Sprawozdanie z realizacji planuPobieranie 112,92 Kb.
Data28.05.2018
Rozmiar112,92 Kb.

SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE Z DZIAŁALNOŚCI

PODLASKIEJ REGIONALNEJ ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ W 2010 ROKU
I. ORGANIZACJA PODLASKICH TARGÓW TURYSTYCZNYCH W BIAŁYMSTOKU 19-21 III 2010.
Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna po raz piąty była organizatorem Podlaskich Targów Turystycznych w Białymstoku. Obyły się one w dniach 19-21 marca 2010 roku w Hali Sportowej Uniwersytetu w Białymstoku, przy ulicy Świerkowej 20 A. W Podlaskich Targach Turystycznych w Białymstoku na 51 stoiskach wystawowych i 24 stolikach reprezentowanych było ok. 385 instytucji

Podczas Podlaskich Targów Turystycznych w dniach 19-20 marca 2010 został zorganizowany Workshop "Odkryj Podlaskie" polskich i zagranicznych biur podróży, które poznawały najciekawsze produkty turystyczne województwa podlaskiego. W warsztatach wzięło udział 19 biur podróży z Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy oraz 17-stu przedstawicieli produktów turystycznych. Workshop "Odkryj Podlaskie" miał na celu zaprezentowanie produktów turystycznych naszego regionu, które brały udział w Konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej i otrzymały Certyfikat POT bądź wyróżnienie PROT.

19 marca 2010 odbyły się spotkania stolikowe, podczas których przedstawiciele produktów turystycznych przedstawiali swoją ofertę turystyczną dla biur podróży, aby te zechciały zamieścić ich propozycję w swoich katalogach i ofertach. Po spotkaniach został zorganizowany wyjazd studyjny dla przedstawicieli biur podróży przedstawiający "Gościnny Białystok" oraz "Szlak esperanto i wielu kultur". Goście mieli okazję poznać Hotel Branicki, Folwark Nadawki oraz najważniejsze zabytki Białegostoku.
Wieczorem wszyscy uczestniczyli w bankiecie "Puszczańskie Hołubce" oraz Chopinowskim recitalu fortepianowym w Centrum Konferencyjno - Bankietowym "Knieja" w Supraślu.
20 marca 2010 r. odbyło się study tour dla biur podróży. Zgodnie z programem goście udali się do Centrum Informacji Turystycznej Augustowa, gdzie o atrakcjach miasta opowiedział Pan Jarosław Szostak z Urzędu Miasta w Augustowie. Następnie uczestnicy zwiedzili Muzeum Ziemi Augustowskiej - Dział Historii Kanału Augustowskiego, w którym zgłębili wiedzę o tym zabytku techniki hydrologicznej. Goście mieli okazję poznać produkt turystyczny "Kanał Augustowski - Szlak Papieski", który został uhonorowany Złotym Certyfikatem POT. Ciekawym punktem wizyty studyjnej była przejażdżka kolejką wąskotorową w Płocicznie przez Wigierski Park Narodowy, która jest dużą atrakcją regionu. Następnie uczestnicy study tour odwiedzili Muzeum Wigier w Starym Folwarku oraz Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji Szelment.


Drugiego dnia targów odbyły się również konferencje:
1. "Partnerstwo Dorzecza Narwi - współpraca regionalna a rozwój produktów sieciowych w północno-wschodniej Polsce na przykładzie Opowieści z Narwi"
2. "Czy możliwy jest rozwój turystyki międzynarodowej w gminie typowo rolniczej" - na przykładzie Gminy Suchowola - konferencja Rodzinne Gospodarstwo Ekoturystyczne Uroczanka, ORDO, Agrogroup.
3. Prezentacja Litwy

Podczas targów zostały rozstrzygnięte konkursy dla wystawców oraz przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
Nagrody Prezesa Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej:
1. za "najlepszą prezentację stoiska" - otrzymało stoisko Stowarzyszenia Gmin Górnej Narwi, nagrodą jest stoisko 6 m2 na Podlaskich Targach Turystycznych 2011
2. za "najlepszą ofertę przyjazdową do regionu" - otrzymało stoisko Starostwa Powiatowego w Siemiatyczach, nagrodą jest kampania medialna w telewizji, prasie lub radiu na kwotę 1000 zł


Nagroda Marszałka Województwa Podlaskiego:
1. za "najlepszą prezentację obiektu noclegowo-gastronomicznego" otrzymał Hotel 3 Trio z Białegostoku, nagrodą jest Voucher na sprzęt gastronomiczny


Nagrody Starosty Powiatu Białostockiego:
1. za "najlepszy produkt kulinarny Podlaskich Targów Turystycznych 2010" - otrzymała SPH Krynka, nagrodą był grawerton.
2. za "najciekawszą pamiątkę na Podlaskich Targach Turystycznych 2010" otrzymała LOT Ziemia Łomżyńska, nagrodą był grawerton.


Nagroda przyznana przez Miejski Portal Internetowy BialystokOnline.pl:
Za "najlepszą stronę www wystawcy Podlaskich Targów Turystycznych 2010" - dyplom oraz kampania promocyjna na Portalu BiałystokOnline o wartości 1000 zł otrzymał Urząd Miejski w Augustowie


Nagroda publiczności:
Za "najciekawsze stoisko targowe" - grawerton ufundowany przez firmę KajaSport otrzymało stoisko Starostwa Powiatowego w Siemiatyczach.
Podlaskie Targi Turystyczne w ciągu 3 dni odwiedziło około 10 000 osób, w tym licznie rodziny z dziećmi, młodzież, studenci, seniorzy, restauratorzy i właściciele obiektów turystycznych oraz przewodnicy PTTK.
Konkursy i promocja Podlaskich Targów Turystycznych w „Polskim Radiu Białystok”, „Gazecie Wyborczej”, „TVP Białystok”, portal internetowy bialystokonline.pl, na dwóch billbordach, w autobusach komunikacji miejskiej, oznakowanie dojazdu na halę targową (ustawienie 13 drogowskazów w Białymstoku). Nagrody w konkursach targowych zostały ufundowane przez właścicieli hoteli, pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych, restauracji, instytucji kultury, wydawnictwa turystyczne oraz twórców pamiątek regionalnych.
II. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KUCHNI W BIAŁYMSTOKU.
W dniach 5-6 czerwca 2010 roku w Parku Planty odbył się Międzynarodowy Festiwal Kuchni w Białymstoku.

Była to już trzecia edycja Festiwalu, którego organizatorem była Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna, a współorganizatorami Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Urząd Miejski w Białymstoku.Honorowy patronat nad Festiwalem objęli: Marszałek Województwa Podlaskiego, Wojewoda Podlaski, Prezydent Miasta Białegostoku, Starosta Powiatu Białostockiego, Polska Organizacja Turystyczna, Fundacja Klub Szefów Kuchni.

Patronat medialny objęli: Przegląd Gastronomiczny, Poradnik Restauratora, Rynek Podróży, Aktualności Turystyczne, TVP Białystok, TV Białystok, Polskie Radio Białystok, Radio Akadera, Gazeta Wyborcza, Magazyn Świat Podróże Kultura, BiałystokOnline, NewsGastro.pl, Potrawyregionalne.pl, Papaja.pl, PolskaNiezwykła.pl

Impreza odbyła się w formie Konkursu Kulinarnego, w którym wzięli udział profesjonalni kucharze, jak i kochający gotowanie amatorzy. Pierwszego dnia rywalizowali kucharze z Polski, natomiast drugiego dnia kucharze z zagranicy. Profesjonaliści gotowali na oczach jurorów i publiczności, natomiast amatorzy zaprezentowali gotowe wyroby kulinarne na własnych stoiskach.

Uczestnicy oceniani byli przez jury techniczne składające się z trzech szefów kuchni:
1. Giancarlo Russo - szef kuchni i właściciel restauracji Giancarlo Russo w Warszawie, członek elitarnej Fundacji Klubu Szefów Kuchni,
2. Robert Sowa - szef kuchni warszawskiego Hotelu Jan III Sobieski, członek elitarnej Fundacji Klubu Szefów Kuchni, Honorowy Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni
3. Konrad Birek - członek elitarnej Fundacji Klubu Szefów Kuchni,
oraz przez jury degustacyjne:
1. Jan Wysokiński - Redaktor Naczelny "Rynku Podróży"
2. Marek Tobiasz - Polska Organizacja Turystyczna
3. Bartłomiej Andruk - Prezes Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego
4. Walentyna Gorbacz - Naczelnik Wydziału Promocji, Rozwoju Regionalnego, Turystyki i Współpracy z Zagranicą w Starostwie Powiatowym w Hajnówce

Tematem przewodnim Konkursu Kulinarnego była kuchnia dworska odwołująca się do czasów Jana Klemensa Branickiego, hetmana wielkiego koronnego, który słynął jako gościnny gospodarz ekstrawagancko przepysznych przyjęć, które wydawał w swojej magnackiej rezydencji w Białymstoku.

Dania w kategorii "profesjonaliści" przygotowane były na bazie cielęciny z dodatkiem podlaskiego sera, obowiązkowo zawierać musiały także karczochy.
Jury techniczne oceniało: mis en place, ukończenie pracy o czasie, odpowiednie wykorzystanie produktów i użycie odpowiednich technik kulinarnych, smak oraz ciekawy wygląd i kreatywność. Jury degustacyjne oceniało: ciekawy wygląd i aranżację dania, odpowiedni dobór składników w daniu, smak i wyczuwalność przypraw.

Imprezę prowadził ekspert kulinarny Karol Okrasa, Honorowy Członek elitarnej Fundacji Klub Szefów Kuchni. Koordynatorem merytorycznym konkursu był Jerzy Pasikowski, Prezes Fundacji Klubu Szefów Kuchni.

Dla odwiedzających zaplanowano wiele atrakcji towarzyszących. W ramach Festiwalu przez dwa dni odbywał się Jarmark Wyrobów Regionalnych, podczas którego wytwórcy regionalnych przysmaków, dobrych produktów kulinarnych, rękodzielnicy oferowali swoje produkty oraz promowali lokalne tradycje i kulturę.

Smaków niezwykłej i różnorodnej kuchni podlaskiej mieli okazję skosztować zarówno mieszkańcy województwa podlaskiego jak i przyjezdni turyści, dla których przygotowano degustacje. Degustację potraw kuchni żydowskiej przygotowało Esperanto Cafe, degustację kuchni tatarskiej Tatarska Jurta, degustację kuchni białoruskiej Pensjonat Sioło Budy, natomiast kuchni litewskiej Firma Cukiernicza "Andraka".

Najmłodsi odwiedzający mogli wziąć udział w "Podlaskim Kuchcikowie" przygotowanym przez studentów Politechniki Białostockiej Wydziału Zarządzania, Katedry Turystyki i Rekreacji. Pod okiem rodziców i studentów dzieci brały udział w licznych zabawach i konkursach, w których również widoczne były akcenty kulinarne.

Podczas Festiwalu odbył się także pokaz sztuki barmańskiej w wykonaniu Przemysława Marczuka, pokaz carvingartu - rzeźbienie w owocach, warzywach w wykonaniu Adriana Kiersznowskiego, przygotowano prezentację dań kuchni dworskiej oraz liczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.Wyniki Konkursu Kulinarnego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kuchni w Białymstoku:

Zwycięzcy w kategorii Profesjonaliści - etap ogólnopolski 5.06.2010 r.:
I miejsce - Restauracja Hotelu Zejer z Barszczewa
II miejsce - Restauracja Toast z Białegostoku
III miejsce - Golf Park Lipowy Most
Zwycięzcy w kategorii Profesjonaliści - etap międzynarodowy 6.06.2010:
I miejsce - Tatarska Jurta
II miejsce - Restauracja Węgierska Tokaj
III miejsce - Le Green Guadeloupe z Francji

Zwycięzcy w kategorii Amatorzy:
I miejsce - Stowarzyszenie Gmin Górnej Narwi
II miejsce - Gospoda Wedle Bucków z Jeleniej Góry
III miejsce - Tatarski Przysmak - Maria Radecka

Nagroda Publiczności "Najsmaczniejsze danie Amatora"
Gospoda Wedle Bucków z Jeleniej Góry

Zwycięscy otrzymali nagrody rzeczowe oraz bony pieniężne do wykorzystania w Fabryce Maszyn Gastronomicznych GORT S.A. - sponsora pieców i stanowisk pracy dla kucharzy.Fundatorami nagród dla kucharzy byli: Prezydent Miasta Białegostoku, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezes Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Fabryka Maszyn Gastronomicznych GORT S.A., AMC Polska Alfa Metalcraft Corporation, WTN BYDGOSZCZ - AMT GASTROGUSS

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Kuchni w Białymstoku odbyły się konkursy:
- "Konkurs wiedzy o kuchni podlaskiej" - w dn. 5-6.06.2010, stoisko Organizatora
- "Konkurs wiedzy o kuchni podlaskiej" - w dn. 5.06.2010, prowadzony przez studentów Politechniki Białostockiej,
- "Konkurs wiedzy o województwie podlaskim" - w dn. 5-6.06.2010, prowadzony przez studentów Politechniki Białostockiej,
- Konkurs rysunkowy "Stół dworski" - w dn. 5-6.06.2010 w ramach "Podlaskiego Kuchcikowa"
- "Konkurs wiedzy o kuchni Podlaskiej" - prowadzony na antenie Polskiego Radia Białystok w dn. 31.05-4.06.2010
- Konkurs sms-owy na łamach Gazety Wyborczej w dn. 28.05.2010

III. UDZIAŁ W KRAJOWYCH I ZAGRANICZNYCH TARGACH I IMPREZACH TURYSTYCZNYCH.
Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna uczestniczyła w targach turystycznych poprzez oddelegowanie osób do obsługi stoiska województwa podlaskiego oraz przekazanie materiałów promocyjnych wydawanych przez PROT oraz ulotek członków PROT.
TARGI I IMPREZY KRAJOWE:
Międzynarodowe Targi Turystyczne Wrocław (12-14 luty 2010)

Glob Katowice (26-28 marzec 2010)

Gdańskie Targi Turystyczne (16-18 kwiecień 2010)

Targi Turystyki i Wypoczynku Lato Warszawa (24-25 kwiecień 2010)

TT Warsaw Tour & Travel (23-25 wrzesień 2010)

Tour Salon w Poznaniu (20-23 październik 2010)


TARGI ZAGRANICZNE:
Międzynarodowe Targi Turystyczne Vakantiebeurs 2010 Utrecht (12-17 styczeń 2010)

Międzynarodowe Targi Turystyczne Ferien-Messe Wiedeń (14-17 styczeń 2010)

MATKA Helsinki (21-24 styczeń 2010)

BIT Milano Mediolan (18-21.02.2010)

Targi VIVATTUR Wilno (26-28 luty 2010)

ITB Berlin (10-14 marzec 2010)


IV. WYDAWNICTWA.
a.) Wydawnictwa i ulotki

W 2010 r. wydano następujące materiały promocyjne: 1. Spacerkiem po Białymstoku” I kwartał 2010 r.

dodruk w wersji polskiej (5000 egz.),

w niemieckiej (2000 egz.), 1. Turystyka wodna” II kwartał 2010

w wersji polskiej (4000 egz.)

 1. Odkryj podlaskie – najciekawsze produkty turystyczne województwa podlaskiego”- przygotowano przewodnik multimedialny w języku polskim i angielskim w ramach wspólnego projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Przygotowano również strony internetowe www.odkryjpodlaskie.pl , www.discoverpodlaskie.pl i utrzymanie serwera w oparciu o wydawnictwo Odkryj Podlaskie.

4. Szlaki Turystyczne Województwa Podlaskiego

w wersji polskiej (4000 egz.) IV kwartał 2010 1. Cykliczne imprezy turystyczno-kulturalne

w wersji polskiej (5 000 egz) II kwartał 2010

 1. Informacja turystyczna w województwie podlaskim

w wersji polskiej (2 000 egz.)II kwartał 2010

 1. Współwydawca folderu Campingi i pola namiotowe w województwie podlaskim

w wersji polskiej (51 000 egz.)

 1. Współwydawca Podlaskiej Księgi produktów turystycznych w ramach projektu „Kreacja wizerunku województwa podlaskiego w kraju i za granicą poprzez produkty turystyczne wysokiej jakości” (9 000egz.)


Łącznie 82 000 egzemplarzy
V. PROWADZENIE CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ I PROMOCJA CIT.
1. Prowadzenie CIT:

- Aktualizacja banku informacji

- Udzielanie informacji bezpośrednio, telefonicznie, mailowo, listownie (3127 osób w tym 20 % turyści zagraniczni)

- Przesyłanie materiałów promocyjnych i kolportaż materiałów informacyjnych - Prowadzenie sklepiku z pamiątkami, materiałami informacyjnymi, mapami, albumami

- Współpraca z instytucjami kultury z zakresie bieżącego repertuaru

- Prowadzenie praktyk studenckich dla studentów kierunków turystycznych uczelni podlaskich (3 osoby)

- prowadzenie statystyk odwiedzin turystów w Centrum Informacji Turystycznej w Białymstoku oraz w centrach i punktach it w województwie podlaskim
VI. WIZYTY STUDYJNE.


 1. Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna wspólnie z POT i UMWP była współorganizatorem czterech wizyt studyjnych dla dziennikarzy:

- Dziennikarzy z Moskwy 29.06-3.07. 2010 6 sób

- Dziennikarzy Telewizji Silesia – 5-7 lipiec 2010 r. (realizacja filmu dwa odcinki po 25 min, emisja 10 i 13 lipca 2010) 5 osób

- Dziennikarzy z Włoch – 19-21 sierpień 2010 r. 2 osoby

- Dziennikarzy z Portugalii – 3-5 wrzesień 2010 r. 4 osoby

Efektem zorganizowanych wizyt były liczne reportaże, materiały, zdjęcia, filmy promujące województwo podlaskie.

2. Organizacja Workshopu i wizyty studyjnej „Odkryj Podlaskie” dla polskich, litewskich, białoruskich i ukraińskich biur podróży 19-21 marzec 2010 17 biur

3. Udział Dyrektora PROT w workshopie biur podróży w Sankt Petersburgu 8-13 październik 2010. Spotkanie było organizowane przez PIT, POT z udziałem Ministerstwa Sportu i Turystyki z Polski i Rosji, POIT w Moskwie.

4. Organizacja spotkania konsultacyjnego i wizyty studyjnej w dniach 2-3.12.2010 w Białowieży, w ramach kampanii promocyjnej Polski Wschodniej w ramach Działania V.1 Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej przez POT we współpracy z PROT.

5. Współorganizacja wizyty dziennikarzy z programu TVP 1 „Kawa czy herbata”, celem przygotowania odcinka promującego region podlaski w ramach projektu i kampanii promocyjnej „Piękny Wschód”

VII. SZKOLENIA.
W dniach 9-10 września 2010 r. zorganizowano szkolenie dla pracowników centrów i punktów informacji turystycznej w Ciechanowcu. Uczestnikami szkolenia byli m.in. przedstawiciele: Polskiej Organizacji Turystycznej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Powiatowego Starostwa Suwałk, Hajnówki i Siemiatycz, Urzędu Gminy Czarna Białostocka, LOT-u Brama na Bagna, LOT-u Ziemia Łomżyńska, PTTK Białowieża, Biebrzańskiego Parku Narodowego, Węgierskiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, Suwalskiego Parku Krajobrazowego, Centrum Informacji Turystycznej w Narwi, Turlomaza.pl, Szkolnego Schroniska Młodzieżowego Podlasie, Sejneńskiego Towarzystwa Opieki Nad Zabytkami, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lispku, Miejskiego Ośrodka Kultury w Kleszczelach, Regionalnych Ośrodków Kultury i Sztuki.

Szkolenie zostało sfinansowane przez PROT i POT. Ogólna liczba przeszkolonych to 38 osób.

Celem szkolenia było wzmocnienie i rozwój współpracy pomiędzy jednostkami informacji turystycznej województwa podlaskiego, podniesienie kwalifikacji zawodowych informatorów turystycznych oraz pokazanie walorów przyrodniczych i kulturowych południowej części regionu.
VIII. KONFERENCJE.
9 czerwca 2010 roku w Rajgrodzie w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym Knieja odbyła się konferencja inaugurująca etap regionalny konkursu „Najlepszy produkt turystyczny – Certyfikat POT 2010”. Organizatorami byli Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna.

27 września 2010 roku w Piątnicy w Hotelu Belfort odbyła się konferencja podsumowująca etap regionalny konkursu „Najlepszy produkt turystyczny – Certyfikat POT 2010”.

Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna, która kolejny raz koordynowała etap regionalny Konkursu "Najlepszy produkt turystyczny 2010 - Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej" przy pomocy Kapituły Konkursowej wybrała 10 najlepszych produktów turystycznych województwa podlaskiego 2010:
1. Suwałki Blues Festiwal
2. Międzynarodowy Festiwal - Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej
3. "Las przyjazny turystom"
4. Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji Szelment
5. Sieć ścieżek edukacyjnych Wigierskiego Parku Narodowego
6. Przystanek Biebrza - Gospodarstwo DOLINA BIEBRZY
7. Szlak najdzikszej rzeki Europy - Żegluga Narwiańska.
8. Górna Narew - spływ kajakowy pograniczem kultur
9. Stary Dwór - Ośrodek Rekreacyjno - Turystyczny
10. Szlak nadbużańskich grodzisk

Trzy najlepsze produkty turystyczne, które otrzymały nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego:

1. Suwałki Blues Festiwal
2. Międzynarodowy Festiwal - Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej
3. "Las przyjazny turystom"
zostały zgłoszone do etapu ogólnopolskiego konkursu. Produkt Suwałki Blues Festiwal otrzymał wyróżnienie POT. Pozostałe produkty turystyczne otrzymały wyróżnienia Prezesa PROT.

W konferencji uczestniczyli członkowie Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Burmistrzowie, Starostowie, Wójtowie z województwa podlaskiego, Prezesi Lokalnych Organizacji Turystycznych przedstawiciele Parków Narodowych i Krajobrazowych oraz branży turystycznej .

Konferencja została zorganizowana w ramach projektu „Kreacja Wizerunku Województwa Podlaskiego w kraju i za granicą poprzez Produkty Turystyczne Wysokiej Jakości” - projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Podlaskiego.

W dniach 2-3 grudnia 2010 w Białowieży odbyło się spotkanie Zespołu Konsultacyjnego Projektu „Promowanie zrównoważonego rozwoju turystyki”. Celem projektu jest wzrost zainteresowania ofertą turystyczną pięciu województw wschodniej Polski: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego. Spotkanie miało na celu polepszenie współpracy i komunikacji między partnerami projektu. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele POT, przedstawiciele województwa podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, wykonawca projektu i ekspert, który zajmuje się współpracą z mediami.

Oprócz organizacji konferencji pracownicy Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej brali udział w licznych konferencjach i seminariach krajowych:

- Seminarium „Podlaskie obserwatorium Rynku Pracy i Prognoz Gospodarczych” 22.01.2010 - Seminarium „Współpraca na rzecz rozwoju turystyki w województwie podlaskim” 27.02.2010 - Seminarium „Promocja miast i regionów w Internecie” 18.01.2010 - konferencja „Klastry jako potencjał rozwoju – województwa podlaskiego” 1.02.2010 - wernisaż „Wielki Gościniec Litewski” 24.02.2010 - międzynarodowe konferencja „Turystyka wiejska na drodze do komercjalizacji” - cykl seminariów „Platforma współpracy – EGO S.A.” - Forum Regionalnych Organizacji Turystycznych 4-5.05.2010 Poznań - XIV Ogólnopolski Zlot Przewodników 23-25.04.2010 - spotkanie dotyczące zagospodarowania kolejki wąskotorowej w Czarnej Białostockiej 6.05.2010 - konferencja „Europejska turystyka zachód – wschód” 1.07.2010 - konferencja „Kierunki rozwoju Turystyki w obszarze metropolitalnym Białegostoku” - konferencja „Prace badawcze w turystyce” 11.05.2010 - konferencja „Produkty tradycyjne w turystyce wiejskiej” 24.05.2010 - konferencja „Turystyka wodna” 14.05.2010 Augustów - seminarium „Wpływ instrumentów finansowych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na wzrost potencjału turystyki” 16.06.2010 - seminarium „Kreatywność w środowisku pracy – wsparcie i współpraca instytucji otoczenia biznesu w projekcie BSR InnoReg” 20.07.2010 - konferencja „Czas muzeów – spotkaj żywą historię” 16-18.09.2010 - V Gremium Ekspertów Turystyki 23-25.11.2010 - I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Turystyka polonijna – stan i potrzeby” 17.11.2010 Warszawa - X Festiwal Podróży 27-28.11.2010 Warszawa - spotkanie robocze na temat wprowadzenia Polskiego Systemu Informacji Turystycznej w ramach projektu Promujmy Polskę Razem. 1-3.12.2010 Biała Rawska (województwo łódzkie)IX. WSPÓŁPRACA PROT Z POLSKĄ ORGANIZACJĄ TURYSTYCZNĄ
W RAMACH PODPISANEGO POROZUMIENIA O WSPÓŁPRACY W 2010 ROKU NR 7/SN/2010. 1. Prowadzenie działań promocyjnych na rynku krajowym, przy wykorzystaniu niestandardowych narzędzi marketingowych w zakresie promocji produktów certyfikowanych przez POT i/lub destylacji turystycznych i/lub dziedzictwa przyrodniczo-kulturalnego UNESCO, przy współudziale finansowych POT do kwoty 20 000zł brutto.

 2. Prowadzenie działań w zakresie wzmacniania krajowego systemu promocji na poziomie regionalnym tj. prowadzenia procesu certyfikacji punktów i centrów informacji turystycznych w regionie zgodnie ze standardami krajowymi, przy współudziale finansowym POT do kwoty 6 000 zł brutto.

 3. Dystrybucja wydawnictw regionalnych na obsługiwanych prze POT rynkach, zgodnie z założeniami i zapotrzebowaniami rynkowym.

 4. Współrealizacja następujących konkursów:

  • Konkurs „Na Najlepszy Produkt Turystyczny”

  • Konkurs „Na Najlepszą Europejską Destylację Turystyczną - EDEN”

  • Konkurs fotograficzny „Polska Travel Foto”

 5. Wsparcie tworzenia produktowych konsorcjów turystycznych na poziomie krajowym, afiliowanych prze POT

 6. Przekazywanie treści merytorycznych do narodowego portalu turystycznego www.poland.travel na poziomie regionalnym

 7. Współrealizacja podróży studyjnych touroperatorów i dziennikarzy zagranicznych w ramach promocji Polski jako destylacji turystycznej

 8. Prowadzenie działań lobujących na rzecz promocji, rozwoju i bieżącego utrzymania oznakowania turystycznych dróg

 9. Współpraca w zakresie realizowanych przez POT kampanii promocyjnych na rynku krajowym i na rynkach zagranicznych.

 10. Dofinansowanie imprezy o zasięgu ponadregionalnym: Podlaskie Targi Turystyczne, Międzynarodowy Festiwal Kuchni w Białymstoku.


X. WSPÓŁPRACA Z POIT-ami (14 POIT-ów).


 1. Dystrybucja materiałów oraz zdjęć z prawem do wykorzystania na stronach internetowych POIT-ów.

 2. Przygotowanie wystawy zdjęć „Podlaskie pejzaże – cztery pory roku ( POIT Paryż, POIT Bruksela i Białystok Esperanto Cafe) w ramach projektu „Kreacja Wizerunku Województwa Podlaskiego w kraju i za granicą poprzez Produkty Turystyczne Wysokiej Jakości ” projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Podlaskiego.


XI. WSPÓŁPRACA Z POLSKĄ IZBĄ TURYSTYKI ODDZIAŁEM PODLASKIM.

- w zakresie współorganizacji Podlaskich Targów Turystycznych

- współpraca w zakresie organizacji workshopu (19-21.03.2010) polskich, białoruskich, ukraińskich i litewskich biur podróży

- w workshopie branży turystycznej w Sankt Petersburgu 8-13.10.2010- w zakresie sprzedaży produktów turystycznych i wizyt studyjnych
XII. WSPÓŁPRACA Z MEDIAMI.


 • promocja imprez „Podlaskie Targi Turystyczne w Białymstoku” oraz „Międzynarodowego Festiwalu Kuchni w Białymstoku” na łamach dzienników lokalnych

 • Promocja regionu na antenie ogólnopolskiej i lokalnej, promocja produktów regionalnych w ramach konkursu na „Najlepszy Produkt Turystyczny” Certyfikat POT

 • Organizacja i obsługa wizyt studyjnych dziennikarzy krajowych i zagranicznych

 • Współpraca z „Aktualnościami targowymi”, „Liderem”, „Świat, Kultura, Podróże”, „Aktualnościami Turystycznymi” POT, „Obieżyświat”, „Gazeta Wyborcza”

 • Współpraca z Radiem Białystok, TV Białystok. TVP Białystok, TVP 1

 • Współpraca z portalami internetowymi wrotapodlasia.pl, bialystokonline.pl itp.


Artykuły prasowe o województwie podlaskim i PROT, które ukazały się w 2010 r.


 • „Odkryj Podlaskie!” – bialystokonline.pl (7 stycznia 2010)

 • „Odkryj Podlaskie – Najciekawsze produkty turystyczne Brief for Poland (7 stycznia 2010)

 • „Podlaskie Targi Turystyczne Białystok 19-21 marca 2010” Magazyn Świat (1 marca 2010)

 • „Augustów-Kanal – Wasserstraße in den Osten” Polen Das Reisemagazin

 • „Podlaskie Targi Turystyczne” Dodatek do Gazety Wyborczej (17 marca 2010)

 • „I na Podlasiu Chopin gra” Wiadomości Turystyczne Nr 7 (1-15 kwietnia 2010)

 • „Ranking Targów turystyki w Polsce w 2009 roku” Rynek Turystyczny Nr 1 (styczeń/luty 2010)

 • „Podlaskie Targi Turystyczne już za nami” Rynek Turystyczny (kwiecień 2010)

 • „Natura 2000 w dolinie Biebrzy” Biebrzańskie Wieści Nr 4 (wiosna 2010)

 • „Dorthin fahren, woher die Störche die Baby bringen” Magazyn Polen Das Reisemagazin (kwiecień 2010)

 • „Podlaska kuchnia w rytmie bluesa” Przegląd Gastronomiczny (maj 2010)

 • „Wschodzący Białystok” Wiadomości Turystyczne Nr 9

 • „Międzynarodowy Festiwal Kuchni w Białymstoku” Poradnik Restauratora (maj 2010)

 • „Międzynarodowy Festiwal Kuchni” Twój Styl Nr 6 (czerwiec 2010)

 • „Karczochy i cielęcina pod lupą wybrednych jurorów” Gazeta Wyborcza (19 maja 2010)

 • „59 nagród na Międzynarodowym Festiwalu Kuchni” Gazeta Wyborcza (28 maja 2010)

 • „Wodne Edeny zostały wręczone nad Wisłą” Wiadomości Turystyczne Nr 14 (16-31 lipca 2010)

 • „Kuchnia dworska” Przegląd gastronomiczny Nr 7-8 ( lipiec-sierpień 2010)

 • „Zakosztować gościnności oraz smaków niezwykłej w różnorodności kuchni polskiej” aktualnosciturystyczne.pl (22 kwietnia 2010)

 • „Międzynarodowy Festiwal Kuchni w Białymstoku” Poradnik Restauratora Nr 7 (lipiec 2010)

 • „Podlaski Szlak Bociani oczami Bartka Wieczorka” (27 lipca 2010)

 • Relacja z przejazdu turystów Podlaskim Szlakiem Bocianim (3 września 2010)

 • „Podlaskie Najlepsze Produkty Turystyczne 2010” (9 sierpnia 2010)

 • „Podlaski szlak bociani – Najpiękniejszy Szlak Rowerowy” wersja polska, niemiecka i angielska, Polska Gościnna

 • „Podlascy liderzy informacji turystycznej” aktualnosciturystyczne.pl ( 16 września 2010)

 • „Pyszna smaki Podlasia” Kurier Poranny

 • Hotele w województwie podlaskim Aktualności targowe (15 października 2010)

 • Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna Wiadomości Turystyczne Nr 17 (1-15 października 2010)

 • „Biebrza-Park erhält Preis für Ökotourismus” Polen Aktuell Newsletter Nr. 10 ( 18 października 2010)

 • „Centrum August“, „Podlaskie Produkt Turystyczne 2010“, „Nowogród“ Wydawnictwo Lider (listopad 2010)

Komentarz

Łącznie ukazało się ok. 30 artykułów. Większość z tych artykułów powstało z inicjatywy PROT oraz przy współpracy magazynów turystycznych z PROT (poprzez przekazanie tekstów i zdjęć, wskazanie tematyki, wskazanie źródeł poszukiwania informacji itp.). Część materiałów prasowych jest wynikiem przesłanych do gazet informacji o działalności PROT sporządzonych przez zespół PROT.


XIII. WSPÓŁPRACA Z UCZELNIAMI I SZKOŁAMI.


 • Stała współpraca z Katedrą Turystyki i Rekreacji Politechniki Białostockiej – udział w otwartych seminariach prowadzonych przez uczelnie oraz w Dniach Wydziału Zarządzania PB

 • Udział Katedry Turystyki i Rekreacji PB w konferencji podczas Podlaskich Targów Turystycznych

 • Udział Wyższej Szkoły Menedżerskiej w konferencji podczas Podlaskich Targów Turystycznych i promocja realizacji projektu „Zwiększenie atrakcyjności turystycznej Litwa – Polska”. Projekt realizowany przez Wyższą Szkołę Menedżerską i Uniwersytet Techniczny w Kownie.

 • Organizacja „Podlaskiego Kuchcikowa” przez studentów Katedry Turystyki i Rekreacji PB podczas Międzynarodowego Festiwalu Kuchni w Białymstoku

 • Organizacja praktyk studenckich (3 osoby)

 • Pomoc studentom przy zbieraniu materiałów/układaniu planów prac dyplomowych

 • Współorganizacja konkursów, których zadaniem jest edukacja turystyczna młodzieży

 • Współpraca z Agendą PTTK działającą przy Politechnice Białostockiej


XIV. WSPÓŁORGANIZACJA KONKURSU FOTAGRAFICZNEGO „PODLASKIE PEJZAŻE – CZTERY PORY ROKU” WSPÓLNIE Z SPH KRYNKA.
Marszałek Województwa Podlaskiego, Spółdzielnia Produkcyjno – Handlowa „Krynka” oraz Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna organizowały konkurs fotograficzny „Podlaskie Pejzaże – cztery pory roku”.

Do konkursu zgłosiło się 46 uczestników, nadesłano 196 zdjęć. 8 lipca 2010 r. odbyło się posiedzenie Komisji Konkursu Fotograficznego, w skład której weszło siedem osób: Andrzej Zgiet fotoreporter Gazeta Współczesna, Marek Dolecki artysta, fotografik, Katarzyna Wieliczko UMWP, Janusz Bacia Prezes SPH Krynka, Monika Kardel SPH Krynka, Jadwiga Dąbrowska Dyrektor PROT, Sylwia Gruzińska Specjalista ds. Turystyki PROT.W przeprowadzonym głosowaniu wyłoniono najlepsze i najciekawsze prace nawiązujące do idei konkursu fotograficznego. O przyznaniu nagrody i wyróżnieniu zadecydowała ilość głosów oddanych na dane zdjęcie. Decyzją Komisji Konkursowej przyznano dwie nagrody oraz trzy wyróżnienia:

I miejsce Maciej Safaryn z Białegostoku

II miejsce Jarosław Klej z Sokółka

Wyróżnienia

 • Jolanta i Franciszek Kluczyńscy z Łodzi

 • Paweł Karpieńko z Sokółki

 • Marcin Storonowicz z Białegostoku

Uczestnicy wytypowani do nagrody zostali powiadomieni o wygranej drogą elektroniczną do 15.08.2010. Dnia 8.09.2010 z udziałem Pana Jacka Piorunka Członka Zarządu Województwa Podlaskiego, Prezesa PROT, Prezesa SPH Krynka zostały wręczone nagrody i otwarto wystawę fotograficzną w Galerii Samorządu Województwa Podlaskiego.
XV. PRZEPROWADZENIE ELIMINACJI REGIONALNYCH W RAMACH KONKURSU NA „NAJLEPSZY PRODUKT TURYSTYCZNY” 2010” CERTYFIKAT POT.


  • Opracowanie regulaminu konkursu

  • Zaproszenie do konkursu samorządów, organizacji turystycznych, biur podróży, itp.

  • Współpraca z mediami w zakresie promocji konkursu

  • Powołanie kapituły konkursu na etapie regionalnym z udziałem przedstawicieli
   z UMWP i UM Białystok oraz mediów lokalnych

  • Wybór najlepszych produktów i zgłoszenie ich do POT

  • Gala wręczenia nagród Marszałka Województwa Podlaskiego i wyróżnień Prezesa PROT dla Najlepszych Produktów Turystycznych 2010 odbyła się 27.09.2010 w Piątnicy

  • Do ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną wytypowano: Suwałki Blues Festiwal, Międzynarodowy Festiwal – Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej oraz „Las przyjazny turystom”

  • Do Złotego Certyfikatu POT wytypowano Podlaski Szlak Bociani , który został nominowany do złotego certyfikatu POT, jako jeden z pięciu najlepszych produktów turystycznych z całej Polski podczas uroczystej gali, która odbyła się w czasie Targów Turystycznych TT Warsaw 24.09.2010.


XVI. PROMOCJA NOWYCH I ISTNIEJĄCYCH PRODUKTÓW TURYSTYCZNYCH.


 • Kanał Augustowski – Szlak Papieski

 • Mistrzostwa Polski w Pływaniu na byle czym „Co ma płynąć nie utonie”

 • Augustów – Kocham to miasto

 • Kanał Augustowski – wodna droga na wschód

 • Wśród Żubrów – 7 dniowa wycieczka rowerowa po Puszczy Białowieskiej

 • Białowieski Szlak Transgraniczny

 • Gościnny Białystok

 • Szlak Esperanto i Wielu Kultur

 • Podlaski Orient - Szlak Tatarski

 • Festiwal Kultury i Tradycji Tatarów Polskich

 • Sieć ścieżek edukacyjnych

 • Piątka znad Biebrzy

 • Jantarowy Kasztel

 • Suraż – Zaginione Światy

 • Opowieści z Narwi

 • Szlak nadbużańskich grodzisk

 • Promocyjny Spływ Bugiem

 • Nadbużański produkt turystyczny – Bugiem z Bogiem

 • Jarmark Folkloru i Jadła Kresowego bliny, cepeliny, pierogi…

 • Integracyjne Regaty Żaglowych Łodzi Okrągłych

 • Suwałki Blues Festiwal

 • Muzeum Wigier im. Alfreda Lityńskiego w Starym Folwarku

 • Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji SZELMENT

 • Wiejskie Domy Pracy Twórczej w Gospodarstwie Ekoturystycznym „Uroczanka”
  w Okopach

 • Podlaski Szlak Bociani

Promocja w/w produktów w materiałach wydanych przez PROT m.in. „Odkryj Podlaskie – najciekawsze produkty turystyczne województwa podlaskiego”, na stronach internetowych www.podlaskieit.pl, www.wrotapodlasia.pl, www.pot.gov.pl, w mediach lokalnych oraz w przewodniku multimedialnym „Odkryj podlaskie” i na stronach www.odkryjpodlaskie.pl, www.discoverpodlaskie.pl w ramach projektu.


XVII. PROJEKTY.

1. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego wraz z Podlaską Organizacją Turystyczną realizowała projekt p.t. KREACJA WIZERUNKU WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO W KRAJU I ZA GRANICĄ POPRZEZ PRODUKTY TURYSTYCZNE WYSOKIEJ JAKOŚCI. Projekt realizowany będzie w latach 2010 - 2012. Pierwsze działania i rozpoczęcie rzeczowe realizacji projektu nastąpiło w maju 2010 roku, natomiast zakończenie projektu i ostatnie działania zaplanowano na kwiecień 2012. Przedmiotem projektu jest system zintegrowanych działań wspierających podnoszenie konkurencyjności oferty turystycznej i promocji regionu poprzez usystematyzowanie tworzenia i rozwoju produktów turystycznych.

Celem ogólnym realizacji projektu jest wzrost atrakcyjności województwa podlaskiego poprzez przeprowadzenie zintegrowanej kampanii promocyjnej w oparciu o nowopowstałe jak i już istniejące produkty turystyczne. Beneficjentem projektu jest Województwo Podlaskie, operacyjnie projekt będzie prowadzony przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, natomiast partnerem merytorycznym projektu jest Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna.

W zakres projektu wchodzą następujące zadania:

Zadanie 1. Wydanie folderów promocyjnych. Zadanie dotyczyło wydania 18 różnych folderów dotyczących produktów turystycznych i promocji turystyki w Województwie Podlaskim o nakładzie łącznym 319 tys. egzemplarzy w 10 różnych językach. Materiały zostały wydane przede wszystkim pod kątem promocji na zewnątrz województwa (targi):

1)Największe atrakcje turystyczne w województwie podlaskim


2)Podlaskie parki narodowe i krajobrazowe
3)Campingi i pola namiotowe w województwie podlaskim
4)Gospodarstwa i kwatery agroturystyczne w województwie podlaskim
5)Turystyka biznesowa w województwie podlaskim
6)Kuchnia podlaska
7)Mapy wyrywane (druk obustronny)
8)Mapy składane rowerowe
9)Podlaska księga produktów turystycznych
10)Kultura. Województwo podlaskie
11)Odkryj podlaskie - najciekawsze produkty turystyczne - nowe wersje językowe
12)Przygraniczne znakowane szlaki turystyczne Puszczy Knyszyńskiej i Białowieskiej - dodruk
13)Turystyka dla osób niepełnosprawnych - nowe wydawnictwo
14)Rowerem przez Podlaskie - nowe wersje językowe
15)Turystyka militarna - nowa ulotka
16)Turystyka ekstremalna - nowa ulotka
17)Mapa województwa podlaskiego z Podlaskim Szlakiem Bocianim
18)Informator turystyczny województwa podlaskiego - dodruk

Zadanie 2: Reklama w mediach - produkcja spotu reklamowego o produktach turystycznych wraz z jego emisją w TVP Białystok

Reklama TV miała na celu promocję idei Eliminacji Regionalnych na Najlepsze produkty turystyczne 2010 w województwie podlaskim w ramach konkursu ogólnopolskiego - Certyfikat POT. Eliminacje wojewódzkie zostały przeprowadzone do września 2010. Organizacja naboru kandydatów na certyfikowany produkt turystyczny POT poprzez konkurs z reklama medialną sprzyjała rozgłosowi i prawdopodobnie spowodowała powstanie nowych atrakcyjnych produktów turystycznych, które przyczynią się do zwiększenia ruchu turystycznego.


Zakres zadania objął wykonanie spotu telewizyjnego i emisje spotu w TVP Białystok. Wybrano jedno silne medium, które powinno zapewnić dotarcie do najszerszego grona odbiorców w województwie podlaskim. Promocja konkursu została rozpoczęta po wstępnej konferencji.

Zadanie 3: Konferencja dotycząca Eliminacji Regionalnych - Najlepszy produkt turystyczny 2010.

Zadanie objęło konferencję inaugurującą eliminacje regionalne i galę kończącą te eliminacje w roku 2010. Konferencja została pomyślana jako przedsięwzięcie medialne, mające zapewnić duży rozgłos i wypromować konkurs na produkty turystyczne.Zadanie 4: Współorganizacja Międzynarodowego Festiwalu Kuchni w Białymstoku

Festiwal otrzymał nową formułę, trwał dwa dni, a nie jak dotychczas - jeden. W Konkursie Kulinarnym wzięli udział profesjonalni kucharze, jak i kochający gotowanie amatorzy. Pierwszego dnia rywalizowali kucharze z Polski, natomiast drugiego dnia kucharze z krajów sąsiednich wraz z zwycięzcą pierwszego etapu. Profesjonaliści gotowali na oczach jurorów i publiczności. Amatorzy zaprezentowali gotowe wyroby kulinarne podczas Jarmarku Wyrobów Regionalnych. Szczegółowe zasady konkursu określone zostały w Regulaminie Konkursu.Zadanie 5: Organizacja wystawy zdjęć "Podlaskie pejzaże - cztery pory roku".

Organizacja wystawy fotograficznej w prestiżowych miejscach - Polskie placówki dyplomatyczne i Zagraniczne Ośrodki POT we Francji i Belgii. Zadanie objęło koszty prezentacji fotografii z regionu wykonanych przez znanych regionalnych fotografików).Zadanie 6: Utworzenie przewodnika panoramicznego pt.: "Odkryj Podlaskie" (prezentacji multimedialnej) oraz strony internetowej www.odkryjpodlaskie.pl, www.discoverpodlaskie.pl jej aktualizację.

Wydanie Przewodnika panoramicznego o produktach turystycznych w wersji elektronicznej, przygotowanie strony internetowej "Odkryj Podlaskie", utworzenia i utrzymania przez okres trwania projektu strony internetowej - przewodnika po produktach turystycznych regionu w formie interaktywnych panoram.Zadanie 7: Wydanie Przewodnika panoramicznego o produktach turystycznych.

Wydanie innowacyjnego przewodnika w postaci płyty CD (prezentacja multimedialna) o nakładzie 30 tys. egzemplarzy w 2012 roku.Zadanie 8: Wykonanie gadżetów promocyjnych.

Wykonano gadżety promocyjne związane z turystyką. Kolportaż gadżetów ma na celu wzmocnienie oddziaływania planowanych imprez oraz pozostawienie trwałych, atrakcyjnych pamiątek, które będą przypominać jej uczestnikom o województwie podlaskim i jego atrakcjach. Gadżety odgrywają coraz większą rolę w reklamie i promocji, wzmacniają więź w relacjach klient-reklamodawca. Dobrze dobrany gadżet nie tylko buduje wizerunek firmy świadczy również o tym, jakie mamy nastawienie do klienta.


Wszystkie materiały przygotowane zostały zgodnie z opracowaną wcześniej kreacją i Księgą identyfikacji wizualnej województwa.

Zadanie 9: Uczestnictwo w targach krajowych.

Uczestnictwo na 13 największych imprezach targowych w Polsce w okresie jesień 2010 - wiosna 2012.

Targi Regionów i Produktów Turystycznych Poznań - 20-23.10.2010
Międzynarodowe Targi Turystyczne Wrocław - luty 2011
Międzynarodowe Targi - Regiony Turystyczne Łódź - luty 2011
Międzynarodowe Targi Turystyki, Sprzętu Turystycznego, Żeglarskiego i Sportowego GLOB Katowice - marzec 2011
Krakowski Salon Turystyczny Kraków - kwiecień 2011
Gdańskie Targi Turystyczne Gdańsk - kwiecień 2011
Targi Turystyki i Wypoczynku LATO Warszawa - kwiecień 2011
Targi Regionów i Produktów Turystycznych Poznań - październik 2011

Zadanie 10: Uczestnictwo w targach zagranicznych.

Zadanie obejmuje uczestnictwo w międzynarodowych imprezach targowych - 12 najbardziej prestiżowych i popularnych imprez w Europie w okresie zima 2011- wiosna 2012.Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna odpowiedzialna jest za udzielanie wsparcia merytorycznego oraz organizacyjnego na rzecz Beneficjenta Projektu w zakresie wykonywanych przez niego zadań obejmujących:

a) Nadzór merytoryczny nad przygotowaniem następujących folderów promocyjnych:


Odkryj podlaskie - najciekawsze produkty turystyczne,
Turystyka wodna,
Szlaki Turystyczne Województwa Podlaskiego,
Turystyka dla osób niepełnosprawnych,
Rowerem przez Podlaskie,
Turystyka militarna,
Turystyka ekstremalna,
Mapa województwa podlaskiego z Podlaskim Szlakiem Bocianim,
Informator turystyczny województwa podlaskiego
b) Przygotowanie Konferencji dotyczącej Eliminacji Regionalnych - Najlepsze produkty turystyczne 2010
c) Organizacja Międzynarodowego Festiwalu Kuchni w Białymstoku
d) Organizacja wystawy zdjęć "Podlaskie pejzaże - cztery pory roku" - Paryż, Bruksela, Polska
e) Nadzór nad przygotowaniem strony www.odkryjpodlaskie.pl w języku polskim i angielskim oraz prezentacji multimedialnej pt.: "Odkryj Podlaskie"
f) Zamówienie powierzchni oraz uczestnictwo w targach międzynarodowych:
Międzynarodowe Targi Turystyczne Vakantiebeurs Utrecht w roku 2011 i 2012
Międzynarodowe Targi Turystyczne Ferien Messe Wiedeń w roku 2011 i 2012
Międzynarodowe Targi Turystyczne MATKA Helsinki w roku 2011 i 2012
Międzynarodowe Targi Turystyczne Vivattur Wilno w rok 2011 i 2012
Międzynarodowe Targi Turystyczne MAP Paryż w roku 2011
Międzynarodowe Targi Turystyczne Utazas - Budapeszt w roku 2011
Międzynarodowe Targi Turystyczne ITB Berlin w roku 2011
Międzynarodowe Targi Turystyczne OTDYCH Mińsk w roku 2011

2. Jarmark Wyrobów Regionalnych w Białymstoku

W dniach 5-6 czerwca 2010 Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna zrealizowała projekt polegający na przygotowaniu i przeprowadzeniu przedsięwzięcia "Jarmark Wyrobów Regionalnych w Białymstoku" zgodnie z umową zawartą 31 maja 2010 z Zarządem Województwa Podlaskiego nr ROW.I.KSOW-5/10.

Współorganizatorem projektu był Regionalny Sekretariat Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Podlaskiego.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie.3. Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna złożyła wniosek "Tworzenie i promocja produktów turystycznych na obszarze Puszczy Knyszyńskiej"do Lokalnej Grupy Działania - Puszcza Knyszyńska o przyznanie pomocy w ramach Osi 4 Leader, PROW 2007-2013, działanie 4.1/413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów, tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działań Osi 3, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej osi – realizacja projektu w 2011.

Na posiedzeniu Rady Stowarzyszenia Lokalnej Grupa Działania Puszcza Knyszyńska wniosek został uznany za zgodny z Lokalną Strategią Rozwoju i wybrany do finansowania. Następnie wniosek przekazano do Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w celu dalszej weryfikacji, która zakończyła się 31.08.2010 r. Umowa nr 00162-6930-UM1040173/10 została podpisana 16 grudnia 2010. Kwota projektu 17 146,08 zł. 1. Partnerstwo PROT przy złożonym projekcie przez Stowarzyszenie AMICUS w ramach współpracy transgranicznej Polska – Litwa – Rosja pt. „Transgraniczny wymiar turystyki”.

 2. Przygotowano wniosek do Ministerstwa Sportu i Turystyki pt. „Odnowienie oznakowania części suwalskiej i promocja Podlaskiego Szlaku Bocianiego”. Wniosek złożony 10.12.2010, odpowiedź do 15.02.2011 Ewentualna realizacja 2011

 3. Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna złożyła następujące wnioski:

- „Szkolenie i wymiana doświadczeń rolników i kwaterodawców dotyczące zagospodarowania i urządzenia terenów

- „Questing – warsztaty z odkrywania dziedzictwa miejsca, służące wzbogaceniu oferty turystycznej terenów wiejskich Podlasia

- udział w imprezie pn. „Podlaskie Gminy Wiejskie w Warszawie

- udział w imprezie pn. „XIII Suwalskim Jarmarku Folkloru w Suwałkach”

- promocja podlaskich produktów regionalnych i kwater agroturystycznych podczas Święta Wisły w Warszawie

- wizyta studyjna w najciekawszych gospodarstwach agroturystycznych z obszaru województwa podlaskiego

realizujące główne cele Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Ewentualna realizacja 2011

XVIII. CERTYFIKACJA JEDNOSTEK INFORMACJI TURYSTYCZNEJ W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM

Celem przeprowadzonej wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną certyfikacji była przede wszystkim potrzeba zapewnienia odpowiedniej jakości obsługi turystów przez jednostki informacji turystycznej, a także stworzenie krajowej sieci standaryzowanych jednostek informacji turystycznej współpracujących na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym.

Zgodnie z Regulamin certyfikacji informacji turystycznej w województwie podlaskim Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna powołała Regionalną Komisję Certyfikacyjną, w której uczestniczyli:

1. Jadwiga Dąbrowska - Dyrektor Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej


2. Sylwia Grudzińska - Specjalista ds. Turystyki i Internetowego Systemu Informacji Turystycznej, Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna
3. Bożena Pogorzelska - Kierownik Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
4. Eugeniusz Ławreniuk - Prezes PIT Odział Podlaski w Białymstoku
5. Walentyna Gorbacz - Naczelnik Wydziału Promocji, Rozwoju Regionalnego, Turystyki i Współpracy z Zagranicą Starostwo, Powiatowe w Hajnówce
6. Renata Zakrzewska - Kierownik Suwalskiej Izby Rolniczo -Turystycznej

Do kategoryzacji zgłosiło się 18 punktów z województwa podlaskiego. Nadesłane wnioski o certyfikację rozpatrzone zostały przez Regionalną Komisję Certyfikacyjna, a następnie przekazane do oceny Krajowej Komisji Certyfikacyjnej powołanej przez Polską Organizację Turystyczną.


Komisje Certyfikacyjne brały pod uwagę m.in. znajomość języków obcych oraz doświadczenie kierunkowe informatorów, oznakowanie i lokalizacja punktu, dostępność obiektu dla osób niepełnosprawnych, wyposażenie punktu, możliwość korzystania z Internetu, rodzaj i poziom usług świadczonych w jednostce.

Decyzją Regionalnej oraz Krajowej Komisji najwyższą kategorię **** przyznano:


- Centrum Informacji Turystycznej w Augustowie,
- Punktowi Informacji Turystycznej Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Trzecią kategorię *** przyznano sześciu punktom informacji turystycznej, drugą kategorię ** ośmiu jednostkom, zaś pierwszą * dwóm punktom. Wykaz scertyfikowanych punktów informacji turystycznej w województwie podlaskim:

1. Centrum Informacji Turystycznej w Augustowie ****
2. Punkt Informacji Turystycznej Biebrzańskiego Parku Narodowego****
3. Centrum Informacji Turystycznej Wigierskiego Parku Narodowego ***
4. Punkt Informacji Turystycznej Muzeum Wigier WPN ***
5. Centrum Międzynarodowej Informacji Kulturalno-Turystycznej w Suwałkach ***
6. Centrum Turystyki Regionu Puszczy Białowieskiej w Hajnówce ***
7. Centrum Informacji Turystycznej NARWIA.PL ***
8. Punkt Informacji Turystycznej w Ciechanowcu ***
9. Punkt Informacji Turystycznej Suwalskiego Parku Krajobrazowego **
10. Centrum Informacji Turystycznej Stowarzyszenie Ziemia Sejneńska**
11. Punkt Informacji Turystycznej Ośrodek Wypoczynkowy Biebrza **
12. Punkt Informacji Turystycznej Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej **
13. Punkt Informacji Turystycznej PTTK w Białowieży **
14. Punkt Informacji Turystycznej Szkolne Schronisko Młodzieżowe Paprotka w Białowieży **
15. Centrum Turystyki i Kultury Hładyszka Miejski Ośrodek Kultury w Kleszczelach **
16. Punkt Informacji Turystycznej Biuro Promocji Powiatu Siemiatyckiego **
17. Punkt Informacji Turystycznej Wigierskie Stowarzyszenie Turystyczne *
18. Gminne Centrum Informacji Urzędu Miejskiego w Czarnej Białostockiej *

Wszystkie certyfikowane jednostki informacji turystycznej otrzymały Certyfikaty (w formie dyplomu) potwierdzające kategorię oraz rok, na który zostały wydane. Certyfikowane jednostki informacji turystycznej mogą posługiwać się Certyfikatem do czerwca 2011 roku.XIX. CZŁONKOWIE.
W 2010 roku PROT pozyskała 5 nowych członków:

 • Urząd Gminy Narewka

 • Osowieckie Towarzystwo Fortyfikacyjne

 • Urząd Gminy Radziłów

 • Echo Spółka z o.o.

 • PTTK Białowieża

Z listy członków PROT wykreśleni zostali: • Pensjonat „Sosenka”

 • Wydawnictwo Turystyczne Agencja TD

 • Turlomza.pl

Dwór Soplicowo został zawieszony w prawach członka.


XX. UCHWAŁY PODJĘTE W 2010 ROKU.
W 2010 roku odbyło się 6 zebrań Zarządu Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, na których podjęto 20 uchwał. Członkowie PROT zebrali się w 2010 roku 3 razy na Walnych Zebraniach Członków PROT, na których podjęto 10 uchwał.


©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna