Warszawa, 5 czerwca 2006Pobieranie 5,64 Kb.
Data26.03.2018
Rozmiar5,64 Kb.

Naczelnik Warszawa, 16 lipca 2006 r.

Związku Harcerstwa Polskiego


Rozkaz Specjalny L. 2/2006

Druhny i Druhowie!

W 2006 roku mija 45 lat, odkąd Flagowy Żaglowiec Związku Harcerstwa Polskiego „Zawisza Czarny” (drugi) pływa pod harcerską banderą.

Kontynuując przedwojenne tradycje pierwszego „Zawiszy Czarnego”, obecny jacht „Zawisza” zapisał piękne karty historii polskiego, harcerskiego żeglarstwa. Przebudowany w 1960/61 roku z kutra rybackiego, służył wielu pokoleniom żeglarzy, dając możliwość przeżycia wielkiej przygody. Odwiedzał wszystkie kraje nad Bałtykiem


i Morzem Północnym, pływał po Morzu Śródziemnym i Oceanie Atlantyckim. „Zawisza Czarny” ma też za sobą znaczące dokonania. Pamiętamy rok 1984 i udział w Operacji „Żagiel” na Wielkich Jeziorach w Kanadzie i USA. Nasz żaglowiec brał udział w akcji ratunkowej podczas regat w rejonie Bermudów, gdzie udzielono pomocy ośmiu członkom załogi angielskiego barku, który zatonął.

W latach 1989—1990 „Zawisza” opłynął świat w wieloetapowej wyprawie. Już dwa lata później uczestniczył w obchodach 500—lecia odkrycia Ameryki. Na przełomie 1998


i 1999 roku „Zawisza” zawinął do chilijskich portów, by odwiedzić odbywające się tam Światowe Jamboree Skautowe.

Dzisiejsza brać harcerska w żeglarskich mundurach dowodzi, że wieloletnia służba, jaką pełnił i nadal pełni „Zawisza Czarny”, będzie kontynuowana przez nowe pokolenia pasjonatów lin i żagli. Życzę, aby tym wszystkim, którzy poczują pod stopami jego pokład, zawsze bliskie były smak słonej wody, grający na wantach wiatr i łopot dumnej, harcerskiej bandery. Niech jeszcze wiele osób przeżyło na nim przygodę swojego życia…Czuwaj!


hm. Teresa Hernik©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna