Wykład 7 Interpretacja Copenhagen’ska Tradycyjna interpretacja procesu pomiaru wprowadzona była przez Bohra z współautorami I wiadoma jest jako „interpretacja Copenhagenska”Pobieranie 2,74 Mb.
Strona1/27
Data25.01.2018
Rozmiar2,74 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   27

Wykład 7
Interpretacja Copenhagen’ska

Tradycyjna interpretacja procesu pomiaru wprowadzona była przez Bohra z współautorami i wiadoma jest jako „interpretacja Copenhagenska” mechaniki kwantowej. Pna może być podsumowana w kilku fundamentalnych założeniach.  • Mechanika kwantowa opisuje indywidualne układy.

  • Mechanika kwantowa w podstawie swojej jest probabilistyczna, tj. ona nie może być wyprowadzona z teorii deterministycznej (tak jak mechanika statystyczna).

  • Świat musi być podzielony na dwie części. Obiekt który jest badany musi być opisany kwantowo-mechanicznie, a pozostała część, która zawiera też aparaturę pomiarową musi być opisana klasycznie. Rozdzielenie między układem i aparaturą pomiarową może być dokonane w dowolnym położeniu.

  • Proces obserwacyjny jest procesem nieodwracalnym.

  • Komplementarne własności nie mogą być zmierzone jednocześnie.

Interpretacja Copenhagenska ma przewagę nad innymi dzięki swoje prostocie i wewnętrznej zgodzie. Możliwie ona nie jest przekonującej z estetycznego punktu widzenia, ponieważ obejmuje dwa różne typy ewolucji: „normalną” unitarną ewolucję opisywaną równaniem Schrödingera i nieunitarny proces pomiarowy. W ścisłym sensie, to oznacza, że kwantowo-mechaniczne układy nie mogą posiadać realnych właściwości; rzeczywiście, one wykazują „tylko” teorię o możliwych wynikach pomiarowych i ich prawdopodobieństwach.

Te niepełności mechaniki kwantowej stymulują wielu badaczy szukać lepszej alternatywy, albo szukać sprawdzianów słuszności założeń mechaniki kwantowej. Najszczególniejszy model, który próbuje zintegrować proces pomiarowy z ewolucją unitarna na podstawie równania Schrödingera i obejść rozszczepienie wszechświata na część kwantowo-mechaniczną i klasyczną, zaproponował John (znany też jako János albo Johann) von Neumann.Model von Neumanna

W tym modelu układ oddziałuje za aparaturą . Dla prostego dwupoziomego układu stanami bazowymi są i

  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   27


©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna