Tabela użytecznych skrótów klawiaturowych w Windows 98Pobieranie 1.55 Mb.
Strona1/17
Data17.12.2017
Rozmiar1.55 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17


Windows ‘98

1. Windows 98


Windows jest aktualnie najbardziej rozpowszechnionym systemem operacyjnym. System operacyjny to zespół programów zarządzających pracą komputera (tzn. częścią sprzętową – hardware oraz oprogramowaniem – software). Podobnie jak do niedawna najbardziej popularny system operacyjny DOS (MS DOS) (Disc Operating System – dyskowy system operacyjny), także opracowany został przez Microsoft. W odróżnieniu od DOS-a, który posiadał interfejs tekstowy, Windows jest wyposażony w pełny interfejs graficzny. System operacyjny jako pośrednik pomiędzy programistą a komputerem przeznaczony jest do zarządzania pracą komputerów, tzn.:

  1. zarządzania pamięcią operacyjną,

  2. obsługi napędów dysków twardych i elastycznych,

  3. obsługi informacji na dysku twardym i elastycznym,

  4. wykonywania poleceń użytkownika oraz poleceń specjalnych zawartych w programach użytkownika (np. sygnał akustyczny),

  5. sterowania urządzeniami wejścia / wyjścia (klawiaturą, drukarką, CD).

Dzięki systemowi operacyjnemu mamy możliwość uruchamiania różnego typu programów, wydawania poleceń, tworzenia dokumentów, grafiki, dźwięku itd.

Głównym celem tej serii ćwiczeń jest zdobycie podstawowych umiejętności pracy w systemie operacyjnym Windows 98.


1.1. Uruchamianie i zamykanie systemu


Jednym z warunków poprawnej pracy systemu jest jego umiejętne uruchamianie i zamykanie. Po włączeniu komputera system uruchomi się samoczynnie. Przed wyłączeniem zasilania komputera należy poprawnie zamknąć system. Aby to wykonać należy wcisnąć przycisk Start znajdujący się na pasku zadań, wybrać polecenie Zamknij i w otwartym oknie nacisnąć OK (należy sprawdzić czy wybrana jest opcja zamykania systemu Zamknij).

Dopiero po ukazaniu się komunikatu Możesz bezpiecznie wyłączyć komputer wyłączamy zasilanie komputera (w przypadku komputerów o standardzie zasilania ATX, komputer wyłącza się samoczynnie po zamknięciu systemu).
Pobieranie 1.55 Mb.

Share with your friends:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17
©operacji.org 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna