Pracujący w duszpasterstwie zamordowani w 2015 rokuPobieranie 200.68 Kb.
Data11.04.2018
Rozmiar200.68 Kb.

PRACUJĄCY W DUSZPASTERSTWIE ZAMORDOWANI W 2015 ROKU

„Wczoraj, podobnie jak dziś, pojawiają się ciemności odrzucenia życia, ale jaśnieje jeszcze mocniejsze światło miłości, która zwycięża nienawiść i zaczyna tworzyć nowy świat”.Papież Franciszek, Anioł Pański, 26 XII 2015 r., św. Szczepana, pierwszego męczennika
„We współczesnej epoce znacznie wzrosła liczba zamordowanych osób pracujących w duszpasterstwie. Wydaje się, że sytuacji tej nie można porównać z niczym w historii, ponieważ trwają prześladowania o światowej skali. Chrześcijanie zabici w tym roku, których Agencja Fides dokładnie odnotowuje, pochodzą z czterech kontynentów. Siódmy rok z kolei najwyższa liczba zabójstw osób pracujących w duszpasterstwie została odnotowana w Ameryce. Po niej kolej na Azję – siedem osób, Afrykę – pięć i w końcu Europę – dwóch kapłanów zabitych w Hiszpanii.

Te liczby obrazują tylko wierzchołek góry lodowej prześladowań wobec chrześcijan, bo jak możemy przeczytać już w Liście do Diogneta: „Kochają wszystkich ludzi, a wszyscy ich prześladują”. Tak zwane Państwo Islamskie, Boko Haram, dyskryminacja w różnych krajach, gdzie religia jest sprawą państwa, sprawiają, że bycie chrześcijaninem bywa trudne i wymaga bohaterstwa, wystawiając na niebezpieczeństwo zamachów i masakr.

Poprzez to zestawienie i dokładne informacje dotyczące prześladowań, Agencja Fides chce ukazać te dramaty ludzkości, aby obudzić sumienia wszystkich ludzi dobrej woli w celu budowania społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i solidarnego”.

Ks. Vito Del Prete PIME
Według informacji zebranych przez Agencję Fides, w ciągu roku 2015 zostały zabite 22 osoby pracujące w duszpasterstwie. Od roku 2000 do 2015 r. zabito 396 osób pracujących w duszpasterstwie, w tym 5 biskupów.

W roku 2015 gwałtowną śmiercią zginęło 13 kapłanów, 4 siostry zakonne i 5 osób świeckich. Według podziału na kontynenty: 8 osób pracujących w duszpasterstwie zostało zabitych w Ameryce (7 kapłanów i 1 siostra zakonna), 7 w Azji (1 kapłan, 2 siostry zakonne i 4 osoby świeckie), 5 w Afryce (3 kapłanów, 1 siostra zakonna i 1 osoba świecka) oraz 2 kapłanów w Europie.

Ponownie większość osób pracujących w duszpasterstwie, które straciły życie, została zabita w wyniku napadów rabunkowych czy włamań. Zostali zaatakowani z okrucieństwem, będącym wyrazem moralnego rozkładu, ubóstwa ekonomicznego i kulturalnego, nietolerancji, przemocy jako reguły zachowania, braku poszanowania życia, w jakich żyją liczne społeczności. W tym kontekście, podobnym pod każdą szerokością geograficzną, zabici kapłani, siostry zakonne i osoby świeckie przeżywały swoje świadectwo w codzienności, udzielając sakramentów, pomagając ubogim i najbardziej poniżonym, zajmując się sierotami i narkomanami, wprowadzając plany rozwojowe czy po prostu mając otwarte drzwi dla każdego. I niektórzy zostali zabici przez tych, którym pomagali.

Los innych pracowników duszpasterstwa, porwanych lub zaginionych bez śladu, jest nadal nieznany. Tak jest w przypadku trzech kongijskich księży ze Zgromadzenia Augustianów Wniebowzięcia, porwanych w Północnym Kiwu, we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga w październiku 2012 r., o których nie ma wieści, a także w przypadku o. Paola Dall’Oglio SJ, włoskiego jezuity, uprowadzonego w Syrii w 2013 r. i o. Dhya Azziz OFM, syryjskiego proboszcza, o którym nie ma wieści od 23 grudnia 2015 r.

Lista opracowana przez Fides, zapewne niepełna, zawiera nie tylko misjonarzy ad gentes w ścisłym rozumieniu tego słowa, ale wszystkich pracowników duszpasterstwa, którzy zostali zamordowani. Nie używamy terminu „męczennicy”, aby nie wchodzić w kompetencje Kościoła, który może wydać taką opinię wobec niektórych osób, a także z powodu niewystarczających informacji dotyczących ich życia, a także okoliczności śmierci.

Jako dowód „katolickiego” charakteru Kościoła Chrystusa, również z powodu krwi przelanej przez jego dzieci na wszystkich kontynentach, przypominamy, że w roku 2015 został otwarty etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego bp. Enrique Angelelli, biskupa diecezji La Rioja, w Argentynie, zamordowanego w 1976 r. w czasie panowania dyktatury wojskowej, którego zabójcy zostali skazani dopiero 38 lat później. W Rwandzie również coraz bliżej chwały ołtarzy jest małżeństwo męczenników Cyprien i Daphrose Rugamba, których proces beatyfikacyjny został otwarty w Kigali. Zostali zamordowani 7 kwietnia 1994 r., podczas trwania na nocnej modlitwie. W czasie ludobójstwa w Rwandzie otworzyli drzwi swojego domu przed setką sierot, których nie chcieli porzucić.

23 maja 2015 r. w San Salvador został beatyfikowany bp Oscar Arnulfo Romero, biskup miejsca, zamordowany in odium fidei 24 marca 1980 r.

„Męczennicy wiary i miłości, świadkowie nadziei” – tak zostali określeni trzej misjonarze męczennicy z Peru: polscy franciszkanie o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski, oraz ks. Alessandro Dordi, włoski kapłan diecezjalny, beatyfikowani w Chimbote, w Peru, 5 grudnia 2015 r. Zostali zamordowani w 1991 r. przez bojowników ze Świetlistego Szlaku za obronę wartości ewangelicznych i pracę z ubogimi. Do chwały ołtarzy został wyniesiony również pierwszy błogosławiony z Afryki Południowej – Benedict Daswa, mąż i ojciec rodziny, nauczyciel i katecheta, beatyfikowany 13 września 2015 r. Jego wielka moralna odwaga i zamiłowanie do prawdy sprawiły, że przeciwstawił się wierzeniom i praktykom czarów. To odważne świadectwo wiary doprowadziło go do męczeństwa w roku 1990.

Do list opracowywanych co roku przez Agencję Fides trzeba zawsze dodać długą listę tych,
o których nigdy się nie dowiemy, których imion nie poznamy, a którzy we wszystkich częściach świata cierpią i płacą życiem za wiarę w Jezusa Chrystusa.

Przegląd kontynentów
Ameryka

W Ameryce zamordowano 8 osób pracujących w duszpasterstwie: 2 kapłanów w Meksyku,


2 kapłanów w Kolumbii, 1 kapłana i 1 zakonnika w Brazylii, 1 kapłana w Wenezueli i 1 kapłana w Argentynie.

W Meksyku: ks. Francisco Javier Gutiérrez Díaz i ks. Erasto Pliego de Jesus zostali uprowadzeni z parafii, w których byli proboszczami, i znalezieni martwi kilka dni później.

W Kolumbii: ks. Père Fernando Meza Luna i ks. Luis Alfonso León Pereira zostali zamordowani na skutek napadów rabunkowych w ich parafiach.

W Brazylii: ks. Antonio Alves de Almeida został odnaleziony zasztyletowany, prawdopodobnie był ofiarą napadu rabunkowego, a s. Irma Odete Francisca została zabita ośmioma ciosami noża w plecy.

W Wenezueli: martwe ciało franciszkanina Alexa Pinto znaleziono kilka dni po jego zaginięciu.

W Argentynie: ks. Luis Jesus Cortez został uduszony w swoim mieszkaniu, które następnie zostało podpalone.


Afryka

W Afryce zostało zabitych 5 osób pracujących w duszpasterstwie: 2 kapłanów w Nigerii, 1 kapłan w Republice Demokratycznej Konga, 1 siostra zakonna w Republice Południowej Afryki i 1 świecki wolontariusz w Kenii.

W Nigerii: ks. Goodwill Onyeka został napadnięty na drodze, gdzie poniósł śmierć, podobnie jak ks. Dennis Osuagwu, który zginął w zasadzce na drodze.

W Republice Demokratycznej Konga: ks. Jean-Paul Kakule Kyalembera poniósł śmierć w wyniku bandyckiego napadu.

W Republice Południowej Afryki: s. Stefani Tiefenbacher udusiła się, po tym jak została skrępowana i zakneblowana.

W Kenii: Rita Fossaceca, wolontariuszka, zginęła na skutek napadu.


Azja

W Azji zostało zamordowanych 7 pracowników duszpasterstwa: 3 osoby świeckie w Syrii, 2 siostry zakonne w Indiach, 1 osoba świecka w Bangladeszu oraz 1 kapłan na Filipinach.

W Syrii: pracownik Caritas Safouh Al-Mosleh oraz dwóch młodych animatorów salezjańskich, bracia Anwar Samaan i Misho Samaan, zginęło w czasie bombardowania Aleppo.

W Indiach: s. Jose Mariya i s. Amala Valummel zmarły na skutek aktu agresji, którego doświadczyły w celi swojego klasztoru.

W Bangladeszu: Cesare Tavella, w ramach współpracy międzynarodowej pracujący nad projektami dotyczącymi bezpieczeństwa żywnościowego i rozwoju, został zastrzelony przez przestępców poruszających się na motorze.

Na Filipinach: ks. Antonio Magalso udawał się do wsi w swojej parafii, aby sprawować tam Eucharystię, kiedy został śmiertelnie ugodzony w plecy.


Europa

W Europie zabito 2 kapłanów w Hiszpanii.

W Hiszpanii: ciało ks. Adolfo Enríquez odnaleziono na terenie za plebanią, a ks. Carlos Martinez Perez był ofiarą brutalnego napadu.
Noty biograficzne i okoliczności śmierci
Ekonom parafii Mweso w Nord Kivu, na wschodzie Republiki Demokratycznej Konga, ks. Jean-Paul Kakule Kyalembera, został zabity wieczorem 25 lutego 2015 r. „Wydaje się, że chodziło tu o akt rozboju” – powiedział Agencji Fides bp Théophile Kaboy Ruboneka, biskup diecezji Goma, do której należy parafia Mweso. „Ksiądz zamykał drzwi kościoła, kiedy odkrył ukrytych gdzieś bandytów. Przestępcy bez wahania otworzyli ogień, śmiertelnie raniąc ks. Kakule w brzuch i w głowę, co spowodowało jego natychmiastową śmierć”. Biskup podkreślił, że „w diecezji istnieją liczne bandy, które terroryzują ludność, a w obiegu jest zbyt dużo broni. Wśród ofiar przemocy i wymuszeń znajdują się nawet siostry zakonne”. W listopadzie 2014 r. proboszcz kościoła, w którym został zabity ks. Kakule, uniknął próby morderstwa.
Ciało ks. Adolfo Enríqueza, 77 lat, zostało znalezione w środę 11 marca 2015 r. z tyłu plebanii. Kapłan został prawdopodobnie zabity poprzedniego dnia. Był proboszczem Vilanova dos Infantes, w diecezji Orense (Hiszpania), od 1969 r. i był kochany przez wspólnotę. Jego dom był otwarty dla wszystkich.
Ks. Fernando Meza Luna, proboszcz Sanktuarium Matki Bożej z Fatimy, w okręgu Versailles di Sincelejo w Kolumbii, został zaatakowany i zastrzelony przez złodziei w wejściu na plebanię. Przewieziony do szpitala przez parafian, zmarł podczas operacji. To straszne wydarzenie miało miejsce w sobotę 21 marca, ok. 21.00 czasu lokalnego. Według świadectw sąsiadów dwa miesiące wcześniej kapłan był już ofiarą napadu rabunkowego.
Siostra Jose Mariya, 81 lat, ze Zgromadzenia Najświętszego Serca (SH), zmarła w Indiach w następstwie ataku w klasztorze 18 kwietnia 2015 r. Z początku uważano, że jej śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych. Dopiero po kilku miesiącach do zabójstwa przyznał się zatrzymany przez policję zabójca innej siostry – Amali Valummel.

Wieczorem 17 kwietnia s. Jose Mariya udała się na spoczynek w swoim klasztorze Zgromadzenia Najświętszego Serca w Chettuthode, w okręgu Kottayam indyjskiego stanu Kerala. W nocy jej współsiostry usłyszały hałasy dochodzące z jej pokoju i poszły to sprawdzić. Siostra Jose Mariya otworzyła drzwi, ale zaraz potem zmarła. Ubierające ją do trumny współsiostry zauważyły ranę z tyłu głowy, którą przypisały otarciu, zwłaszcza że w klasztorze nie dostrzeżono niczego odbiegającego od normy, ani śladów wtargnięcia. Siostra Jose Mariya była dzielną zakonnicą, zawsze gotową pomagać ubogim. Po przejściu na emeryturę stała się członkiem Home Mission Team w diecezji Palai.


Pracownik Caritas Syria Safouh Al-Mosleh zginął we wtorek 7 kwietnia 2015 r., w czasie bombardowań, w swoim domu położonym przy placu Farhat w Aleppo w Syrii. Według rekonstrukcji wydarzeń wykonanej przez Caritas Internationalis rodzina Safouh Al-Mosleh była już ewakuowana, a on wrócił do domu, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, kiedy w dom uderzyły pociski artyleryjskie. Safouh Al-Mosleh miał 40 lat, należał do wspólnoty greckokatolickiej i od ponad roku pracował dla Caritas.
Ksiądz Francisco Javier Gutiérrez Díaz, ze Zgromadzenia Robotników Królestwa Chrystusa, zaginął 6 kwietnia 2015 r. po opuszczeniu swojej parafii Matki Bożej Różańcowej, w Salvatierra, w meksykańskim stanie Michoacan. Jego ciało zostało odnalezione dwa dni później na obrzeżach Salvatierra. Ksiądz Gutiérrez Díaz pochodził z Arrandas (Jalisco), miał 60 lat. Wspomina się go jako wzorowego kapłana, który spełniał swą duszpasterską posługę w różnych miejscach z dużym zaangażowaniem i który był przez wszystkich ceniony.
Dwaj bracia narodowości syryjskiej, Anwar Samaan (21 lat) i Misho Samaan (17 lat), animatorzy salezjańscy, zginęli wraz ze swoją matką w wyniku ostrzelania ich domu w Aleppo, 10 kwietnia 2015 r. Intensywny ostrzał dzielnic Aleppo, licznie zamieszkanych przez chrześcijan, spowodował wtedy śmierć 20 osób. „Anwar i Misho – możemy przeczytać w komunikacie salezjanów z Bliskiego Wschodu – spędzili dzieciństwo i młodość w domu św. Jana Bosko i jako animatorzy pozostawili w duszach wielu znak radości i miłości życia”.
Siostra Stefani Tiefenbacher ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Najświętszej Krwi (CPS) została zabita w nocy z 19 na 20 kwietnia 2015 r. w swoim pokoju, na misji Najświętszego Serca w Ixopo, w prowincji KwaZulu-Natal, na wschodzie Republiki Południowej Afryki. Współsiostra znalazła ją skrępowaną i zakneblowaną. Zakonnica udusiła się. Siostra Tiefenbacher, 86 lat, Austriaczka, była na misjach od 60 lat i poświęcała się ubogim dzieciom z lokalnej wspólnoty. Policja zatrzymała trzy osoby pod zarzutem morderstwa, kradzieży i przemocy seksualnej.
Ksiądz Goodwill Onyeka, nigeryjski kapłan z diecezji Oyo, wraz ze swoim młodszym bratem ponieśli śmierć wieczorem 1 czerwca 2015 r. na drodze do Owo-Oba-Akoko, w stanie Ondo, na południu Nigerii. Bandyci usiłowali zatrzymać samochód, którym jechał kapłan udający się wraz ze swym bratem do Lagos. Kierowca próbował ucieczki, ale kule przestępców trafiły w bak, powodując jego wybuch. Prowadzący pojazd zdołał się wyrwać z płomieni, odnosząc oparzenia i rany, ale kapłan i jego brat zginęli.
Ksiądz Antonio Alves de Almeida, 67 lat, kapelan cmentarza Bosque da Paz, został znaleziony zasztyletowany, ze związanymi rękami. Stało się to 10 czerwca 2015 r. W pogrzebie kapłana, sprawowanym w parafii św. Franciszka z Asyżu w dzielnicy Boca do Rio, Salvador Bahia uczestniczyli liczni wierni. Kapłan niedawno świętował 40 lat kapłaństwa.
Starszy kapłan, ks. Luis Alfonso León Pereira, został zabity w zakrystii, kiedy przygotowywał się do sprawowania Mszy św. wieczorem 15 lipca 2015 r. w parafii Najświętszej Maryi Matki Kościoła w Barrio Sucre, dzielnicy miasta Monterìa w Kolumbii. Pewien bezdomny, który wszedł na teren parafii z zamiarem dokonania kradzieży, został przyłapany przez kapłana. Wtedy rzucił się na niego z potłuczoną butelką, śmiertelnie go raniąc.

Ksiądz Luis Alfonso León Pereira przybył do Monterìa w 1968 r. po święceniach kapłańskich w Charalà w kolumbijskim departamencie Santander, na swej rodzinnej ziemi. Był proboszczem parafii św. Antoniego z Padwy, ale w ostatnich dniach zastępował proboszcza kościoła, w którym został zabity.


Ksiądz Carlos Martinez Perez, 75 lat, zginął 16 lipca 2015 r. jako ofiara brutalnego ataku. Wcześniej odprawił Mszę św. w kościele klasztoru św. Léandra, którego był kapelanem. Zmarł na skutek ran zadanych białą bronią. Zabójca został zatrzymany. Jest mężem, pozostającym w separacji, siostrzenicy księdza i przypisywał ks. Perez porażkę swojego małżeństwa. Był leczony w szpitalu psychiatrycznym.

Ksiądz Martinez Perez urodził się w Sewilli 28 listopada 1939 r., święcenia kapłańskie przyjął w maju 1972 r. Doktor historii, miał również stopnie naukowe z ekonomii i geografii. Był wikariuszem w parafii św. Izydora, Ildefonsa i Jakuba oraz kapelanem w Saint Léandre.


Ciało ks. Alexa Pinto OFM zostało znalezione po południu 20 lipca 2015 r. przy drodze prowadzącej z Ciudad Bolivar do Puerto Ordaz przez współbraci i funkcjonariuszy policji, którzy przeszukiwali ten obszar. Ciało było podpalone i nosiło znaki rozkładu. Kapłan zaginął 15 lipca, a jego spalona furgonetka została znaleziona 17 lipca w okolicach Ciudad Bolivar. Ten pięćdziesięcioletni kapłan pozostał w pamięci jako osoba całkowicie oddana służbie Bogu i potrzebom najbardziej lekceważonych.
Siostra Irma Odete Francisca, 65 lat, ze Zgromadzenia Franciszkanek z Siessen, została zabita 24 lipca 2015 r. w ośrodku rehabilitacyjnym dla narkomanów La Estrella, w mieście Guaratinguetá, w stanie Sao Paolo w Brazylii. Zakonnica została zamordowana przez złodzieja ośmioma ciosami noża w plecy.
Ksiądz Dennis Osuagwu, klaretyn (Misjonarze Synowie Niepokalanego Serca Maryi), został zamordowany w Nekede w Nigerii 15 sierpnia 2015 r. Ksiądz Osuagwu zginął w zasadzce drogowej na Nekede Avu Road. Pracował w archidiecezji Owerri, na południu Nigerii oraz w Imo Polytechnic w Enwerem.
Ksiądz Luis Jesus Cortez, 73 lata, emerytowany proboszcz parafii Matki Bożej Miłosierdzia w mieście Alta Gracias w Argentynie, został zabity w domu 29 sierpnia 2015 r., podczas gdy strażacy gasili pożar, który tam wybuchł. Najpierw sądzono, że kapłan zmarł w następstwie pożaru, ale władze odkryły na jego ciele ślady duszenia. Jest zatem prawdopodobne, że pożar został wzniecony przez przestępców dla zamaskowania popełnionego morderstwa.
Siostra Amala Valummel, 69 lat, karmelitanka, została znaleziona martwa w swojej celi klasztoru w Palai, w stanie Kerala, na południu Indii, przez współsiostry, które szukały jej zaniepokojone, że 17 września 2015 r. rano nie przyszła na Mszę św. Zakonnica miała rany na głowie. Z pokoju blisko celi s. Amali zginęło ok. 500 rupii. Zakonnica pochodziła z Ramapuram k. Palai, od kilku lat była inwalidką.
Włoski współpracownik Cesare Tavella został zabity w Dacca, w Bangladeszu, 28 września 2015 r., przeszyty kulami wystrzelonymi przez mężczyzn na motorze. Cesare Tavella był weterynarzem i miał 51 lat, mieszkał wśród różnych narodów i uczył chowu zwierząt w krajach rozwijających się. Od roku 1993 pracował w ramach współpracy międzynarodowej nad projektami dotyczącymi bezpieczeństwa żywnościowego i rozwoju obszarów wiejskich na rzecz różnych organizacji, przede wszystkim w Azji. Od ponad miesiąca przebywał w Bangladeszu.
Ksiądz Antonio Magalso, 44 lata, został zasztyletowany 29 września 2015 r. w mieście Tanjay, na wyspie Negros, w centralnej części Filipin. Należał do duchowieństwa diecezji Dumaguete. Ksiądz Magalso był bardzo kochany przez ludzi i całkowicie oddany duszpasterstwu. Był także przewodniczącym diecezjalnej Komisji Apostolstwa Biblijnego. Udawał się do wsi w swojej parafii, aby sprawować tam Eucharystię, kiedy został śmiertelnie ugodzony w plecy. Prawdopodobnie jego zabójcą był człowiek chory psychicznie.
Ksiądz Erasto Pliego de Jesus, od 2011 r. proboszcz par. Matki Bożej Narodzenia z Cuyoaco, w archidiecezji Puebla w Meksyku, zaginął 13 listopada 2015 r. W jego mieszkaniu panował bałagan, szuflady znajdowały się na podłodze, a ślady krwi na fotelu i na dywanie. Rankiem 17 listopada 2015 r. na pobliskim polu znaleziono ciało kapłana. Nosiło ślady płomieni, a na głowie była głęboka rana.
Włoska lekarka Rita Fossaceca, 51 lat, radiolog z Ospedale Maggiore w Novare, została zabita 28 listopada 2015 r. w małej wiosce Mijomboni k. Malindi w Kenii, gdzie pracowała dla międzynarodowego stowarzyszenia humanitarnego. Kobieta została zabita, kiedy próbowała obronić swoją matkę przed napastnikami. Kilka godzin później miała wracać do Włoch, po dwóch tygodniach spędzonych w sierocińcu, utworzonym dla pomocy dzieciom samotnym, chorym i potrzebującym opieki i miłości. Jak przypomniał biskup Novare Franco Giulio Brambilla w czasie pogrzebu, sierociniec „był sensem jej życia, jej pasją. Mówiła o nim swoim kolegom, zbierała środki, zapraszała innych do pomocy, do współpracy z nią, do spędzenia wakacji w odmienny sposób… Wielu naszych misjonarzy, kapłanów i świeckich, gdy wyjechało raz, nie chciało już wrócić. Rita była osobą wspaniałomyślną, pogodną, która nie cofała się nigdy, kiedy trzeba było komuś pomóc. Jako lekarz niosła pomoc nie tylko w Afryce, ale także wszędzie tam, gdzie się znajdowała. Zarażała innych swoim wrodzonym pragnieniem pomagania i czynienia dobra”.

Zestawienie zbiorowe za rok 2015


Nr

Imię i nazwisko

Kraj pochodzenia

Zgromadzenie

albo diecezja

Data i miejsce śmierci

1.

Ks. Jean-Paul Kakule Kyalembera

Republika Demokratyczna Konga

kapłan diecezjalny

25/02 – Mweso (Republika Demokratyczna Konga)

2.

Ks. Adolfo Enríquez

Hiszpania

kapłan diecezjalny

10/03 – Celanova (Hiszpania)

3.

Ks. Fernando Meza Luna

Kolumbia

kapłan diecezjalny

21/03 – Sincelejo (Kolumbia)

4.

S. Jose Mariya

Indie

Zgromadzenie Najświętszego Serca (SH)

18/04 – Chettuthode (Indie)

5.

Safouh Al-Mosleh

Syria

pracownik Caritas

07/04 – Aleppo (Syria)

6.

Ks. Francisco Javier Gutiérrez Díaz

Meksyk

Zgromadzenie Robotników Królestwa Chrystusa

Meksyk

7.

Anwar Samaan

Syria

Animator salezjański

10/04 – Aleppo (Syria)

8.

Misho Samaan

Syria

Animator salezjański

10/04 – Aleppo (Syria)

9.

S. Stefani Tiefenbacher

Austria

Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Najświętszej Krwi CPS

19-20/4 – Ixopo (Republika Południowej Afryki)

10.

Ks. Goodwill Onyeka

Nigeria

kapłan diecezjalny

01/06 – Ondo (Nigeria)

11.

Ks. Antonio Alves de Almeida

Brazylia

kapłan diecezjalny

10/06 – Boca do Rio (Brazylia)

12.

Ks. Luis Alfonso León Pereira

Kolumbia

kapłan diecezjalny

15/07 – Monterìa (Kolumbia)

13.

Ks. Carlos Martinez Perez

Hiszpania

kapłan diecezjalny

16/07 – Siviglia (Hiszpania)

14.

O. Alex Pinto

Wenezuela

Franciszkanie (OFM)

20/07 ? –Ciudad Bolivar (Wenezuela)

15.

S. Irma Odete Francisca
Franciszkanki z Siessen

24/07 – Guaratinguetá (Brazylia)

16.

Ks. Dennis Osuagwu

Nigeria

Misjonarze Synowie Niepokalanego Serca Maryi (klaretyni)

15/08 – Nekede (Nigeria)

17.

Ks. Luis Jesus Cortez

Argentyna

kapłan diecezjalny

29/08 – Alta Gracia (Argentyna)

18.

S. Amala Valummel

Indie

Karmel (CMC)

17/09 – Palai (Indie)

19.

Cesare Tavella

Włochy

współpracownik

28/09 – Dacca (Bangladesz)

20.

Ks. Antonio Magalso

Filipiny

kapłan diecezjalny

29/09 – Tanjay (Filipiny)

21.

Ks. Erasto Pliego de Jesus

Meksyk

kapłan diecezjalny

13/11 – Cuyoaco (Meksyk)

22.

Rita Fossaceca

Włochy

wolontariuszka

28/11 – Mijomboni (Kenia)


Stan

Kapłani 13 (10 diecezjalnych, 1 ze Zgromadzenia Robotników Królestwa Chrystusa, 1 OFM, 1 klaretyn)

Siostry zakonne 4 (SH, CPS, Franciszkanki z Siessen, CMC)

Świeccy 5Kraj pochodzenia

Afryka 3 (2 Nigeria, 1 Republika Demokratyczna Konga)

Ameryka 8 (2 Meksyk, 2 Kolumbia, 2 Brazylia, 1 Wenezuela, 1 Argentyna)

Azja 6 (3 Syria, 2 Indie, 1 Filipiny)

Europa 5 (2 Włochy, 1 Hiszpania, 1 Austria)


Miejsce śmierci

Afryka 5 (2 Nigeria, 1 Republika Południowej Afryki, 1 Kenia, 1 Republika Demokratyczna Konga)

Ameryka 8 (2 Meksyk, 2 Kolumbia, 2 Brazylia, 1 Wenezuela, 1 Argentyna)

Azja 7 (3 Syria, 2 Indie, 1 Bangladesz, 1 Filipiny)

Europa 2 (Hiszpania)
Osoby pracujące w duszpasterstwie zabite między rokiem 1980 a 2014

Zgodnie z danymi posiadanymi przez Fides, w ciągu dekady 1980-1989 w tragicznych okolicznościach straciło życie 115 osób pracujących w duszpasterstwie. Ta liczba jest bez wątpienia niepełna, ponieważ oparta jedynie na informacji o oficjalnych przypadkach, znanych Agencji Fides.

Zbiorowe podsumowanie z lat 1990-2000 przedstawia ogólną liczbę 604 zabitych osób pracujących w duszpasterstwie. Ta liczba jest znacznie wyższa niż w poprzedniej dekadzie, jednakże trzeba uwzględnić następujące czynniki: ludobójstwo w Rwandzie (1994 r.), które przyniosło co najmniej 248 ofiar pośród pracowników kościelnych, oraz wzrastającą prędkość rozpowszechniania informacji przez mass media, nawet z najbardziej odosobnionych miejsc. Ogólna liczba obejmuje nie tylko misjonarzy ad gentes w ścisłym znaczeniu tego słowa, ale wszystkich zabitych pracowników kościelnych albo tych, którzy poświęcili życie ze świadomością ryzyka, na jakie się wystawiają, zostając z powierzonymi ich trosce ludźmi.

W latach 2001-2014 ogólna liczba zabitych osób pracujących w duszpasterstwie wyniosła 343.

Rok

Ogółem

Bp

Ks.

D

Br.

S

Sem.

IŻK

K

L

W

1990

17
107
1991

19

1

14
1

3
1992

21
6
2

13
1993

21

1Em+1

134

1

1


1994

26
20
1

4

1

1994*

248

3

103
47

65
30


1995

33
18

1

3

9


2
1996

48

3

19
8

13

1

2

1

1(Kt)
1997

68

1

19
1

7

40

1998

40

1

13
5

17

4

1999

32
179

4
22000

31
197

3

11

2001

33
255

1

1
1
2002

25

1

18
1

2

2

1


2003

29

1

20
1
32

2

2004

16
121


3
2005

25

1

18
2

3


1
2006

24
17
1

3


2

1

2007

21
15

3

1

1

1

2008

20

1

16
1

2
2009

37
302

23
2010

25

1

17
1

1

23
2011

26
184


4
2012

13
111


1
2013

23
201


2
2014

26
17
1

6

11* = Dane dotyczące ludobójstwa w Rwandzie


Bp: biskupi; Em: kardynałowie; Ks.: kapłani diecezjalni i zakonni; D: diakoni; Br.: bracia zakonni;
S: siostry zakonne; Sem.: klerycy; IŻK: członkowie instytutów życia konsekrowanego; K: katecheci;
L: świeccy; W: wolontariusze; Kt: katechumeni

Wydanie specjalne Fides, oprac. S.L. – Agencja Fides 30/12/2015
Pobieranie 200.68 Kb.

Share with your friends:
©operacji.org 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna