Sterylizacja potrzebna na dziśPobieranie 16,87 Kb.
Data01.03.2018
Rozmiar16,87 Kb.

STERYLIZACJA POTRZEBNA NA DZIŚ, CZYLI ODPOWIEDZIALNY OPIEKUN!


Na początek warto wspomnieć o tym, że nie ma schroniska które dzisiaj nie pękałoby w szwach....

z roku na rok widzimy coraz to większe ilości bezdomnych zwierząt.

Czym jest to spowodowane?

Różnymi czynnikami, za którymi (niestety) stoją ludzie...

Ponieważ:

- wyrzucają na bruk swoje zwierzęta, uznając że są im już niepotrzebne,

- nie zapewniają odpowiedniej opieki swoim psom/kotom, które tułają się i rozmnażają,

- oddają do schronisk ze względu na długie lub stałe wyjazdy,

- dopuszczają celowo do rozrodu, myśląc że śliczne szczeniaki dadzą wiele radości, ale nie biorą pod uwagę tego, że może być ich nawet 12 sztuk i nie każdego szczeniaka odda się/sprzeda nowym właścicielom,

- aż wreszcie rozmnażają bo twierdzą, że każda suczka powinna mieć raz w życiu szczenięta... a twierdzenie to jest tylko Mitem,

- ... ponieważ niewiedza i głupota ludzka doprowadza do nieszczęść, które często nazywamy swoimi najlepszymi przyjaciółmi, ponieważ pozwalamy na to, aby z roku na rok liczba niechcianych zwierząt wzrastała tylko dlatego, że nie potrafimy zrozumieć jednego prostego słowa – STERYLIZACJA.

Czym jest sterylizacja? Jest zabiegiem (kotek/suk – płci żeńskiej), który przede wszystkim zapobiega zwiększeniu populacji psów/kotów, które prędzej czy później mogą trafić do schronisk; zabieg ten polega na usunięciu narządów rozrodczych. W przypadku psów/kocurów (płci męskiej) nazywany jest KASTRACJĄ.

Sterylizując swojego czworonoga jesteśmy pewni, że żadno ze szczeniąt, które urodzi nasza suka nie trafi do schroniska, nie pozostanie bezdomne, nie trafi w nieodpowiednie ręce.

Poddając naszą sukę takiemu zabiegowi nie musimy się potem martwić o

-kłopotliwe cieczki i plamienia (trwające ok.3tygodni),

-co półroczne maszerujące szeregi psów za nami na spacerach,

-a także że nasza suka będzie miała ciążę urojoną,

-jak i choroby takie jak ropomacicze i inne zmiany nowotworowe układu rodnego, ponieważ zabieg sterylizacji daje szansę uniknięcia późniejszych problemów zdrowotnych na tle hormonalnym i nowotworowym.

Jednym słowem suka po takim zabiegu ma większe szanse na dłuższe i zdrowsze życie.

Kotki natomiast zaprzestają ciągłych miauczeń w okresie rui, nawoływań kocurów oraz staja się spokojniejsze.

Wykastrowany pies/kot nie udaje się już na długie, niekontrolowane i samowolne „wycieczki” za samicami, nie wdaje się w bójki, staje się bardziej przywiązany do domowników.


W polskich schroniskach wprowadzono już akcje sterylizacji, coraz więcej schroniskowych zwierząt jest poddawanych sterylizacji/kastracji, jednak na nic się to zda, kiedy w naszych domach i gospodarstwach nadal będziemy dopuszczać do rozrodu psów i kotów trafiających w późniejszym czasie do schronisk.

Bo jaką pewność będziemy mieli jeśli np. na 8 wydanych szczeniąt – połowa z nich nie trafi do azylu bo znudzi się swoim późniejszym właścicielom?

Wysterylizowane suki w schronisku nie dadzą pełnego sukcesu jeśli wciąż będziemy pozwalać na niekontrolowane rozmnażanie się naszych domowych psów i kotów, które wciąż trafiają do schronisk jako bezdomne.

Problem ten dotyczy nie tylko gospodarstw wiejskich ale również mieszkańców w blokach, którzy przez swą niewiedzę doprowadzają do nadmiaru niechcianych czworonogów, które czasami całe swoje życie spędzają w schroniskach dla zwierząt.

Zacznijmy dbać o dobro naszych pupili, przeanalizujmy ważną sprawę sterylizacji i przedyskutujmy to z lekarzem weterynarii przy najbliższej wizycie w lecznicy z naszym psem/kotem.


Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce O/Chorzów

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie

Ul. Opolska 36

41-500 Chorzów

Tel.: 032/ 249 84 52

http://www.chorzow.schronisko.com

E-mail: tozchorzow@wp.pl lub schroniskochorzow@wp.pl


©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna