Techniki pomiaru wielkości elektrycznych I magnetycznych program przedmiotuPobieranie 407,43 Kb.
Strona1/7
Data01.03.2019
Rozmiar407,43 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7

TECHNIKI POMIARU WIELKOŚCI ELEKTRYCZNYCH I MAGNETYCZNYCH
Program przedmiotu:

  1. Wielkości elektryczne i magnetyczne, definicje, właściwości, związki z innymi wielkościami.

  2. Czujniki wielkości elektrycznych i magnetycznych.

  3. Przetwarzanie sygnałów z czujników wielkości elektrycznych i magnetycznych na napięcie stałe, odcinek czasu, częstotliwość lub liczbę, czyli na wielkości które można bezpośrednio zmierzyć lub odczytać za pomocą współczesnych systemów przetwarzania danych.

Analizowane zagadnienia pomiarowe będą się odnosić do przebiegów okresowych niskiej częstotliwości (głównie częstotliwości sieciowej). Natomiast nie będą stawiane ograniczenia co do kształtu przebiegów.
Wykład 1 (7.10.2005).
Zagadnienia elektrotechniczne są formułowane, analizowane i rozwiązywane za pomocą dwu podstawowych wielkości elektrycznych. Są to: napięcie i prąd. Fundamentalna wielkość elektryczna jest jednak tylko jedna. Jest nią ładunek elektryczny. Ładunek elektryczny powoduje, że obserwujemy zjawiska elektryczne i właściwości elektryczne środowiska. Z właściwości ładunku elektrycznego wynikają inne wielkości elektryczne. Dla przypomnienia prześledzimy najpierw przejście od ładunku elektrycznego do napięcia.

Ładunek i indukcja elektryczna


Są dwa rodzaje ładunku elektrycznego umownie oznaczane znakiem plus i minus. Globalnie ładunki dodatnie i ujemne dokładnie się kompensują. Każdy ładunek jest skwantowany. Ładunek elementarny (kwant) wynosi
C. (1.1)
Ujemny ładunek elementarny posiada elektron.

Każde środowisko ma właściwości elektryczne, gdyż tworzące go molekuły posiadają ładunek elektryczny. Określone właściwości elektryczne ma także próżnia. Właściwości elektryczne środowiska ujawniają się, gdy ładunki elektryczne różnych znaków są rozdzielone. Wytwarzanie energii elektrycznej polega również na rozdzielaniu ładunków różnych znaków.Makroskopowe rozdzielanie ładunków elektrycznych występuje w różnych procesach energetycznych. W procesie przemiany energii cieplnej chemicznej, mechanicznej itp. W skali masowej, przy produkcji energii elektrycznej, ładunki są rozdzielane w wyniku działania siły
(1.2)


  1   2   3   4   5   6   7


©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna