Aukcja? Targowisko?Pobieranie 85.5 Kb.
Data25.03.2020
Rozmiar85.5 Kb.

Aukcja? Targowisko?
Ostatnio wśród Internautów coraz większą popularność zdobywają tak zwane aukcje. W praktyce rzecz polega na tym, iż do zadedykowanego temu celowi serwera (komputera podłączonego do Internetu) wprowadzane są przez zainteresowanych informacje o towarach, także usługach przeznaczonych do sprzedaży. Są to oferty adresowane do każdego kto ma dostęp, przez Internet, do owego serwera. Innymi słowy jest to "aktywna ściana ogłoszeń", której lokalizacja nie ma znaczenia. O jej aktywności świadczy możliwość wprowadzania ciągłych aktualizacji i, co najważniejsze, ciągłych, zdalnych - przez Sieć - transakcji kupna - sprzedaży.


Niektóre z elementów Strony - pojedyncze słowa, rysunki lub frazy są wyróżnione, np. przez podkreślenie. Są to tak zwane linki. Kliknięcie na link powoduje, iż przeglądarka automatycznie łączy się ze Stroną, która stanowi rozwinięcie wyróżnionego słowa-tematu.
Prekursorem i jednocześnie liderem w tej branży jest eBay (na zachodnim wybrzeżu USA), jak sam siebie określa - pierwszy, największy i najlepszy w obsłudze transakcji pomiędzy zainteresowanymi osobami serwis. eBay jest miejscem w którym można znaleźć niemal wszystko czego oczekujemy w wędrówkach po rzeczywistych sklepach i punktach usługowych. Ponadto znajduje się tam dwadzieścia "miejsc spotkań" (opisywanych wcześniej w PT Kawiarenek Internetowych) gdzie zainteresowane osoby mogą wymienić się m.in. opiniami na temat przeprowadzanych transakcji. W omawianym serwerze wyróżniono ponad tysiąc kategorii wirtualnych aukcji. Codziennie przeprowadzane jest tam ponad milion aukcji.

Pierwszym krokiem w drodze do uzyskania "licencji" na możliwość brania czynnego udziału na wirtualnych aukcjach (nie ma żadnych ograniczeń geograficznych) jest przeczytanie i zaakceptowanie umowy zawierającej szereg warunków, który potencjalny członek społeczności wirtualnej aukcji eBay musi zaakceptować. Przede wszystkim należy być pełnoletnim i w pełni identyfikowalną osobą. Pozwala to na bezpłatne korzystanie z serwisu, aczkolwiek właściciele eBay'u zastrzegają się, że w każdej chwili mogą wprowadzić odpowiednie opłaty za korzystanie ze swoich usług. Ważne jest, że eBay nie ponosi żadnej odpowiedzialności za dokonywany za jego pośrednictwem transakcje. Można uznać, iż pełni funkcje telefonu pośredniczącego pomiędzy zainteresowanymi stronami - trudno zatem winić operatora telefonicznego za konsekwencje np. złej transakcji. eBay zastrzega się także, iż nie bierze odpowiedzialności za poprawną identyfikację klientów. Mimo to serwis stosuje narzędzia zwiększające wiarygodność identyfikacji partnerów transakcji realizowanych za pośrednictwem serwisu. Klienci zachęcani są do bezpośredniego kontaktu z partnerami oraz do korzystania z wyspecjalizowanych firm, które potwierdzają autentyczność Internautów.

Omawiana umowa zastrzega także możliwość nieświadomego (bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji) upowszechniania przez eBay treści obraźliwych. Ryzyko to znacznie zwiększa wielojęzyczna społeczność klientów eBay'u. Każdy z owych klientów może zamieścić praktycznie dowolny opis towaru, także zdjęcia.

Osoba, która wygrała aukcję na określony towar, jest zobowiązana do wypełnienia odpowiedniego formularza. Zobowiązuje to do akceptacji warunków sprzedaży i jakości przedmiotu operacji. W przeciwnym razie transakcja nie dochodzi do skutku. Przewidziano także wyjątkowe sytuacje pozwalające na odwołanie transakcji, np. gdy sprzedający podał nieprawdziwe parametry towaru lub wręcz go zamienił po operacji sprzedaży. Odwołanie operacji może także wynikać z błędów literowych, które uniemożliwiają identyfikację sprzedającego.Oferowane na aukcje przedmioty mogą być prezentowane w postaci tekstów, grafiki, obrazów, także materiałów zawartych w linkach przesłanych do eBay'a. Możemy zatem przygotować bardzo precyzyjny opis naszej oferty na własnej Stronie, a na aukcji zgłosić tylko link do tej Strony.


W czerwcu 1997 roku formalnie rozpoczęła swoją działalność organizacja oceniająca i oznaczająca Strony "którym można ufać" - TRUST. Jej sponsorami są takie potęgi jak CNET, Infoseek, Yahoo!, America Online, CyberCash, Excite, IBM, MatchLogic, Microsoft, Netcom, Netscape, i Compaq.
eBay w obawie przed przestępstwami hakerskimi zastrzega sobie prawo likwidowania kont osób, które są podejrzane o tego typu zachowania. Jednocześnie w serwerze wirtualnych aukcji zainstalowany jest specjalny program (Verified Rights Owner VeRO), który weryfikuje oferowane towary pod względem przestrzegania praw autorskich, znaków towarowych i innych praw trzecich stron. Z drugiej strony eBay wymaga by wszystkie informacje podawane przez sprzedającego były uczciwe, zgodne z prawdą, sam jednocześnie zobowiązując się do ich poprawnego (zgodnego z obowiązującym prawem) wykorzystania.

Wiarygodność Strony potwierdzona jest dwoma, powszechnie akceptowanymi, oznaczeniami Stron, którym można ufać. Są to oznaczenia TRUST i BBBOnline. Strona eBay'a objęta jest ścisłymi prawami autorskimi.


Niektóre kategorie towarów na serwerze aukcji eBay i liczby umieszczonych w nich ofert (podane w nawiasach):

Motoryzacja (65557)

Antyki (401228)

Monety i znaczki (106404)

Kolekcjonerstwo (901774)

Lalki, figury (54585)

Jubilerstwo, kamienie szlachetne (120512)

Foto i elektronika (50985)

Garncarstwo i szkło (171556)

Sport i pamiątki (329121)


Dokonywanie operacji zgłaszania towaru do sprzedaży jest bardzo proste. Wiążące się z tym operacje są podpowiadane i kontrolowane przez system. Podobnie kupno - przypomina sympatyczną, łatwą grę komputerową. Wydaje się, że wkrótce należy oczekiwać uruchomienia polskojęzycznych aukcji w Internecie - konieczne wydaje się by one także miały wiarygodny certyfikat jakości, niestety takiego nad Wisłą jeszcze nie ma.
21.10.1999 r.
Pobieranie 85.5 Kb.

Share with your friends:
©operacji.org 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna