Lato w tvp1 to głównie spotkania z gwiazdami ulubionych seriali I filmówPobieranie 98.24 Kb.
Data29.10.2017
Rozmiar98.24 Kb.


Ulubione seriale i filmy latem w TVP1

Lato w TVP1 to głównie spotkania z gwiazdami ulubionych seriali i filmów takich jak „Ranczo”, „Londyńczycy”, „Tajemnica twierdzy szyfrów” a także „Och, Karol”, „Rozmowy kontrolowane” czy „Vabank I”, „Vabank II”
Od poniedziałku 22 czerwca rozpoczyna się emisja pierwszej serii serialu „Ranczo”. Przez całe wakacje, od poniedziałku do czwartku o godz. 17.25, Jedynka powtarzać będzie trzy serie. W każdy czwartek, od 11 czerwca, o godz. 20.15, przypomina także ulubionych bohaterów serialu „Londyńczycy”. Wielbicieli „Tajemnicy twierdzy szyfrów” TVP1 zaprasza w piątki, od 10 lipca, o godz. 20.20.
Miłośnikom polskich komedii poleca wakacyjne wtorki o godz. 20.25. Już 23 czerwca VABANK I, 30 czerwca VABANK II. W kolejne wtorki będzie można zobaczyć m.in. filmy „Och, Karol”, „Miś”, „Rozmowy kontrolowane” oraz „Pułkownik Kwiatkowski”.
Cykl „Okruchy życia”, środy, godz. 20.25:
24 czerwca - PRÓBA OGNIA

Reżyseria: John Terlesky

Obsada: Brooke Burns, Erin Karpluk, Rick Ravanello, Robert Moloney, Erika - Shaye Gair, Winston Rekert, Michael Adamthwaite Kristin

Kristin Scott całe życie marzyła o tym, żeby gasić pożary, tak jak jej ojciec. Została więc strażakiem. Po tragicznej śmierci ojca wchodzi w konflikt z kolegami ze swojego oddziału. Postanawia zdać testy do elitarnej jednostki strażaków - spadochroniarzy. Bierze udział w czterotygodniowym, wyczerpującym treningu. Tymczasem w okolicy wybucha potężny pożar lasu, który bezpośrednio zagraża życiu jej rodziny. Kristin przejdzie „chrzest bojowy" w akcji.


1 lipca - MÓJ PACJENT, MÓJ SYN

Reżyseria: Sylwia Quer,

Obsada: Juanjo Puigcorbe, Laura Mana, Fernando Viana

Jordi, chirurg oddziału hepatologii w renomowanym szpitalu, leczy swego 10 - letniego syna Davida, który cierpi na poważną niewydolność wątroby. Po przeprowadzeniu wielu badań Jordi dochodzi do wniosku, że dziecko uratować może tylko przeszczep. David jest bliski śmierci, gdy karetka przywozi do szpitala niemieckiego turystę, ofiarę wypadku drogowego. Mimo wysiłków Jordiego, pacjent umiera na stole operacyjnym. Jordi dzwoni osobiście do jego rodziców, aby powiadomić ich o śmierci syna i jednocześnie prosić o zgodę na przeszczep.


8 lipca - MAMO, MOGĘ SPAĆ Z MORDERCĄ?

Reżyseria: Jorge Montesi

Obsada: Tori Spelling, Ivan Sergei, Lisa Banes, Todd Caldecott

Młoda dziewczyna angażuje się w bardzo poważny związek. Matka niepokoi się o córkę, która staje się całkowicie uzależniona od swojej nowej miłości. Kiedy jednak córka znika, sprawa staje się poważna. Matka dziewczyny próbuje poznać tożsamość tajemniczego młodzieńca. Okazuje się, że to morderca. Matka rusza córce na ratunek.


Cykl „Hit na sobotę”, sobota, godz. 20.20:
27 czerwca - MIASTO ŚMIERCI

Reżyseria: Gregory Nava

Pełen napięcia thriller z Antoniem Banderasem i Jennifer Lopez w rolach dziennikarzy, którzy starają się rozwikłać tajemnicę brutalnych mordów, paraliżujących strachem niewielkie miasto w Meksyku. Jaką cenę będą musieli zapłacić, żeby odkryć prawdę? Film oparty na wydarzeniach autentycznych.
4 lipca – BLOW

Reżyseria: Ted Demme

Obsada: Johnny Depp, Penelope Cruz, Franka Potente

Oparta na autentycznych wydarzeniach historia Georga Junga. Pod koniec lat 70 - tych Jung trafił do więzienia za posiadanie marihuany. Po krótkim pobycie za kratkami we wczesnych latach 80 - tych podjął się „wprowadzenia na rynek" nowego narkotyku - kokainy. Obecnie jest jedynym Amerykaninem, który na przemycie narkotyków, współpracy z kartelem z Medellin zarobił miliony dolarów, płacąc jednak za to wysoka cenę.


11 lipca – PITCH BLACK

Reżyseria: David Twohy

Obsada: Vin Diesel, Cole Hauser, Radha Mitchell

Statek kosmiczny przewożący więźnia - mordercę ulega awarii. Podczas przymusowego lądowania na nieznanej planecie dochodzi do katastrofy. Ci, którzy przeżyli, znaleźli się w trudnej sytuacji. Planeta jest piaszczysta i pozbawiona roślinności. Panuje na niej nieznośny upał. A noc zapada tu raz na 22 lata. Gdy wreszcie nastają ciemności, wraz z nimi pojawiają się okrutni drapieżcy, którzy rozpoczynają polowanie na rozbitków.


18 lipca – BEZPRAWIE

Reżyseria: Kevin Costner

Obsada: Annette Bening, Robert Duvall, Diego Luna, Kevin Costner

Akcja filmu rozgrywa się w latach 80. XIX w., gdy prawo własności ziemi nie było jeszcze powszechnie stosowane i kowboje mogli swobodnie przeganiać swoje stada z miejsca w miejsce, wiodąc na pół dzikie życie na prerii, z dala od ludzkich osad. Boss Spearman i Charles Travis to ludzie po przejściach, którzy na prerii szukają ucieczki od bolesnej przeszłości. Zajmują się wypasem i sprzedażą bydła. Pomagają im latynoski nastolatek Button oraz impulsywny Mose.


25 lipca- AFERA THOMASA CROWNA

Reżyseria: John McTiernan

Obsada: Pierce Brosnan, Rene Russo, Denis Leary, Faye Dunaway, Ben Gazzara, Frankie R. Faison, Fritz Weaver, Charles Keating

Remake filmu Normana Jewisona z 1968 r., w którym główne role zagrali Steve McQueen i Faye Dunaway. Tu zastąpili ich Pierce Brosnan i Rene Russo. Na zaplecze nowojorskiego muzeum dostaje się podstępem ekipa złodziei, którzy unieruchamiają systemy zabezpieczeń i próbują dokonać kradzieży. Zostają jednak schwytani przez pracowników ochrony. Mimo to w ogólnym zamieszaniu znika bezcenny obraz Claude'a Moneta. Na miejscu natychmiast zjawia się policja oraz Catherine Banking. To agentka pracująca na zlecenie firm ubezpieczeniowych, które pragną, aby odnalazła płótno i tym samym pozwoliła im uniknąć wypłaty ogromnego odszkodowania. Okazuje się, że złodziejska ekipa złożona z imigrantów z Rumunii została wynajęta, ale żaden z aresztowanych nie zna nazwiska zleceniodawcy. Agentka podejrzewa, że jest nim Thomas Crown, ekscentryczny milioner i kolekcjoner dzieł sztuki.


Pasmo „Męska rzecz”, soboty, o godz. 22.15:
4 lipca – PURPUROWE RZEKI

Reżyseria: Matthieu Kassovitz,

Obsada: Jean Reno, Vincent Kassel, Nadia Fares

Dwóch policjantów prowadzi dwa niezależne śledztwa - jedno w sprawie morderstwa, drugie - zbezczeszczenia grobu. Wkrótce odkrywają, że sprawy, nad którymi pracują, są ze sobą powiązane


11 lipca – GLINY

Reżyseria: Benny Chan,

Obsada: Grace Yip, Jackie Chan, Sam Lee III

Czwórka młodych policjantów z Hong Kongu ma jeden cel - walkę ze zorganizowaną przestępczością. Stosują wszelkie dostępne środki, nawet jeśli miałoby to doprowadzić do złamania prawa. Ich pierwszym zadaniem jest eliminacja przestępców, którzy ukradli statek przewożący ładunki wybuchowe


18 lipca – CEL

Reżyseria: Art. Camacho,

Obsada: Don „The Dragon” Wilson, Olivier Gruner, Gary Busey

Film sensacyjny spod znaku wschodnich sztuk walki, spektakularnych bójek, pościgów i strzelaniny. Zadaniem dwóch detektywów z Los Angeles jest ochrona atrakcyjnej call girl. Dziewczyna jest świadkiem brutalnego morderstwa i celem dla zabójców mafii. Zadanie jest utrudnione, ponieważ jeden z ich kolegów jest skorumpowanym zdrajcą.


25 lipca - RETROGRADE

Reżyseria: Christopher Kulikowski,

Obsada: Dolp Lundgren. Gary Daniels, Silvia de Santos

W niedalekiej przyszłości, grupa zmodyfikowanych genetycznie ludzi, której przewodzi JohnFoster (Dolph Lundgren), postanawia przeprowadzić niebezpieczny eksperyment. Chcą cofnąć się w czasie, aby zapobiec odkryciu meteorytów zawierających bakterie śmiertelnego wirusa... wirusa, który doprowadza ludzkość na krawędź zagłady.


Cykl „Zakochana Jedynka”, niedziele, o godz. 20.15
28 czerwca – SZKOŁA STEWARDES

Reżyseria: Bruno Barreto

Obsada: Gwyneth Paltrow, Christina Applegate, Mark Ruffalo, Candice Bergen, Mike Myers, Joshua Malina, Kelly Preston, Rob Lowe

To romantyczna, komediowa opowieść przedstawiona oczami Donny Jensen (Gwyneth Paltrow) - idealistycznej młodej kobiety z małego miasteczka, która marzy o zmianie swojego życia. Wierzy, że osiągnie swój cel, pracując jako stewardesa. Jednakże droga do sukcesu nie zawsze jest prosta. Donna zaczyna swoje szkolenie pod skrzydłami legendarnego instruktora lotów Johna Whitney'a (Mike Myers) i ma więcej kłopotów, niż mogłaby się spodziewać. Czy trudny początek zniechęci ją do pościgu za marzeniami, czy też uda jej się wytrwać i zrealizować swoje pragnienia?


5 lipca – MARIGOLD

Reżyseria: Willard Carroll,

Obsada: Ali Larter, Salman Khan, Nandana Sen, Shari Watson,

Piękna, amerykańska aktorka Marigold Lexton przybywa do Indii, by tam wziąć udział w filmie, który może być milowym krokiem w jej karierze. Na miejscu z przerażeniem odkrywa, że jej bagaż zaginął, a na lotnisku nie ma osoby, która miała ją odebrać. Okazuje się, że może liczyć tylko na siebie. Udaje jej się zdobyć małą rólkę w jednym z bollywoodzkich musicali. Z pomocą przychodzi jej choreograf Prem i pomaga jej wejść w nowe, fascynujące życie. Marigold nie wie jeszcze, że Prem pochodzi z królewskiej rodziny...


12 lipca – FAŁSZYWA HRABINA

Reżyseria: Ron Lagomarsino,

Obsada: Tea Leoni, Pat Mastroianni, Catherine Kuhn,

Gina przypadkowo trafia do świata nowojorskiej elity za sprawą podobieństwa do hrabiny Sophii Di Sarzanello. Spotyka mężczyznę swoich marzeń, adwokata Sinclaira Everetta i nie chcąc go stracić, decyduje się konsekwentnie grać rolę damy z wyższych sfer. Nie jest to łatwe, szczególnie, że wkrótce w mieście pojawia się prawdziwa hrabina. Dzielna dziewczyna, która zdążyła się już przyzwyczaić się do prowadzenia podwójnego życia, będzie musiała poradzić sobie z wieloma kłopotami....19 lipca – WSZYSTKO, CZEGO PRAGNIESZ

Reżyseria: Ryan Little,

Obsada: Shiri Appleby, Nick Zano,Alexandra Holden, Orlando Seale, Will Friedle.

Urocza komedia romantyczna. Film o tym, że w życiu nie można mieć wszystkiego i że trzeba umieć wybierać. Abby (Shiri Appleby) to typowa karierowiczka, pilna studentka szkoły artystycznej, która załatwia sobie pracę i próbuje ją pogodzić z nauką. Dla niej życie w studenckim akademiku to czysta zabawa. Wydawać by się mogło, że jej przyjaciel z kampusu Sy (Orlando Seale) okaże się chłopakiem marzeń i obiektem miłości. Tak się jednak składa, że Abby wpadł w oko przystojny i szarmancki Quinn (Nick Zano), który jednak nie ma żadnego pojęcia o sztuce. Czy dziewczyna będzie potrafiła wybrać tego jedynego?


26 lipca – ZAPOMNIJ O PARYŻU

Reżyseria: Billy Crystal,

Obsada: Billy Crystal, Debra Winger, Joe Mantegna

Mickey jest sędzią koszykówki. Na ostatnie życzenie zmarłego ojca jedzie go pochować do Francji. W wyniku zagubienia trumny z ciałem Mickey poznaje Ellen - pracowniczkę linii lotniczych - tak zaczyna się ich pełna perypetii znajomość...PROGRAM PORANNY 

piątki, godz. 11.30 - MIĘDZY MAMAMI

W odcinkach emitowanych w lipcu i sierpniu znajdą się najważniejsze w sezonie letnim porady. Mamy w ciąży dowiedzą się m.in. jak zorganizować bezpieczną dla siebie podróż, czy mogą latać samolotem oraz gdzie jest najlepsze miejsce wypoczynku dla alergików.

Rodzicom  maluchów podpowiemy m.in. jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną dziecka, jak bronić się przed kleszczami oraz w jaki sposób zadbać o letnią dietę dziecka oraz jego  bezpieczeństwo na placu zabaw.

„Miedzy mamami” to program dotyczący pielęgnacji, wychowania i żywienia dzieci od wieku noworodkowego do wieku wczesnoszkolnego oraz pielęgnacji ciąży. Program prowadzi Beata Chmielowska-Olech (prezenterka Teleexpresu) - prywatnie mama dwójki małych dzieci. W programie rozmowy z ekspertami: lekarzami, psychologami, dietetykami, prawnikami oraz gwiazdami, które opowiadają o swoim macierzyństwie i tacierzyństwie.
FILM DOKUMENTALNY
28 czerwca, godz. 15.50 – BOCZNICA

Reżyseria: Anna Kazejak-Dawid

Nie za górami, nie za lasami, ale całkiem blisko tu w Polsce istnieje pewien styl życia odchodzący powoli do lamusa. Każdego lata niemałe grono ludzi wybiera wczasy wagonowe na formę swojego wypoczynku. Turystyka trakcyjna, ze względu na niewysoki koszt takiego urlopu, jest głównie udziałem ludzi niezamożnych. Często wybierają ją również pasjonaci kolejnictwa i pracownicy kolei wraz z rodzinami. Atakująca nas zewsząd bogata oferta atrakcyjnych opcji spędzenia wolnego czasu każe przypuszczać, że ci, którzy spędzają wakacje w wagonie, kierują się nie tylko zasobnością swojego portfela, ale także specyfiką tej formy wypoczynku. Trudno bowiem wyobrazić sobie na takim urlopie kogoś, kto nie lubi turkotu przejeżdżających obok pociągów i widoku trakcji kolejowej zamiast piaszczystej plaży. Tym, co stanowi esencję filmu i jego właściwy temat są relacje między wczasowiczami. Wyjątkowość tej formy wypoczynku sprawia, że kontakty między uczestnikami turnusu są bardzo bliskie.
NAGRODY:


  • 2009 - Anna Kazejak Kraków (Krakowski FF - Konkurs Krajowy) - Nagroda Jury Studentów Miasta Krakowa

  • 2009 - Anna Kazejak Kraków (Krakowski FF - Konkurs Krajowy) - Nagroda Prezesa Telewizji Polskiej dla najlepszego reżysera filmu dokumentalnego

  • 2009 - Jakub Giza Kraków (Krakowski FF - Konkurs Krajowy) - Nagroda Prezesa Telewizji Polskiej dla najlepszego operatora filmu dokumentalnego


27 czerwca, godz. 15.45 - DROGA AGATY

Wspomnienie o Agacie Mróz-Olszewskiej przygotowane z okazji rocznicy jej śmierci. Dwukrotna mistrzyni Europy odeszła od nas 4 czerwca 2008, równo 2 miesiące po urodzeniu córki Lilianki i 2 tygodnie po operacji przeszczepu szpiku kostnego. Ojciec Agaty, Ryszard Mróz, wraca do jej dzieciństwa i siatkarskich początków w rodzinnym Tarnowie. Trener Andrzej Niemczyk wspomina wspólne sukcesy z reprezentacją Polski. Giba, legendarny brazylijski siatkarz, który jako dziecko wygrał z białaczką, oddaje Agacie hołd i apeluje o oddawanie szpiku. Wreszcie, Jacek Olszewski, mąż Agaty opowiada o wspólnych chwilach, walce z chorobą i o tym jak radzi sobie z wychowywaniem ich wspólnej córeczki.


poniedziałki, godz. 22.00 - KULISY II WOJNY ŚWIATOWEJ

Historia sojuszy politycznych i wojskowych między światowymi mocarstwami w przededniu i podczas II wojny światowej, oparta w dużej mierze na materiałach archiwalnych dostępnych dopiero po 1989 r. Historia ta ogniskuje się wokół postaci Stalina i jego układów oraz współpracy najpierw z hitlerowskimi Niemcami, co doprowadziło do wybuchu wojny światowej i podziału łupów przez Niemcy i ZSRR, a potem z zachodnimi demokracjami, co skończyło się pokonaniem Niemiec, ale zarazem podziałem stref wpływów i zgodą mocarstw zachodnich na zniewolenie przez Stalina narodów środkowo - wschodniej Europy. Dramatyczna opowieść o trudnych wyborach na najwyższych szczeblach władzy i wysokiej cenie kompromisów politycznych. Spotkania ówczesnych przywódców państw są inscenizowane, ale oparte ściśle na materiałach źródłowych.


24 sierpnia

„Pierwszy odcinek serii odsłania to, co Stalin chciał ukryć. Zanim Stalin sprzymierzył się z Churchillem i Rooseveltem, zaoferował pomoc Hitlerowi i nazistowskim Niemcom. Znacznie większą niż ta, o której wiedział świat.” To cytat z narracji. Rzecz dotyczy paktu Ribbentrop-Mołotow, okoliczności jego zawarcia i porażających jego efektów dla Polski. Narracja w tym odcinku doprowadzona do wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej w 1941 roku. Niestety bez uwzględnienia wersji lansowanej m.in. przez W. Suworowa o tym, że Niemcy tylko uprzedzili (i to zaledwie o kilkanaście dni) przygotowywany na gigantyczną skalę atak sowiecki.


31 sierpnia

„Ta opowieść ukazuje, dlaczego w toku wojny Stalin doszedł do przekonania, że jego nowi sojusznicy, Brytyjczycy i Amerykanie, zdradzają go.”

Początek wojny niemiecko-sowieckiej aż po 1942 rok. Klęska goniła klęskę, Niemcy brali do niewoli hektary krasnoarmiejców, a Stalin? Rzucał do walki kolejne dywizje i grał z Anglosasami o nowy podział świata. A domagał się wielkiej pomocy materiałowej, a zwłaszcza otwarcia drugiego frontu. W tym odcinku dokładny opis zbrodni katyńskiej – rzetelnie, bez niedopowiedzeń.
Odcinek trzeci

„Zachodni przywódcy wiedzieli, że Stalin jest tyranem. Jak mogli współdziałać z tym tyranem, by wygrać wojnę?”

O ofensywie niemieckiej 1942 zakończonej pod Stalingradem i toczących się sowiecko-anglosaskich rozgrywkach o utworzenie drugiego frontu. Ponownie wątek polski – Armia Andersa w ZSRS i ponownie wątek wymordowania naszych oficerów w Katyniu.
Odcinek czwarty

„Rok 1944. Sowieci zaczynają odzyskiwać terytoria we wschodniej Polsce, które okupowali trzy lata wcześniej. Jak zachodni sojusznicy mieli zamiar załatwić ze Stalinem sprawę przyszłości Polski? To była zasadnicza kwestia. Tajne do niedawna materiały archiwalne ukazują, że był to prawie test na integralność całego sojuszu, zwłaszcza że Polska była krajem, w obronie którego Anglia przystąpiła do wojny. Kiedy Niemcy szykowali się do odwrotu z Polski, zachodni sojusznicy musieli zadawać sobie pytanie, czy mogą zapobiec zastąpieniu jednej tyranii przez drugą.”

Ponownie wątek katyński – tym razem w kontekście prób zatuszowania odpowiedzialności przez sowietów. Ponownie przypomnienie polskości Lwowa.
Odcinek piąty

„Alianci mają wkrótce wygrać wojnę. Ale, jak to ujawniają dokumenty poufnych spotkań podczas wojny, zaczyna się nowa walka. Jaka będzie gwarancja, że będzie niepodległa Polska? A kto zagraża niepodległości Polski? Związek Radziecki?

Brytyjski premier Winston Churchill zaczyna tracić cierpliwość w głównej kwestii: kto i gdzie będzie panował. Oto opowieść o sojuszu, który zaczyna się rozpadać, gdy nazistowskie imperium jest atakowane ze wschodu i z zachodu.
Churchill zgodził się, żeby Stalin zachował wschodnią Polskę, ale chciał zrekompensować Polakom tę stratę częścią niemieckiego terytorium.

To wielkie przesunięcie granic Polski radykalnie zmieniło życie milionów ludzi.”

Druga połowa 1944 roku od Normandii po zimę 1944/45. O tym, jak Polska traciła przeszło połowę terytorium i niepodległość. Jasno, brutalnie….
Odcinek szósty

„Kiedy II wojna światowa dobiega końca, Sowieci przejmują osławiony nazistowski obóz koncentracyjny i zaczynają tam więzić swoich wrogów. Protokoły z tajnych spotkań ukazują zaniepokojenie zachodnich sojuszników tym, że duża część Europy Wschodniej znalazła się pod kontrolą Stalina. Sowieci odmawiają teraz milionom Europejczyków wolności, w obronie której toczyła się ta wojna”

Końcowy okres wojny w Europie i właściwe rozgrywki o jej powojenny kształt - Jałta, Poczdam.
Podczas wakacji TVP1 emitować będzie premierowe odcinki „Sprawy dla reportera”.
SPRAWA DLA REPORTERA – czwartki, godz. 21.15
25 czerwca

W pierwszej części programu powrócimy do sprawy Eli Rembelskiej z Warszawy, bohaterki programu wyemitowanego 9.04.2009r. Ela Rembelska zmarła w przeddzień emisji. Zgodnie z jej wolą jej ciało zostało oddane na potrzeby badań Akademii Medycznej w Warszawie, a jej rogówka zostało przeznaczona do przeszczepu. 37 - letnia Eli ostatnie 11 lat życia była przykuta do łóżka. Każdego dnia zmagała się z ogromnym bólem fizycznym, starając się przy tym zachować pogodę ducha. Miała wielu przyjaciół i wspaniałą mamę, która dzień i noc czuwała przy jej łóżku, nie raz ratując jej życie. Na kanwie reportażu o Eli chcemy podjąć dyskusję na temat oddawania ciała na potrzeby nauki i transplantologii, a także pokazać historię człowieka, którego dobroć, optymizm i miłość do ludzi warto w sobie zaszczepić.

W drugiej części programu przedstawimy dramatyczną historię Rozalii Jeleń z Krakowa. Dramat kobiety sięga początku lat 90. Mąż Edward zaczął się wtedy znęcać psychicznie i fizycznie nad nią i dwoma synami. Regularnie bita kobieta skierowała sprawę do sądu, który skazał mężczyznę na rok pozbawienia wolności, ale karę zawiesił. Wyrok, jak i późniejszy rozwód, nic nie zmieniły w życiu Pani Rozalii. Nadal mieszkała ze swoim oprawcą, który dalej ją bił i poniżał. W 2005 roku sąd po raz kolejny skazał Pana Edwarda za znęcanie się fizyczne i psychiczne nad rodziną, po raz kolejny karę zawieszając. Tym razem, po dwukrotnym skazaniu, sąd orzekł eksmisję mężczyzny z lokalu zajmowanego wspólnie z synami i byłą żoną. Eksmisja jednak nie została przeprowadzona, gdyż w świetle prawa należy wyznaczyć lokal tymczasowy, a póki co takiego nie ma. Pani Rozalia nie radząc sobie z codzienną gehenną, postanowiła uciec od byłego męża. Zajęła bezprawnie opuszczone mieszkanie w sąsiedztwie. Nie miała innych możliwości, nie stać jej na kupno czy wynajem mieszkania, a socjalnego nie może dostać, gdyż jej dochody są o kilkadziesiąt zł za wysokie. Jest od 30 lat nauczycielką i za niewielkie pieniądze utrzymuje siebie i synów, już studiujących. Nie mogła nigdy liczyć na pomoc finansową męża, którego długi alimentacyjne sięgają obecnie ok. 100 tys. zł. Gdy na jaw wyszło nielegalne zajmowanie lokalu, zarządca nieruchomości nałożył na kobietę karę pieniężną za bezumowne korzystanie z mieszkania. Każdego dnia kwota wzrasta, a ofiara przemocy domowej jest po raz kolejny krzywdzona.
2 lipca

W kolejnym programie „Sprawa dla reportera” przedstawimy historie obrazujące dramaty kobiet po utracie dziecka, ich wolę walki o sprawiedliwość oraz ryzyko jakie czasem niesie z sobą chęć posiadania potomstwa.

W pierwszej części programu przedstawimy reportaż z okolic Poznania. Sabina Kamińska od trzech lat zmaga się z bólem po utracie córki Marleny, która zmarła będąc w ósmym miesiącu ciąży. Rodzina Kamińskich jest obciążona genetycznie chorobą kardiologiczną. Od lat są objęci stałą opieką medyczną. Marlenie z powodu choroby nie udało się ukończyć szkoły. Wyszła za mąż, bo pragnęła założyć rodzinę. W trakcie ciąży była pod opieką lekarza, który znał historię choroby jej, jak i pozostałych członków rodziny. W ósmym miesiącu ciąży zgłosiła się do jego gabinetu, skarżąc się na zaburzenie rytmu bicia serca. Mimo znacznie przyspieszonej akcji serca w wykonanym ostatnim EKG oraz licznych pobudzeń trzepotania przedsionków 300/min lekarz nie widział potrzeby hospitalizacji pacjentki. Marlena zmarła tego samego dnia w domu, we śnie. Rodzina winą za śmierć kobiety obwinia lekarza. Ich zdaniem, gdyby Marlena została przyjęta do szpitala, udałoby się przynajmniej uratować dziecko. Biegli sądowi przyznają, że badanie zrobione w dniu śmierci Marleny wskazywało na możliwość pogorszenia stanu zdrowia a nawet śmierć, jednak nie dopatrują się winy w postępowaniu lekarza.

W drugiej części programu powrócimy do konfliktów rodzinnych, jakie pojawiają się w przypadku rozpadu małżeństw „mieszanych” narodowości, gdzie przedmiotem sporu są prawa do opieki nad dzieckiem. Decydujemy się na powrót, gdyż zmieniła się sytuacja prawna w sprawie Małgorzaty Muchowskiej z Tczewa. Małgorzata mieszkała jakiś czas w Australii. Tam zakochała się w Greku, zaszła z nim w ciążę, wzięli ślub. Urodziła syna- Panagiotisa, do którego zwraca się Piotruś. W małżeństwie czar prysł. Mąż zaczął się nad nią znęcać psychicznie i fizycznie. Zamykał w domu, zakazywał kontaktów z ludźmi. Zakazywał mówić po polsku, oglądać polską telewizję czy czytać polskie gazety, książki. Popadł w długi i w końcu wysłał żonę i dziecko do Polski, po pieniądze od rodziny. Małgorzata nie musiała uciekać z synkiem. Po powrocie do Polski założyła sprawę o rozwód i przyznanie Piotrusiowi na czas rozprawy miejsca stałego pobytu w Polsce. Maż wpadł w szał. Groził, że porwie dziecko. W końcu powołując się na konwencję haską oskarżył Małgorzatę o uprowadzenie syna, żądając wydania dziecka do Australii. Małgorzata wciąż walczy o syna w polskich sądach. Po emisji programu „Sprawa dla reportera” (30.04.2009r.) sąd zdecydował, że Piotruś nie zostanie odesłany do Australii. Małgorzata Muchowska nie ukrywa radości, jednak wyrok uprawomocni się dopiero, jeśli nie uchyli go sąd II instancji.

W dyskusji studyjnej udział wezmą m.in.: Krzysztof Zanussi, Cezary Harasimowicz, mecenas prof. Andrzej Bałandynowicz, senator Dorota Arciszewska – Mielewczyk, Marta Wiśniewska.
Autor programu: Elżbieta Jaworowicz

Współautorzy: Ilona Duch, Mariusz Kwaśniewski, Agnieszka Dymerska


PROGRAMY DLA DZIECI
Telewizja Polska jako jedyna stacja w Polsce realizuje misję edukacyjną dla najmłodszych widzów. Od poniedziałku do niedzieli, rano ok. 8.55, zapraszamy najmłodszych na dziecięce poranki. W programach polskiej produkcji uczymy, bawimy, zwracamy uwagę na potrzeby innych, a wszystko to w profesjonalny, staranny i dostosowany do wieku widzów sposób, dobierając właściwe do zadań środki ekspresji.
poniedziałki, godz. 08. 55 - BUDZIK

Bohaterami programu są dwa zabawne koty: Budzik i Ruda oraz krasnoludek Piksel.

Audycja przekazuje dzieciom wiedzę o otaczającym je świecie w połączeniu z zabawą i rozrywką. Rozwija wyobraźnię oraz poczucie humoru. Każdy odcinek ma swój temat, który jest omawiany w cyklicznych „cegiełkach”: felietonach, animowanych bajkach, piosenkach, mini inscenizacjach teatralnych, zabawach plastycznych i innych. Studio - nowoczesna, bajkowa scenografia jest łącznikiem wszystkich tych elementów.
wtorki, godz. 08.55 - JEDYNKOWE PRZEDSZKOLE

Program edukacyjny dla przedszkolaków nieobjętych edukacją przedszkolną. Pomaga rozwijać umiejętności służące zdobywaniu wiedzy. Inspiruje dzieci do aktywności twórczej i nauki poprzez zabawę. Jedynkowe przedszkole to magiczne miejsce, pozwalające małym widzom przenieść się do krainy fantazji, przygody, wielkich i małych odkryć. Audycja sprawia, iż każdy młody widz, zgodnie ze swoimi pasjami, zdolnościami, predyspozycjami znajduje w programie coś interesującego.

W świat liter, dźwięków, obrazów i cyfr wprowadzają przedszkolaków: Spacja, Enter dwie siostry, artystki – karty: graficzna i dźwiękowa przemądrzały Twardy dysk i sprytny urwis Shift oraz zabawna Małpka
środy, godz. 8.55 - WIRTULANDIA

Komputerowa baśń, a właściwie piękna wirtualna bajka. Rzecz cała dzieje się w wirtualnej krainie osadzonej w rozległej pamięci Superkomputera. Akcja rozgrywa się w bliżej nieokreślonym czasie - równie dobrze dziać się może teraz, jak i w niedalekiej przyszłości - co niewątpliwie wpływa na uniwersalność przekazu.

Każdy odcinek audycji jest kolorową barwną opowieścią. Bohaterowie Wirtulandii wspólnie przeżywają fantastyczne przygody, a każdy z odcinków, stanowiąc zamkniętą historię, kończy się zwycięstwem dobra nad złem. Obok niewątpliwej wartości wizualnej audycja pełni też rolę edukacyjną i dyskretnie moralizującą

„Wirtulandia” jest audycją telewizyjną w pełni animowaną bajką realizowaną w całości w technice 3D.


piątki, godz. 08.55 - MOLIKI KSIĄŻKOWE

Audycja zachęcająca do czytania książek. Moliki książkowe pomagają dzieciom przenieść się w zaczarowany świat książki. Uosabiająca naturalną ciekawość poznawczą dziecka, dzięki czemu program ma charakter wszechstronnie poznawczy; wyrównuje także intelektualny start w szkole dzieci z różnych środowisk. Tempo dostosowane jest do percepcji odbiorcy, bogactwo tematów i form, dowcip słowny i muzyczny.

Nadal chcemy utrzymać poznawczo-inspirujący charakter programu z większym wykorzystaniem felietonów filmowych, a dodatkowo - wprowadzić animacje komputerowe ułatwiające percepcję i czyniące obraz atrakcyjniejszym i dowcipnym.

piątki, godz. 9.05 - KUCHCIKOWO – GOTOWANIE NA EKRANIE

Program edukacyjny z elementami rozrywki dla dzieci w wieku 3-7 lat oraz ich rodziców. Jego celem jest przekazanie dzieciom wiedzy o gotowaniu, produktach spożywczych, akcesoriach kuchennych oraz ciekawostkach kulinarnych z całego świata.


Już od 22 czerwca, od poniedziałku do piątku, o godz. 9.20 angielski dla najmłodszych. TVP1 powtórzy popularną serię „LIPPY & MESSY"
To fabularna podróż dla najmłodszych widzów w świat języka angielskiego. Bohaterowie programu Lippy i Messy oraz Czarodziej poprzez wspólną zabawę zachęcą dzieci i rodziców do przyswajania i powtarzania całych zwrotów, które towarzyszą nam w życiu codziennym. Dodatkowym elementem wspomagającym zabawę są wesołe piosenki, które otwierają świat magii i tajemnicy języka obcego. W pierwszym odcinku będziemy się uczyć angielskich znaczeń wyrazów: przedstawiania się, witania, żegnania oraz poznamy trzy kolory - czerwony, niebieski i żółty.

ZIARNO – soboty, godz. 9.00

Program katolicki dla dzieci.
4 lipca

W tym odcinku przypomnienie postaci Mojżesza, który wyprowadził Izraelitów z niewoli egipskiej i choć sam nie wszedł do ziemi mlekiem i miodem płynącej, misję swoją spełnił, gdyż za jego pośrednictwem Bóg dał na górze Synaj ludziom Dziesięć przykazań, by odtąd nie musieli już żyć w niewoli grzechów. Dlaczego Bogu należy się cześć najwyższa? Wspólnie z autorami programu widzowie zastanawiają się czy przypadkiem nie jesteśmy uzależnieni od fałszywych bożków: od komputera, gier komputerowych, komórki albo telewizora? Czy można wierzyć w magię, zabobony, astrologię i wróżby? Ponadto będzie mowa Pierwszym przykazaniu: Nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną.


11 lipca

W programie zastanowimy się nad tym, jak sam Bóg ma na imię i jak On sam siebie nazywał. Kiedy wolno wzywać imienia Pana Boga, a kiedy jest to nadaremnie? Jakie znaczenia mają ludzkie imiona i skąd się wzięły? Z tymi pytaniami widzowie zetkną się w Ziarnie, poznając bliżej Drugie Przykazanie Boże.
Directory: repository -> attachment
attachment -> Emisja: Od 6 września 2014 na Antenie tvp 1
attachment -> Filmy tvp1 4 magiczne drzewo 4
attachment -> Filmy tvp1 4 death becomes her 4
attachment -> Filmy tvp1 2 nadchodzi polly (along came polly) 2
attachment -> Kulisy II wojny światowej. Stalin, naziści I zachóD
attachment -> Filmy tvp1 3 czerwień rubinu (rubinrot aka ruby red) 3
attachment -> Filmy tvp1 3 komedia romantyczna (date movie) 3
attachment -> Rekomendacja programów planowanych do emisji w marcu 2011 r
attachment -> Jesień w tvp abc jesienią tvp abc rozszerza do 4,5 godziny popołudniowo-wieczorne pasmo programów premierowych (16: 00-20: 30). Godzinną „Wieczorynkę”
attachment -> Jesień w tvp1 Poruszające losy bohaterów filmów dokumentalnych, interesujące spektakle Teatru Telewizji, spotkania z zakochanymi rolnikami oraz czterema przedsiębiorczymi dziewczynami ze Lwowa – to kilka z wielu premierowych jesiennych propozycji

Pobieranie 98.24 Kb.

Share with your friends:
©operacji.org 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna