Scenariusz "Droga Jana Pawła II do świętości" Opracowała: I. Konopko zsm nr 3 w GrajewiePobieranie 43,23 Kb.
Data01.04.2018
Rozmiar43,23 Kb.


Scenariusz "Droga Jana Pawła II do świętości"

Opracowała: I. Konopko

ZSM nr 3 w Grajewie

Zapraszamy do refleksji nad własnym życiem na przykładzie „Drogi Jana Pawła II do świętości”. Slajd 1

Pośród niesnasków”  - pieśń nr 1 (utwór J. Słowackiego śpiewa M. Anioł)

Osoba 1. Slajd 2. 16 października 1978 r. – dokładnie o godz. 18.18. – z komina nad Kaplicą Sykstyńską w Rzymie ukazał się długo oczekiwany biały dym. O godz. 18.44 z logii nad  głównym wejściem do bazyliki przemówił kardynał Felici:Habemus Papam (1,10)

Osoba 2. Slajd 3, 4, 5. Świat zamarł  z wrażenia: Papież cudzoziemiec? Ostatni raz zdarzyło się to w 1522 roku, kiedy na papieskim tronie zasiadł Holender – Hadrian VI. A teraz cudzoziemiec i to w dodatku z Polski, zza żelaznej kurtyny, komunistycznego kraju? O godzinie 19.20 w otoczeniu kardynałów pojawił się sam papież. Z balkonu bazyliki usłyszano słowa: „ Nie lękajcie się”

Osoba 3. Slajd 6. Do Polaków podczas Inauguracji Pontyfikatu Jan Paweł II powiedział: (2,20)

Osoba 1. Slajd 7. Nazywany jest Maryjnym Papieżem, bo całkowicie zawierzył Matce Bożej, co podkreśla także motto Jego  pontyfikatu Totus Tuus  - Cały Twój. 

Osoba 3.  Slajd 8. „ O Maryjo! Przecież TY wiesz o wszystkim, czego nam brak! O wszystkim, co nas boli. Ty  znasz nasze cierpienia, nasze przewinienia i nasze dążenia. Ty, wiesz co nurtuje serca oddane Tobie na tysiąclecie „ W Macierzyńską niewolę miłości”  Powiedz Synowi! Powiedz Synowi o naszym trudnym dziś… Tak modlił się Jan Paweł II u stóp Obrazu Jasnogórskiego.

Osoba 1. Slajd 9. Urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach….Wspomnienie o Wadowicach (1,36)

Osoba 2. Slajd 10. Watykan od wieków uchodził za symbol ceremoniału i tajemniczej niedostępności. Kiedy jednak za spiżową bramą zaczął rządzić Karol Wojtyła, wiele  z dawnych zwyczajów odeszło do historii.

Osoba 3. Slajd 11. Na przykład już w pierwszym dniu Jego pontyfikatu zniknęła lektyka papieska, gdyż Jan Paweł II  oznajmił,  że nie będzie jej używał. 

Osoba 1. Slajd 12. Nazajutrz po uroczystości pontyfikatu 23 października 1978 roku, Papież spotkał się w Auli Pawła VI ze swoimi rodakami, licznie przybyłymi do Rzymu. Dostrzegłszy górali w pięknych, tradycyjnych strojach powiedział do nich:

Osoba 3. No, jacy to z was górale co ciupagi macie a swojego metropolitę toście wypędzili z Krakowa?  Na to Staszek Terebunia odpowiedział: „Przecież jakby Wom się jako krzywda dzioł, to my przyjdziemy i Wos bydziemy bronić!”

Osoba 2. Slajd 13. Papież wybrał się też do kliniki, aby odwiedzić ciężko chorego przyjaciela. Osoby  z najbliższego otoczenia wolały, aby Ojciec Święty – zgodnie z ustalonym zwyczajem  - nie opuszczał Watykanu.

Osoba 3. Slajd 14. Ojciec Święty jednak zlekceważył protokół, podkreślając, że odwiedzenie chorych to jeden z uczynków miłosierdzia. 

Wypłyń na głębię”– pieśń nr 2.

Osoba 2. Slajd 15, 16. 13 maja 1981 roku o godzinie 17.00 na placu Św. Piotra jechał i dotykał wyciągnięte do niego ze wszystkich stron dłonie pielgrzymów... Nagle usłyszano pięć strzałów, gołębie wzbiły się w powietrze i.. zapadła przerażająca cisza. W tej ciszy tłumy obserwowały jak auto zawraca, a ksiądz Dziwisz podtrzymuje bezwładną postać Papieża. Na białej sutannie pojawiły się plamy krwi. Dopiero po chwili rozległ się krzyk i szloch. Ludzie nie opuszczali placu aż do wieczora, kiedy ogłoszono, że Papież  został ranny i poddany jest operacji w klinice Gemelli.

Osoba 3. Slajd 17. Całe jego życie wypełnione było miłością do Boga i ludzi. Przebaczył nawet zamachowcy przez którego został postrzelony. Był niezwykłym orędownikiem pokoju.

Osoba 1. Slajd 18. Papież – pielgrzym, zwany też czasami „ Proboszczem świata”, tyle podróżował, a jednak zawsze pamiętał, że jest Polakiem.

Osoba 3. Slajd 19. „ Ojczyzna -  kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam, mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica, która ze mnie przebiega ku innym, aby wszystkich ogarniać w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas: z niej się wyłaniam... gdy myślę Ojczyzna – by zamknąć ją w sobie jak skarb. Pytam wciąż, jak ją pomnożyć, jak poszerzyć tę przestrzeń którą wypełnia .( „ K. Wojtyła Myśląc Ojczyzna „)Slajd 20. Bądź pozdrowiony Gościu Nasz (1,01)

Osoba 1. Slajd 21. Charakterystycznym elementem pontyfikatu Jana Pawła II były jego liczne podróże. W ciągu 26 lat odbył 104 zagraniczne wyprawy do 129 krajów na wszystkich kontynentach, pokonał 1 mln 166 tys. km. To jakby 30 razy okrążył Ziemię. Do Polski przyjeżdżał 8 razy.

Osoba 3. Slajd 22. Dzieci często prosiły Papieża o modlitwę… „ Kochany Ojcze Święty! Moja starsza siostra jest zamężna już trzy lata, a jeszcze nie ma dziecka. Proszę, pomódl się za nią. Mama modli się co dziennie, ale to chyba nie wystarcza.” Michał.  

Osoba 2. Slajd 23.Ojciec Święty nigdy nie lekceważył dzieci. Kochał je i traktował zawsze z największą uwagą

Osoba 3. Slajd 24. „ Drogie Dzieci! Przyjmujcie często Pana Jezusa ! Przestawajcie z Nim, pozwólcie się przemieniać w Niego! Jezus jest waszym  Największym Przyjacielem”. Napisał do nich szczególny List.

Chrystus a dzieje (1,20)

Osoba 1. Slajd 25. Jan Paweł II troszczył się o młodzież w każdej sferze życia i w każdej fazie rozwoju! Najpierw jako kapłan wyjeżdżając z młodzieżą na spływy kajakowe. Spełniał w ten sposób podstawowe zadanie księży i wychowawców.Slajd 26. Jesteście uczniami Chrystusa (2,12)

Osoba 2. Slajd 27. Szczególnym świadectwem mogą być słowa świętego Jana z Pierwszego Listu tego Apostoła: "Piszę do Was, młodzi, że zwyciężyliście Złego. Napisałem do Was, dzieci, że znacie Ojca... Napisałem do Was, młodzi, że jesteście mocni i że nauka Boża trwa w Was...".”

Osoba 1. Slajd 28. Jan Paweł II miał odwagę mówić o tym, czego pragnie dla młodych osób:

Osoba 3. Slajd 28 „ażeby młodość wyposażyła Was w mocny zrąb zdrowych zasad, ażeby sumienie Wasze już w tych młodzieńczych latach osiągnęło swą dojrzałą przejrzystość, która pozwoli Wam zawsze w życiu pozostać "człowiekiem sumienia", "człowiekiem zasad", człowiekiem, który budzi zaufanie: który jest wiarygodny. Tak ukształtowana osobowość moralna stanowi najistotniejszy wkład, jaki możecie wnieść do życia wspólnego, do rodziny, do społeczeństwa, do działalności zawodowej, a także do działalności kulturalnej czy politycznej – wreszcie do samej wspólnoty Kościoła, z którą jesteście lub będziecie kiedykolwiek związani.”

Osoba 1. Jan Paweł II świetnie rozumiał, że czas młodości to odnajdywanie sensu swojego życia.

Slajd 29. Musicie od siebie wymagać (0,52)

Osoba 1. Slajd 30. Najwspanialszy polski akcent podczas wszystkich pielgrzymek nastąpił w 1984 roku . Małe miasteczko – 2 tys. metrów nad poziomem morza – Papua Nowa Gwinea. Po tym jak papież zwrócił się do 100 tysięcy tubylców w ich języku, chór Papuasów odśpiewał mu po Polsku – „Jest zakątek na tej ziemi...” czyli „ Czarną Madonnę”.  I Papież wrócił po pięciu latach do Papuasów.

Osoba 2. Slajd 31. Podczas drugiej pielgrzymki do Ojczyzny – w 1983 roku – tłumy krakowian gromadziły się przed Pałacem Arcybiskupim, który był rezydencją Ojca Świętego. Ludzie ani nie myśleli rozstawać się ze stojącym w oknie Papieżem i bez końca przedłużali dialog z Nim. Wreszcie Ojciec Święty powiedział:

Osoba 3. „Cztery lata temu kręciliście mną jak chcieliście, a teraz już jestem starym papieżem i nie dam sobą kręcić”.  

Osoba 1. Slajd 32. Niewielu było w historii ludzi  tak ważnych, jak Karol Wojtyła, którzy mieliby podobne poczucie humoru i zachowali dystans do siebie – jak on.

Tłumy serc – pieśń nr 3

Osoba 2. Slajd 33. Jan Paweł II był człowiekiem pełnym życia. Miał bardzo pogodne usposobienie, uwielbiał żartować i bardzo często uśmiechał się do ludzi. Polacy wciąż pamiętają jego pełne humoru rozmowy z wiernymi, które prowadził podczas pielgrzymek do ojczyzny. W czasie tych spotkań, jednym krótkim zdaniem papież potrafił rozbawić setki tysięcy ludzi!

Osoba 3. Slajd 34. Aż roi się od anegdot z czasów, gdy kardynał Wojtyła chodził po Polskich górach i jeździł na nartach – jak najzwyklejszy ceper. Według jednej z nich kardynał wstąpił kiedyś do gazdy po mleko. „wyśta  skąd? – zapytał gazda – z Krakowa. Ciekawski gazda drążył dalej. „ A coście za jedni?” „Kardynał”. Gazda popatrzył na narty na strój narciarski i jeszcze raz na narty po czym z pewnością w głosie zawyrokował ; „Wyście tak kardynał, jak ja Ojciec Święty”. 

Osoba 1. Slajd 35. „Krzepki góral” – powiedział kiedyś z czułością o Karolu Wojtyle kardynał Wyszyński. Nie mylił się – zarówno co do oceny kondycji księdza Wojtyły, jak i jego iście góralskiego umiłowania gór. Ale przecież każdy wierzący, który kocha góry, wie, że tam bliżej do Boga. I do ludzi, którzy współtowarzyszą w wędrówce, wspinaczce i wpatrywaniu się w szczyty.

Osoba 3.Slajd 36.Górska wspinaczka, jazda na nartach, wieczorne śpiewanie przy ognisku.... To były największe sportowo – turystyczne  pasje Ojca Świętego. Po objęciu Stolicy Piotrowej uczynił wszystko, by pozostać im  wierny. Jedynie kajakowe spływy nie zmieściły się w watykańskiej etykiecie.

Barka – pieśń nr 4

Osoba 2. Slajd 37. W 1997r. papież odwiedził między innymi Lublin. Jan Paweł II mówił, że jest to miasto, które łączy tradycję i kulturę Wschodu i Zachodu. Jest to miasto związku Polski i Litwy – Unii Lubelskiej

Osoba 3. Slajd 38. Papież odwiedził także katedrę. Tam modlił się   przed obrazem Matki Bożej Płaczącej. Potem odwiedził KUL. Wówczas jedyny uniwersytet katolicki na ogromnym obszarze od Łaby do Władywostoku. Karol Wojtyła był jego profesorem od 1954 roku. Dojeżdżał tu aż z Krakowa nocnym pociągiem, aby wykładać etykę. Teraz spotkał się  z wiwatującą rzeszą profesorów i studentów. Żartował ; „Jak to jest – wołają – „Niech żyje , a mało co nie stratują”. Na spotkaniu z przyjaciółmi z KUL ….

Slajd 39. Macie teraz kolegę Papieża (1,46)

Osoba 1. Slajd 40. Papież nawiązał do Kongresu Eucharystycznego i przypomniał, że nie byłoby Eucharystii bez kapłaństwa. Eucharystia jest źródłem miłości. Jest wezwaniem do miłości, która zbawia człowieka. Daje mu życie wieczne.

Osoba 3. Slajd 41. Z okazji dwudziestopięciolecia pontyfikatu ks. Jan Twardowski zadedykował Ojcu  Św. wiersz: „Tyle jest w Tobie – nasze polskie oczy, wiara matki, uśmiech cierpienia i taki zwykły nie za modny dzwonek, tak zagłuszony, że budzi sumienia…”

Slajd 42. Dekalog (1,36)

Osoba 1. Slajd 43. 4 i 5 czerwca 1991 roku - Ojciec Święty odwiedził Łomżę. Przybył z hasłem „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście". Niestrudzenie głosił Chrystusową Ewangelię, utwierdzał wiarę, umacniał nadzieję, pogłębiał miłość, podtrzymywał na duchu, wskazywał drogę, a gdy trzeba było - na podobieństwo św. Jana Chrzciciela - wołał głośno: nie godzi się, nie wolno!

Osoba 2. Slajd 44. Podczas pobytu w Łomży Ojciec Święty koronował obraz Matki Bożej z łomżyńskiej katedry. Powiedział wówczas:

Osoba 3. Slajd 45, 46. „Zwracam się do Ciebie, Matko Boża z łomżyńskiej katedry, dzisiaj ukoronowana. Bądź matką Pięknej Miłości dla nas wszystkich, dla małżonków i dla młodzieży.(...) Ty nam kształtuj serca, abyśmy wiedzieli, jaka miłość jest prawdziwa i jak ją odróżniać od miłości pozornych. Ażebyśmy w młodości czy w małżeństwie nie ulegli fałszywym prorokom, których nie brak, nie brak na całym świecie, więc trudno się dziwić, że są i w Polsce.

Osoba 3. Slajd 47. Jan Paweł II wizytował też Diecezję Ełcką w dniach 8-10 czerwca 1999 roku. W pierwszą rocznicę wydarzenia na placu odsłonięto pomnik Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w rocznice wizyty Apostolskiej autorstwa Czesława Dźwigaja.

Slajd 48. Wspomnienia z Ełku (1,57)

Osoba 1. Slajd 49. W czasie siódmej pielgrzymki do Polski ten program objęty był ścisłą tajemnicą. Przez półtora dnia Jan Paweł II miał odpoczywać. Nawet dziennikarze nie wiedzieli, jak Ojciec Święty spędzi ten czas. Okazało się, że płynął statkiem żeglugi augustowskiej i odwiedził rodzinę rolników w Leszczewie.

Osoba 2 . Slajd 50. Z Wigier do Leszczewa jest około 10 km. Od głównej trasy Suwałki - Sejny piaszczysta droga wije się wśród pól. Trzeba nią jechać jeszcze mniej więcej trzy kilometry. W wiosce dwadzieścia zagród rozrzuconych jest z rzadka na zalesionych wzniesieniach. - To tam, gdzie stoi grota Matki Bożej z Lourdes - podpowiadają mieszkańcy- wskazując gospodarstwo Milewskich. Dom stoi przy rozwidleniu dróg. Nie sposób się pomylić:

Osoba 3. Slajd 51. "Dnia 9 czerwca uświęcił swoją obecnością nasz dom rodzinny najmilszy z gości Jan Paweł II. Rodzina S. i B. Milewskich" - głosi tabliczka. Po przeciwnej stronie gospodarstwa kilkumetrowy krzyż, a przy nim miniaturowa figurka Ojca Świętego.

Osoba 1. Slajd 52. Jak wyglądała wizyta papieska? - Wszystko spisane mam na kartce – odpowiada Stanisław Milewski - ale każdy, kto tu dotrze, chce usłyszeć "na żywo". - Dopóki nie podjechał pod dom papieski samochód, nie wiedzieliśmy, że będziemy mieć takiego gościa - wspomina.

Slajd 52. Chcę płonąć Twą miłością – pieśń nr 5

Osoba 3. Slajd 53. "Witaj, ziemio podlaska – mówił Jan Paweł II w Drohiczynie – (czerwiec 1999) - Ziemio ubogacona pięknem przyrody, a przede wszystkim uświęcona wiernością tego ludu, który w czasie swej historii był niejednokrotnie boleśnie doświadczany i musiał zmagać się z ogromnymi i różnorodnymi przeciwnościami. Zawsze jednak trwał wiernie przy Kościele, i tak jest po dzień dzisiejszy.Slajd 54. Miłość- bodźcem do dialogu – Drohiczyn (1,50 wyciszyć)

Osoba1. Slajd 55. Słaby, a jakże mocny! Podczas ostatnich lat pontyfikatu Jan Paweł II z trudem poruszał się o własnych siłach. Podczas ceremonii w rzymskiej Bazylice Św. Piotra korzystał z platformy na kółkach. Jednak nie rezygnował nawet z najbardziej forsownych podróży…

Osoba 2. Slajd 56. Od 16 do 19 sierpnia 2002 r. ostatnia pielgrzymka do Polski. Miliony Polaków ze wzruszeniem patrzyły, jak sędziwy Papież żegnał się z Ojczyzną. Jan Paweł II czuł zbliżający się kres jego posługi.

Osoba 3. Slajd 57. „Bóg zapłać! Chciałbym dodać.... i do zobaczenia. Ale to już w Bożych rękach” – mówił. Gdy wierni zaintonowali „  Barkę” jego ulubioną pieśń, w jego oku zakręciła się łza.Slajd 58. Pożegnanie z Polską (1,27)

Osoba 1. Slajd 59. Ostatnie lata życia Jana Pawła II naznaczone były ciężką chorobą. Papież ogromnie cierpiał. Umierał na oczach całego świata, wszystko ofiarując Bogu.

Osoba 3. „Jestem radosny, wy też bądźcie. Módlmy się razem z radością. Dziewicy Maryi powierzam wszystko radośnie.”

Osoba 2. Slajd 60. Wigilia Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 2 maja 2005 r. godzina 21:37 Papież umiera. Ostatnim słowem, jakie powiedział było „Amen”.

Osoba 1. Slajd 61. Gdy ktoś umiera, zapada cisza. Karol Wojtyła kochał ciszę. Mówił:

Osoba 3. „Jedynie w ciszy istota ludzka potrafi wsłuchać się w wewnętrzny głos Boga, który czyni ją naprawdę wolną.”

Osoba 2. Slajd 62. Drogi Ojcze Święty! My Polskie dzieci, wierzymy w prawdę słów kardynała Ratzingera, że TY nam błogosławisz i patrzysz na nas z okna Domu Ojca. Pragniemy Cię zapewnić, że na zawsze pozostanie w naszej pamięci Twoje wspaniałe, ciepłe spojrzenie, na zawsze pozostaną Twoje słowa, wzywające do modlitwy, do zawierzenia Bogu, ukazujące drogę do Domu Ojca, bo przecież TY już tam na nas czekasz….

Slajd 63. Wspomnienie Ojca Świętego – Kraków (1,47)

Osoba 1. Slajd 64. Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny Jana Pawła II rozpoczął się właściwie żądaniem santo subito, który był zwrotem pojawiającym się na transparentach zgromadzonych osób podczas uroczystości pogrzebowych papieża Jana Pawła II na Placu św. Piotra w Watykanie 8 kwietnia 2005 roku.Osoba 3. Slajd 65. 1 maja 2011 r., w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, o godz. 10, na placu św. Piotra w Rzymie, rozpoczęły się uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II. Było to ukoronowanie trwającego zaledwie sześć lat, najkrótszego we współczesnych dziejach Kościoła, procesu beatyfikacyjnego.

Osoba 2. Slajd 66, 67. Niecałe 6 lat, 122 przesłuchanych świadków, 2414 stron dokumentacji. Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II był jednym z najkrótszych w historii Kościoła.Osoba 3. Slajd 68. Papież Franciszek kanonizował tego samego dnia dwóch swoich poprzedników - Jana XXIII i Jana Pawła II. Uroczysta kanonizacja odbyła się 27 kwietnia 2014 roku w Watykanie. To pierwszy przypadek jednoczesnego wyniesienia na ołtarze dwóch papieży.

Slajd 69, 70 Leć muzyczko - pieśń nr 6
Dziękujemy!©operacji.org 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna