Spis treści 1 witajcie w naszej bajce… 5Pobieranie 2.21 Mb.
Strona1/12
Data22.04.2018
Rozmiar2.21 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12

Spis treści
Spis treści 1

WITAJCIE W NASZEJ BAJCE… 5

SŁOWA MAJĄ WIELKĄ MOC 7

Co nam w duszy gra… 11

PATRYCJA ANTAS 11

WIKTORIA BARANOWSKA. 16

AGNIESZKA IGNASIAK 23

MATEUSZ JABŁOŃSKI 35

PATRYCJA KOŁODZIEJCZYK 39

MARTA KOŁODZIEJCZYK 46

KLAUDIA KRAWIEC 52

ALEKSANDRA MARENDZIAK 60

AGATA PACYNA 64

„NIKT NAM NIE POWIE ŻEGNAJ, MÓWIĄ NAM DO WIDZENIA…” 68

OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW 69

Wiersze, wiersze żadna sztuka. Wiersze, wiersze to nauka, bo kształtuje się fantazja i rozwija wyobraźnia…”

(Marta Kołodziejczyk, Kilka słów o pisaniu wierszy)

Do Góry Nogami 7
Prezentacja twórczości literackiej uczniów Gimnazjum w Słodkowie


Teksty: Patrycja Antas, Wiktoria Baranowska, Agnieszka Ignasiak, Mateusz Jabłoński, Patrycja Kołodziejczyk, Marta Kołodziejczyk, Klaudia Krawiec, Aleksandra Marendziak Agata Pacyna

Zdjęcia: Mateusz Jabłoński, Iwona Wierzbicka

Opracowanie graficzne, skład komputerowy: Ryszard Dytkowicz

Opieka merytoryczna, wybór tekstów, korekta: Iwona Wierzbicka

WITAJCIE W NASZEJ BAJCE…


Witajcie! To już 7. wydanie naszego tomiku utworów poetyckich i prozatorskich. DO GÓRY NOGAMI, wspólne dzieło gimnazjalistów powstałe w wyniku połączenia wysiłku, talentu i wyobraźni młodych artystów. Zamieszczone tutaj utwory są bardzo zróżnicowane, co sprawi, że każdy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie. Nie możemy porównywać tych utworów do dzieł wybitnych twórców, lecz z całą pewnością zachwycą one swoją osobliwością i przekazem niejednego odbiorcę.

Każdy z autorów prezentujących tutaj swoją twórczość przekazał czytelnikom jakąś część siebie, wyraził swoje uczucia i emocje sprzyjające różnym wydarzeniom. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego uczęszczamy na zajęcia koła literackiego, gdzie pani Iwona Wierzbicka wskazuje nam wszystkim wspaniałą drogę do poezji i przekonuje do rozwijania własnych zdolności. Dzięki temu możemy się kształcić literacko i rozwijać swoje artystyczne talenty. Podczas różnych warsztatów otrzymujemy wskazówki dotyczące pisania, a także poznajemy różne typy tekstów poetyckich, co z pewnością urozmaica czas spędzony z długopisem i notesem w ręku.

Rzeczą, która pobudza w nas chęć tworzenia są też konkursy, w których często zostajemy doceniani i odczuwamy smak rywalizacji. Jednak piszemy nie tylko dla innych, lecz i dla siebie. Piszemy, gdy nam smutno i wtedy, gdy mamy bardzo dobry humor. To wszystko sprawia, że możemy odetchnąć od codziennej monotonii, odetchnąć i zwyczajnie, z przyjemnością oddać się pod opiekę nieobliczalnej wyobraźni. Wtedy fantazja rozwija swe ogromne skrzydła … i powstają nasze wiersze, również takie jak ten poniżej, będący efektem połączenia nauki i zabawy. Sami oceńcie.

chwila
a później przyszła senna jesienna pora
w mej poruszonej
pesymistycznym żalem duszy
pełnej rozpaczy
oglądającej się za siebie
z głęboką nostalgiczną nutą
zagłuszonych wspomnień
z głośno bijącymi marzeniami
nie będę wracać do tego co było
zamknę oczy
usnę w radości

KOŁO LITERACKIE

SŁOWA MAJĄ WIELKĄ MOC

Słowa są zwierciadłem duszy. I trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Idąc dalej tym tropem, odkrywamy moc używanych słów i nagle zdajemy sobie sprawę, że to co mówimy, jest naszą wizytówką, świadczy o nas, naszych przekonaniach, świadczy o tym, jakim jesteśmy człowiekiem. Właśnie o tym jest nasza książka. Właśnie tę dobrze znaną wszystkim tajemnicę próbuję uświadamiać moim uczniom każdego dnia.

A jacy oni są? Czy trudno ich przekonać do poszanowania słowa mówionego i pisanego? To trudny a raczej złożony problem. Wcale też nie oczekuję jednoznacznej odpowiedzi w kategorii : tak lub nie Moi młodzi twórcy to przede wszystkim indywidualiści, marzyciele i entuzjaści. Potrafią korzystać z języka i jego bogactwa. Z dużą wrażliwością odnoszą się do otaczającej rzeczywistości, którą twórczo kształtują, z którą się zmagają, przetwarzają, by w efekcie pokazać siebie, swoją wrażliwość. Mam nadzieję, że entuzjazmu i mnie nie zabraknie, by wspierać i motywować młodych twórców, aby rozwijali swoje pasje, a w efekcie, by powstawały teksty poetyckie i prozatorskie budzące niepokój, zaciekawienie, zadumę, Więc młodzi poeci, do piór! Powodzenia!

Opiekun Koła Literackiego Iwona Wierzbicka

Cześć, mam na imię Patrycja. Mam 15 lat. Uczę się w II klasie Gimnazjum w Słodkowie. Uwielbiam czytać książki. W wolnych chwilach piszę wiersze.Nazywam się Wiktoria Baranowska i mam 13 lat. Chodzę do klasy Ic Gimnazjum w Słodkowie. Bardzo lubię czytać książki. Zaczęłam pisać w czwartej klasie szkoły podstawowej. Wielokrotnie brałam udział w różnych konkursach literackich i parokrotnie byłam w nich laureatką. Poza pisaniem intercesję się muzyką. Słucham głównie alternatywnej oraz rocka.


Pobieranie 2.21 Mb.

Share with your friends:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12
©operacji.org 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna