Ćwiczenie Pomiar przyrostu strumienia magnetycznego, zastosowanie do wyznaczania przepływu prądu stałegoPobieranie 0.69 Mb.
Strona1/10
Data25.03.2018
Rozmiar0.69 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10

PRZETWARZANIE WIELKOŚCI ELEKTRYCZNYCH I MAGNETYCZNYCH
Ćwiczenie 1. Pomiar przyrostu strumienia magnetycznego, zastosowanie do wyznaczania przepływu prądu stałego
Program badań:

  1. Zbadać funkcjonowanie układu do pomiaru dużych wartości prądu stałego bez przerywania obwodu prądowego.

  2. Określić funkcję przetwarzania.

  3. Wykonać serię pomiarów dla danej wartości przepływu prądu stałego.

  4. Wyznaczyć współczynnik przetwarzania i określić niepewność wyznaczenia prądu za pomocą zestawionego układu.

  5. Wykonać pomiar innej wartości przepływu prądu i przedstawić wynik pomiaru.Materiały pomocnicze:Czujnik indukcyjny napięcia magnetycznego (cewka Rogowskiego)
Obliczmy strumień magnetyczny skojarzony z uzwojeniem o liczbie zwojów N2 równomiernie nawiniętych na cienki pręt o długości a (rys.1). Pręt ma stały przekroju poprzeczny o powierzchni S i stałą przenikalności magnetyczną 0. Wymiary przekroju poprzecznego pręta są na tyle małe, by natężenie pola w dowolnym punkcie tego przekroju było praktycznie jednakowe.

Ponieważ gęstość uzwojenia N2/a nawiniętego cienkim przewodem jest stała i na element dl długości cewki przypadazwojów, więc strumień skojarzony z elementem długości cewki wynosi
(1)
a strumień skojarzony z całym uzwojeniem
(2)
jest proporcjonalny do napięcia magnetycznego U (a-0) występującego między końcami cewki.

Uzwojenie typowego czujnika napięcia magnetycznego zwanego także cewką Rogowskiego lub potencjometrem magnetycznym jest nawinięte na giętkim pręcie lub giętkiej grubościennej rurze. Giętki pręt lub rura umożliwia pomiar napięcia magnetycznego między wybranymi punktami przestrzeni.

Niepewność przetwarzania napięcia magnetycznego jest określona głównie stałością parametrów czujnika, czyli: stałością kształtu i wartości powierzchni przekroju poprzecznego czujnika, stałością przenikalności magnetycznej jego elementów oraz stałością gęstości uzwojenia.

Przewody wyprowadzające sygnał z uzwojenia czujnika tworzą pętlę z warstwą tego uzwojenia. W pętli mogą indukować się sygnały pochodzące od pól zakłócających. Jeśli uzwojenie jest jednowarstwowe, to dla zmniejszenia pętli jedna jego końcówka jest przewleczona przez otwór wykonany wzdłuż giętkiego pręta i spleciona z drugą końcówką (rys. 1). Dokładniejszą eliminację pętli można otrzymać stosując uzwojenie składające się z dwu warstw przedzielonych warstwą izolacji o stałej grubości.Za pomocą czujnika giętkiego można przetworzyć okrężne napięcie magnetyczne stykając ze sobą początek i koniec czujnika. Jeśli czujnik obejmuje przepływ prądu i1N1, to napięcie okrężne
. (3)
Powierzchnia przekroju poprzecznego czujnika dostosowanego do pomiaru napięcia okrężnego nie musi być mała. Czujnik napięcia okrężnego o dużej powierzchni przekroju poprzecznego będzie bowiem równoważny z układem równolegle połączonych czujników o powierzchni elementarnej i jednakowej liczbie zwojów obejmujących ten sam przepływ prądu. Jeśli czujnik napięcia magnetycznego nie obejmuje przepływu prądu, to oczywiście U (0).= 0.

Giętki czujnik okrężnego napięcia magnetycznego (przepływu prądu) ma istotną zaletę: może być montowany na przewodach obwodu prądowego bez przerywania tego obwodu. Na złączu początku i końca czujnika występuje jednak zaburzenie równomierności rozłożenia zwojów, co zwiększa niepewność przetwarzania przepływu prądu. Mniejszą niepewnością charakteryzują się czujniki o jednorodnym zamkniętym obwodzie magnetycznym.

Directory: files -> prv -> id35 -> zp-lab -> pwm
files -> Publikacja sprawozdań finansowych organizacji pożytku publicznego – przewodnik dla organizacji
files -> Informacja dodatkowa do wniosku o dofinansowanie operacji w ramach środka „Rozwój obszarów zależnych od rybactwa”
files -> W sprawie ustalenia założeń polityki pieniężnej na rok 2006
files -> Rys. Kolumna rektyfikacyjna do rektyfikacji ciągłej; kolumna, deflegmator, kondensator
files -> "Epistemologia: fundamentalizm i jego zmierzch", [w:] Między przyrodoznawstwem, matematyką a humanistyką
pwm -> Techniki pomiaru wielkości elektrycznych I magnetycznych program przedmiotu
pwm -> Ćwiczenie Przetwarzania wartości chwilowych prądu i strumienia magnetycznego
pwm -> Techniki pomiaru wielkości elektrycznych I magnetycznych program przedmiotu
pwm -> Ćwiczenie Przetwarzania wartości chwilowych prądu i strumienia magnetycznego

Pobieranie 0.69 Mb.

Share with your friends:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
©operacji.org 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna