Zapis narzędzia KomentarzPobieranie 239,05 Kb.
Data04.12.2017
Rozmiar239,05 Kb.

Zapis narzędzia

Komentarz:

Uczniowie znają treść lektury. Na wszystkie lekcje związane z omówieniem powieści uczniowie przynoszą egzemplarze książek.


Lekcje 1. i 2.

Temat: Świat Łukasza Borskiego.

Zadanie 1.

Co wiecie o życiu Łukasza przed wypadkiem? Wypiszcie wszystkie informacje.

Jaki jest ten świat? Jak się Łukasz w nim odnajduje?
Ogólna zasada poprawności, np.:


 • Łukasz ma 11 lat.

 • Mieszka z mamą w Warszawie.

 • Uczęszcza do dobrej szkoły.

 • Mama pracuje w prywatnej firmie.

 • Mama jest bardzo zapracowana, sama utrzymuje Łukasza, mieszkanie i samochód.

 • Mama i Łukasz nigdy nie byli na wspólnych wakacjach.

 • Łukasz nie zna swojego ojca, niewiele o nim wie, bo mama niechętnie o nim rozmawia.

  • Łukasz i jego mama nie mają żadnych krewnych.

Świat Łukasza to: dom, szkoła, obowiązki. Wszystko jest przewidywalne, poukładane, oczywiste. Łukasz czuje się bezpiecznie i dobrze. Mama zapewnia mu wygodne życie i możliwość uczęszczania do dobrej szkoły. Łukasz żałuje, że jego mama jest wciąż zapracowana i nie ma czasu dla niego, ale rozumie, że jej ciężka


i ciągła praca jest warunkiem dobrego i bezpiecznego (bo pozbawionego zmartwień o sposób przeżycia kolejnego miesiąca) życia.
PP

Wymagania szczegółowe:

Uczeń:


I.1.1. odbiera komunikaty pisane […];

I.1.2. wyszukuje w wypowiedzi potrzebne informacje […];

II.4.1.ze zrozumieniem posługuje się pojęciami dotyczącymi wartości pozytywnych […].
Komentarz:

Zadanie kieruje uwagę uczniów w stronę codzienności bohatera przed wypadkiem. Uczniowie zauważą, że ta codzienność była bezpieczna i przewidywalna tylko pozornie; bo z jednej strony starania mamy pozwalały na spokojne życie w poczuciu bezpieczeństwa, ale z drugiej strony jedna chwila, która nastąpiła na skutek spiętrzenia pewnych wydarzeń, zadecydowała o dalszym życiu Łukasza i jego mamy; życiu, które nie było już przewidywalne i nie niosło poczucia bezpieczeństwa.


Zadanie 2.

Łukasz, w rok po wypadku, zastanawiał się, co by było, gdyby…

Odnajdźcie fragment, który o tym mówi, i prześledźcie tok rozważań bohatera.

Czy takie gdybanie ma sens? A może skłania do jakichś refleksji?


Ogólna zasada poprawności, np.:

Fragment od: Gdyby drugie auto nie wyjechało na drogę… do: gdyby mama nie dostała urlopu.

Wydaje się, że gdybanie nie ma sensu, bo przecież nikt nie wie, co go czeka. To,
co się stało, już należy do przeszłości i nie ma możliwości cofnięcia czasu. Jednak człowiek zawsze będzie gdybał, ponieważ rozważanie okoliczności, które doprowadziły do jakiegoś zdarzenia, jest rzeczą oczywistą i chyba potrzebną.

Jednocześnie rozważanie tych okoliczności, wydarzeń, nawet błahych i z pozoru nieistotnych, a w konsekwencji mających decydujące znaczenie, uświadamia,


jak nieprzewidywalne jest życie człowieka; każda chwila może okazać się decydująca dla naszego życia.
PP

Wymagania szczegółowe:

Uczeń:


I.1.2. wyszukuje w wypowiedzi potrzebne informacje oraz cytuje odpowiednie fragmenty tekstu;

II.4.2. omawia na podstawie poznanych dzieł literackich […] ponadczasowe zagadnienia egzystencjalne […].


Komentarz:

Testowanie wykazało, że uczniowie rzeczowo i bardzo dojrzale wypowiadali się

na temat zagadnienia sformułowanego w zadaniu. Wypowiedzi opierały się głównie
na osobistych doświadczeniach uczniów i ich bliskich. Większość osób zabierała głos
i formułowała ciekawe wnioski o charakterze egzystencjalnym.
Zadanie 3.

W jaki sposób zmienił się świat bohatera po wypadku?


Nauczyciel dzieli klasę na dwa zespoły.

Pierwszy zespół przygotowuje informacje dotyczące świata realnego, w którym znalazł się Łukasz.

Zespół drugi zaprezentuje świat fantastyczny, świat za niebieskimi drzwiami.
Ogólna zasada poprawności, np.:

Zespół 1.

Łukasz po wyjściu ze szpitala pozostawał pod opieką pani Cybulskiej – sąsiadki. Potem przeniósł się do Brzegu nad morzem, do domu swojej ciotki. Okazało się bowiem, że siostra mamy Łukasza mieszka nad morzem i prowadzi pensjonat. Siostry nie utrzymywały ze sobą kontaktu. Ciotka Agata zabrała Łukasza do siebie. Pensjonat Wysoki Klif okazał się ogromnym domem z trzydziestoma ośmioma pokojami. Sezon trwał jednak w Brzegu tylko trzy miesiące, więc ciotka nie była bogatą osobą, ale potrafiła zapewnić Łukaszowi dobrą opiekę. Łukaszowi podobał się dom, ale czuł się tu trochę nieswojo: dom był wielki i stary, w Brzegu było nudno, a poza tym bardzo tęsknił za swoim mieszkaniem w Warszawie i za mamą, która została w szpitalu w ciężkim stanie.

Zamieszkał w dawnym pokoju swojej mamy; pokoju z niebieskimi drzwiami.

W Brzegu poznał Monikę, Pchełkę i Zgryza.
Zespół 2.

Łukasz odkrył, że za niebieskimi drzwiami jego pokoju znajduje się inny, srebrny świat. Aby się w nim znaleźć, wystarczy odpowiednio zapukać w drzwi. Świat


za drzwiami to zmodyfikowany świat z przyszłości, opanowany przez krępujące umysł ludzki nici, świat sztucznych roślin i zwierząt oraz owoców, w których jest zgromadzona wiedza. Kolory i kształty przedmiotów są inne niż w świecie realnym: wszystko tu jest w odcieniach turkusu i srebra. Wszystko pachnie pudrem mamy. Nie ma tu ludzi, prócz Krwawca – przedziwnej osoby. Krwawiec, w tylko sobie wiadomy sposób, uzdrowił chorą nogę Łukasza, która bolała go bardzo na skutek wypadku. Łukasz bardzo często odwiedza to miejsce. W końcu zaprosił do niego swoich rówieśników.
PP

Wymagania szczegółowe:

Uczeń:


I.1.2. wyszukuje w wypowiedzi potrzebne informacje oraz cytuje odpowiednie fragmenty tekstu;

II.1.2. rozpoznaje problematykę utworu;

II.2.2. charakteryzuje postać mówiącą w utworze;

II.3.1. przedstawia propozycję odczytania konkretnego tekstu kultury i uzasadnia ją.


Komentarz:

Na realizację tego zadania musimy poświęcić tyle czasu, ile będą potrzebowali uczniowie, aby w pełni omówić zagadnienie.

Ciekawym urozmaiceniem są obrazy ilustrujące świat za niebieskimi drzwiami. Przed lekcjami można zaproponować chętnym uczniom, aby w domu namalowali obrazy tego fantastycznego świata. Omówienie zadania może zakończyć się prezentacją prac plastycznych oraz wymianą opinii na ich temat.
Zadanie 4.

Czy zakończenie książki było dla was zaskakujące? Czy można było się spodziewać takiego zakończenia? A jeżeli tak, to co na to wskazywało?Ogólna zasada poprawności, np.

Tak. Można było przewidzieć zakończenie. Jeśli czytało się uważnie, to pewne szczegóły wskazywały na to, jaki będzie koniec. Świat za niebieskimi drzwiami pachniał pudrem mamy – mogło to wskazywać na ciągłą obecność mamy przy Łukaszu pogrążonym w śpiączce. Łukasz czuł zapach mamy. Świat był srebrzysto-turkusowy – to z kolei mogło wskazywać na szpitalne światła, ciągle takie samo lub na momenty, kiedy lekarze przyświecali latarką w oczy Łukasza, aby sprawdzić, czy reaguje na światło. A uczucie wielkiego bólu w nodze, który mija, gdy Krwawiec oplata białymi nićmi obolałe kolano Łukasza – to mógł być moment operacji. Poza tym świat fantastyczny za niebieskimi drzwiami – to długi sen Łukasza. Bo okazało się, że to właśnie on był w śpiączce.

Lub:

Nie, nie można było przewidzieć zakończenia. Nic na to nie wskazywało. Bo nawet zapach pudru mamy mógł być przecież tylko wrażeniem spowodowanym tęsknotą za mamą i przypominaniem sobie zapachów.PP

Wymagania szczegółowe:

Uczeń:


II.1.2. opisuje odczucia, które budzi w nim dzieło;

III.1.5. uczestniczy w dyskusji, uzasadnia własne zdanie, przyjmuje poglądy innych lub polemizuje z nimi.Komentarz:

Na realizację tego zadania musimy poświęcić tyle czasu, ile będą potrzebowali uczniowie. Testowanie wykazało, że zadanie to pobudza do ciekawej dyskusji. Osoby, które przewidziały zakończenie, próbują przekonać pozostałych, na jakiej podstawie można było to przewidzieć. Jednocześnie sceptycy obalają te argumenty, tłumacząc, że co prawda zwrócili uwagę na pewne szczegóły, ale inaczej je zinterpretowali.

Postarajmy się na podstawie tej dyskusji sformułować wnioski.
Zadanie 5.

Wszyscy znamy zakończenie powieści. Wiemy, że to nie mama Łukasza była


w śpiączce, ale Łukasz. Więc wszystko, to, o czym czytaliśmy, było snem, a raczej stanem pacjenta pogrążonego w śpiączce.

Prześledźcie raz jeszcze fabułę powieści i zastanówcie się, jak z perspektywy zakończenia utworu można wytłumaczyć opisane wydarzenia.

Wypisujemy na tablicy przykłady konkretnych wydarzeń, do których będą odwoływali się uczniowie. Uczniowie sami powinni ustalić listę najistotniejszych wydarzeń, np.:


 1. spotkanie z ciotką Agatą,

 2. pobyt w Wysokim Klifie,

 3. poznanie trojga rówieśników,

 4. przechodzenie przez niebieskie drzwi,

 5. świat przyszłości za niebieskimi drzwiami,

 6. poznanie ojca.


Ogólna zasada poprawności, np.:

Wydaje się, że poznanie ciotki Agaty, przyjazd do Wysokiego Klifu, poznanie rówieśników i ojca – to są wydarzenia, które Łukasz przeżywał w swoim długim śnie. Okazało się, że po wypadku, kiedy Łukasz zapadł w śpiączkę, jego mama zadzwoniła do swojej siostry, bo nie chciała być sama. Siostry się pogodziły i razem czuwały przy łóżku Łukasza. Wspominały czas, który minął, wspominały rodziców, a ciotka Agata opowiadała o Wysokim Klifie. Mama nieustannie mówiła do Łukasza; między innymi opowiedziała mu o ojcu, więc wszystko to Łukasz słyszał. Natomiast pobyt


w srebrnym świecie za niebieskimi drzwiami, Krwawiec i arynie – to świat przyszłości, a może ten inny świat, który jest po drugiej stronie. Łukasz przebywał
w nim, a więc być może był na granicy życia i śmierci. Przecież to właśnie
ze srebrnego świata został wyrwany i przeniesiony do rzeczywistości. To był moment przebudzenia.

Łukasz w srebrnym świecie zdążył poznać ojca. Okazało się, że jest to Krwawiec, któremu jednak nie udało się wrócić do rzeczywistości.

Troje przyjaciół Łukasza to osoby ze szpitalnej sali, które również były w śpiączce. Wszyscy obudzili się w tym samym czasie. I nie tylko Łukasz pamiętał zdarzenia
z innego świata.

PP

Wymagania szczegółowe:

Uczeń:


I.1.3. porządkuje informacje w zależności od ich funkcji w przekazie.
Komentarz:

Uczniowie bardzo chętnie i aktywnie biorą udział w tej części lekcji. Zastanawiają się nad możliwościami różnych rozwiązań: czym są białe nitki, dlaczego Krwawiec, ojciec, był opleciony białymi nitkami, czym lub kim są arynie?

Niektóre propozycje rozwiązań zagadek zza niebieskich drzwi są bardzo ciekawe.
Zadanie 6.

Czy powieść Marcina Szczygielskiego jest powieścią przygodową? A może odnajdziecie w niej inne elementy? Jakie?


Ogólna zasada poprawności, np.:

Elementy:

a) przygody,

b) fantastyki,

c) horroru,

d) kryminału,

e) detektywistyczne.
PP

Wymagania szczegółowe:

Uczeń:


II.2.8. rozpoznaje odmiany gatunkowe literatury popularnej: powieść
lub opowiadanie obyczajowe, przygodowe, detektywistyczne, fantasy.
Komentarz:

To zadanie i następne pozwoli na powtórzenie wiadomości dotyczących odmian gatunkowych literatury.


Zadanie 7.

Przygotujcie argumenty, które potwierdzą przynależność utworu Szczygielskiego


do wybranej odmiany gatunkowej powieści.

Ogólna zasada poprawności, np.:

a) powieść przygodowa: odkrycie niesamowitego świata za niebieskimi drzwiami, pobyt w srebrnym świecie;

b) powieść fantasy – magiczny świat za niebieskimi drzwiami: Krwawiec, arynie, owoce gromadzące wiadomości, białe nici, uzdrowienie kolana Łukasza, spotkanie
z ojcem, zniknięcie ciotki Agaty;

c) horror – pierwsze spotkanie z Krwawcem, ucieczka przed aryniami, pustka srebrnego świata; wcielenie się Krwawca w ciotkę Agatę;

d) kryminał – dziwne i zagadkowe zniknięcie ojca Łukasza, kurtka i scyzoryk – jedynymi śladami po ojcu.
PP

Wymagania szczegółowe:

Uczeń:


II.2.8. rozpoznaje odmiany gatunkowe literatury popularnej: powieść lub opowiadanie obyczajowe, przygodowe, detektywistyczne, fantasy.
Komentarz:

Można podzielić klasę na kilka grup, które będą gromadziły odpowiednie argumenty.Zadanie 8.

Praca w domu. Zastanówcie się, jakie przesłanie niesie powieść Szczygielskiego?


Czy to jest powieść dla młodzieży, czy może dla dorosłych?

Przygotujcie informacje dotyczące osób wybudzonych ze śpiączki. Wypiszcie zagadnienia, o których chcielibyście porozmawiać.

Dla osób chętnych: przygotujcie informacje na temat fundacji Ewy Błaszczyk Akogo?
PP

Wymagania szczegółowe:

Uczeń:


I.2.1. samodzielnie dociera do informacji – w książkach, prasie, mediach elektronicznych.

Lekcja 3.

Temat: Jakie wartości odnajdujemy we współczesnej powieści Marcina Szczygielskiego?
Zadanie 1.

Jakie przesłanie, według was, niesie powieść Szczygielskiego? A może nie niesie żadnego przesłania? Może jest tylko utworem, który czyta się dla rozrywki, w wolnej chwili, kiedy nuda nas ogarnia? Czy coś w nas pozostaje po przeczytaniu tej książki?


Ogólna zasada poprawności, np.:

Książka jest ważną lekturą, bardzo interesującą. Niesie przesłanie o sile przyjaźni,


o lojalności i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Ważne jest to, żeby
w potrzebie zawsze móc liczyć na inne osoby.

Świat dziecięcej wyobraźni jest niezwykle bogaty i fascynujący. Dzieci nie boją się wyobrażeń, nawet tych najdziwniejszych. Wyobraźnia pomaga oswoić się z lękami


i zaakceptować to, z czym czasami jest najtrudniej się pogodzić.

Dorośli nie zawsze chcą towarzyszyć dzieciom w przeżywaniu przez nie spraw trudnych i bolesnych. Mama Łukasza wyraźnie bała się tego, o czym mówił jej syn


po wybudzeniu ze śpiączki. Łukasz doszedł do wniosku, że w takim razie nie będzie
o tym mówił, bo nie chce jej straszyć. Czego boją się dorośli? Dlaczego tak trudno jest im zaakceptować świat inny, przedziwny? Może dlatego, że dorośli lubią rzeczy oczywiste, dobrze czują się w świecie sobie znanym, poukładanym
i przewidywalnym.

Ich postawa przywodzi na myśl postawy dorosłych ukazane w utworze Mały Książę.PP

Wymagania szczegółowe:

Uczeń:


II.4.1. ze zrozumieniem posługuje się pojęciami dotyczącymi wartości pozytywnych […];

II.4.2. omawia na podstawie poznanych dzieł literackich i innych tekstów kultury podstawowe, ponadczasowe zagadnienia egzystencjalne […].


Komentarz:

Wypowiedzi związane z zagadnieniem ujętym w zadaniu są bardzo interesujące,


o czym świadczy testowanie cyklu w klasie III gimnazjum. Uczniowie rozmawiali
o wartościach, które porusza autor, w sposób świadczący o dojrzałości
i umiejętności spojrzenia na wiele kwestii w sposób obiektywny.
Zadanie 2.

Porozmawiamy teraz o tym, do jakich refleksji pobudza powieść. Czy dzięki niej skierowaliśmy naszą uwagę ku sprawom ludzi chorych, będących w stanie śpiączki lub wybudzonych z niej? Porozmawiajmy o materiałach, które przygotowaliście.Ogólna zasada poprawności, np.:

Tekst 1.


Kobieta nigdy nie zapomni dnia, kiedy zawalił się jej cały świat. Był 14 sierpnia,
godz. 14.30. Dawid wracał rowerem do domu w Starym Kurowie (woj. lubuskie).
Gdy przejeżdżał przez przejście dla pieszych, uderzyło w niego rozpędzone auto. Chłopak przekoziołkował kilkanaście metrów.

- Obrażenia były bardzo rozległe. Połamana miednica i nogi, krwiak na żołądku, uszkodzona śledziona, urazy mózgu, wybite zęby, połamana szczęka... Dawid zapadł w głęboką śpiączkę - wspomina straszne chwile pani Iza. - Lekarze przygotowywali mnie, że syn może się nie obudzić - dodaje.

26 września Dawid przyjechał do Warszawy. Znalazło się dla niego miejsce
w Budziku, klinice zajmującej się wybudzaniem dzieci ze śpiączki. I zdarzył się cud. Dziś chłopiec przechodzi rehabilitację. Zaczyna już chodzić i mówić.
- To niesamowite, jak szybko dochodzi do siebie po tak ciężkim urazie - mówi nam Andrzej Lach, dyrektor Budzika.

Pobyt Dawida w Budziku potrwa do 18 grudnia, później będzie mógł wrócić do domu - Czeka na niego tata, starsza siostra i dziadkowie - mówi pani Izabela.

Od początku działania kliniki Budzik, czyli od lipca, udało się tam wybudzić trójkę dzieci. Dawid jest czwarty...

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/budzik-ewy-blaszczyk-go-obudzil-13-letni-dawid-wybudzony-ze-spiaczki-mamusiu-ja-zyje

Tekst 2.


Panie Profesorze, proszę wyjaśnić laikowi, czym jest śpiączka?

Śpiączka to dość obszerne pojęcie, w którym mieści się zniesienie świadomości


i brak kontaktu z otoczeniem. Definicje śpiączki mogą być bowiem filozoficzne
i medyczne. Definicja medyczna bardziej koncentruje się na reakcjach organizmu: pacjent nie reaguje na bodźce zewnętrzne, bólowe czy słuchowe. W zależności
od tego, czy w ogóle nie reaguje, czy też reakcje są w jakiś sposób zaznaczone, możemy mówić o głębokości śpiączki. Z punktu widzenia filozoficznego śpiączka jest traktowana jako brak kontaktu z otoczeniem pacjenta. W taki sposób śpiączkę traktuje właśnie rodzina chorego.
Co powoduje stan śpiączki?

Śpiączka może być wywołana przez różne czynniki. Może być związana z chorobą, urazem po wypadku lub też niepożądaną reakcją na leki. Jest też rodzaj śpiączki celowej, w którą wprowadza się pacjenta poprzez podanie mu specjalnych leków, czyli tzw. śpiączka farmakologiczna. W taki sposób często relacjonuje się stan pacjenta, który trafia do szpitala po wypadku. W mediach można usłyszeć komunikat: pacjent stabilny, w śpiączce farmakologicznej. To wzbudza od razu nadzieję, przede wszystkim w rodzinie, że jeżeli pacjent jest w śpiączce farmakologicznej, to znaczy że w pewnym momencie się tego pacjenta wybudzi: albo przestając mu podawać leki, które go w tej śpiączce utrzymują, albo podając środki, które to działanie odwrócą. To jest właśnie przyczyna niezrozumienia tego zjawiska, ponieważ śpiączka wywoływana jest przez różne czynniki, nie tylko przez podanie leków i nie każdą śpiączkę można po prostu odwrócić. Czynniki farmakologiczne są teoretycznie odwracalne, ale jeśli śpiączkę wywołała choroba, np. ciężkie zapalenie mózgu czy nieoperacyjne rozległe zmiany nowotworowe mózgu, to szanse na tzw. przebudzenie są już niewielkie. Szczególnym rodzajem śpiączki jest śpiączka pourazowa, o której mówi się najwięcej. Oznacza to,


że wcześniej byliśmy zdrowi, a śpiączka jest efektem wypadku z silnym uderzeniem w głowę. Po wypadku może powstać w mózgu stłuczenie, wstrząśnienie, obrzęk,
a nawet krwiak, co powoduje przytłumienie aktywności mózgu. Pacjent może stracić świadomość od razu, ale może się to stać dopiero po kilku godzinach, a nawet dniach.

Fragm. rozmowy z prof. Wojciechem Gaszyńskim.
Uczniowie czytają przygotowane materiały, które są bardzo różnorodne. Omawiają ich treść, dzielą się spostrzeżeniami, dyskutują.

PP

Wymagania szczegółowe:

Uczeń:


II.4.1. ze zrozumieniem posługuje się pojęciami dotyczącymi wartości pozytywnych […];

II.4.2. omawia na podstawie poznanych dzieł literackich i innych tekstów kultury podstawowe, ponadczasowe zagadnienia egzystencjalne […];

III.1.8. świadomie, odpowiedzialnie, selektywnie korzysta (jako odbiorca i nadawca) z elektronicznych środków przekazywania informacji, w tym z Internetu.

Komentarz:

Można się spodziewać, że każdy uczeń przygotuje jakąś ciekawą informację. Mogą to być informacje krótkie, enigmatyczne, ale mogą pojawić się materiały dłuższe, jak podane wyżej. Postarajmy się uporządkować je i przeczytać te najciekawsze, które poruszą uczniów, a które w jakiś sposób wpisują się w powieść Szczygielskiego.Zadanie 3.

Poprośmy teraz uczniów o zaprezentowanie wiadomości na temat fundacji

Ewy Błaszczyk.

Ogólna zasada poprawności, np.:

Uczniowie podają informacje o tym, jak działa fundacja, czym się zajmuje, kim są podopieczni fundacji, jakie odnosi sukcesy.Można też przypomnieć, że złotówka ze sprzedaży każdego egzemplarza książki Marcina Szczygielskiego Za niebieskimi drzwiami przeznaczona jest na pomoc dla podopiecznych fundacji Ewy Błaszczyk.PP

Wymagania szczegółowe:

Uczeń:


III.1.8. świadomie, odpowiedzialnie, selektywnie korzysta (jako odbiorca i nadawca) z elektronicznych środków przekazywania informacji, w tym z Internetu.

Komentarz:

Materiały przygotowane przez chętnych uczniów są uzupełnieniem całego cyklu: omówieniem powieści, dyskusji o wartościach, o przesłaniu utworu, rozmowach


o ludziach pogrążonych w śpiączce i wybudzonych z niej.

Zadanie 4.

Zredagujcie wypowiedź na temat (do wyboru): 1. Siła wyobraźni dziecka – na podstawie powieści Szczygielskiego
  i własnych doświadczeń.

 2. Gdy ja zapukałem (-łam) do niebieskich drzwi w moim pokoju…

 3. Każdy ma w życiu swojego Krwawca. Opowiem wam o moim.

PP

Wymagania szczegółowe:

Uczeń:


III.1.1. tworzy spójne wypowiedzi […] pisemne […];

III.1.2. stosuje zasady organizacji tekstu […], tworząc spójną pod względem logicznym i składniowym wypowiedź na zadany temat.Komentarz:

Pisemna wypowiedź jest ostatnim, podsumowującym zadaniem cyklu lekcji.


Nie narzucajmy uczniom formy wypowiedzi, niech wybiorą sobie taką , jaka im najbardziej będzie odpowiadała. Podpowiedzmy, aby wypowiedź nie była krótsza niż jedna strona w zeszycie. Jeżeli wystarczy czasu na lekcji, uczniowie mogą napisać pracę w klasie. Jednak wydaje się to mało prawdopodobne ze względu na ilość materiału do przedyskutowania. W związku z tym uczniowie mogą napisać pracę
w domu. Poświęćmy jeszcze czas na kolejnej lekcji na przeczytanie niektórych prac.


©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna