Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Limanowej w związku ze zbliżającym się okresem świąt Bożego Narodzenia a tym samym zakupów prezentów, przypominaPobieranie 3.14 Mb.
Strona1/4
Data29.10.2017
Rozmiar3.14 Mb.
  1   2   3   4

05.12.2016

Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Limanowej w związku ze zbliżającym się okresem świąt Bożego Narodzenia a tym samym zakupów prezentów, przypomina:

W większości przypadków można oddać nietrafiony prezent zakupiony przez internet – przysługuje nam prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość w terminie 14 dni od jej zawarcia, bądź otrzymania towaru.
Dla zachowania terminu wystarczy w ostatnim dniu wysłać oświadczenie.

Odstąpienie od umowy zawartej na odległość - z wyjątkami


Najważniejsze wyjątki:

1. Rzecz jest nieprefabrykowana, wyprodukowana według specyfikacji konsumenta lub służy zaspokojeniu jego zindywidualizowanych potrzeb.


Przykład:
Zamawiamy koszulkę z dobraniem konkretnego wzoru, który został na nią naniesiony dopiero po złożeniu przez zamówienia.

2. Rzecz jest dostarczana w zapieczętowanym opakowaniu, którego po otwarciu opakowania nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych. Prawo do zwrotu nie przysługuje, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu.


Przykład: Kosmetyki, żywność.
Ważne: rzeczy te muszą być dostarczone w zamkniętym opakowaniu.

3. Nagrania dźwiękowe lub wizualne albo programy komputerowe dostarczane w zapieczętowanym opakowaniu. Nie można odstąpić od umowy, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu.


Przykład:Nagranie DVD, o ile było dostarczone w zapieczętowanym opakowaniu.
Ważne: książki nie są wyłączone spod prawa zwrotu.

4. Rzecz ulegająca szybkiemu zepsuciu lub mająca krótki termin przydatności do użycia.


Przykład: świeża żywność.

Pamiętajmy, że przepisy te dotyczą tylko zakupu konsumenckiego, czyli od przedsiębiorcy. Jeżeli sprzedawcą nie jest przedsiębiorca, prawo do odstąpienia od umowy nie przysługuje.Ważne: zakup rzeczy używanej od przedsiębiorcy nie ma wpływu na prawo do odstąpienia.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. 2014, poz. 827 z późn. zm.).

Warto pamiętać, że nie zawsze możemy jednak zwrócić towar zakupiony w sklepie stacjonarnym, tradycyjnym. Możliwość zwrotu zależy tutaj bowiem tylko od dobrej woli sprzedawcy.Czarny Piątek - prawa konsumentów

24.11.2016
Czy mogę reklamować towar kupiony w obniżonej cenie? Co zrobić, jeśli cena przy kasie okaże się wyższa niż na metce? Jak zrezygnować z zakupów w zagranicznym sklepie internetowym? Przed Czarnym Piątkiem przeczytaj porady UOKiK oraz Europejskiego Centrum Konsumenckiego dla kupujących na wyprzedażach i promocjach
Czarny Piątek (ang. Black Friday) to amerykańska tradycja. Obchodzony jest następnego dnia po Święcie Dziękczynienia i od niego rozpoczyna się sezon świątecznych zakupów. Tego dnia sklepy zachęcają obniżkami cen. Również w Polsce wiele znanych marek przygotowuje w tym czasie specjalne oferty. Możemy spodziewać się promocji głównie w sklepach z elektroniką oraz odzieżowych. W tym roku Czarny Piątek przypada 25 listopada.

Przypominamy - kupując podczas wyprzedaży i promocji, masz takie same prawa, jak zwykle. Przepisy te obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej. Pamiętaj, masz prawo do:

· prawdziwej informacji o wysokości obniżki. Organizowanie promocji przez sztuczne podwyższanie ceny wyjściowej i następnie jej obniżanie do poziomu zbliżonego do regularnej może zostać uznane za niezgodną z prawem nieuczciwą praktykę rynkową. Pytaj, sprawdzaj (np. w intrenecie), ile zniżki sprzedawca ci oferuje i oceń, czy promocja jest naprawdę atrakcyjna.

· zakupu towaru w korzystniejszej cenie. Wyższa należność przy kasie niż na metce czy na półce? Możesz kupić produkt w niższej cenie.

· zwrotu zakupów internetowych bez podania przyczyny w ciągu 14 dni. Wystarczy, że przekażesz sprzedawcy wypełnione oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Powinien on oddać ci cenę towaru i koszty przesyłki. Pamiętaj: jeżeli kupowałeś w sklepie stacjonarnym, możliwość zwrotu pełnowartościowego towaru zależy od dobrej woli sprzedawcy - to on ustala zasady.

· reklamacji wadliwego towaru – także pochodzącego z promocji. Jeżeli towar ma wadę, złóż reklamacje u sprzedawcy. Możesz to zrobić w ciągu 2 lat. Zażądaj naprawy lub wymiany towaru, obniżenia ceny lub - jeśli wada jest istotna – masz prawo odstąpić od umowy. Skorzystaj z formularzy dostępnych na stronie UOKiK.

· Szukasz ofert za granicą? Sprawdź, czy sklep wysyła towar do twojego kraju i jakie są koszty związane z jego dostarczeniem. Przedsiębiorca może odmówić ci wysyłki tylko w uzasadnionych wypadkach.

· Korzystaj z bezpłatnej pomocy dla konsumentów: zadzwoń lub napisz: infolinia 801 440 220, adres porady@dlakonsumentow.pl. Wsparcia udzielają też Rzecznicy Konsumentów i Inspekcja Handlowa. W przypadku zakupów od przedsiębiorcy z innego kraju UE pomocy szukaj w  Europejskim Centrum Konsumenckim należącym do  ECC-Net.


Pobieranie 3.14 Mb.

Share with your friends:
  1   2   3   4
©operacji.org 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna