Strona ósmaPobieranie 42,36 Kb.
Data22.12.2017
Rozmiar42,36 Kb.

Strona ósma
Trasa rowerowa rajdu Ten Trzeci – szlakiem Beskidzkich i Bieszczadzkich cerkiewek.

Kierownikiem i organizatorem tej trasy jest Radek Siekierzyński,

e-mail: radek@pbpolsoft.com.pl , tel. 0-603 339 151
Cerkwie od wieków stanowią nieodłączny element krajobrazu Bieszczad i Beskidu Niskiego. Ich niepowtarzalna architektura, tworzona na styku wschodu i zachodu, należy do najciekawszych zjawisk w europejskiej kulturze. Cechą Kościoła Wschodniego było dążenie do wybudowania świątyni niemal w każdej wsi. Dzięki temu powstały setki niewielkich cerkwi, zwykle drewnianych, wznoszonych rękami miejscowych majstrów. Każda z tych świątyń stanowiła oryginalne dzieło wiejskiego budownictwa. Niestety po akcji Wisła, w trakcie której wysiedlono prawie całą rdzenną ludność tych terenów, wiele z nich popadło w ruinę lub wręcz zostało doszczętnie zniszczonych. Podczas naszej trasy postaramy się odwiedzić większość najpiękniejszych cerkwi Beskidu Niskiego i Bieszczadów, które dotrwały do naszych czasów.
Trasa rajdu:
Wyjazd – w piątek, 27.04 o godz. 22:00

28.04, sobota - 55 km

Stróże – Szymbark – Bielanka – Łosie – Klimkówka – Kunkowa – Leszczyny – Nowina – Przysłup – Kwiatoń – Skwirtne – Hańczowa – Wysowa29.04, niedziela - 65 km

Wysowa – Blechnarka – Regetów – Smerekowiec – Gładyszów – Banica – Wołowiec – Bartne – Świątkowa Wielka – Świątkowa Mała – Kotań – Krempna – Polany – Olchowiec – Chyrowa30.04, poniedziałek - 70 km

Chyrowa – Dukla – Iwonicz Zdrój – Rymanów Zdrój – Królik Wołoski – Jaśliska – Komańcza1.05, wtorek - 70 km

Komańcza – Turzańsk – Rzepedź – Szczawne – Tarnawa Górna – Zagórz – Sanok – Załuż – Bezmiechowa Górna – Lesko2.05, środa - 65 km

Lesko – Dziurdziów – Polańczyk – Zabrodzie – Stefkowa – Ustjanowa – Równia – Hoszów – Jałowe – Ustrzyki Dolne3.05, czwartek - 70 km

Ustrzyki Dolne – Krościenko – Bandrów Narodowy – Moczary – Żłobek – Lutowiska – Ustrzyki Górne4.05, piątek - 60 km

Ustrzyki Górne – Brzegi Górne – Nasiczne – Zatwarnica – Otryt – przeł. Szczycisko – Jaworzec – Kalnica5.05, sobota – śladem Bieszczadzkiej Ciuchci - 55 km

Kalnica – Cisna – Żubracze – Solinka – Balnica – Maniów – Smolnik – Duszatyń – Komańcza6.05, niedziela

Komańcza – Zagórz – powrót pociągiem do Poznania


Trasa powyższa może jeszcze ulec drobnym modyfikacjom.
Strona piąta

Trasa bieszczadza rajdu Ten Trzeci: Czady – Medium short

Kierownikiem tej trasy jest Filip Kierzek; e-mail: fkierzek@alpha.net.pl

Zbiórka w holu dworca Poznań Główny o godzinie 16:00 pod neonem „kwiaty” w sobotę, dnia 28 kwietnia 2001 roku. Wsyzscy uczestnicy tej trasy kupują bilet do Ustrzyk Dolnych (od Poznania przez Wrocław Gliwice, Katowice, Kraków do Zagórza pociąg pospieszny, od Zagórza do Ustrzyk Dolnych pociąg osobowy.


Dzień pierwszy – niedziela 29 kwietnia 2001r.:

Naszym celem jest szkoła podstawowa w Polanie.

Przewidywany czas przejścia około 8 godzin.

Z Ustrzyk Dolnych wyruszamy szlakiem niebieskim, który przez Równię, Daszówkę Łabiska i Chrewt doprowadzi nas do Polany. Tam nocleg jest zapewniony w szkole podstawowej.Dzień drugi – poniedziałek 30.04.2001r.:

Celem jest Schronisko Schronisko Koliba na przełęczy Przysłup.

Przewidywany czas przejścia – ok. 9,5 godziny

Nadal szlakiem niebieskim Przez Wańka Dział, koło chaty Socjologa aż do Przełęczy Przysłup.Dzień trzeci – wtorek 01.05.2001r. Praca ma swoje święto:

Celem jest Ośrodek Rekolekcyjny w Ustrzykach Górnych:

Przewidywany czas przejścia – ok. 11 godzin (z tym, że po drodze (po ok. 3 godz.) zostawiamy plecaki u księdza).

Drogę do Ustrzyk każdy wybiera sobie indywidualnie – albo przez Połoninę Caryńską, albo przez Bereżki. Z Ustrzyk Górnych bez plecaków wykonujemy rundkę w okolicach Tarnicy i Halicza.Dzień czwarty – środa 02.05.2001r.:

Celem jest schronisko Pod Małą Rawką.

Przewidywany czas przejścia około 5-8 godzin.

Wspinamy się na Połoninę Caryńską szlakiem czerwonym a potem na dół i do góry szlakiem zielonym. Następnie już bez plecaków na Mała i Wielką Rawkę i gdzie sobie jeszcze dusza zapragnie.Dzień piąty – czwartek 03.05.2001r. Dzień Konstytucji i Święto Matki Boskiej:

Celem jest schronisko Moskalówka w Jaworzcu

Przewidywany czas przejścia około 6-8 godzin

Do wyboru – albo przez Połoninę Caryńską i Połoninę Wetlińską, albo przez Dział i Wetlinę. A na koniec zobaczyć Sine Wiry...Dzień szósty – piątek 04.05.2001r.:

Naszym celem jest PTSM w Jabłonkach.

Przewidywany czas przejścia 5h 30 min do 6h 30 min.

Na ten dzień są zaplanowane tzw. Nudy. Z rana można sobie pójść zobaczyć Sine Wiry (kto nie widział), a potem czarnym szlakiem do Jabłonek, albo odbić na Łopienniku szlakiem niebieskim w kierunku Durnej i potem zejść sobie do Jabłonek szlakiem zielonymDzień siódmy – sobota 05.05.2001

Naszym celem jest szkoła podstawowa w Komańczy.

Przewidywany czas przejścia około 9 godzin.

Najpierw szlakiem czarnym do Jawornej, a potem czerwonym już do samej Komańczy. A na sam koniec troszeczkę zielonym szlakiem (trzeba przejść się przez całą miejscowość). A wieczorem meta.Dzień ósmy – niedziela 06.05.2001r. Powrót do domu:

Naszym celem jest Poznań.

Przewidywany czas powrotu około 14-18 godzin.

Około godziny 10:15 w Komańczy będziemy mieć podstawione autobusy, które nas dowiozą do Zagórza, skąd w drogę powrotną udamy się pociągiem.


Strona szósta

Trasa bieszczadza rajdu Ten Trzeci:

Bieszczadzki Worek – Easy

Kierownikiem tej trasy jest Anna Borowska oraz kierownikiem tej trasy jest Szymon Cieślak.
Zbiórka w holu dworca Poznań Główny o godzinie 16:00 pod neonem „kwiaty” w piątek, dnia 27 kwietnia 2001 roku. Wsyzscy uczestnicy tej trasy kupują bilet do Ustrzyk Dolnych (od Poznania przez Wrocław Gliwice, Katowice, Kraków do Zagórza pociąg pospieszny, od Zagórza do Ustrzyk Dolnych pociąg osobowy.
Dzień pierwszy – sobota 28 kwietnia 2001r.:

Naszym celem jest Ośrodek Rekolekcyjny w Ustrzykach Górnych.

Przewidywany czas przejścia około 5 godzin.

Z Ustrzyk Dolnych wyruszamy autobusem PKSu i po kilkudziesięciu minutach jazdy wysiadamy w „szczerym polu” (lesie). Stamtąd pieszo dochodzimy sobie do Ustrzyk Górnych gdzie mamy pierwszy nocleg.Dzień drugi – niedziela 29.04.2001r.:

Naszym celem jest Ośrodek Rekolekcyjny w Ustrzykach Górnych.

Przewidywany czas przejścia – ok. 0-16 godzin bez plecaków

Różne kombinacje tras wokół Tarnicy i Halicza, lub inne pomysły np. Połonina Caryńska a może jeszcze coś innego...Dzień trzeci – poniedziałek 30.04.2001r.:

Naszym celem jest Ośrodek Rekolekcyjny w Ustrzykach Górnych:

Przewidywany czas przejścia – ok. 0-16 godzin bez plecaków

Różne kombinacje tras wokół Tarnicy i Halicza, lub inne pomysły np. Połonina Caryńska. A może jeszcze coś innego...Dzień czwarty – wtorek 01.05.2001r. Praca ma swoje święto:

Celem jest schronisko Pod Małą Rawką.

Przewidywany czas przejścia około 5-8 godzin.

Wspinamy się na Połoninę Caryńską szlakiem czerwonym a potem na dół i do góry szlakiem zielonym. Następnie już bez plecaków na Mała i Wielką Rawkę i gdzie sobie jeszcze dusza zapragnie.Dzień piąty – środa 02.05.2001r.:

Celem jest schronisko Moskalówka w Jaworcu

Przewidywany czas przejścia około 6-8 godzin

Do wyboru – albo przez Połoninę Caryńską i Połoninę Wetlińską, albo przez Dział i Wetlinę. A na koniec zobaczyć Sine Wiry...Dzień szósty – czwartek 03.05.2001r. Dzień Konstytucji i Święto Matki Boskiej:

Naszym celem jest PTSM w Jabłonkach.

Przewidywany czas przejścia 5h 30 min do 6h 30 min.

Na ten dzień są zaplanowane tzw. Nudy. Z rana można sobie pójść zobaczyć Sine Wiry (kto nie widział), a potem czarnym szlakiem do Jabłonek, albo odbić na Łopienniku szlakiem niebieskim w kierunku Durnej i potem zejść sobie do Jabłonek szlakiem zielonymDzień siódmy – piątek 04.05.2001r.:

Naszym celem jest szkoła podstawowa w Komańczy.

Przewidywany czas przejścia około 9 godzin.

Najpierw szlakiem czarnym do Jawornej, a potem czerwonym już do samej Komańczy. A na sam koniec troszeczkę zielonym szlakiem (trzeba przejść się przez całą miejscowość).Dzień ósmy – sobota 05.05.2001r. META:

We własnym zakresie – można sobie zobaczyć okoliczne cerkiewki, albo leżeć pod stołem z piwem, żeby wypocząć wieńczącą cały rajd METĘ.Dzień dziewiąty – niedziela 06.05.2001r. Powrót do domu:

Naszym celem jest Poznań.

Przewidywany czas powrotu około 14-18 godzin.

Około godziny 10:15 w Komańczy będziemy mieć podstawiony autobus, który nas dowiezie do Zagórza, skąd w drogę powrotną udamy się pociągiem.Strona siódma

Trasa beskidzka rajdu Ten Trzeci – Beskid Niski

Kierownikiem i organizatorem tej trasy jest Włodek Kliński; e-mail: wlodek@termos.pl
Beskid Niski: Część Beskidów Zachodnich rozciągająca się od Krynicy na zachodzie do Komańczy na wschodzie. W skład Beskidu Niskiego wchodzą Góry Grybowskie, Rusztowe, Beskid Krynicki i Dukielski oraz Pasma Graniczne Bukowicy i Magórskie. Szczyty osiągają tu wysokości w przedziale od 700 do 1000 m – najwyższy szczyt to Lackowa (997 m).

Rejon ten z uwagi na wpływy wielu kultur bałkańskich jest niezwykle ciekawy etnograficznie. Do dziś zachowało się tu wiele cerkwi będących świadectwem obecności prawosławia na tych terenach.

Góry Beskidu Niskiego były świadkiem walk okresu I i II wojny światowej ich wspomnieniem są liczne cmentarze wojskowe zarówno austriackie jak radzieckie.

Wyjazd: Zbiórka w holu dworca głównego tradycyjnie pod neonem “KWIATY” 27-kwietnia około godziny 16. Kupujemy bilet na pośpieszny do Krynicy i o godzinie 17:00 odjeżdżamy pociągiem do Wrocławia. Tu przesiadamy się na pociąg do Katowic, skąd jedziemy już do samej Krynicy. Do Krynicy przyjeżdżamy o godzinie 5:05 i stąd wyruszamy na szlak.

Dzień pierwszy 28.04

Przewidywany czas przejścia około 10 godzin

Po przybyciu na miejsce wychodzimy szlakiem zielonym do Wysowej poprzez Lackową, Ostry Wierch. Zwłaszcza wejście na Lackową – najwyższy szczyt Beskidu Niskiego będzie wymagać od nas dużej koncentracji sił. Noc spędzamy w gospodarstwie agroturystycznym “KLAUDIA”.

Dzień drugi 29.04

Przewidywany czas przejścia około 5 godzin

Ruszamy szlakiem niebieskim poprzez Bordiów Wierch do Ujscia Gorlickiego, gdzie nocujemy w szkole podstawowej. We wsi znajduje się cerkiew śś Paraskewii. Powyżej wsi zwiedzić można austryjacki cmentarz żołnierski z okresu I wojny światowej.

Dzień trzeci 30.04

Przewidywany czas przejścia około 8 godzin

Wyruszamy żółtym szlakiem na Przełęcz Małastowską, z której niebieskim idziemy do Bartnego, gdzie nocujemy w bacówce PTTK. Do atrakcji Bartnego należy cerkiew. Na przełęczy jak i w Bartnem napotkać można pamiątki I wojny światowej.

Dzień czwarty 1.05

Przewidywany czas przejścia około 10 godzin

Z Bartnego żółtym szlakiem wyruszamy do Nieznajowej. Trasa wiedzie przez dość wyludnione i malownicze tereny wzdłuż Wisłoki. Z Nieznajowej ruszamy drogą do Krempnej, gdzie nocujemy w domkach kempingowych.

Dzień piąty 2.05

Przewidywany czas przejścia około 9 godzin

Wchodzimy na czerwony szlak, którym poprzez Łysą Górę i Polanę dochodzimy do wsi Chyrowa. Stąd żółtym szlakiem dochodzimy do Dukli gdzie nocujemy. Tu możemy zwiedzić ruiny synagogi spalonej w 1940 r. oraz zespół pałacowy mieszczący muzeum wojskowe, w którym zgromadzono pamiątki z okresu operacji dukielskiej.

Dzień szósty 3.05

Przewidywany czas przejścia około 8 godzin

Ruszamy w kierunku góry Cergowa. Na Cergowej podziwiać możemy rezerwaty “Cisy” i “Tysiąclecia”, w którym znajdują się największe na terenie Beskidu Niskiego jaskinie pochodzenia tektonicznego. Z Cergowej zejdziemy w kierunku Nowej Wsi idąc czerwonym szlakiem, aż do skrzyżowania z szlakiem zielonym, na który wejdziemy i nim poprzez Mszanę (649 m) i Dziuracz (585 m) dojdzemy do wsi Zyndranowa gdzie nocujemy w schronisku “Almaturu”.

Dzień siódmy 4.05

Przewidywany czas przejścia około 9 godzin

Bez szlaku ruszamy do Posady Jaśliskiej skąd również bez szlaku idziemy do Polan Surowicznych, gdzie nocujemy w Chałupie Elektryków “Styki”(Chata naszych współbraci z Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej)

Dzień ósmy 5.05

Przewidywany czas przejścia około 10 godzin

Ruszamy w kierunku mety. Szlakiem zielonym wspinamy się na Pasmo Bukowicy potem skręcamy na szlak czerwony, którym poprzez Skibicę, Smokowską i Tokarnię (777 m) docieramy do Komańczy, gdzie spotkamy się z pozostałymi grupami.

Dzień dziewiąty 06.05 – powrót do domu:

Naszym celem jest Poznań.

Przewidywany czas powrotu około 14-18 godzin.

Około godziny 10:15 w Komańczy będziemy mieli podstawiony autobus, który nas dowiezie do Zagórza, skąd w drogę powrotną udamy się pociągiem.


©operacji.org 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna