Informacja prasowa Warszawa, 30 kwietnia 2015Pobieranie 63.68 Kb.
Data02.11.2017
Rozmiar63.68 Kb.

Informacja prasowa

Warszawa, 30 kwietnia 2015

Królowie niemieckiego kryminału po raz pierwszy w Polsce!

Spotkanie autorskie z duetem Klüpfel i Kobr 8 maja 2015 w Instytucie Goethego w Warszawie
Volker Klüpfel i Michael Kobr, niezwykły duet pisarzy, autorzy kryminałów o kultowym komisarzu Kluftingerze, po raz pierwszy odwiedzą Polskę. 8 maja w Instytucie Goethego w Warszawie odbędzie się wieczór autorski, podczas którego można spodziewać się prawdziwej kryminalnej uczty literackiej, doprawionej dużą dozą dobrego humoru. Spotkaniu towarzyszyć będzie premiera kolejnego, trzeciego już publikowanego przez Wydawnictwo Akcent „Kluftingera”, pt. „Serdeczna krew”, w przekładzie Anny Grysińskiej.
Volker Klüpfel i Michael Kobr to nie tylko autorzy uznanych kryminałów, ale także najzabawniejszy duet pisarski w Niemczech. Głównym bohaterem kryminałów ich autorstwa jest komisarz Kluftinger. Pisarze wspólnie stworzyli postać inteligentnego, choć pozornie fajtłapowatego komisarza, komicznego i nieco staroświeckiego (charakteryzują go zamiłowanie do regionalnych bawarskich potraw, dystans do wszelkich technicznych nowinek i lęk przed nieboszczykami). Postać komisarza, niesamowite przypadki oraz błyskotliwy humor składają się na to, że seria ma ogromne rzesze fanów, nie tylko wśród miłośników gatunku. W kraju pisarzy, gdzie ukazało się osiem tomów powieści o Kluftingerze, sprzedanych zostało już 5 milionów książek, a trzy tytuły zostały zekranizowane. Druga wydana w Polsce książka, „Operacja Seegrund” (tłumaczenie Agnieszka Hofmann), została wyróżniona przez portal granice.pl i znalazła się wśród najciekawszych książek 2012 roku w kategorii kryminał. Akcja wszystkich powieści rozgrywa się w jednym regionie geograficznym na południu Niemiec – w Allgäu, gdzie poszczególne miejsca opisywane w książkach stały się turystycznymi atrakcjami.
Siła duetu to nie tylko doskonała literatura, ale także spotkania z czytelnikami, które bardziej przypominają kabaretowe spektakle niż tradycyjne wieczory literackie. Podczas nich autorzy spierają się, śpiewają i z ogromnym talentem odgrywają poszczególne postaci z książek. Instytut Goethego wspólnie z Wydawnictwem Akcent organizuje pierwsze tournee pisarzy po Polsce – 8 maja 2015 roku spotkanie z Volkerem Klüpfelem i Michaelem Kobrem odbędzie się w siedzibie Goethe-Institut w Warszawie. Dzień wcześniej, 7 maja, pisarze spotkają się z czytelnikami z Krakowa.
- Spotkanie z tym niezwykłym duetem pisarskim to nie tylko gratka dla fanów gatunku, ale i ciekawy i lekki sposób na przybliżenie szerszemu gronu niemieckiej literatury. Wieczory autorskie duetu Klüpfel i Kobr przyciągają w Niemczech, Austrii, Szwajcarii tłumy czytelników, tym bardziej cieszymy się, że udało nam się, po kilku latach starań, zorganizować pierwszą trasę autorów w Polsce – mówi Dorota Swinarska, koordynatorka programów kulturalnych w Goethe-Institut w Warszawie i organizatorka spotkania.Spotkanie odbędzie się w piątek 8 maja 2015 roku o godzinie 18:00 w siedzibie Instytutu Goethego w Warszawie, ul. Chmielna 13A. Poprowadzi je Justyna Czechowska, l
iteraturoznawczyni, tłumaczka, autorka artykułów, antologii i wywiadów. Wydarzenie odbędzie się w języku niemieckim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski. Organizatorami przyjazdu duetu Klüpfel i Kobr do Polski jest Goethe-Institut we współpracy z Wydawnictwem Akcent.

Wstęp wolny.

Goethe-Institut wyznacza uznawane na całym świecie standardy w nauce niemieckiego jako języka obcego. Prowadzi kursy językowe, tworzy materiały dydaktyczne, doskonali nauczycieli oraz uczestniczy w badaniach naukowych i inicjatywach polityki językowej. Goethe-Institut prezentuje trendy pojawiające się w Niemczech i wspiera międzynarodową współpracę kulturalną poprzez organizowanie wydarzeń kulturalnych oraz współuczestnictwo w wystawach, festiwalach filmu, muzyki, teatru, literatury i tłumaczeń. Biblioteki i ośrodki informacyjne, fora dyskusyjne, różnorodne publikacje, w tym audio i wideo oraz programy pobytów studyjnych przybliżają obraz współczesnych Niemiec i przyczyniają się do rozwoju międzynarodowego dyskursu dotyczącego kluczowych zagadnień coraz bardziej zglobalizowanych społeczeństw.
Goethe-Institut w Warszawie powstał w 1990 roku. Od 2004 roku siedziba Instytutu mieści się przy ul. Chmielnej w samym centrum stolicy. Warszawski Goethe-Institut jest miejscem spotkań, nauki oraz zdobywania i wymiany doświadczeń. Działając w partnerskim dialogu, inicjuje i realizuje wspólne pomysły ponad granicami krajów. Poprzez swoje działania, zorientowane na przyszłość oraz odnoszące się do aktualnych tematów, przedstawia różnorodne i nieoczywiste oblicza Niemiec. Goethe-Institut w Warszawie działa na terenie Polski wspólnie z Goethe-Institut w Krakowie. Obszar działania Goethe-Institut w Warszawie obejmuje następujące województwa: Zachodniopomorskie, Pomorskie, Warmińsko-Mazurskie, Kujawsko-Pomorskie, Podlaskie, Mazowieckie, Wielkopolskie, Lubuskie, Łódzkie, Lubelskie. Sześć województw Polski Południowej leży w zakresie kompetencji Goethe-Institut w Krakowie.
www.goethe.de/polska | www.goethe.de/warszawa


Kontakt dla mediów:

Goethe-Institut
Dorota Swinarska

Kooordynatorka programów kulturalnych


Tel. +48 22 505 90 51
Dorota.Swinarska@warschau.goethe.org

FineArt Communications
Maria Peliwo
PR Manager
tel. +48 784 090 531
mpeliwo@fineart-com.pl

Pobieranie 63.68 Kb.

Share with your friends:
©operacji.org 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna