Ukraina. Czekając na bohatera. Kostyrko, RawskiPobieranie 102,53 Kb.
Data17.05.2018
Rozmiar102,53 Kb.Wystawa

Ukraina. Czekając na bohatera. Kostyrko, Rawski

24 lutego – 3 kwietnia 2016

średniowieczne piwnice

Międzynarodowego Centrum Kultury


Wystawa obrazów Wołodymyra Kostyrki i Jewhena Rawskiego – znanych ukraińskich artystów związanych ze Lwowem. Prace pochodzą z ostatnich pięciu lat, większość z nich powstawała w atmosferze desperacji i beznadziei lat 2010–2013. Twórczość artystyczna była wówczas jedynym wentylem, dającym ujście siłom wewnętrznego sprzeciwu, który eksplodował na Majdanie. Wyłaniający się z prac „obraz bohatera” uosabia nadzieje ukraińskiego społeczeństwa, oczekiwania na lepsze, godne życie. Może być postrzegany jako projekcja drastycznej potrzeby kolejnych zmian.
Krakowską wystawę tworzy ponad 20 obrazów olejnych wybranych z wcześniejszych wspólnych projektów obu artystów oraz instalacje zaprojektowane specjalnie na to wydarzenie.

Kostyrko i Rawski stawiają siebie w opozycji do głównego nurtu sztuki współczesnej, dla której inspiracją jest zwyczajność i codzienność. Obaj artyści konstruują swój język, nawiązując do twórczości dawnych mistrzów malarstwa europejskiego. Identyfikują się z fenomenem określonym przez Donalda Kuspita jako nurt „Nowych Dawnych Mistrzów”. Ich figuratywne malarstwo operuje instrumentami najbardziej pasującymi do manieryzmu i baroku. Charakteryzuje je dramatyczna ostrość, przesadna ekspresja postawy i ruchów, kolorystyczne i wizualne dysonanse. Łączy je też odbiorca, do którego kierują swą sztukę – jest zorientowana na znawcę, konesera i erudytę.

Płótna często posiadają napisy będące zarówno częścią obrazu, jak i ich tytułem. Są wykonane charakterystyczną dla obu malarzy metodą – jest to fonetyczny zapis języka ukraińskiego alfabetem łacińskim. Symbolika takiej formy zapisu – odrzucająca cyrylicę – staje się manifestacją galicyjskiej odrębności, a zarazem wyraża prozachodnią orientację artystów.
Kiedy pod koniec 2013 roku w Kijowie zaczęło wrzeć, obaj artyści porzucili swoje pracownie i stanęli w broniących Majdanu szeregach. Od tego czasu prawie nie malowali tworzyli obrazów – zamiast nich malowali kamuflaże na samochodach osobowych, przemieniając je tym samym w pojazdy bojowe, które miały wesprzeć operację antyterrorystyczną na wschodzie kraju.

Na Majdanie pojawił się nowy wizerunek ukraińskiego bohatera. To on właśnie stał się treścią hasła „Herojam sława!” (ukr. „Chwała bohaterom!”). Ale na Ukrainie wciąż jest niespokojnie, dlatego – jak pisze w katalogu kuratorka wystawy dr Żanna Komar – Głównym tematem ekspozycji jest stan ukraińskiego społeczeństwa. Stan trwania w oczekiwaniu i nadziei, który ostatecznie uosabia się w symbolicznym obrazie bohatera.


***

Prace zostały wypożyczone z Centrum Sztuki Pavla Gudimova JA GALERIA z Kijowa, kolekcji Narodowej Lwowskiej Galerii Sztuki oraz z kilku prywatnych kolekcji.


Kuratorka wystawy: dr Żanna Komar
Średniowieczne piwnice MCK

Godziny otwarcia: wtorek – niedziela 10:00–18:00

Wstęp wolny
Wystawie towarzyszy katalog zawierający teksty poświęcone twórczości W. Kostyrki i J. Rawskiego, a także prezentujący szeroki przegląd ich prac.
***

Wołodymyr Kostyrko

Urodził się w 1967 roku, mieszka i pracuje we Lwowie. W 1987 roku ukończył Lwowską Szkołę Sztuk Dekoracyjnych i Użytkowych, a w 1995 roku historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Od 1994 roku jest autorem i uczestnikiem projektów zbiorowych i indywidualnych na Ukrainie i poza jej granicami. Uważany jest za najważniejszego rekonstruktora estetycznego obrazu-mitu Lwowa i Galicji jako wytworów cywilizacji łacińskiej. We Lwowie Kostyrko znany jest również jako projektant wnętrz, w tym restauracji Atlas, Mons Pius, kawiarni CK Lokal i Pod Błękitną Butelką (Pid Syn’oju Plaszkoju).
Jewhen Rawski

Urodził się w 1966 roku, mieszka i pracuje we Lwowie. W 1984 roku ukończył Republikańską Szkołę Artystyczną im. Tarasa Szewczenki w Kijowie. Łączenie kilku zawodów artystycznych – malarza, designera, scenarzysty – wywarło wpływ na manierę malarską Rawskiego, ukształtowaną w stylu Nowych Starych Mistrzów.

Jego prace znajdują się we Lwowskiej Galerii Sztuki, w ukraińskim Muzeum Sztuki Współczesnej oraz w prywatnych kolekcjach na Ukrainie, w USA, Norwegii, Niemczech, Polsce, Estonii i Holandii.

/02.2016/


Stali patroni medialni: TVP Kraków, Radio Kraków Małopolska, OFF Radio Kraków, Tygodnik Powszechny, Karnet, In your pocket, Polski Portal Kultury O.pl, Herito, AHiCE
Patroni medialni wystawy: New Eastern Europe, SZUM, Telewizja M©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna