Po zakończeniu wszelkich formalności związanych z rekrutacją, Office of International Relations (odpowiednik naszego cpm) wysyła materiały z dokładnym opisem procedur, uczelni oraz samego życia w SingapurzePobieranie 49.5 Kb.
Data24.02.2019
Rozmiar49.5 Kb.

E-mail : kamilcharazka@yahoo.pl

Nr albumu: 50322

Kierunek : Finanse i Rachunkowość

Ilość zakończonych semestrów na SGH: 4

Nazwa uczelni zagranicznej : Singapore Management University  1. Przygotwania

Po zakończeniu wszelkich formalności związanych z rekrutacją, Office of International Relations (odpowiednik naszego CPM) wysyła materiały z dokładnym opisem procedur, uczelni oraz samego życia w Singapurze. Materiały są dość obszerne, ale wszystko jest jasne i klarowne, więc nie ma problemów z formalnościami na miejscu.


Wybór przedmiotów jest procesem nieco bardziej skomplikowanym. Jako studenci wymiany bilateralnej mamy prawo wybrać maksymalnie 4 przedmioty( każdy po 7,5 ECTS). Pierwsza opcja to wybór przedmiotów poprzez platformę OASIS ok. 3 tygodnie przed rozpoczęciem zajęć. Ze względu na różnicę czasową, trzeba być przygotowanym na nocne czatowanie przed monitorem( wybór przedmiotów na zasadzie first come, first served, także trzeba być szybkim). Osobiście, niestety przespałem pierwszą rundę wyborów, udało mi się dobrać 3 z 4 przedmiotów w kolejnej rundzie. Aby zapisać się na czwarty przedmiot musiałem skorzystać z drugiej opcji, jaką jest licytacja przedmiotów w systemie BOSS. Każdy ze studentów dostaje 100 e-dolarów, najwyższe oferty ( w zależności od liczby pozostałych miejsc na dany przedmiot) dostają miejsce.
Singapur to wielki hub lotniczy, także istnieje wiele możliwości połączeń lotniczych. Ja skorzystałem z oferty Singapore Airlines( przez Frankfurt, powrót przez Zurych), całkowity koszt – ok. 3500 PLN. Można skorzystać z oferty Lufthansy, a ostatnio też z Quatar Airways, które latają z Okęcia od Grudnia 2012.
W Singapurze należy zjawić się 2 tygodnie przed rozpoczęciem zajęć, aby wypełnić wszystkie formalności, zaliczyć Orientation Week, znaleźć współlokatorów jak i mieszkanie. Po przyjeździe zatrzymałem się hostelu Sleepy Sam’s ( obecnie Sleepy Kiwi) - tani nocleg, dogodna lokalizacja i przede wszystkim mnóstwo studentów, którzy też przyjechali na wymianę na SMU. W hostelu poznałem swoich współlokatorów, poszukiwanie mieszkania odbywa się poprzez lokalnych agentów – SMU publikuje listę zaufanych kontaktów, warto to sprawdzić. Sam proces poszukiwania lokum był dość nerwowy, mnóstwo studentów poszukuje apartamentu, agenci często wywołują nerwową atmosferę, celowo obniżając podaż, windując ceny, etc. Korzystajcie z pomocy kilku agentów i porównajcie ceny. Ceny zakwaterowania w Singapurze są wysokie, dlatego mieszkanie zwykle wynajmowane jest przez większą grupę studentów(zwykle 4-6 osób).  1. Uniwersytet

Singapore Management University to uczelnia prywatna, położona w samym centrum Singapuru. W pobliżu Uniwersytetu znajdują się 3 stacje metra, a jedna jest bezpośrednio połączona z uczelnią (Bras Basah). SMU jest niewielką uczelnią z bardzo wysokim procentem studentów przebywających na wymianie( ok 500 osób każdego semestru). Infrastruktura na uczelni rewelacyjna, fantastyczna organizacja.
Jak wspominałem, maksymalnie można wybrać 4 przedmioty. Każdy z nich trwa 180 minut, czyli plan zajęć nie jest zbyt obciążający( osobiście miałem 2 dni zajęć w tygodniu), jednak kładzie się duży nacisk na pracę grupową – przygotowywanie projektów i prezentacji, co wymaga dodatkowych spotkań w tygodniu. Obecność obowiązkowa. Wszystkie prace wykonane w czasie semestru brane są pod uwagę przy ocenie końcowej, także zwykle final exam to 40% oceny końcowej.


  1. Opis przedmiotów


Financial Instruments, Institutions and Markets – Karen Gan

Program przedmiotu to omawianie tematów związanych z rynkami kapitałowymi, rynkiem walutowym oraz finansami międzynarodowymi. Wykładowca dość wymagający, jednak przedmiot prowadzony w ciekawy sposób. Na zaliczenie przedmiotu składają się : 2 egzaminy ( midterm i final exam), duży projekt przygotowywany w grupie 4-5 osobowej oraz mniejsze prezentacje i krótki essay podczas zajęć.


Business Processes

Przedmiot wymagający, jednak bardzo ciekawy i co ważniejsze bardzo praktyczny. Jest to część Operations Management, także wymagana jest wiedza z zakresu statystyki, matematyki oraz ekonometrii. Prowadzący był odpowiedzialny za operacje Hewlett Packard w regionie Asia Pacific, także jest praktykiem i można skorzystać z jego doświadczenia. Podczas przedmiotu poznać można narzędzia analityczne, które pozwalają prognozować popyt, optymalizować koszty, redukować nadmierne zapasy, etc. Jest to też swego rodzaju wprowadzenie do Supply Chain Management, czyli przedmiot można uznać za podstawę Operations Management. Zaliczenie przedmiotu składa się z gry symulacyjnej ( w grupach 4-5 osób), gdzie zarządzamy fabryką, grupa z największą ilością gotówki dostaje najwyższą ocenę, dużego case’a( niezbędna znajomość obsługi excel solver, jednak lokalni studenci są bardzo pomocni) oraz final exam. Był to zdecydowanie najtrudniejszy z realizowanych przeze mnie przedmiotów na SMU, jednak bardzo polecam.


Family Business – Roger Low

Przedmiot bardzo popularny wśród studentów z wymiany. Zaliczenie kursu jest naprawdę niewymagające ( prezentacja, essay pisany w domu oraz prosty test wielkrotnego wyboru). Informacje przekazywane na wykładzie są dość ciekawe, jednak po czasie zaczynają się powtarzać, co czyni przedmiot nudnym, szczególnie w późniejszej fazie semestru.


Strategic Brand Management – Willem Smit

Najciekawszy z przedmiotów realizowanych przeze mnie na SMU. Zajęcia prowadzone w sposób bardzo interaktywny (aktywność na wykładzie to 20% oceny końcowej) i nietuzinkowy. Wykładowca zaprasza wielu ciekawych prelegentów ze świata biznesu (od konsultantów Interbrand po CEO azjatyckich firm, którzy opowiadają o zarządzaniu marką). Na zajęciach tworzone są 6-7 osobowe grupy, każda z grup wybiera markę, nad która będzie pracować( co 2 tygodnie pojawia się nowe zadanie) i publikuje rezultaty swojej pracy na prowadzonym blogu( 40 % oceny końcowej). Dodatkowo trzeba zaliczyć midterm exam ( 20 % oceny, test wielokrotnego wyboru) oraz final exam( 20 % oceny, case study). Bardzo ciekawy wykład, wiele studium przypadku, polecam.

  1. Informacje Dodatkowe

Koszty życia w Singapurze są dość wysokie ( przykładowo jednorazowy przejazd transportem publicznym w zależności od odległości kosztuje 3,5-5 pln), jednak najbardziej dotkliwe są ceny wynajmu mieszkań. Jak wspominałem, mieszkanie dzieliłem z 6 innymi osobami, miesięczny koszt wynajmu od osoby wynosił 860 SGD + opłaty za energię ( trzeba uważać na używanie klimatyzacji, koszty energii są naprawdę wysokie).

Jeśli chodzi o wyżywienie – wszędzie w Singapurze można znaleźć tzw. food courty, które składają się zwykle z kilkunastu różnych stoisk z rozmaitą kuchnią. Ceny jedzenia są tam naprawdę niskie (obiad można zjeść za 3-6 SGD), co sprawia, że kupowanie produktów i gotowanie samemu staje się zupełnie nieopłacalne. Jednak food courty różnią się od siebie, niektóre stanem zachowanej higieny nie zachęcają do konsumpcji, ale można też znaleźć bardzo przyzwoite miejsca( polecam food court na najwyższym piętrze centrum handlowego przy stacji Somerset).

Jeśli ktoś zapragnie bogatego życia studenckiego i niezapomnianych doznań na singapurskiej scenie klubowej musi przygotować się na wysokie koszty. Rozwiązaniem są rozmaite guest listy tworzone na portalach społecznościowych. Lokalni studenci nie są zbyt rozrywkowi, jednak każdego semestru jest ponad 500 studentów zagranicznych.Na pewno należy skorzystać z wielu ofert tanich lotów po Południowo-Wschodniej Azji. Podczas semestru jest zwykle trochę czasu, który można poświęcić na krótsze wypady, jednak ja podróżowałem przede wszystkim podczas przerwy w środku semestru i po jego zakończeniu.
5.OCENA
Ocena pod względem akademickim: 5

Ocena pod względem ogólnym: 5

Pobieranie 49.5 Kb.

Share with your friends:
©operacji.org 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna