Zagadnienia z finansów publicznych
1. Pojęcie finansów publicznych w teorii i w ustawie o finansach publicznych
Są to zarówno zasoby publicznych środków pieniężnych i różne operacje dokonywane tymi środkami, a także wszelkie normy regulujące takie operacje.
W ustawie finanse publiczne obejmują procesy związane z gromadzeniem środków publicznych oraz ich rozdysponowanie. Najważniejsze procesy to: pobieranie i gromadzenie dochodów, wydatkowanie środków publicznych, finansowanie deficytu, zaciąganie zobowiązań angażując środki publ., zarządzanie środkami publ., zarządzanie długiem publ
2. Wylicz główne funkcje finansów
a) Ekonomiczne:
1) Fiskalne-dążenie do zapewnienia państwu i innym podmiotom publicznym wystarczających środków finansowych na realizację ich zadań.
2) Pozafiskalne
I)alokacyjna-(alokacja-rozdział zasobów, czynników produkcji między różne cele); jest to rozmieszczenie dóbr publicznych; miernikiem tej funkcji jest udział wydatków publicznych w PKB.
II)redystrybucyjna-jest to celowe, świadome wykorzystywanie instytucji prawno-finansowych do wtórnego podziału tworzonego w państwie PKB. Funkcję tą można realizować za pomocą z jednej strony np. systemu podatkowego, a z drugiej poprzez system dotacji, subwencji, zasiłków; miernikiem tej funkcji jest udział dochodów publicznych w PKB; przykłady-progresja podatkowa, redystrybucja w czasie(renty emerytury); granicę redystrybucji przedstawia krzywa Laffera.
W zrost stopy opodatkowania początkowo skutkuje wzrostem przychodów z podatków, ale po przekroczeniu pewnego poziomu przychody spadają. Stopy t1 i t3 dają takie same
przychody.
III)stabilizacyjna-wykorzystuje dochody i wydatki budżetowe w celu oddziaływania na procesy gospodarcze w skali makro, aby wpływać na wahania koniunkturalne. Celami funkcji stabilizacyjnej są: stała stopa bezrobocia, stały wzrost PKB, stały poziom cen, równowaga w bilansie handlowym
IV)stymulacyjna(bodźcowa)-oddziaływanie na poszczególne podmioty za pomocą korzyści finansowych lub zagrożeń dolegliwościami finansowymi
V)ewidencyjno-kontrolna
b) Polityczne
3. Pojęcie środków publicznych
Katalog środków publicznych jest bardzo obszerny i zróżnicowany, a w istocie sprowadza się do wskazania rodzajów wpływów pieniężnych, które mogą być osiągane przez podmioty zaliczane do sektora finansów publicznych. Środki publiczne dzielą się na:
-dochody publiczne
-przychody publiczne
-środki, pochodzące ze źródeł zagranicznych, które nie podlegają zwrotowi
4. Dochody publiczne a środki publiczne
Dochody publiczne są jedną z kategorii środków publicznych. W ustawie dochody publiczne dzielą się na:
-daniny publiczne(cła, podatki, inne przymusowe świadczenia na rzecz państwa, JST i innych jednostek sektora finansów publ.)
-pozostałe dochody(opłaty; dochody z mienia będącego własnością państwa, samorządu lub innych jednostek sektora finansów publicznych; pieniężne darowizny, spadki i zapisy)
5. Pojęcie i rodzaje rozchodów budżetowych
Rozchody publiczne-są to wydatki, mające na celu spłatę wcześniejszych zobowiązań. Są dokonywane w ramach budżetu państwa i budżetów JST. Kryterium ekonomiczne-zwrotny charakter płatności.
Rodzaje rozchodów budżetowych:
-spłata wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek
-wykup papierów wartościowych (ew. inne operacje finansowe)
-wypłaty pożyczek ze środków publicznych
6. Jednostki sektora finansów publicznych — podaj ich główne rodzaje
Do sektora finansów publicznych zalicza się:
1) organy władzy publicznej i podległe im jednostki organizacyjne,
2) państwowe osoby prawne oraz inne państwowe jednostki organizacyjne nie objęte Krajowym Rejestrem Sądowym, których działalność jest finansowana ze środków publicznych w całości lub części, z wyjątkiem:
a) przedsiębiorstw państwowych,
b) banków państwowych,
c) spółek prawa handlowego.
2. Sektor finansów publicznych dzieli się na:
a) sektor rządowy,
b) sektor samorządowy, obejmujący jednostki samorządu terytorialnego i ich organy oraz podległe tym organom jednostki organizacyjne.
7. Deficyt i nadwyżka sektora finansów publicznych
Nadwyżka jest to różnica dodatnia między dochodami publicznymi powiększonymi o środki pochodzące ze źródeł zagranicznych które nie podlegają zwrotowi, a wydatkami publicznymi.
Jeżeli różnica między obu wielkościami jest ujemna, to pojawia się deficyt sektora finansów publicznych.
: 222222 -> Pytanie: Czy w urzędzie gminy, w którym prowadzona jest wspólna obsługa administracyjna, finansowa I organizacyjna szkół oraz placówek oświatowych mogą być gromadzone I archiwizowane dokumenty finansowo-księgowe ww jednostek? Odpowiedź222 -> Pytania na egzamin dyplomowy222 -> 8W przypadku zamówień współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, w zależności od wymagań umowy o dofinansowanie, należy wprowadzić odpowiednie logo / loga projektowe222 -> Gmina Zarszyn Powiat sanocki222 -> Przesłanie Nie można dopuścić do tego, żeby odmawiano nam prawa do pamiętania o Wilnie, Grodnie, Lwowie, Żółkwi, Krzemieńcu, Kamieńcu itd222 -> Pytania na egzamin dyplomowy
|