Wywiad ze studentamiPobieranie 16,67 Kb.
Data30.03.2018
Rozmiar16,67 Kb.

Universidade Lusófona de Humanidades e Tecnologias
1. Dlaczego zdecydowałeś/zdecydowałaś się na wyjazd do Portugalii?

Przed wyjazdem na Erasmusa, byłam już 3 razy w Portugalii dlatego miałam to szczęście, że znałam już trochę ten kraj, miałam wiele zaprzyjaźnionych osób. Przed wyjazdem uczęszczałam na kurs języka portugalskiego, wyjazd pozwolił mi na doskonalenie znajomości tego języka. Portugalia jest pięknym krajem z wieloma zaletami, które warto poznać. Zawsze jest wiele do odkrycia. Nasza uczelnia ma podpisaną umowę z Universidade Lusófona de Humanidades e Tecnologias, dzięki czemu mogłam studiować zarządzanie lotnictwem w departamencie nauk lotniczych (Departamento de Ciências Aeronáuticas).


2. Jak wspominasz pierwsze dni pobytu w Portugalii?
Pierwsze dni pobytu w Portugalii były bardzo sympatyczne, ponieważ zaraz po przyjeździe uczęszczałam na kurs języka portugalskiego w ramach Erasmus Intensive Language Course. Dzięki temu od pierwszych dni pobytu miałam kontakt z wieloma Erasmusami. Poza tym początek pobytu łączy się z pojawieniem się na uczelni, odebraniem Erasmus Welcome Kit, wewnątrz którego znajduje się karta sim sieci TMN moche z portugalskim numerem telefonu i 1,5 euro na koncie oraz formularz potrzebny do wyrobienia karty miejskiej, osoby które nie ukończyły 24 roku mają zniżkę 50 % na transport miejski w ramach karty. Ponadto, Uczelnia zorganizowała dla studentów Erasmusa zajęcia z języka portugalskiego na dwóch poziomach: dla początkujących oraz dla zaawansowanych. Zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu i trwały trzy godziny. Prowadzący zmieniają się co semestr. Uczelnia zapewnia materiały. Przedmiot wart 3 ECTS. Studenci Erasmusa mieli prawo wyboru ponadprogramowych przedmiotów z całej oferty Lusofony. Do najciekawszych należą zajęcia z „Wprowadzenia do fotografii” oraz lekcje surfingu.

3. Czy możesz przybliżyć wielokulturowość i wielojęzyczność wyjazdu do Portugalii? Co Cię zaskoczyło w kulturze i tradycji? Czy ciężko jest się odnaleźć w nowym, międzynarodowym środowisku?


Portugalia jest krajem w którym obowiązuje oczywiście język portugalski, jednak możemy się tutaj napotkać na kilka dialektów tego języka. Wynika to głównie z kolonialnej przeszłości Portugalii, dlatego możemy napotkać wielu Brazylijczyków, a także z Republiki Zielonego przylądka, wyspy św. Tomasza i Książęcej, czy Angoli. Portugalczycy są bardzo otwartym narodem, bardzo łatwo jest porozumieć się w języku angielskim. Ponadto muszę zauważyć, że bardzo popularnym językiem w Portugalii jest język francuski, tak jak kiedyś w Polsce była popularna nauka języka rosyjskiego tak w Portugalii panował trend na naukę języka francuskiego, z tą różnicą, że w Portugalii ten trend nadal jest kontynuowany.

Nie miałam problemów w odnalezieniu się w nowym środowisku, wynika to z kilku czynników, głównym z nich tak jak już wcześniej wspomniałam był fakt, że wcześniej miałam okazję być w tym kraju. Ponadto uczestniczyłam w wymianach zagranicznych na poziomie gimnazjum i liceum dlatego nie miałam problemów z adaptacją w nowym otoczeniu.

Portugalia jest oddalona od Polski ponad 3000 km więc można zauważyć wiele różnic w mentalności i kulturze. Tym, co mogło zaskoczyć to na pewno bezstresowe podejście do załatwiania formalności a także popularna przerwa na kawę, niektórzy Portugalczycy potrafią wypić nawet 12 espresso dziennie. Espresso jest dużo tańsze niż w Polsce. Koszt tylko 60 centów. Ponadto w Portugalii prawie w ogóle nie ma śniegu, jedynym miejscem są góry Serra Estrela.

4. Jak wygląda życie studenckie w Portugalii?


W Lizbonie funkcjonują dwie organizacje, konkurujące ze sobą formami zapełnienia czasu studentom Erasmusa. Pierwszą z nich jest Erasmus Lisboa, której głównym zajęciem jest organizacja imprez studenckich (we wtorki i czwartki) oraz - od czasu do czasu - wycieczek. Wstęp na imprezy wymaga nabycia karty Erasmus Lisboa w cenie 10 euro ( za tą kwotę otrzymuję się doładowanie o tej samej wartości na kartę telefoniczną TMN). W tym drugim zakresie zdecydowanie lepiej spisuje się Erasmus Student Network, który organizuje dużo ciekawsze wycieczki. Można także samemu zaplanować wyjazd w bliższe i dalsze zakątki Portugalii i nie tylko… (Polecam Maderę, ze względu na krajobrazy wyspy, Porto, region Algarve z najpiękniejszymi plażami w całej Portugalii)

Na Universidade Lusofona istnieje niewiele organizacji studenckich. W obrębie kierunków studenci integrują się w grupach osób, z którymi mają zajęcia. Wychodzą wspólnie na kolacje. Raz do roku organizowana jest Fala uniwersytecka tzw. Praxe, gdzie studenci odświętnie się ubierają i razem się bawią.

Mapa ciekawych obiektów Lizbony jest naprawdę bogata. Istnieje bowiem wiele kafejek i barów, gdzie można posłuchać różnych rodzajów muzyki. Mnie przypadły do gustu wszelkie lokale z muzyką brazylijską, a także typową dla Portugalii muzyką Fado. Dużą popularnością wśród studentów miejscowych i przyjezdnych cieszy się dzielnica Bairro Alto. W ciągu tygodnia można tam spotkać trochę spacerujących ludzi, zaś w weekendy dzielnica ta się wypełnia po brzegi. Ludzie stoją na ulicy, rozmawiają, żartują. Inne ciekawe miejsca w Lizbonie to z pewnością Park Expo, Belém czy też Ponte Vasco da Gama - najdłuższy most w Europie.

5. Jaki jest średni koszt życia w Portugalii. i czy stypendium wystarczało na utrzymanie? Jakie są warunki zakwaterowania, możliwość wyżywienia?

Koszty wynajmu pokoju w Lizbonie wahają się od 230 do 320 euro (pokój jednoosobowy) ( 200-250 euro w ramach pokoju 2-osobowego), polecam mieszkania przy żółtej linii metra ponieważ jest to bezpieczna linia i mamy nią bezpośrednie połączenie na uczelnię, która znajduje się na Campo Grande. Koszt karty miejskiej na miesiąc to ze zniżką 14,75 euro (autobus plus metro, zniżka do 24 roku życia). Dodatkowe podstawowe koszty to ok. 200-300 euro. Wszystko oczywiście zależy od potrzeb. Stypendium nie wystarczyło na pełne utrzymanie, jednak w przeważającej części bardzo pomogło. Zakupy warto robić w Pingo doce ( właściciel polskiej biedronki), gdzie można nawet spotkać polską żywność, a także Continente i Mini preço. Na uczelni znajduje się kantyna a także kilka kawiarni gdzie można zjeść obiad za ok. 5 Euro. Obiad w restauracji to 6-10 Euro. Zawsze można zjeść na stołówkach innych uczelni. Lusofona jest prywatną uczelnią dlatego stołówka jest droższa niż na publicznych uczelniach. Można spróbować zjeść na innych prywatnych uczelniach, przykładowo na Universidade Autónoma koszt pełnego obiadu to tylko 4 Euro.

6. Czy znając tylko jeden język obcy, można bez problemu studiować na tej uczelni?


Na Lusofonie większość Erasmusów nie zna języka portugalskiego, dlatego studenci w trakcie pierwszych 2 tygodni kontaktuje się z wykładowcami w ramach uzgodnienia formy zaliczenia w języku angielskim. Większość profesorów zgadza się na to, co nie zmienia faktu, że zajęcia prowadzone są w języku portugalskim. Moja znajomość języka portugalskiego jest na poziomie B1, mimo to zrozumienie zajęć było naprawdę trudne. Na pewno dużo łatwiej jest na tych kierunkach gdzie jest duża grupa Erasmusów, ponieważ wykładowcy bardziej się liczą z większą liczbą zagranicznych studentów.

7. Jak zachęciłbyś/zachęciłabyś studentów Akademii Obrony Narodowej do podjęcia studiów w Portugalii?

Zdecydowanie zachęcam studentów Akademii Obrony Narodowej do podjęcia studiów w Portugalii, słowa te kieruję głównie do studentów zarządzania lotnictwem. Studia na departamencie nauk lotniczych są wyjątkowo ciekawe. Można znaleźć wiele ciekawych przedmiotów. W departamencie nauk lotniczych istnieją 4 kierunki:

- Gestão Aeroportuária ( zarządzanie lotniskami)

- Piloto de Linha Aérea ( pilot linii lotniczych)

- Gestão de Operações de Voo (zarządzanie operacjami lotniczymi)

- Gestão de Transporte Aéreo ( zarządzanie transportem lotniczym)

Byłam pierwszym Erasmusem na tym departamencie. Miało to zarówno plusy jak i minusy, ale jedno jest pewne: szlaki przetarte. Z pewnością jeśli wyjedziecie na Erasmusa do Lizbony nie zawiedziecie się. Czeka na Was uczelnia z szeroką ofertą wielu ciekawych przedmiotów a także piękne miasto z niezapomnianymi widokami. To połączenie sprawia, że studia w Lizbonie sprawią każdemu wiele radości i satysfakcji.Ewa©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna