Badanie kolonoskopowePobieranie 22.39 Kb.
Data16.11.2017
Rozmiar22.39 Kb.

BADANIE KOLONOSKOPOWE
Zaproponowane Państwu badanie ma na celu wyjaśnienie przyczyny Państwa dolegliwości
i tym samym zwiększyć szansę na skuteczną terapię. Chcielibyśmy abyście Państwo zostali poinformowani o tym jak należy przygotować się do badania, jaki jest jego przebieg oraz o związanym z tym badaniem ryzyku powikłań i następnie dobrowolnie wyrazili zgodę na badanie.

Dlaczego proponujemy Państwu to badanie?

Na podstawie dotychczasowych badań podejrzewamy u Pana/Pani istnienie zmian chorobowych w obrębie jelita grubego. W celu dokładnego określenia tych zmian lub wykluczenia ich istnienia przed ewentualna terapią należy wykonać badania diagnostyczne. Istnieją dwa sposoby badania 1. poprzez endoskopową oceną jelita grubego, bądź 2. radiologiczną za pomocą środka kontrastującego wprowadzanego doodbytniczo. Zastosowanie techniki endoskopowej w znacznym stopniu eliminuje możliwość pominięcia zmian chorobowych. Nie bez znaczenia jest możliwość równoczesnego pobrania wycinków błony śluzowej na badanie histo-patologiczne lub usunięcie w całości polipów przy użyciu pętli diatermicznej, co nie jest możliwe w badaniu RTG.
Przygotowanie do badania

Polega ono na oczyszczeniu jelita grubego. Na 3 dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek). W dniu poprzedzającym badanie można zjeść lekkie śniadanie (bez mleka, surowych owoców i warzyw oraz napojów gazowanych) oraz wczesnym popołudniem (godzina 13-15) lekki półpłynny posiłek (np. zupa). Od tego czasu nie wolno spożywać żadnych pokarmów.
W dniu poprzedzającym badanie, 2 godziny po ostatnim posiłku (godzina 15-17), należy zacząć pić doustny środek przeczyszczający. Normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia, pod koniec płynną treścią. Wypróżnienia prawie czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania. Od chwili wypicia preparatu przeczyszczającego można wypić dowolną ilość klarownych, niegazowanych płynów (woda, herbata lub kawa bez mleka, soki owocowe bez pulpy owocowej, nie z czarnej porzeczki). Przewlekle stosowane leki należy przyjąć co najmniej 1 godzinę przed lub po spożyciu środka przeczyszczającego. W dniu badania należy przyjąć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody.

Przeprowadzenie badania

Badanie zazwyczaj przeprowadza się bez znieczulenia, choć w niektórych przypadkach może być ono wskazane. Badanie zazwyczaj trwa 15-60 minut. Badanie wykonywane jest przy użyciu giętkiego kolonoskopu, który wprowadza się przez odbyt do końca jelita grubego. Samo wprowadzanie aparatu nie jest bolesne. Ból może być wywołany przez pociąganie krezki, przede wszystkim esicy, w trakcie manewrowania aparatem. Nasilenie bólu jest zmienne i zależy od: układ anatomiczny jelita (mniej lub bardziej skręcona esica), obecności zrostów
po przebytych operacjach np. ginekologicznych, osobniczo zróżnicowanej wrażliwość na ból. Nieprzyjemnie może też być odczuwane wdmuchiwanie powietrza, które umożliwia lekkie rozdęcie jelita i tym samym dokładną ocenę śluzówki. Pod koniec badania nadmiar powietrza jest zwykle usuwany. Uczucie dyskomfortu jednak często pozostaje na kilka godzin. Instrument służący do kolonoskopii jest specjalnie dezynfekowany przed każdym badaniem, dlatego też zainfekowanie jest praktycznie niemożliwe. Narzędzia używane do pobierania wycinków lub wycięcia polipów są sterylne, co również chroni przed zakażeniem.

Możliwe powikłania

Powikłania badania zdarzają się niezmiernie rzadko (0,35%) Należą do nich: przedziurawienie ściany przewodu pokarmowego (0,14-0,18%) lub krwawienie (0.008%), które mogą wymagać leczenia operacyjnego. Opisywane były także pojedyncze przypadki poważnych zaburzeń rytmu serca. Śmiertelność z tych powodów jest jeszcze rzadsza. Powikłania częściej występują u osób starszych oraz z uchyłkami jelita grubego.

Aby ograniczyć do minimum niebezpieczeństwo krwawienia, oraz zmniejszyć ryzyko związane
z podawaniem środków znieczulających prosimy odpowiedzieć na następujące pytania:1.

Czy istnieje u Pani/Pana zwiększona skłonność do krwawień i siniaków przy urazach?

Tak Nie

2.

Czy występowały u Pani/Pana objawy uczulenia na środki spożywcze lub lecznicze?

Tak Nie

3.

Czy przyjmuje Pani/Pan leki wpływające na krzepliwość krwi (np. aspiryna, dikumarol itp.)?

Tak Nie

4.

Czy choruje Pani/Pan na poważne schorzenia serca, układu krążenia lub układu oddechowego?

Tak Nie


Postępowanie po badaniu

Pójść do toalety, aby oddać nadmiar gazów znajdujących się w jelicie. Po badaniu w znieczuleniu nie wolno jeść ani pić przez 2 godziny. Wystąpienie jakichkolwiek niejasnych dla Pani/Pana objawów należy niezwłocznie zgłosić pielęgniarce lub lekarzowi.
OŚWIADCZENIE PACJENTA

Świadoma zgoda na badanie kolonoskopoweStwierdzam, że przedstawiłem pacjentowi/pacjentce planowany sposób badania oraz poinformowałem o możliwych zagrożeniach i powikłaniach, które mogą wystąpić w przebiegu lub w wyniku badania.
Podpis lekarza
Oświadczenie pacjenta:Oświadczam, że:

 • zapoznałem się ze szczegółowym opisem badania, jego celowością
  i oczekiwanym wynikiem oraz potencjalnymi zagrożeniami mogącymi wystąpić w wyniku w/w badania i zgadzam się na proponowane badanie kolonoskopowe;


 • w pełni zrozumiałem informacje zawarte w tym formularzu oraz przekazane mi podczas rozmowy z lekarzem;

 • zgadzam się również na ewentualne zmodyfikowanie sposobu badania
  w niezbędnym zakresie (w tym m.in. o zabieg pobierania wycinków
  i zabieg polipektomii), jeżeli sytuacja by tego wymagała, zgodnie
  z zasadami wiedzy medycznej;


 • stwierdzam, że uzyskałem/łam wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie pytania i proszę o wykonanie proponowanego badania i ewentualnych zabiegów;

 • wyrażam również zgodę na znieczulenie lub sedację dożylną jeżeli będą potrzebne do przeprowadzenia badania endoskopowego.
............................................................ ............................................................
Nazwisko i imię badanego lub opiekuna Data i podpis

W przypadku rezygnacji z badania lub konieczności zmiany terminu proszę o kontakt z Pracownią Endoskopową: tel. 85 – 869-35-67

Uwaga. Jeżeli zabieg endoskopowy wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych
w znieczuleniu lub sedacji dożylnej, nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych w tym dniu i konieczna jest opieka drugiej osoby. Po zabiegu endoskopowym bez znieczulenia ogólnego niewskazane jest prowadzenie pojazdów mechanicznych bezpośrednio po jego wykonaniu.


Pobieranie 22.39 Kb.

Share with your friends:
©operacji.org 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna