Scenariusz lekcji otwartej z informatyki



Pobieranie 19,81 Kb.
Data28.12.2017
Rozmiar19,81 Kb.

SCENARIUSZ lekcji z informatyki


KLASA:

…………………

TEMAT LEKCJI:

Łączenie tekstu z grafiką


NAZWISKO NAUCZYCIELA:

mgr Lucyna Piotrowicz

DATA:

……………………

CELE OPERACYJNE:


UCZEŃ WIE – jak zredagować dokument zawierający tekst i grafikę, jak skopiować fragment dokumentu, jak uruchomić kilka aplikacji i jak zapisać plik w folderze;

UCZEŃ ROZUMIE – na czym polega kopiowanie przez schowek, przydatność nabytych umiejętności do tworzenia własnych projektów;

UCZEŃ POTRAFI – wykorzystać narzędzia edytora grafiki i tekstu do stworzenia dokumentu według własnego pomysłu, sformatować tekst, zastosować skróty klawiszowe dla ułatwienia sobie pracy, przełączać się między dwiema aplikacjami;

METODY I FORMY PRACY:




pogdanka, prezentacja, ćwiczenia

POMOCE DYDAKTYCZNE:


stanowiska komputerowe, prezentacja komputerowa, karty pracy ucznia oraz karty samooceny i oceny nauczyciela, karty ewaluacji, płyta CD Gim – Inf.

PRZEBIEG LEKCJI:

A – CZĘŚĆ WSTĘPNA



  1. Sprawy organizacyjne.

  2. Przedstawienie projektu na płycie CD dołączonej do podręcznika szkolnego – wczytanie dokumentu do ćwiczeń z płyty, zapisanie w osobistych folderach uczniów na dysku …

  3. Prezentacja możliwości wykonania podobnego ćwiczenia /wykonana przez nauczyciela/.

  4. Wprowadzenie nazwy aplikacja, przypomnienie kopiowania przez schowek i skrótów klawiszowych.

  5. Pokaz możliwości przekształcania rysunków.


B – CZĘŚĆ GŁÓWNA

C – PRACA DOMOWA




Ćwiczenia indywidualne:


  1. Rozdanie uczniom kart pracy – instrukcji opracowanych przez nauczyciela.

  2. Wykonywanie samodzielnie oraz pod kierunkiem nauczyciela ćwiczeń - projektów reklamowych;

  3. Nadanie nazwy dokumentowi i zapisanie go w odpowiednim miejscu na dysku.

  4. Ocena własnej pracy przez uczniów oraz ocena nauczyciela.


1. Przygotuj w zeszycie projekt ogłoszenia o zabawie karnawałowej z ciekawym, dowcipnym tekstem reklamowym.

D – CZĘŚĆ UTRWALAJĄCA LUB ROZSZERZAJĄCA

  1. Dla dociekliwych:

  • Jeżeli chcemy do tekstu dodać dźwięk lub motyw muzyczny lub fragment filmu możemy je odszukać również w Galerii ClipArt lecz do dokumentu tekstowego są wówczas wstawiane reprezentujące je ikony. Podwójne kliknięcie w ikonę spowoduje odtworzenie odpowiednich dźwięków. Pliki filmowe są reprezentowane przez obrazek – ikonę. Plik filmowy posiada rozszerzenie .avi – ma zazwyczaj duże rozmiary. Plik dźwiękowy ma rozszerzenie .wav lub mid lub mp3. Zależy to od reprezentowania dźwięku w pliku.

Umiejętności kluczowe kształcone podczas zajęć – z Podstawy Programowej


  1. W zakresie nauczania

      • nauka poprawnego i swobodnego ... pisania – utrwalana

      • rozwijanie wszelkiego rodzaju związków i zależności – kształcona

      • traktowanie wiadomości przedmiotowych w sposób integralny – kształcona

  1. W zakresie wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce

    • planowanie i organizowanie ...własnego uczenia się – utrwalana

    • efektywne współdziałanie w grupie, budowanie więzi ... podejmowanie decyzji – utrwalana

    • rozwiązywanie problemów w twórczy sposób – kształcona

    • odnoszenie do praktyki zdobytej wiedzy oraz potrzebnych doświadczeń i nawyków – kształcona

  2. W sferze wychowawczej



OCENIANIE

    • poprawność wykonania zadania ( stopień pomocy ze strony nauczyciela, samodzielność)

    • twórcze rozwiązania

    • wkład pracy ucznia

    • stopień opanowania podstawowych operacji informatycznych



OSIĄGNIĘCIA UCZNIA PO LEKCJI


    • Uczeń powinien wybierać i łączyć, celowo stosować różne narzędzia informatyczne do rozwiązań praktycznych.

    • Uczeń powinien rozumieć i stosować normy ochrony danych, wyników pracy
      ( zapis swojej pracy na koncie indywidualnym, bez dostępu innych klientów sieci).




©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna