Scenariusz zajęcia z przyrody nieożywionej



Pobieranie 7,73 Kb.
Data13.06.2018
Rozmiar7,73 Kb.

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z PRZYRODY NIEOŻYWIONEJ

W GRUPIE DZIECI 6- LETNICH

Podstawa programowa – Edukacja przyrodnicza i ekologiczna

Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń



Temat: Jedna srebrna kropla- wyjaśnienie zjawiska krążenia wody w przyrodzie na podstawie opowiadania H. Bechlerowej.

Cele ogólne:

- rozwijanie operacji myślowych: analizy i syntezy, porównywania i uogólniania oraz umiejętności słownego formułowania wniosków w zakresie:




Cele operacyjne

Dziecko:

- zna zjawisko krążenia wody w przyrodzie

- wie, co to jest parowanie i skraplanie

- potrafi określić, do czego służy woda i kto jej potrzebuje

- wie, że bez wody nie byłoby życia

Metody:

czynne – doświadczeń, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania

percepcyjne – obserwacji i pokazu

słowne – rozmowa, opowiadanie



Forma: praca z całą grupą, indywidualna

Pomoce: H. Kruk Wybór literatury do zabaw i zajęć w przedszkolu, ilustracja przedstawiająca krążenie wody w przyrodzie, napisy dla wybranych dzieci, woda , lusterko, czajnik, szklanki, nagranie z płyty CD „ Deszczyk” (pedagogika zabawy), bębenki, tamburyno, kropelki obrazujące do czego potrzebna jest woda, ilustracja przedstawiająca właściwe i niewłaściwe korzystanie z wody, obrazek do kolorowania

Przebieg

1. Wysłuchanie opowiadania i omówienie jego treści

- gdzie znajdowała się kropla deszczu?

- skąd się tam wzięła?

- o czym marzyła kropla deszczu?

- co powiedziała stara wierzba do kropli deszczu?

- gdzie zatrzymała się kropla po opuszczeniu płatka?

- co stało się z obłoczkiem?

- co stało się z kropelką?

2. Doświadczenie ukazujące obieg wody w przyrodzie, wyciągnięcie wniosku: woda parując zamienia się w parę wodną, gdy para ochładza się zmienia się w krople wody.

3. Omówienie ilustracji – krążenie wody w przyrodzie.

4. Zabawa ruchowa „ Krople deszczu”.

5. Znaczenie wody w przyrodzie

Komu potrzebna jest woda – wypowiedzi dzieci (odkrywanie kropelek)

Nauczyciel podsumowuje: roślinom, zwierzętom, człowiekowi, bez wody nie byłoby życia na ziemi.

6. Omawianie ilustracji przedstawiającej właściwe i niewłaściwe korzystanie z wody – wypowiedzi dzieci.

7. Zabawa integracyjna „ Deszczyk”

8. Kolorowanie obrazka przedstawiającego obieg wody w przyrodzie.

Opracowała:

mgr Zofia Mięsowicz



Przedszkole Miejskie Nr 35 w Bytomiu



©operacji.org 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna