Eksperymentalna spondylodeza tylno-boczna po użyciu ceramiki porowatej I komórek mezenchymalnychPobieranie 5.59 Kb.
Data30.01.2018
Rozmiar5.59 Kb.

Eksperymentalna spondylodeza tylno-boczna po użyciu ceramiki porowatej i komórek mezenchymalnych
G. Cinotti, A. M. Patti, A. Vulcano, C. Della Rocca, G. Polveroni, G. Giannicola, F. Postacchini

From The University La Sapienza, Rome, ItalyOd wielu lat poszukiwano alternatywnych materiałów dla własnych przeszczepów kostnych. Wykazano, że kostnopodobne materiały gorzej się wgajają w porównaniu do przeszczepów autogennych i trudniej jest z ich pomocą uzyskać zrost kręgów. Przeanalizowaliśmy skuteczność ceramiki porowatej nasyconej hodowanymi mezenchymalnymi komórkami pnia, jako nowego materiału do uzyskania spondylodezy na modelu zwierzęcym.

Spondylodeza tylno-boczna była wykonywana na poziomie L4/L5 na 40 królikach rasy White New Zealand z użyciem następujących przeszczepów: granulki ceramiczne z hodowanymi komórkami mezenchymalnymi (grupa I); granulki ceramiczne ze świeżym własnym szpikiem (grupa II); same granulki ceramiczne (grupa III); i przeszczep własnej kości (grupa IV). Zwierzęta były zabijane 8 tygodni po operacji i kręgosłupy były oceniane radiologicznie, badaniem ręcznym i badaniem histologicznym.

Odsetek zrostu kostnego był znacząco większy w grupie I w porównaniu z grupą III i większy lecz nie znamiennie w grupie I w porównaniu z grupami II i IV. W badaniu histologicznym w grupie I wykazano nowo uformowaną kość w kontakcie z implantowanymi granulkami i wysokokomórkowy szpik kostny pomiędzy nowo uformowanymi beleczkami kostnymi. W grupie II, cienkie beleczki kostne nowo uformowanej kości były obecne w obwodowej części zrostu kostnego. W grupie III objętość nowo uformowanej kości była znacznie mniejsza i na korzyść obfitej tkanki włóknistej. W grupie IV były cienkie beleczki nowej kości blisko pozbawionych warstwy korowej wyrostków poprzecznych i martwe beleczki w centralnej części blizny kostnej.

Hodowane in vitro komórki mezenchymalne mogą być dodawane do ceramiki porowatej w celu uzyskania dobrego przeszczepu, co wydaje się być bardziej skuteczne, niż sama ceramika. W celu opracowania najlepszego nośnika dla komórek mezenchymalnych, potrzebne są dalsze badania celem uzyskania wyników po dłuższym okresie obserwacji.
J Bone Joint Surg [Br] 2004;86-B:135-42.

Pobieranie 5.59 Kb.

Share with your friends:
©operacji.org 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna