Rekomendacja programów planowanych do emisji w marcu 2011 rPobieranie 172.95 Kb.
Strona1/2
Data30.10.2017
Rozmiar172.95 Kb.
  1   2
PROPOZYCJE TVP POLONIA - JESIEŃ 2011
PROGRAMY TVP POLONIA
POLONIA 24”
od poniedziałku do piątku godz. 22:05, soboty i niedziele godz. 21:10

Już od piątego września – nowy, codzienny program informacyjny TVP Polonia- Polonia 24. Nowe studio, nowa formuła, nowi prowadzący i reporterzy.  Polonia 24 to program informacyjno-publicystyczny koncentrujący się wokół problematyki polskiej
i polonijnej. Prezentowane materiały utrzymane są w formule dynamicznego programu newsowego podzielonego na sekcje: najważniejsze informacje z kraju i ze świata, materiały polonijne, gospodarka, giełda, inwestycje i innowacje, kultura, zdrowie, sprawy społeczne, sport. Druga część programu to publicystyka – rozmowa o najważniejszych sprawach dla Polaków i Polonii.
KULTURALNI PL”

soboty godz. 16:30, niedziele godz. 04:30
Interaktywny program, w którym w lekkiej formie prowadzący rozmawiają z gośćmi
i widzami na tematy interesujące wszystkich. Goście to odkrywcy, naukowcy, artyści, intelektualiści, ludzie z pierwszych stron gazet, a także najbardziej znane gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Program informuje o wydarzeniach kulturalnych, artystycznych
i społecznych z życia Polonii, zaprasza do udziału w imprezach rozrywkowych i sportowych, rekomenduje spektakle, wystawy i koncerty z udziałem polskich artystów. Pogram jest współtworzony przez widzów TV Polonia. Telefonicznie, e - mailowo, sms - owo i mms - owo opowiadają o swoim życiu, sukcesach i realizowanych przedsięwzięciach.
GRA W MIASTA – TELETURNIEJ”

niedziele godz. 16:35, poniedziałki godz. 00:25, środy godz. 07:30
Program telewizyjny o charakterze teleturnieju/zabawy krajoznawczej, edukacyjnej odbudowujący emocjonalne stosunki z Polską. Prowadzące to dwie inteligentne kobiety, na co dzień pracujące w korporacji. Miejsce akcji to miasta i miejscowości charakterystyczne dla danego regionu Polski - interesujące historycznie, geograficznie, krajobrazowo, kulturowo itp. Prowadzące wtapiają się w życie lokalnej ludności, wykonują czynności najbardziej charakterystyczne dla odwiedzanego miejsca (rzemiosło, sport, sztuka). Przez cały czas programu widzowie zachęcani są do przysyłania trafnych odpowiedzi na podany adres mailowy. A widzowie rozwiązując trudne łamigłówki wygrywają atrakcyjne nagrody!
SŁOWNIK POLSKO@POLSKI”

niedziele godz. 16:05 + 23:50, Środy 10.55
Program poświęcony kulturze języka polskiego. Uczestnicy, widzowie rozsiani po świecie za pośrednictwem Internetu łączą się ze studiem. Ekspert, prof. Jan Miodek rozwiewa wątpliwości, udziela mini lekcji poprawnej polszczyzny.
WILNOTEKA”

środy godz. 18:00, piątki godz. 05:45
Autorzy programu towarzyszą aktualnym wydarzeniom, ukazując na bieżąco życie społeczne, kulturalne, polityczne i gospodarcze Polaków na Litwie, codzienne troski
i radości, relacje z Macierzą i oficjalne stosunki polsko - litewskie, ale też będą sięgali do historii i tradycji, by przypomnieć ważne dla każdego Polaka miejsca, postacie
i wydarzenia, jak też relacje z Litwinami i stosunek władz czy też osób prywatnych do zabytków i pamiątek polskiej kultury. W centrum zainteresowań autorów będzie oczywiście Wilno i Wileńszczyzna, zwarcie zamieszkała przez społeczność polską, ale nie zabraknie także relacji z polsko - litewskiego pogranicza i terenów niegdyś zamieszkałych przez Polaków lub interesujących ze względu na różnego rodzaju związki z polską kulturą (Kowno, Druskienniki, Kiejdany, Lauda, Szydłów itp).
PAMIĘTAJ O MNIE”

soboty 14.25, powt. wtorek 00.25, i niedziele 11.35, powt. środa 00.25
Polonijny koncert życzeń dzięki któremu widzowie z całego świata mogą kontaktować się
z rodzinami i przyjaciółmi z Polski, i z wzajemnością - mieszkańcy naszego kraju mogą poprzez program skontaktować się ze swoją rodziną, której nie widzieli przez wiele lat. To właśnie za pośrednictwem TVP Polonia Polscy wykonawcy, poprzez swoją muzykę, stają się posłańcami dobrej energii i emocji pełnych wzruszeń.
DZIKA POLSKA”

czwartki godz. 10.55
Seria filmowych wypraw szlakami polskiej przyrody i jej badaczy. Spotkania z dzikimi zwierzętami i z ludźmi, którzy obcują z nimi na co dzień. Łączy w jedność przygodę i klimaty, wiedzę i doznania estetyczne. Autorzy programu patrzą na przyrodę jako na żywe laboratorium poznawcze.

CYKL FILMOWY „HITY POLSKIEGO KINA”
Emisja: środy godz. 20:20, czwartki godz. 04:25
KONOPIELKA” 1981

7 września

Reż. Witold Leszczyński.
Adaptacja znanej i cenionej powieści Edwarda Redlińskiego. Znakomita aktorstwo Anny Seniuk jako Handzi i Krzysztofa Majchrzaka w kluczowej roli Kaziuka

Ekranową "Konopielkę" docenili jurorzy Festiwali w Gdańsku oraz Vevey i Havgesund, przyznając jej główne nagrody.


REJS” 1970

14 września

Reż. Marek Piwowski

Ten film otacza legenda. Istnieje liczne grono jego wielbicieli. Skąd bierze się siła tej improwizowanej w dużej mierze opowiastki o rejsie wycieczkowym parowcem po Wiśle? Przyczyn jest kilka. Po pierwsze, krytyka wszelkiego zniewolenia, na tyle zawoalowana, że mająca walor satyrycznego uogólnienia. Po drugie, trudne do osiągnięcia w kinie wrażenie spontaniczności rozgrywających się przed kamerą wydarzeń. Wreszcie, udział niepowtarzalnych osobowości polskiego kina: Jana Himilsbacha, Zdzisława Maklakiewicza czy Stanisława Tyma.


JA WAM POKAŻĘ” 2006

21 września

/Premierowy pokaz w TVP Polonia/

Reż. Denis Delić.


Scenariusz filmu powstał na podstawie książki Katarzyny Grocholi o tym samym tytule.
MIŁOŚĆ CI WSZYSTKO WYBACZY” 1981

28 września

Reż.: Janusz Rzeszewski
Mimo zmiany nazwisk i czasami wręcz celowego zaznaczania rozbieżności między faktami
a akcją filmu nie ulega jednak wątpliwości, że dzieje filmowej Hanki, dziewczyny z nizin, która robi oszałamiającą karierę w kraju i za granicą, oparte są na biografii Hanki Ordonówny, a właściwie Marii z Pietruszyńskich hrabiny Tyszkiewiczowej. W filmie opowieść o jej losach przybiera formę retrospekcji.
TRĘDOWATA” 1976.

12 październikaReż.: Jerzy Hoffman
Trzecia ekranizacja wydanej w 1908 r. powieści Heleny Mniszkówny (do 1939 r. książka była wznawiana przeszło 20 razy).

"LATA DWUDZIESTE, LATA TRZYDZIESTE…" (1983/84)

26 październikaReż.: Janusz Rzeszewski
Mimo niezbyt dobrej prasy po przedpremierowych pokazach "Lata dwudzieste..." okazały się przebojem sezonu, jednym z najbardziej kasowych polskich filmów. Jest to jeszcze jedna bajka o Kopciuszku, prowincjonalnej piosenkareczce, która niemal z dnia na dzień zostaje wielką gwiazdą. Dzięki tej interesującej roli Grażyna Szapołowska stała się jedną
z najpopularniejszych polskich aktorek. Partnerował jej przystojny i uwodzicielski Tomasz Stockinger.
PRZESŁUCHANIE” 1982/89

2 listopadaReż.: Ryszard Bugajski
Film legenda, określony przez władze jako "najbardziej antykomunistyczny film w historii PRL", i stał się bezpośrednią przyczyną rozwiązania zespołu "X" Andrzeja Wajdy. Rok po jego nakręceniu Ryszard Bugajski wyjechał z Polski. Premiera miała miejsce dopiero w roku 1989 na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i wówczas "Przesłuchanie" otrzymało nagrodę dziennikarzy i publiczności. Uhonorowano również aktorów - Nagrodą dla Krystyny Jandy na MFF w Cannes (1990) i Nagrodą Specjalną Jury "Złote Lwy Gdańskie" dla Krystyny Jandy, Janusza Gajosa i Anny Romantowskiej, na FPFF w Gdyni (1990).
BOISKO BEZDOMNYCH” 2008

9 listopadaReż.: Kasia Adamik /Premierowy pokaz w TVP Polonia/
Film przedstawia współczesną historię powstania drużyny piłkarskiej bezdomnych. Głównym bohaterem jest Jacek Mróz, czterdziestoletni były zawodnik piłkarskiej reprezentacji Polski, obecnie życiowy rozbitek.

WODZIREJ” 1977/78

16 listopada

Reż.: Feliks Falk
Lutek Danielak jest pracownikiem wojewódzkiego oddziału "Estrady". Szósty czy siódmy
w hierarchii wodzirejów-konferansjerów prowadzi imprezy dla dzieci i rencistów. Kiedy dowiaduje się, że z okazji otwarcia hotelu "Lux" ma odbyć się wielki bal, postanawia walczyć o jego prowadzenie.

Jerzy Stuhr - który jest także współautorem dialogów - stworzył postać złożoną, obrazującą pewien mechanizm potocznie zwany urządzaniem się w życiu i cenę pozornego sukcesu.

BOHATER ROKU” 1986/87

23 listopadaReż.: Feliks Falk
Na początku lat 80. Lutek Danielak znalazł się "za burtą" branży rozrywkowej. Pracował
w telewizji; zamieszany w czyjąś tragedię, nie został w ogóle poddany weryfikacji. Handluje wyrobami skórzanymi, produkowanymi przez brata. Natura ciągnie jednak ex-wodzireja na estradę.
E=mc2” 2002

30 listopadaReż.: Olaf Lubaszenko /Premierowy pokaz w TVP Polonia/
OPERACJA SAMUM” 1999

7 grudniaReż. :Władysław Pasikowski
"Operacja Samum" to filmowa wariacja Władysława Pasikowskiego na temat autentycznych, choć bardzo zagadkowych wydarzeń. Chodzi o ujawnioną przez "Washington Post" brawurową akcję polskiego wywiadu w Iraku, tuż przed wybuchem wojny w Zatoce Perskiej.

Główną rolę w "Operacji..." gra Marek Kondrat.


OSTATNI PROM” 1989

14 grudniaReż.: Waldemar Krzystek
Ze Świnoujścia wypływa prom do Hamburga. Na jego pokładzie znajduje się grupa Polaków, którzy po zdobyciu paszportów i wiz płyną do lepszego świata. Wielu przeżywa strach przed nieznanym, inni - mimo że już podjęli decyzję - ciągle rozpatrują od nowa dylemat "zostać czy wyjechać".
ROZMOWY KONTROLOWANE” 1991

21 grudniaReż.: Sylwester Chęciński

Autorzy dość odważnie podeszli do zadania: postanowili rozśmieszyć widzów tym, co jeszcze do niedawna budziło grozę, zburzyli martyrologiczne stereotypy, spojrzeli satyrycznie nie tylko na sprawców stanu wojennego, ale i tych, których on dotknął. Dostało się zarówno władzy i "bezpiece", jak i opozycji. Sprawiedliwie wykpiono metody walki i zachowania obu stron. "Rozmowy kontrolowane", nagrodzone Złotymi Lwami Gdańskimi za scenariusz na FPFF w Gdyni w 1992 r., to poniekąd kontynuacja "Misia", wcześniejszej o 10 lat komedii, którą z dziełem Sylwestra Chęcińskiego łączy osoba scenarzysty i odtwórcy głównej roli Stanisława Tyma..


ZNACHOR” 1981/82

28 grudniaReż.: Jerzy Hoffman
"Znachor" wyreżyserowany w 1937 roku przez Michała Waszyńskiego, został uznany za jedną z najlepszych i najbardziej kasowych produkcji doby przedwojennej. Czterdzieści cztery lata później kolejnej ekranizacji podjął się Jerzy Hoffman. Pierwszoplanowe role reżyser powierzył Jerzemu Binczyckiemu, Annie Dymnej i Tomaszowi Stockingerowi. Okazało się, że wzruszająca opowieść o losach chirurga, który stracił pamięć, przetrwała próbę czasu..

CYKL FILMOWY „UWAGA! PREMIERA!”
Emisja: piątki raz w miesiącu, godz. 23:00, soboty godz. 004:15

CHŁOPIEC NA GALOPUJĄCYM KONIU” 2006

23 września

Reż.: Adam Guziński
Debiut fabularny Adama Guzińskiego: czarno - biały, ascetyczny w formie, a zarazem bardzo nastrojowy i refleksyjny, przesycony poezją film zrealizowany na podstawie opowiadania norweskiego pisarza i poety Tarjeia Vesaasa "Dziki jeździec".

OGRÓD LUIZY” 2007/08

21 października

Reż.: Maciej Wojtyszko
Wrażliwa osiemnastolatka, niemogąca odnaleźć się w dzisiejszym świecie oraz młody gangster. Oboje spotykają się w szpitalu psychiatrycznym. Ona została skierowana tam przez rodziców, nowobogackich kołtunów, którzy nie byli w stanie zaakceptować jej nadwrażliwości. On przebywa w szpitalu na obserwacji. Znajomość ta przeradza się później w uczucie, trudne i w opinii wielu praktycznie skazane na klęskę.

KRÓTKA HISTERIA CZASU” 2006

25 listopada

Reż.: Dominik Matwiejczyk
Dominik Matwiejczyk to postać dobrze znana amatorom rodzimego kina niezależnego. Reżyser, scenarzysta i producent, właściciel firmy producenckiej, twórca takich wielokrotnie nagradzanych filmów, jak "Krew z nosa" czy "Ugór", nakręcił tym razem film stanowiący połączenie komedii romantycznej z elementami fantastyki.

WSZYSTKO BĘDZIE DOBRZE” 2007

23 grudnia

Reż.: Tomasz Wiszniewski
Dwunastoletni Paweł mieszka na przedmieściach małego pomorskiego miasteczka wraz ze starszym bratem i matką. Ojciec zmarł dwa lata wcześniej. Teraz kobieta zapada na chorobę nowotworową, wobec której lekarze są bezradni: właśnie wypisano ją ze szpitala do domu. Kończy się rok szkolny. Paweł musi jeszcze zdać egzaminy poprawkowe z kilku przedmiotów, ale w wyniku sportowej pasji dyrektora szkoły, przygotowuje się do międzynarodowych zawodów. Jest obiecującym długodystansowcem, co potwierdza przygotowujący młodych lekkoatletów Andrzej, nauczyciel wf. Treningi wydają się ostatnią szansą chłop-ca, ale on zamiast na zawody postanawia udać się wraz z bratem do Częstochowy, w nadziei, że udziałem w pielgrzymce wymodli cud, który ocali matce życie. Chora kobieta nie chce takiego poświęcenia. Domaga się, by policjanci zawrócili chłopców do domu. Jednak Paweł nie rezygnuje: skoro nie może dołączyć do pielgrzymki, pobiegnie sam. Znajduje nieoczekiwanego sojusznika w Andrzeju. Po wielu perypetiach towarzysze wyjątkowej podróży dotrą szczęśliwie do Częstochowy, choć sens ich wspólnego wysiłku zostanie wystawiony na ciężkie próby.
POLSKI FILM FABULARNY
Emisje: piątki godz. 23:00, soboty, godz. 04:15
Mrzonka” 1985

2 wrześniaReż.: Janusz Majewski

Stary, schorowany Żyd wspomina świat, który zaginął i modli się o łagodną śmierć, o to, aby w tej ostatniej chwili przybył do niego Jezus i zabrał go na drugi brzeg. Ta historia zapisana przez Antoniego Słonimskiego stała się inspiracją filmowej humoreski. "Mrzonka" to nostalgiczna i pełna metafor opowieść o cudownym pojawieniu się Chrystusa na ulicach współczesnej Warszawy


NIEMCY” 1986

9 wrześniaReż.: Zbigniew Kamiński
ZARAZA” 1971

16 wrześniaReż.: Roman Załuski

Inspirowany wydarzeniami z okresu epidemii czarnej ospy obraz przeżyć mieszkańców Wrocławia i heroicznych wysiłków służby zdrowia stanowi tło, na którym w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa - ujawniają się prawdziwe charaktery ludzi..


JAK NARKOTYK” 1999

30 wrześniaReż.: Barabara Sass
Film o miłości i samotności, o życiu i umieraniu, o twórczości i moralności, o tęsknocie
i niespełnieniu. Wykorzystane w filmie wiersze wyszły spod pióra poetki Anny Piwkowskiej..Główną rolę zagrała Magdalena Cielecka, która zadebiutowała na ekranie we wcześniejszym filmie Barbary Sass, "Pokuszenie".

EGOIŚCI” 2000/2001

7 października

Reż.: Mariusz Treliński
Nocne życie w Warszawie staje się upajające jak wysokogórska wyprawa: na granicy ryzyka, na granicy wytrzymałości, na granicy fizycznych i psychicznych możliwości. Ludzie oddalają się od siebie z kosmiczną prędkością, a przecież - jak mówi jeden z bohaterów filmu - "samotność jest grzechem". Tylko że nie wiadomo, jak odkupić tę winę. Bohaterami, a może raczej antybohaterami, filmu są cztery osoby. Anka, Smutny, Filip i Młody; piękni
i bogaci.

ZYGFRYD” 1986/87

14 października

Reż.: Andrzej Domalik
Rok 1934. Do jednego z sennych, spokojnych miasteczek południowej Polski przyjeżdża cyrk. Stefan Drawicz, miejscowy myśliciel, koneser sztuki, by zabić dręczącą go nudę daje się namówić na wizytę w cyrku. Odnajduje tam swoją przyszłą, wielką fascynację - młodego akrobatę-żonglera Zygfryda.

KONIEC WAKACJI” 2003

28 października

Reż.: Marcin Krzyształowicz
Historia konfrontacji dzieciństwa z dorosłością, a zarazem niewinności ze złem. 12-letnia dziewczyna poznaje mroczną tajemnicę swojej rodziny. Ta wiedza zaważy na jej życiu. Od tej pory nic już nie będzie takie samo, jak przedtem. Dziewczynka stanie się dorosła, by świadomie wyjść naprzeciw przeznaczeniu.  

JAK DALEKO STĄD, JAK BLISKO” 1971/72

4 listopada

Reż.: Tadeusz Konwicki
Bohaterem tego, utrzymanego w konwencji snu, utworu jest czterdziestoletni Andrzej, który odbywa symboliczną podróż w przeszłość. Ma nadzieję, że dzięki niej uda mu się wyjaśnić przyczyny samobójstwa jego przyjaciela Maksa.

CEREMONIA POGRZEBOWA” 1984

18 listopada

Reż.: Jacek Bromski

Kryzys moralny inteligenckiej rodziny. Jej członków poznajemy na pogrzebie profesora etyki - głowy rodu. O zmarłym wspomina się w filmie dosyć często. Jego silna osobowość odcisnęła piętno na psychice wszystkich członków rodziny, przez co nieżyjący ojciec, teść, dziadek staje się niemym bohaterem wszystkich oglądanych na ekranie konfliktów


i dramatów.
BEZ GRZECHU” 1988

2 grudniaReż.: Wiktor Skrzynecki
Marta Jezierska po otrzymaniu świadectwa dojrzałości opuszcza dom dziecka i udaje się do rodzinnego miasta, gdzie ma po rodzicach mieszkanie. Dziewczyna zaczyna pracować
w szpitalu jako pielęgniarka, zamierza bowiem zdawać w przyszłości na medycynę. Cały swój wolny czas poświęca na szukanie ojca, o którym sądziła będąc jeszcze w domu dziecka, że nie żyje. Teraz, po rozmowach z niedawno wypuszczonym z więzienia bratem Jankiem i bardzo jej życzliwą sąsiadką Majorową, nie jest już pewna jego śmierci. Chce go koniecznie odnaleźć…

PAŁAC” 1980

9 grudnia

Reż.: Tadeusz Junak

Ostatnie dni II wojny światowej. Nasilające się odgłosy wybuchów zapowiadają zbliżanie się frontu. Dworski pasterz, Jakub, stojąc pośród stada owiec, obserwuje paniczną ucieczkę mieszkańców pałacu, dziedzica i jego służby. Dwór stoi przed nim otworem…

DRESZCZE” 1981

16 grudniaReż. Wojciech Marczewski
Rok 1955. Trzynastoletni Tomek chodzi do szkoły, jego ojciec przebywa w więzieniu. Tomek wyjeżdża na obóz harcerski. Jego postępowanie jest naganne. Wraz z kolegami "deprawuje" ideowego Dominika, pojąc go winem i każąc słuchać "Głosu Ameryki". Jest świadkiem kłótni druhny - przewodniczki z kochającym ją mężczyzną, który usiłuje ją przekonać, że Partia powinna odstąpić od dogmatów i przyznać się do popełnionych błędów. Tomek coraz bardziej ulega wpływom druhny - przewodniczki, pryncypialnej, ślepo wierzącej i posłusznej temu, co mówić i robić każe "góra" . . . Docierają wiadomości
o wydarzeniach w Poznaniu. Dominik po przeczytaniu informacji o zwalnianiu więźniów politycznych popełnia samobójstwo. Wstrząśnięty tym Tomek przeprowadza samokrytykę
i bierze winę na siebie . . .

POLSKA/NIEMCY „DWIE MIŁOŚCI” 2002

30 grudnia2011-12-30 piątekReż. Mirosław Bork
.
"Dwie miłości" to opowieść o miłości, która nie mogła się zrealizować - historia brutalnie rozłączyła Joachima i Elzę tylko dlatego, że ich rodzice, pochodzący z tej samej wioski, należeli do dwóch walczących ze sobą narodów. To opowieść o miłości, która ma wreszcie swą szansę - współczesna historia daje ją Christinie i Markowi pod warunkiem, że potrafią ją wykorzystać. "Dwie miłości" to opowieść o miłości do ziemi. Polskich i niemieckich bohaterów filmu łączy fascynacja Warmią i Mazurami.

CYKL FILMOWY „KINO MISTRZÓW”
- jesienią przedstawimy twórczość Jerzego Stuhra i Jana Janusza Kolskiego
Emisje: soboty godz. 21:45, niedziele godz. 02:50
SPIS CUDZOŁOŻNIC”1994

3 wrześniaReż.: Jerzy Stuhr
Scenariusz filmu został oparty na wydanej w roku 1992 powieści Jerzego Pilcha "Spis cudzołożnic. Proza podróżna". Akcja filmu rozgrywa się w Krakowie, w latach 70. Gustaw, pracownik naukowy Uniwersyteu Jagiellońskiego, ma oprowadzić po Krakowie szwedzkiego humanistę z tzw. wymiany naukowo - kulturalnej. Wędrując ulicami Krakowa, "zaliczając" kolejne bary, bohater zaczyna przypominać sobie dawne namiętności, marzenia, miłości. Stopniowo wyłania się obraz uczuciowej klęski Gustawa. Gość ze Szwecji również poddaje się tej atmosferze i także wspomina swój spis cudzołożnic.
HISTORIE MIŁOSNE” 1997

10 wrześniaReż.: Jerzy Stuhr
Cztery warianty losów uczuciowych mężczyzny w sile wieku, który zostaje raptownie postawiony w sytuacjach, które będą sprawdzianem zdolności do pójścia za głosem serca. Bohaterami są: Doktor, adiunkt polonistyki UW, prowincjonalny ksiądz, pułkownik wojska, przestępca.

W 1997 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film zdobył Grand Prix (Wielka Nagroda Jury „Złote Lwy”), 1998 - Jerzy Stuhr Paszport "Polityki" (nagroda kulturalna tygodnika "Polityka") - nagroda w kategorii: film za rok 1997.


TYDZIEŃ Z ŻYCIA MĘŻCZYZNY” 1999

17 wrześniaReż.: Jerzy Stuhr
Historia zapracowanego prokuratora, którego jedynym wytchnieniem jest śpiew w chórze chłopięco-męskim. Film podzielony jest na siedem części, odpowiadających następującym po sobie dniom tygodnia.
DUŻE ZWIERZĘ” 2000

24 wrześniaReż.: Jerzy Stuhr
Rzecz dzieje się w małej górskiej miejscowości. Szanowany obywatel, pracownik Banku pan Sawicki pojawia się pewnego dnia na ulicach miasteczka z wielbłądem. Sawicki wzbudza sensację. Ludzie są w szoku. "Panie Sawicki czemu wielbłąd" - pytają - Jaki w tym sens?" Sawicki wraz z żoną, przedszkolanką nie potrafią odpowiedzieć. Wiedzą tylko, że coraz bardziej lubią wielbłąda. Pomału jednak społeczność mobilizuje się i rusza do ataku. Urzędy domagają się rejestracji, specjalnego podatku za zwierzaka, do różnych instytucji zaczynają napływać donosy. Przed domem Sawickich pojawiają się pikiety, oni ze swym wielbłądem czują się coraz bardziej samotni, osaczeni.

POGODA NA JUTRO” 2003

1 października

Reż.: Jerzy Stuhr
Józef Kozioł od kilkunastu lat przebywa za murami klasztoru. Niegdyś nauczyciel wychowania fizycznego, później działacz "Solidarności" internowany w stanie wojennym schronił się tam, kiedy jako kierowca szpitalnej karetki pogotowia uczestniczył w kraksie, którą spowodował pijany działacz partyjny. Kiedy otrzymuje propozycję wyjścia za mury klasztorne, zostaje rozpoznany przez... żonę i dorosłego syna. Dla Kozioła nie ma już miejsca w klasztorze, czy znajdzie za murami?
POGRABEK” 1992/93

8 październikaReż.: Jan Jakub Kolski
Opowieść o wieśniaku trudniącym się zabijaniem starych koni. Bohater jest wiejskim filozofem, obdarzonym niekonwencjonalnym spojrzeniem na świat. Podjął się swego niewdzięcznego zajęcia, gdyż zbiera pieniądze na kupno dziecka. Wielkim bowiem dramatem Pograbka i jego żony jest bezpłodność.

JAŃCIO WODNIK” 1993/94

15 października

Reż.: Jan Jakub Kolski

Na polnej drodze wędrowny dziad znajduje kobyłkę, która, obita i schorowana, zdycha. Dziad grzebie kobyłkę i rzuca klątwę na wioskę, w której zamęczono zwierzę. W wiosce mieszka Jańcio, filozof, człowiek kochający życie i swoją młodą żonę, Weronkę. Jańcio żyje


w zgodzie z Bogiem i nie przypuszcza, że zostanie przez niego wystawiony na próbę. Przekonuje się o posiadanej mocy czynienia cudów. Zostawia swoją ciężarną żonę i rusza
w świat, obiecując wrócić przed rozwiązaniem. Jańcio wędruje po wsiach uzdrawiając ludzi. W stodole Weronka rodzi chłopczyka. Dziecko przychodzi na świat z ogonkiem. Weronka licząc na uzdrowicielską moc swojego męża, udaje się do niego z chłopcem. Jańcio nie jest zdolny uzdrowić własnego syna. Dar od Boga został mu odebrany. Bohater budzi się opuszczony przez ludzi, pilnowany przez wierną Weronkę. Ich piękna niegdyś miłość dogasa. Jańcio próbuje dokonać ostatniego cudu - postanawia cofnąć czas . . .
CUDOWNE MIEJSCE” 1994/95

22 październikaReż. Jan Jakub Kolski
Do małej wioski przyjeżdża młody, piękny, ambitny, ale - jeśli tak można powiedzieć - mało doświadczony zawodowo ksiądz Jakub. Obejmuje pierwszą w życiu parafię. Już wstępne kontakty sygnalizują, że znalazł się w środowisku, którego nie tylko nie zna, ale i nie rozumie; trudno więc będzie o wzajemną akceptację.

29 października


GRAJĄCY Z TALERZA” Polska/Francja 1995

Reż. Jan Jakub Kolski

Film to przede wszystkim opowieść o miłości. Miłości nadzwyczajnej: liliputki (metr dziesięć wzrostu) Janki i Morki - potwora o dwóch twarzach. Wzruszającą historię o uczuciu, cierpieniu i przemijaniu opowiada Kolski w swej ulubionej poetyce, w której surowy realizm sąsiaduje z poezją i baśniowością. Kluczowe role reżyser powierzył aktorom, z którymi współpracował już wcześniej. Znaleźli się wśród nich Franciszek Pieczka, Mariusz Saniternik, Grażyna Błęcka - Kolska. Jednak "głównym medium filmu" jest Mołdawianka Dojnic Paładiuk - cyrkowa treserka psów i akrobatka, mierząca zaledwie metr i dwadzieścia centymetrów wzrostu. To zwłaszcza dzięki niej "Grający z talerza" jest jednym z najbardziej wzruszających filmów w dotychczasowym dorobku Kolskiego. Jego wartość doceniono na VIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tokio, gdzie otrzymał nagrodę specjalną jury.

SZABLA OD KOMENDANTA” 1995/96

5 listopadaReż.: Jan Jakub Kolski
Utrzymaną w tonacji ludowej ballady opowieść osadza Kolski - jak we wszystkich swoich filmach - w bajkowej wsi. Przedwojnie i powojnie zlewa w jedną, sielankową całość, ani rusz nie pasującą do lat 70. - np. słomiane strzechy, radia z podświetlaną skalą, butelki
z charakterystycznymi porcelitowymi zamknięciami - a więc czasu akcji przedstawianych wydarzeń, dokładnie określonego jedynie w rozmowie bohaterów. Mnoży gagi, komiczne sytuacje, zabawne dialogi i cudowności, by z dobroduszną ironią i pełną sympatii wyrozumiałością kruszyć narodowe mity, unicestwiać konflikty, rozwiewać historyczne, polityczne i egzystencjalne lęki. Pomagają mu w tym aktorzy wyśmienitą grą,
a wysmakowany w każdym szczególe obraz sprawia, że film ogląda się z autentyczną przyjemnością. Film rozpoczyna się od epizodu z 1920 roku, z wojny polsko - bolszewickiej. 12 listopada
HISTORIA KINA W POPIELAWACH” 1998

Directory: repository -> attachment
attachment -> Emisja: Od 6 września 2014 na Antenie tvp 1
attachment -> Filmy tvp1 4 magiczne drzewo 4
attachment -> Filmy tvp1 4 death becomes her 4
attachment -> Filmy tvp1 2 nadchodzi polly (along came polly) 2
attachment -> Kulisy II wojny światowej. Stalin, naziści I zachóD
attachment -> Filmy tvp1 3 czerwień rubinu (rubinrot aka ruby red) 3
attachment -> Filmy tvp1 3 komedia romantyczna (date movie) 3
attachment -> Lato w tvp1 to głównie spotkania z gwiazdami ulubionych seriali I filmów
attachment -> Jesień w tvp abc jesienią tvp abc rozszerza do 4,5 godziny popołudniowo-wieczorne pasmo programów premierowych (16: 00-20: 30). Godzinną „Wieczorynkę”
attachment -> Jesień w tvp1 Poruszające losy bohaterów filmów dokumentalnych, interesujące spektakle Teatru Telewizji, spotkania z zakochanymi rolnikami oraz czterema przedsiębiorczymi dziewczynami ze Lwowa – to kilka z wielu premierowych jesiennych propozycji

Pobieranie 172.95 Kb.

Share with your friends:
  1   2
©operacji.org 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna