„ Gra tajemnic reżyseria Morten Tyldum. Czas projekcji 110 minutPobieranie 25.9 Kb.
Data23.10.2017
Rozmiar25.9 Kb.

„ Gra tajemnic” – reżyseria Morten Tyldum. Czas projekcji 110 minut.

Morten Tyldum - czterdziestodziewięcioletni urodzony w Bergen (Norwegia) reżyser, obecnie mieszkający w Beverly Hills. Ukończył School of Visual Arts w Nowym Jorku (w wolnym tłumaczeniu - Szkoła Sztuk Wizualnych). Wyróżniony został nagrodą publiczności na festiwalu Amanda (norweskim międzynarodowym festiwalu filmowym) za „Łowcy Głów”, to nieanglojęzyczny thriller, oparty na motywach powieści Jo Nesbo pod tym samym tytułem.

„Gra tajemnic” to jego pierwszy anglojęzyczny film. Zdjęcia trwały od 15 września do 11 listopada 2013 roku. Kręcono w Anglii na terenie szkoły Wsherborne w Dorset, do której uczęszczał bohater filmu oraz w posiadłości Bletchley Park, gdzie podczas wojny mieścił się ośrodek łamania szyfrów.

Graham Moore IV trzydziestopięcioletni pisarz i scenarzysta, urodzony w Chicago w rodzinie prawników. Absolwent University of Chicago w 1999 uzyskał licencjat z historii religii. Młody, ambitny człowiek nie należał do grzecznych studentów. Ściągał gdyż uważał, że nauka to strata czasu. Wyjechał do Nowego Jorku, gdzie grał w zespołach rockowych, pracował jako inżynier dźwięku oraz tworzył muzykę do reklam szamponów. Ostatecznie wybrał pisanie. Jego powieść „The Sherlockian” gościła na liście bestsellerów New York Times przez trzy tygodnie.

Scenariusz oglądanego w IKFON filmu, w 2011 roku znalazł się na znanej hoollywoodzkiej „czarnej liście” najlepszych nie zrealizowanych projektów. W 2015 nagrodzony Oscarem za najlepszy scenariusz adaptowany. Oparty na powieści Andrew Hodges’a „ Alan Turing – The Enigma”. Podczas gali Pan Graham Moore przyznał, iż wieku szesnastu lat myślał o samobójstwie, dziś cieszy się że żyje.

W intrygujący świat tajemnic szyfrowania wprowadzają nas dwie osobowości: brawurowego Amerykanina oraz pełnego wrażliwości na bliźniego Norwega. Film to historia genialnego angielskiego matematyka, konstruktora pierwszego abstrakcyjnego komputera Alana Turinga (1912 – 1954). Ojciec Alana, Julius był pracownikiem brytyjskiej służby cywilnej w Indiach. Alan przyszedł na świat w Londynie, gdzie dorastał pod okiem niań. Trafił do szkoły, która szczyciła się kształceniem przyszłej kadry przywódczej Imperium Brytyjskiego. Talent wsparty ciężką pracą przyniósł Alanowi w 1931 stypendium naukowe na King’s College w Cambridge, gdzie eksplodował geniusz.

Bohater „Gry tajemnic” w 1939 roku zaprojektował tzw. bombę Turinga (bazował na pracy polskich kryptoanalityków, Mariana Rejewskiego). Było to urządzenie, dzięki któremu rozszyfrowywanie wiadomości zapisanych przy użyciu niemieckiej maszyny szyfrującej było dużo prostsze, tańsze i skuteczniejsze.

Główne postaci matematycznego dramatu to: Benedict Cumberbatch (nominacja do Oscara 2015) jako Alan Turing. Keira Knightley jako Joan Clarke, Matthew Goode jako Hugh Alexander, Rory Kinnear jako Detektyw Robert Nock, Allen Leech jako John Cairncross, Matthew Beard jako Peter Hilton, Charles Dance jako Komandor Denniston, Mark Strong jako Stewart Menzies, James Northcote jako Jack Good, Tom Goodman – Hill jako sierżant Staehl, Steven Waddington jako inspektor Smith, Jack Tartlon jako Charles Richards, Alex Lawther jako młody Alan Turing, Kack Bannon jako Christopher Morcom, Tuppence Middlelton jako Helen, Miranda Bell jako Margaret.

Największą miłością bohatera filmu był jego szkolny kolega Christopher Morcom. Zmarł na gruźlicę wskutek komplikacji po wypiciu zakażonego mleka. Alan Turing został oskarżony I skazany za naruszenie moralności w 1952 roku. Wyrok sądu pozwalał na wybór więzienie lub terapia hormonalna. Turing wybrał terapie i ujawnił swój homoseksualizm. W pełnym podziałów klasowych i nietolerancji Imperium Brytyjskim taka decyzja wypycha go na margines społeczny gdzie staje się zaciekłym ateistą i pracoholikiem.

W 2009 roku premier Gordon Brown w imieniu rządu powiedział:

- Choć Turing był sądzony zgodnie z obowiązującym wówczas prawem i nie możemy cofnąć zegara, potraktowano go w sposób całkowicie niesprawiedliwy i z zadowoleniem korzystam z możliwości oświadczenia, jak bardzo jest mi i nam wszystkim przykro z powodu tego co go spotkało.

W 2013 roku królowa Elżbieta II pośmiertnie ułaskawiła Turinga. W środowisku naukowo intelektualny bohater filmu już od lat był postacią coraz bardziej docenianą.

Filmowa historia Alana Turinga została wzbogacona o archiwalne zdjęcia z kronik Imperium Brytyjskiego z okresu drugiej wojny światowej.

Muzyka, to dzieło najsłynniejszego kompozytora między Paryżem a Hollywood. Zdobywca Oscara za muzykę do filmu Wesa Andersona „Grand Budapest Hotel” Alexandre Desplat. Kompozytor znany z muzyki do filmów „Wenus w futrze”, „Tajemnica Filomeny”, saga „Zmierzch”, „Godzilla”, „Surfażystka”, „Niezłomny”, „Jak zostać królem” czy „Operacja Argo”. Kompozytor gościł w maju tego roku w Katowicach, gdzie otrzymał nagrodę im. Wojciecha Kilara. Uroczystość odbyła się podczas koncertu inaugurującego 9 Krakowski Festiwal Muzyki Filmowej.

Czytając opis fabuły filmu, oglądając zwiastuny nie sposób było nie oczekiwać wzmianki o historycznym wkładzie polskich matematyków w prace nad złamaniem niemieckiego szyfru Kriegsmarine.

Szanowni Państwo: w amerykańsko-brytyjskiej wersji tej historii nie znajdziemy wątków polskich. Nie ma w nim ani słowa o polskich studentach – czyli o Marianie Rejewskim, Henryku Zygalskim i Jerzym Różyckim – którzy brali udział w łamaniu szyfru.

Czym była Enigma?

Enigma to niemiecka przenośna, elektromechaniczna maszyna szyfrująca, oparta na zasadzie obracających się wirników, opracowana przez Artura Scherbiusa. Produkowana przez wytwórnię Scherbius & Ritter, założoną w 1918 z inicjatywy Scherbiusa oraz innego niemieckiego inżyniera Richarda Rittera. Wytwórnia zajmowała się konstrukcją i produkcją urządzeń elektrotechnicznych, między innymi silników asynchronicznych. Scherbius odkupił prawa patentowe do innej wirnikowej maszyny szyfrującej, opracowanej przez holenderskiego inżyniera Hugona Kocha.

Artur Scherbius nie był pierwszym, który skonstruował maszynę szyfrującą opartą na wirnikach. Poza nim i Hugonem Kochem prace nad podobnymi urządzeniami prowadzili także Edward Hebern i Arvid Gerhard Damm, ale tylko Scherbius ze swoją Enigmą osiągnął sukces, wprowadzając ją najpierw na rynek cywilny, a później do instytucji państwowych.

Enigma była używana komercyjnie od lat 20–stych XX wieku, a później została zaadaptowana przez instytucje państwowe wielu krajów. Podczas drugiej wojny światowej maszyna ta, była wykorzystywana głównie przez siły zbrojne oraz inne służby państwowe i wywiadowcze Niemiec, a także innych państw. Enigma należała do rodziny elektromechanicznych wirnikowych maszyn szyfrujących i była produkowana w wielu różnych odmianach.

Po raz pierwszy szyfrogramy zakodowane przy pomocy Enigmy udało się rozszyfrować polskim kryptologom w roku 1932. Prace Polaków, głównie Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego pozwoliły na dalsze badania nad dekodowaniem szyfrów stale unowocześnianych maszyn Enigma najpierw w Polsce, a po wybuchu wojny we Francji i Wielkiej Brytanii.

Najczęściej odszyfrowywanymi wiadomościami były przekazy zaszyfrowane Enigmą w wersji Wehrmachtu (Wehrmacht Enigma). Brytyjski wywiad wojskowy oznaczył Enigmę kryptonimem ULTRA. Nazwa ta powstała ze względu na najwyższy stopień utajnienia faktu złamania szyfru Enigmy, wyższy niż najtajniejszy (Most Secret), czyli „ULTRA” tajny.

Zainteresowanych dogłębnym badaniem faktów proponuję literaturę historyczną.

- Enigma: bliżej prawdy / Marek Grajek, DeAgostini, 2012

- Złamanie szyfru Enigma: poznański pomnik polskich kryptologów / pod red. Stanisława Jakóbczyka i Janusza Stokłosy, Wydawnictwo Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, 2007.

- Enigma: złamanie kodu U-Bootów: 1939-1943 / David Kahn, Magnum, 2005.

Enigma: tajemnica drugiej wojny światowej / Józef Garliński, Wydaw. Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 1999.

- Tajemnice Bletchley Park: kulisy łamania szyfrów Enigmy / Sinclair McKay, Muza, 2013.

- Marian Rejewski - pogromca ENIGMY / Zdzisław J. Kapera, The Enigma Press, 2005.

- Sekret Enigmy / Stanisław Strumph Wojtkiewicz, Iskry, 1978.

Audio deskrypcję do filmu „Gra tajemnic” opracował i czyta Pan Szymon Cempura.

Ku dyskusji.

1. „ Ludzie rozmawiają, ale nie wiedzą o co im chodzi. Oczekują, że wiesz o co im chodzi.” Czy współczesność nie dostarcza zbyt wielu szyfrów?

2. Miłość z definicji jest dążeniem bytu do dobra. Czy miłość zatem powinna być przedmiotem praw?

3. Czy geniusz człowieka zawsze oznacza wykluczanie z „normalnego” życia?

4. Czy muzyczne tło filmu uwypukla, którąś z emocji głównego bohatera?

5. Film poprzedza szczegółowy wstęp do audio deskrypcji. Czy tak dynamiczna konstrukcja tekstu pomaga w uruchamianiu wyobraźni?

6. Kim jest, kim być może outsider?

7. Czy wojna pozbawia człowieka możliwości wyboru? I tym samym życia?

Współczesne zunifikowane kino bazuje na jego atrakcyjności zarówno w obrazie i przedstawianej historii, muzyce. Oglądając film „Gra Tajemnic” oczekiwałem prawdy historycznej, roli polskich studentów w pokonaniu tajemnicy enigmy. Scenarzysta Graham Moore IV urodzony w Chicago, po sąsiedzku odwiedzający Avondale

( Jackowo ) mógł obcować z polskimi imigrantami którzy przy butelce oranżady opowiadali historie z czasów wojennej zawieruchy.8. Szanowni Państwo wątek to bardzo złożony lecz czy w swym galopie do manipulacji emocjami widza kino powinno przekraczać wszelkie granice? Czy filmowa historia powinna tworzyć nową historię?

Do dyskusji zapraszam w terminie od 25.07-7.08.2016 roku. Czekam na Państwa opinie pod adresem ikfon@defacto.org.pl. Zapraszam do wymiany spostrzeżeń na forumwww.ikfon.defacto.org.pl w zakładce „Pociąg do dyskusji”.

Odtwórca roli Alana Turinga po premierze filmu powiedział:

- Jeśli ktoś jako młody człowiek, nie wie kim jest i jak wyrazić siebie, jeśli zamykają się przed nim drogi, jeśli jest prześladowany, to wszystko to spycha go na pozycję outsidera. To film dla wszystkich, którzy kiedykolwiek się tak czuli.

Szanowni Państwo życzę dobrego odbioru.

Z poważaniem

Mariusz Kowalski

-

Tabliczka znamionowa:Tytuł polski : Gra tajemnic

Tytuł oryginalny: The Imitation Game

Premiera świat: 29.08.2014

Premiera Polska: 16.01.2015

Produkcja: USA, Wielka Brytania

Czas projekcji: 110 minut

Gatunek: Dramat biograficzny

Reżyseria : Morten Tyldum

Scenariusz : Graham Moore IV

Muzyka : Alexsandre Desplat

Zdjęcia: Oscar Faura

Scenografia : Maria DjurokovićNagrody:

Oscar 2015 za najlepszy scenariusz adoptowany, Satelita 2015 za najlepszy scenariusz adoptowany, GLAD najlepszy film szeroko rozpowszechniony w 2015, WGA za najlepszy scenariusz adoptowany.
Directory: images
images -> Lokalna strategia rozwoju lokalnej grupy działania „lider zielonej wielkopolski” na lata
images -> Wykład z polityki gospodarczej Temat 3 Polityka pieniężna I walutowa Pojęcie I cele
images -> Skarżyski klub szaradzistóW „anagram” zał. 12 maja 1958 roku przy miejskim centrum kultury im. Leopolda staffa 26-110 skarżysko-kamienna, ul. SŁOwackiego nr 25
images -> Załącznik 1
images -> Postępowanie znak: sz-2100-13(52/ZP/07)-07
images -> Spzoz/ZP/…
images -> Xviii konferencja naukowo – szkoleniowagastroenterologii klinicznej wp
images -> Załącznik nr 3 do siwz opis przedmiotu zamówienia (opz) dot przetargu nieograniczonego znak: A/ZP/szp. 251-37/16 na: „dostawę wraz z wdrożeniem zintegrowanego elektronicznego systemu zarządzania dokumentacją medyczną”
images -> Louise callan, rscj

Pobieranie 25.9 Kb.

Share with your friends:
©operacji.org 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna