Jesień w tvp1 Poruszające losy bohaterów filmów dokumentalnych, interesujące spektakle Teatru Telewizji, spotkania z zakochanymi rolnikami oraz czterema przedsiębiorczymi dziewczynami ze Lwowa – to kilka z wielu premierowych jesiennych propozycjiPobieranie 181.14 Kb.
Strona1/3
Data02.11.2017
Rozmiar181.14 Kb.
  1   2   3Jesień w TVP1

Poruszające losy bohaterów filmów dokumentalnych, interesujące spektakle Teatru Telewizji, spotkania z zakochanymi rolnikami oraz czterema przedsiębiorczymi dziewczynami ze Lwowa – to kilka z wielu premierowych jesiennych propozycji Jedynki.

Jesienią Jedynka zaprezentuje mocną ofertę dokumentalną. Tradycyjnie, premierowe filmy TVP1 pokaże w cyklu „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem”. Już w pierwszy czwartek września wyemitowany zostanie reportaż pt. „Czerwone Gitary i pół wieku”, który przedstawi muzyków zespołu po pięćdziesięciu latach od powstania grupy. Kolejne propozycje to: „Syria. Dzieci wojny” – niezwykły film dokumentalny opowiadający historię pięciorga małych dzieci, których życie zostało zmienione w koszmar, a następnie „Maraton miłości” – wzruszającą opowieść o parze, której miłość przetrwała mimo tragicznych wydarzeń. Na Antenie Jedynki nie zabraknie także dokumentów historycznych. W cyklu „Oto historia” pojawią się takie pozycje, jak: „Wybuch”, film dokumentalny ilustrujący to, co działo się w Europie Zachodniej, głównie w Wielkiej Brytanii i Francji na wieść, że Polska została zaatakowana przez Niemców, czy „Córka Stalina” – opowieść o życiu dziecka, którego ojcem był jeden z najbardziej znienawidzonych ludzi na świecie. Dodatkowo w każdą środę TVP1 zaprezentuje filmy dokumentalne i reportaże, poruszające tematykę międzynarodową. Już we wrześniu film „Miliardy z Moskwy” – próba odpowiedzi na pytanie, czy ofensywa rosyjskiego kapitału może stać się zagrożeniem dla Europy oraz film Barbary Włodarczyk pt. „Groźny. Czeczeński tygrys”, który przedstawi codzienność i mechanizmy funkcjonowania państwa skupiającego niepokojące zjawiska – radykalizm, lekceważenie prawa, przemoc, korupcję, kult jednostki, islamizację. Nie zabraknie także ważnych, aktualnych i kontrowersyjnych tematów w programie „Po prostu” Tomasza Sekielskiego.

Jesienią Jedynka zaprezentuje również kolejne premierowe odcinki „Sensacji XX wieku” Bogusława Wołoszańskiego. Sympatycy cykli „BBC w Jedynce” i „Natura w Jedynce” także znajdą dla siebie interesujące propozycje.

Jesienią w TVP1 kolejne testy, m.in.: „Wielki Test o Wojsku Polskim” i „Wielki Test o Polskim Filmie”. Widzowie będą mogli także uczestniczyć w tak ważnych wydarzeniach, jak ogólnonarodowe, przedwyborcze debaty i referendum (już 2 września – „Debata. Wszystko o referendum”). Elżbieta Jaworowicz będzie starała się pomóc w rozwiązywaniu problemów w „Sprawie dla reportera”, natomiast w „Świat się kręci” Agata Młynarska i Maciej Kurzajewski oraz ich nietuzinkowi goście dyskutować będą o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach w kraju i na świecie.

Jesienią TVP1 zaprasza na premierowe spektakle Teatru Telewizji. Już we wrześniu „Rybka canero” Juliusza Machulskiego – to po trosze komedia omyłek, po trosze studium ludzkich zachowań, a trochę kryminalne śledztwo pełne zagadek. W obsadzie m.in.: Andrzej Zieliński, Ewa Wiśniewska, Jan Englert. Kolejne dwa spektakle to „Ich czworo” w reżyserii Marcina Wrony oraz „Damy i huzary” w reżyserii Krystyny Jandy, spektakl, który powstaje w ramach obchodów 250 lat teatru publicznego w Polsce.

Na Antenie TVP1 pojawią się także zupełnie nowe programy. Jednym z nich jest „Kryptonim szef” – program, w którym prezesi dużych firm opuszczają swoje gabinety i pracują, jako zwykli pracownicy. Zmieniają swoją tożsamość i wygląd, aby dowiedzieć się, co naprawdę dzieje się w ich przedsiębiorstwach i jak wygląda prawdziwe życie. Kolejną nowością są „Firmowe ewolucje” – cykl, podczas którego Maciej Orłoś i eksperci z różnych dziedzin doradzą osobom prowadzącym własny biznes, jak rozwiązywać problemy. Wielbicieli programu „Rolnik szuka żony” z pewnością zainteresują sylwetki osób biorących udział w drugiej edycji. Podobnie, jak w pierwszej serii, uczestnicy programu będą szukali swojej „drugiej połówki”.

Nowym serialem w Jedynce będzie polska produkcja „Dziewczyny ze Lwowa”. Serial obyczajowo-komediowy emitowany w niedzielne wieczory będzie przedstawiał losy czterech młodych dziewczyn, które przyjeżdżają do Warszawy w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Z polską rzeczywistością zderzą się: Uljana (Anna Gorajska), Polina (Magdalena Wróbel), Olyia (Katarzyna Ucherska) i Swietłana (Anna Maria Buczek). W pozostałych rolach wystąpią m.in. Marta Lipińska i Marian Dziędziel.

Na Antenie Jedynki pojawią się także premierowe odcinki znanych już seriali, takich jak: „Komisarz Alex”, „Ojciec Mateusz”, „Klan”, a w grudniu po zakończeniu emisji serialu „Dziewczyny ze Lwowa” – kolejne perypetie „Blondynki” z Joanną Moro w roli głównej.

Wielbiciele tureckich seriali spotkają się ponownie z bohaterami „Wspaniałego stulecia”. Od poniedziałku do piątku Jedynka zaprasza także na nowy serial „Tysiąc i jedna noc”. Zagra w nim małżeństwo – odtwórca Sulejmana Wielkiego i jego żona – popularna turecka aktorka. Będzie to wzruszająca opowieść o matce walczącej o zdrowie syna oraz o wielkiej miłości między dwojgiem ludzi pochodzących z dwóch różnych światów.

W piątkowe wieczory TVP1 zaprasza na amerykański hit telewizyjny „Anno Domini – Biblii ciąg dalszy” – opowiadający o losach uczniów Jezusa, po jego ukrzyżowaniu.

W ofercie filmowej Jedynki znajdą się także premierowe filmy. W cyklu „Hit na sobotę” TVP1 pokaże m.in. takie tytuły: „Hans Kloss. Stawka większa niż życie” z udziałem Tomasza Kota, Stanisława Mikulskiego i Emila Karewicza; „Biegnij chłopcze, biegnij” – film w koprodukcji niemiecko-francusko-polskiej na podstawie powieści Uri Orleva. To opowieść o heroicznej walce o życie ośmioletniego chłopca, który ucieka z warszawskiego getta. W filmie wystąpią: Andrzej Tkacz, Zbigniew Zamachowski, Grażyna Szapołowska. Kolejną premierą będzie „Ambassada” – film Juliusza Machulskiego, w którym bohaterowie przenoszą się w czasie do sierpnia roku 1939 i poznają zarówno Joachima von Ribbentropa, w którego wcielił się Adam „Nergal” Darski, jak i samego Hitlera w interpretacji Roberta Więckiewicza.

W emitowanym w niedzielne wieczory cyklu „Zakochana Jedynka” pojawią się takie propozycje, jak: „Bilet na księżyc” z Anną Przybylską – filmowa podróż do lat sześćdziesiątych, barwnej epoki „dzieci kwiatów”, hipisów i bigbitu; komediodramat z gwiazdorską obsadą pt. „Dwoje do poprawki” z Meryl Streep i Tommy Lee Jonesem. Natomiast z okazji Święta Niepodległości, 11 listopada planowana jest premierowa emisja filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” z Robertem Więckiewiczem w roli głównej.


NOWOŚCI TVP1
ROLNIK SZUKA ŻONY nowy sezon od 6 września

niedziela, godz. 21:05 (I odcinek), kolejne odcinki o godz. 21:25rolnikszukazony.tvp.pl

Producenci wybrali 10 osób, które pokazane zostały w wielkanocną niedzielę w specjalnym, zerowym odcinku programu. Wśród kandydatów znaleźli się m.in. rolnik najstarszy wiekiem w historii wszystkich edycji programu na świecie oraz po raz pierwszy w polskiej wersji programu, kobieta-rolnik. Przez następne kilka tygodni osoby, których sylwetki zaprezentowano w zerowym odcinku, czekały na listy od potencjalnych kandydatów na męża i żony. Przyszło ich ponad dwa i pół tysiąca, a pięć osób, które otrzymało najwięcej listów zobaczyć będzie można w nowej, drugiej serii programu. Nie zabraknie emocji i niezwykłych wydarzeń. Widzowie poznają nietuzinkowych ludzi, odwiedzą niezwykłe miejsca i poznają różne strony życia na wsi.

W 2015 r. program zdobył Telekamerę w kategorii program rozrywkowy. Do udziału w drugiej edycji programu zgłosiło się ponad 1500 rolników.

Prowadząca: Marta Manowska

Reżyseria: Anna Więckowska, Konrad Smuga
KRYPTONIM SZEF nowość od 2 września

środa, godz. 20:25kryptonimszef.tvp.pl

W towarzystwie kamer, szefowie dużych firm, prężnie działających na polskim rynku, opuszczą rodziny, zmienią wygląd i ubiór, zrezygnują z przyzwyczajeń i wygód codziennego dnia i przez tydzień będą zwykłymi pracownikami we własnych firmach. Będą jadać w pracowniczych stołówkach, spać w pracowniczych hotelach. Wszystko po to, by lepiej zrozumieć swoich pracowników, poznać ich problemy i historie. Szefowie będąc incognito, niejednokrotnie po raz pierwszy w życiu, będą mogli usłyszeć, wprost, co boli ich pracowników i na co powinni bardziej zwrócić uwagę.

Widzowie Jedynki poznają wielu anonimowych bohaterów, oraz będą świadkami tego, jak prezesom wielkich przedsiębiorstw otwierają się szerzej oczy. W każdym z 10 odcinków jesiennej serii programu, kamera będzie towarzyszyć szefowi firmy, który odważył się odrzucić na chwilę wygodne życie i skupić na swoich pracownikach, by ulepszyć działanie swojego przedsiębiorstwa. Z całą pewnością program ten odmieni niejedną polską firmę, pomoże jej pracownikom, a widzom przed telewizorami dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń.

Reżyseria: Małgorzata Cyganek, Jan Kępiński


JAKA TO MELODIA? odcinek specjalny

6 września, niedziela, godz. 18:30jakatomelodia.tvp.pl

W pierwszą niedzielę miesiąca Robert Janowski będzie gościł Irenę Santor – wielką damą polskiej piosenki. Artystka zaśpiewa swoje ponadczasowe piosenki i opowie o roli piosenki w jej życiu.

Ten sezon jest dla programu wyjątkowy, bowiem 4 września minie 18 lat od wyemitowania pierwszego odcinka „Jakiej to melodii?”.

Ciekawostki o programie:

• zdobywca wielu nagród w tym m.in.: nagrody ZAIKS za popularyzację polskiej muzyki rozrywkowej, 4 Wiktorów i 8 Telekamer,

• ponad 22 mln wygranych i 4 mln przeznaczonych na cele charytatywne,

• do tej pory w programie wzięło udział ponad 2900 zawodników w ponad 3120 odcinkach,

• rekordzista Tomek Bednarek odgadł 7 utworów w 3 sekundy,

• w programie gościło ponad 2000 gwiazd krajowych i zagranicznych.
RETROMANIA nowość od 26 września

sobota, godz. 14:05

Program rozrywkowy prowadzony przez Margaret, Krzysztofa Szewczyka i Wojciecha Pijanowskiego. Magazyn muzyczny nawiązujący do przebojów i programów muzycznych sprzed lat, oparty na bogatych archiwach TVP. W każdym odcinku muzyczni goście, gwiazdy, lista przebojów, muzyczne dedykacje dla widzów, a wszystko to okraszone anegdotami z życia polskiego show biznesu.

Reżyseria: Konrad Smuga


DRZWI OTWARTE nowość od 5 września

sobota, godz. 12:00

Cykl telenowel dokumentalnych będzie opowiadał o rodzinach zastępczych, które od lat przyjeżdżają na letnie turnusy do fundacji „Patria” w Imiołkach i Skrzetuszewie. Na co dzień borykają się z problemami, walczą o podopiecznych. Dla nich możliwość pobytu w Imiołkach jest często jedyną okazją w roku do tego, by odpocząć, nabrać sił, zmienić otoczenie, ale przede wszystkim pobyć z innymi rodzinami i rozmawiać. Cykl ma być okazją do wzruszeń, chwil zastanowienia i zrozumienia ludzi, którzy nagle postanawiają powiększyć swoje biologiczne rodziny o obce dzieci.

Jedna z rodzin założyła własną orkiestrę, każde z dzieci na czymś gra, tata pracuje, a mama zajmuje się domem. Druga przyjęła pod swój dach dziewczyny, które właśnie weszły w najtrudniejszy wiek, a dzieciństwo spędziły na „melinach” wśród pijących rodziców. W innej od szesnastu lat dziećmi opiekuje się i wychowuje małżeństwo, w którym panią domu jest przebywająca w Polsce od kilkudziesięciu lat – Rosjanka. I to ona uczy je miłości. Jeszcze jedni bohaterowie to rodzina, która nie potrafiła się pogodzić z tym, by dzieci, które pokochali po ukończeniu 18 lat – wychodziły z ich domu bez żadnych perspektyw na przyszłość. Założyli stowarzyszenie i wybudowali dom dla swoich „przybranych” dzieci, aby mogły tam mieszkać po ukończeniu 18 roku życia. Inni bohaterowie zajmują się tylko dziećmi niepełnosprawnymi, takimi, których nikt nie chciał wziąć pod swój dach i do swojej rodziny. Będzie to opowieść o trudnej miłości, złych początkach, codziennym życiu i szczęśliwym zakończeniu.

Autorka: Justyna Andersz-Rychter
DO ZOBACZENIA W KRAKOWIE – ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY nowość od 13 września

niedziela, godz.8:25

Program będzie informował widzów o kolejnych etapach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, a jednocześnie będzie zachęcał do zaangażowania się i uczestnictwa w tym ważnym wydarzeniu. Wyjaśni też, na czym polega fenomen Światowych Dni Młodzieży i dlaczego w Polsce będzie miał swoją 31 edycję.

Autorzy: Grzegorz Sadurski, Małgorzata Castro


TAJEMNICE DZIKICH ZWIERZĄT nowość od 4 października

niedziela, godz. 8:45

Cykl programów przyrodniczych o charakterze familijnym, opowiadający o ośmiu wybranych zwierzętach – wilkach, dzikach, rysiach, zającach, niedźwiedziach, wiewiórkach, lisach, fokach. Poprowadzą go: Wojciech Wachuda, który wcieli się w rolę leśnego detektywa oraz Marcin Kostrzyński – pasjonat przyrody, który o zwierzętach wie prawie wszystko. Przybliżą zwyczaje, środowisko danego zwierzęcia. Widzowie będą mogli m.in. zweryfikować swoją wiedzę o zwierzętach, odpowiedzieć sobie m.in. na pytania, czy naprawdę lisy są szczwane, wiewiórki zapobiegliwe, a zające płochliwe i czy wilk może zjeść babcię?

Prowadzący: Wojciech Wachuda, Marcin Kostrzyński

Reżyseria: Barbara Karwat
WIELKI TEST O WOJSKU POLSKIM premiera

14 września, godz. 20:25

Test w ciekawy i widowiskowy sposób pokaże, jak zmieniła się polska armia, jak wygląda współczesna, nowoczesna armia zawodowa. W programie nie zabraknie niespodzianek, jedną z nich będą komandosi z jednostek specjalnych, którzy pojawią się w studiu.

Prowadzenie: Paulina Chylewska, Maciej Orłoś

Reżyseria: Konrad Smuga
WIELKI TEST O POLSKIM FILMIE premiera

28 września, godz. 20:25

Podczas programu widzowie przypomną sobie najznakomitsze i najciekawsze polskie filmy, dowiedzą się, dlaczego warto do nich wracać. Wśród gości nie zabraknie znamienitych twórców oraz miłośników kina.

Prowadzenie: Paulina Chylewska, Maciej Orłoś

Reżyseria: Konrad Smuga

FIRMOWE EWOLUCJE nowość od 23 września

środa, godz. 22:10firmoweewolucje.tvp.pl

Cykl opiera się na historiach osób prowadzących własny biznes, dla których skorzystanie z porady, czy profesjonalnych narzędzi stanowi wielką pomoc. Prowadzący Maciej Orłoś przedstawi 10 bohaterów i ich historie. Program ma pomóc uczestnikom oraz zainspirować widzów do aktywności zawodowej/biznesowej. Pozwoli także inaczej spojrzeć na ludzi ciężko pracujących i „robiących” własny biznes. Dla widzów najważniejsze będą jednak historie ludzkich rozterek, obaw czy radości.

Program powstaje w współpracy z Bankiem Zachodnim WBK, produkuje go dla TVP1 Propeller Film Sp. z.o.o.

Reżyseria: Cyprian Ziąbski
PUBLICYSTYKA
PO PROSTU. PROGRAM TOMASZA SEKIELSKIEGO premierowe odcinki

środa, godz. 21:25, emisja co dwa tygodnie, we wrześniu – 9 i 23 wrześniapoprostu.tvp.pl

Tomasz Sekielski zabiera widzów w podróż po świecie. W swoich reportażach wychodzi poza newsowe doniesienia, podejmując trudne, odważne, niebezpieczne, a czasem kontrowersyjne tematy. Dociera do nowych miejsc, bezpośrednich świadków oraz uczestników wydarzeń by odkryć nieznane fakty i okoliczności. W nowym sezonie pokaże m.in. na ile Turcy faktycznie walczą z Państwem Islamskim, a na ile rozprawiają się z problemem mniejszości kurdyjskiej, jak Węgry powstrzymują napływ nielegalnych imigrantów do Unii Europejskiej i uszczelniają przejście graniczne z Serbią, dlaczego tak trudno zakończyć konflikt rosyjsko – ukraiński.


SPRAWA DLA REPORTERA premierowe odcinki

czwartek, godz. 21:20sprawadlareportera.tvp.pl

W nowych, jesiennych programach Elżbieta Jaworowicz spróbuje m.in. uchylić zamknięte dotąd przed opinią publiczną drzwi do więzienia przez próbę ukazania dramatu strażników więziennych – oskarżonych o korupcję, której przedmiotem były np. malowane przez więźniów portrety Chrystusa ukrzyżowanego. W wyniku tych oskarżeń jeden ze strażników stracił dom i przeżywa rodzinny dramat. Pokaże także hermetyczne środowisko ludzi, którzy wpadają w ręce sprytnych oszustów oraz tych, którzy w ich imieniu bezprawnie i siłą odzyskują długi.

Jednym z kolejnych tematów będzie historia członka zespołu T. Love, który wpadł rzekomo w ręce oszustów przejmujących mieszkania od osób w podeszłym wieku i niepełnosprawnych. W programie wystąpi m.in. Muniek Staszczyk, lider zespołu.
FILMY DOKUMENTALNE
OGLĄDAJ Z ANDRZEJEM FIDYKIEM

czwartek, godz. 22:20


CZERWONE GITARY I PÓŁ WIEKU premiera

3 września

Reportaż przedstawia muzyków zespołu Czerwone Gitary po pięćdziesięciu latach od powstania grupy. Obecny skład znacząco różni się od pierwotnego, a jedynym muzykiem, który gra i śpiewa w zespole od początku, jest Jerzy Skrzypczyk. Pozostali grają albo z przerwami od 1965, albo od 1997, albo dołączyli do Czerwonych Gitar w 2003 r. Są to ludzie, którzy w młodości słuchali legendy polskiego big-bitu. Mało tego, byli ich fanami, a dziś mogą współtworzyć nowy repertuar. W filmie wykorzystano archiwalne materiały, które są w zasobach Telewizji Polskiej: fragmenty koncertów, stare teledyski, wywiady z gwiazdami. Widzowie zobaczą trasę koncertową, podsłuchane rozmowy w busie podczas drogi na koncert, atmosferę przed wyjściem na scenę. Pojawiają się też znani muzycy, którzy słuchali Czerwonych Gitar, krytycy muzyczni oraz zwykli fani. Jednym z elementów filmu jest wielki jubileuszowy koncert, który zespół zagrał 14 marca 2015 r. w Gdańsku.

Polska 2015

Autor: Maciej Wróbel
SYRIA. DZIECI WOJNY premiera

17 września

Dzieci z Syrii to często zapomniane ofiary trwającej tam wojny domowej. Ponad 11.000 dzieci zostało zabitych, a ponad milion to uchodźcy. Jedno z największych miast Syrii, Aleppo, stało się areną bratobójczych walk, między pro i anty reżimowymi grupami. Zabito tam już ponad 2000 dzieci. Szkoły są zamknięte, jedzenia brak, istnieje stałe zagrożenie snajperskim ostrzałem, pożarem, porwaniami. Ten niezwykły film dokumentalny opowiada historię pięciu małych dzieci, których życie zostało zmienione w koszmar. Pięcioletniej Sarze śnią się strzelający do niej snajperzy. 14-letni Mohammed, który stracił nadzieję na spokojne życie, mówi: – Moje serce jest rozdarte. To nie jest życie, ja już nawet nic nie czuję. Ośmioletnia Farah zajmuje się zbieraniem odłamków i kolorowych wstążek dla ojca do produkcji bomb. A 13-letnia Helen zastąpiła nauczycielkę młodszym dzieciom. To bohaterowie filmu dokumentalnego, którego akcja dzieje się w zburzonym syryjskim Aleppo, gdzie wciąż toczą się walki, a mieszkające tam dzieci żyją pomiędzy dzieciństwem a śmiercią. Widzowie poznają całą rodzinę, która po wyjeździe ekipy filmowej zaginęła. Film nagrodzony na wielu festiwalach filmowych.

Wielka Brytania 2013

Reżyseria: Marcel Mettelsiefen
MARATON MIŁOŚCI premiera

24 września

Film dokumentalny opowiada historię Jamiego i Lynn, którzy mieli się pobrać w 1987 r., ale niestety na kilka miesięcy przed ślubem doszło do tragicznego wypadku. Lynn została bardzo poważnie ranna, jej życiu zagrażało niebezpieczeństwo, doszło do uszkodzenia mózgu i okazało się, że kobieta nie będzie mogła chodzić. Znajomi namawiali Jamiego, aby wycofał się z zaręczyn i ułożył sobie nowe życie. Przez kolejne miesiące leczenia, rehabilitacji, wielu operacji i pobytów w szpitalu Jamie nie odstępował Lynn. Aby dodać sobie sił mężczyzna postanowił biegać. Najpierw robił to samotnie, a potem wraz z Lynn na wózku inwalidzkim. Poślubił kobietę. Po jakimś czasie Lynn zaszła w ciążę i to wzbudziło niepokój, wszyscy bali się, jak kobieta zniesie poród i ciążę. Na świat przyszła córeczka. Po kilku latach biegali już we trójkę. Celem Jamiego stał się maraton w Bostonie. Tak się też stało. Jamie ukończył maraton w czasie 3:25:45 wraz z żoną, którą wiózł na wózku.

Wielka Brytania 2008

Reżyseria: Kathy Williamson
OTO HISTORIA

poniedziałek, godz. 22:00WYBUCH premiera

7 września

Film dokumentalny ilustrujący to, co działo się w Europie Zachodniej, głównie w Wielkiej Brytanii i Francji na wieść, że Polska została zaatakowana przez Niemców. To była słoneczna niedziela, 3 września 1939 r. i nikt nie spodziewał się, że tak piękny dzień stanie się nagle początkiem długiego pasma wojennych nieszczęść. Widzowie usłyszą wypowiedzi m.in. obecnie bardzo wiekowych uczestników działań i świadków tamtych dni. W filmie widzowie zobaczą i posłuchają wspomnień córki oraz wnuka Winstona Churchilla, wnuka brytyjskiego premiera Neville Chamberlaina, bratanka Generała De Gaulla przywódcy Francji, Lorda Richarda Attenborough, historyków, dziennikarzy, aktorów, sportowców i żołnierzy, dla których życie całkowicie się wtedy zmieniło. Film bogato ilustrowany archiwaliami. Widzowie poznają też historię zniszczenia SS Athenia angielskiego parowca. 3 września 1939 r. Wielka Brytania wypowiedziała wojnę III Rzeszy. Tego dnia „Athenia” płynęła z Wysp Brytyjskich w kierunku Kanady. Na statku obowiązywały podwyższone normy bezpieczeństwa związane z rozpoczętą wojną. Niestety, nie rozpoznano go jako pasażerskiego i wystrzelono torpedy. Było o krok od wielkiej tragedii i tylko dzięki szybkiej akcji ratunkowej spośród 1417 pasażerów, zginęło niewiele ponad sto osób. Sprawa tego wypadku została wyjaśniona dopiero po wojnie. To był początek wstrząsu dla całego ówczesnego świata.

Wielka Brytania 2008

Reżyseria: Martina Hall
AMERYKAŃSKI KORESPONDENT premiera

14 września

Julien Bryan, amerykański dziennikarz zarejestrował unikalny dokument. Przedstawia skrupulatnie w wyjątkowy sposób i z nowej perspektywy obraz przedwojennej Warszawy i dramat ludności cywilnej w obliczu nieoczekiwanego oblężenia.

Polska 2015

Reżyseria: Eugeniusz Starky
NIEZWYKŁY ROK 1989 premiera

21 września

Dokumentalny film o upadku Żelaznej Kurtyny. Niklos Nemeth został premierem Węgier i wprowadził zmiany. Okazało się, że to był krok w kierunku nowych czasów, przeciwstawienia się władzy komunistycznej. To powrót do pamiętnego roku 1989 z unikalnymi materiałami archiwalnymi, rekonstrukcją dialogów, najważniejszych postaci sceny politycznej i społecznej.

Dania 2015

Reżyseria: Andreas Ostergaard
CÓRKA STALINA premiera

28 września

Film dokumentalny niemieckiej ZDF. Bohaterką filmu jest córka Józefa Stalina, Svetlana Iosifovna Alliłujewa, która żyła w najbardziej burzliwych czasach XX w. To opowieść o życiu dziecka, którego ojcem był jeden z najbardziej znienawidzonych ludzi na świecie. Będzie też mowa o okropnościach stalinizmu. Widzowie dowiedzą się też, dlaczego i jak Svetlana uciekła za granicę w poszukiwaniu wolności i szczęścia. Wiadomo, że gdy pojawiła się w amerykańskiej ambasadzie w Istambule sprawdzano, czy jest ona prawdziwą córką Stalina. Nikt nie chciał uwierzyć, że udało jej się uciec. Jej przylot do Nowego Jorku wywołał sensację. Oprócz niezwykle ciekawych faktów, ten film to unikalne spojrzenie na dzieje współczesnego świata przez pryzmat osoby z niezwykłą historią.

Niemcy 2015

Reżyseria: Jobst Knigge
W środę o godz. 21:20 Jedynka zaprezentuje filmy dokumentalne i reportaże o tematyce międzynarodowej m.in.:
MILIARDY Z MOSKWY premiera

16 września

To próba odpowiedzi na pytanie, czy ofensywa rosyjskiego kapitału może stać się zagrożeniem dla Europy. – Nie przychodzimy z kałasznikowami, lecz z pieniędzmi – powiedział Putin. Rosjanie wzięli sobie tę maksymę do serca. Wkupili się w główne gałęzie przemysłu, trzymają w rękach stery wielu firm energetycznych, inwestują w swój wizerunek przez sponsorowanie klubów piłkarskich czy Ligi Mistrzów, a francuska zbrojeniówka korzysta na lukratywnych zleceniach. Państwowe przedsiębiorstwa Kremla i rosyjscy oligarchowie zainwestowali dużo pieniędzy w niemieckie firmy energetyczne, wydali kolosalne sumy na nieruchomości w Wielkiej Brytanii. Trzy duże stocznie we wschodnich Niemczech należą do młodego biznesmena z Moskwy, którego ojciec należy do najwyższych kręgów władzy. Natomiast Gazprom, największy koncern energetyczny na świecie, swoimi milionami zasila „Schalke 04” — niemiecki klub piłkarski z tradycjami. Ponad miliard euro to wartość rosyjskiego zamówienia na dwa francuskie okręty wojenne. „Business as usual” – czy chodzi w tym wszystkim o coś więcej? W poszukiwaniu odpowiedzi autorzy filmu przemierzają Europę wzdłuż i wszerz – od Londynu do Strasburga, od Berlina do Moskwy. Były niemiecki kanclerz Gerhard Schröder zachęca do kontaktów niemieckiego biznesu z Moskwą, stawia na koncepcję „przemiany poprzez handel”, jako na tę, która doprowadziła do końca zimnej wojny i upadku żelaznej kurtyny. Chadecki polityk, wieloletni szef komisji spraw zagranicznych Europarlamentu Elmar Brok, patrzy jednak na rosyjskie miliardy płynące na Zachód z wielkim sceptycyzmem. Uważa, że stoją za tym strategiczne interesy Kremla. Luke Harding, wieloletni moskiewski korespondent brytyjskiego „Guardiana”, określa to, jako „Kreml sp. z o.o.” – gęstą sieć połączeń biznesu, polityki i służb specjalnych, która przy większych transakcjach pociąga za sznurki i napełnia swoje własne kieszenie.

Niemcy 2014

Reżyseria: Christian Szulz, Ulli Wendelmann
GROŹNY. CZECZEŃSKI TYGRYS PUTINA premiera

30 września

Grozny to stolica Czeczenii – kaukaskiej republiki Rosji, Groźny to jej przywódca Ramzan Kadyrow, który od blisko 10 lat rządzi Czeczenią. Był premierem, prezydentem i znowu premierem. Rządzi z przyzwoleniem i w duchu przyjaźni z Rosją. Tydzień po zastrzeleniu opozycjonisty Borysa Niemcowa i dzień po zatrzymaniu jego domniemanych zabójców – byłych kadyrowców – Ramzan został odznaczony w Rosji Orderem Honoru za osiągnięcie sukcesów zawodowych, aktywną działalność społeczną i rzetelną wieloletnią służbę. Mówi się o nim, że jest pupilkiem Władimira Putina, drugim człowiekiem w Rosji, który jednak ostatnio wymyka się spod kontroli.

Co dzieje się w Czeczenii? Film przedstawi codzienność i mechanizmy funkcjonowania państwa, w którym jak w soczewce, skupiają się wszystkie niepokojące zjawiska – radykalizm, lekceważenie prawa, przemoc, korupcja, kult jednostki, islamizacja, problem werbowania członków Państwa Islamskiego.

Polska 2015

Reżyseria: Barbary WłodarczykPobieranie 181.14 Kb.

Share with your friends:
  1   2   3
©operacji.org 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna