK i program łączy nas z wybranym serwerem

 • Cancel - rozłącza aktywne połączenie z serwerem

 • LogWnd - to okno zawiera log (zapis) ostatniego połączenia, który można zapisać na dysk

 • Help - okno pomocy

 • Options - opcje

 • About - informacje o programie

 • Exit - wyjście z programu

Ekran jest podzielony na dwie części. Ta po lewej obrazuje strukturę katalogów na naszym twardym dysku, a ta po prawej - na serwerze, z którym się łączymy. Po uzyskaniu połączenia z serwerem mamy dostęp do obu okien i możemy rozpocząć przesyłanie plików. Zaznaczamy pliki, które mają być przesłane (trzymając lewy przycisk myszki) i klikamy na strzałkę wskazującą w prawo. Program rozpoczyna wtedy transmisję plików, podając ich rozmiary, czas przesyłania itp. Po zakończeniu transferu plików program informuje nas o tym i odświeża okno z plikami na serwerze. Jeśli wszystko dobrze poszło, to powinniśmy w nim ujrzeć przesłane przez nas pliki. Pliki na serwerze możemy kasować, możemy zmieniać ich nazwy oraz tworzyć/kasować katalogi. Wszystko działa podobnie jak na naszym twardym dysku (no, może z wyjątkiem szybkości...). Do wymienionych operacji służą właśnie przyciski umieszczone obok obu okien. Po zakończeniu wszystkich operacji klikamy na przycisku Cancel - rozłączamy się z serwerem. Zostajemy wtedy pożegnani wylewnym Goodbye... Jeśli wszystko poszło po naszej myśli, to mamy już za sobą ten "pierwszy raz".

V.PODSTAWOWE POLECENIA FTP

?, help - lista poleceń

open [nazwa serwera ftp] - otwiera połączenie z serwerem o zadanej nazwie

user - umożliwia zalogowanie użytkownika na serwerze

dir - wyświetla listę dostępnych plików i podkatalogów w otwartym katalogu

cd [ścieżka dostępu] - przenosi do podanego katalogu na serwerze FTP

lcd [ścieżka dostępu] - zmienia katalog na dysku lokalnym, do którego ściągamy pliki (lub z którego je wysyłamy)

pwd - podaje aktualnie otwarty katalog na serwerze FTP

delete [nazwa pliku] - usuwa plik [nazwa pliku]

get, recv - pobiera plik z serwera na nasz dysk lokalny

put, send - wysyła plik o podanej nazwie na serwer FTP

close, disconnect - zamyka aktywną sesję FTP

mput - wysyła więcej niż jeden plik

mget - pobiera więcej niż jeden plik

!, quit - zakończenie programu obsługującego FTP

VI.ZALETY I WADY

1.Zalety

. Podstawowa zaleta tego protokołu jest fakt, iż rozpoczęty, lecz nie zakończony pomyślnie transfer może zostać wznowiony i kontynuowany aż do pobrania pełnego pliku (bez ryzyka utraty danych, czy potrzeby ponownego ściągania pobranej już części pliku).

. Protokół FTP jest poprawnie obsługiwany przez większość przeglądarek internetowych, dlatego z powodzeniem można ich używać zamiast specjalistycznych klientów FTP.

. FTP z dużą ilością zaawansowanych funkcji pomaga łatwo manipulować plikami na oddalonych serwerach .

. Przemyślany interfejs programu jest bez wątpienia atutem tego programu.

. Stabilny serwer FTP o dosyć dużych możliwościach wspiera wznawianie pobierania plików, których transfer został przerwany. Obsługuje konta ze zdefiniowanym współczynnikiem objętości plików pobranych do plików wysłanych na serwer. Pozwala na zdefiniowanie ilości zasobów dyskowych dostępnych dla pojedyńczego użytkownika (Quota) czy też maksymalnej przepustowości dla konkretnych użytkowników.

. FTP obsługuje wznawianie zerwanych sesji, pozwala na ustawianie złożonych praw dostępu, profili ukrywania plików. Umożliwia zdefiniowanie ratio dla dowolnego obszaru serwisu.

2.Wady

. Starsze wersje przeglądarek w wypadku zerwania komunikacji w trakcie transmisji nie potrafią "dociągnąć" brakujących fragmentów plików. Poza tym wyświetlają zawartość poszczególnych katalogów serwera FTP w formie linkow HTML, co uniemożliwia zaznaczenie wielu plików do jednorazowego pobrania

. Głównymi wadami protokołu jest brak możliwości szyfrowania transmisji oraz fakt, iż kanał kontrolny powoduje problemy z implementacją filtrów pakietów na ruterach.

VII.PODSUMOWANIE

. Korzystanie z FTP to najpopularniejszy sposób pozyskiwania plików przez internet.

. Przeszukiwanie archiwów FTP jest bardzo łatwe, wystarczy dysponować oprogramowaniem, które jest dostępne w sieci.

. Po zalogowaniu się można swobodnie poruszać się wśród wielu katalogów, które administrator udostępnił właśnie w tym celu.



. Dostęp do setek programów, dodatków, sterowników i poprawek ułatwia prace z komputerem i zwiększa jej wydajność, a setki gier pozwolą zrelaksować się trochę po pracy.



Pobieranie 107.45 Kb.

Share with your friends:




©operacji.org 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna