Rodzaje procesorówPobieranie 20,76 Kb.
Data26.03.2018
Rozmiar20,76 Kb.

Procesor

Procesor-jest centralnym elementem komputera i to on wyznacza maksymalną wydajność całego systemu. Podstawowe bloki funkcjonalne tworzące procesor to: jednostka wykonawcza, która we współczesnych procesorach składa się z jednostki arytmetyczno logicznej (ALU), jednostki zmiennoprzecinkowej (FPU) i jednostki dla przetwarzania danych multimedialnych (SIMD), rejestry, układy sterowania {dekodery instrukcji, bufory zmiany kolejności instrukcji itd.) oraz umieszczana w niektórych procesorach pamięci podręcznej L1 i L2.

Procesor ma za zadanie przetwarzać i wykonywać typowe operacje arytmetyczno logiczne, jakie dochodzą do niego poprzez pamięć operacyjną, a ilość takich operacji waha się w granicach od kilkuset do milionów na sekundę. Powszechną miarą czasu działań, wykonywanych przez procesory są nanosekundy (1 ns = 0,000000001 s), czyli miliardowe części sekundy.

ALU (ARITHMETIC LOGIC UNIT) - moduł arytmetyczno-logiczny; jest to główna jednostka wykonawcza procesora odpowiedzialna za wykonywanie obliczeń.
FPU (FLOATING POINT UNIT = Jednostka ZMIENNOPRZECINKOWA) - oddzielny blok wykonawczy nazywany koprocesorem arytmetycznym, służący do przeprowadzania numerycznych obliczeń zmiennoprzecinkowych. Pierwotnie występował jako oddzielny układ scalony, obecnie jest zintegrowany z układem procesora.

REJESTR - jest to wewnętrzna (integralna) bardzo szybka pamięć procesora (lub innej jednostki wykonawczej) o swobodnym dostępie, używana do chwilowego przechowywania danych i wyników wykonywanych operacji. Każdy rejestr stanowi pojedynczą komórkę pamięci.

 
Rodzaje procesorów:-procesory wyprodukowane przez firmęAMD:

*AMD Athlon-(nazwa kodowa K7 lub K75) to seria procesorów wprowadzona na rynek w sierpniu 1999 r. Wszystkie wersje tego układu zawierają wbudowane instrukcje MMX oraz rozszerzoną o nowe polecenia technologię 3Dnow, dzięki której procesor wydajniej obsługuje aplikacje multimedialne. Inne walory :to trzy pracujące równolegle podjednostki wykonawcze FPU ,odpowiedzialne za szybkie wykonywanie operacji zmiennoprzecinkowych oraz możliwość pracy w konfiguracji wieloprocesorowej. Procesor zawarty jest w obudowie typu SECC, wykonany w technologii 0,25 mikrometra i komunikuje się z płytą główną za pośrednictwem złącza Slot A.

*AMD Athlon - model 4 (nazwa kodowa Thunderbird) to wprowadzony na rynek w czerwcu 2000 r., 32 bitowy procesor ,opracowany przez amerykańską firmę komputerową AMD. Procesor jako unowocześniona wersja jednostki - K7, zmodernizowany został głównie pod kątem wydajności i szybkości działania. Podobnie jak jego poprzednik obsługuje zestaw instrukcji MMX i 3DNow, posiada 128 KB pamięci podręcznej cache L1 (po 64 KB dla danych i instrukcji) i 256 KB zintegrowanej z jądrem procesora pamięci podręcznej cache L2. Innowatorskim rozwiązaniem jest tu zastosowanie organizacji pamięci o tzw. wykluczającej się architekturze dostępu (exclusive L2 cache memory) dzięki czemu układ niezbędne informacje pobiera z RAM-u w taki sposób, że pamięć L2 zawiera całkowicie inne dane niż cache L1, przez co system zachowuje się tak jakby był wyposażony w pamięć L1 o sumarycznej pojemności L1 + L2 (384 KB), przy tym średni czas dostępu równy jest około 1,5 cyklu zegara. Procesor wykonany jest w sześciowarstwowej technologii 0,18 mikrometra - na 120 mm kwadratowych powierzchni upakowano 37 mln. tranzystorów. W zależności od miejsca produkcji jednostka może być wykonana w technologi miedzianej - drezdeński Fab 30, lub aluminiowej - Austin w Texasie (USA). i Mustang.

*Athlon 4- (nazwa kodowa Palomino) to 64-bitowy procesor ,przystosowany zarówno do obsługi wysoko wydajnych stacji roboczych jak i przenośnych komputerów typu notebook. Jednostka współpracuje z gniazdem socket A, posiada pamięć podręczną Cache L2 o wielkości 256 KB, zbudowana jest w technologii o szerokości ścieżek 0,18 mikrometra, posiada 37,5 miliona tranzystorów upakowanych na powierzchni 128 mm kwadratowych i korzysta z magistrali systemowej (FSB) o szybkości 133 MHz (efektywna 266 MHz).

*AMD Duronto procesor opracowany i wypuszczony na rynek w czerwcu 2000 r. procesory przeznaczone do zastosowań domowych. Jednostka komunikuje się z pamięcią przez magistralę EV6 taktowaną zegarem 100 MHz i pracującą w trybie DDR, co w sumie daje efektywną częstotliwość FSB rzędu 200 MHz. Procesor zawiera ponadto 128 KB cache L1 i 64 KB pamięci podręcznej cache L2 zintegrowanej z jądrem procesora co w praktyce daje wspólną pamięć podręczną o sumarycznej pojemności, ale różnej wydajności podczas przesyłania danych lub instrukcji z i do pamięci operacyjnej. Duron - Spitfire, wykonany w jest w technologii 0,18 mikrometra i zależnie od wersji zawiera od 25 do 37 mln. tranzystorów upakowanych na powierzchni 110 mm kwadratowych powierzchni. Rodzina serii Spitfire pracować może z szybkością 600, 650, 700, 750, 800, 850, 900 i 950 MHz. Produkowane są tylko w wersji FC-PGA (socket A). Kolejnymi wersjami Duronów były jednostki z jądrem Morgan (900, 1000 i 1300 MHz) i Appaloosa (wytwarzane w technologii 0.13 mikrona).

-Procesory wyprodukowane przez firmę Intel:*Intel Pentium II

*Intel Pentium III

* Intel Pentium 4 z zegarem 2,53, 2,40 i 2,26 GHz - wyposażone są w magistralę systemową 533 MHz umożliwiają lepsze wykorzystanie treści przesyłanych sieciami szerokopasmowymi - gier, muzyki w formacie cyfrowym, zdjęć i filmów, a także zwiększają wydajność pracy w zastosowaniach biznesowych, udostępniając w pełni zalety nowego środowiska usług sieciowych.

*Celeron-to typ procesora produkowanego przez firmę Intel zbliżonego konstrukcyjnie do Pentium II. Intel . Układy te skierowane były głównie dla najmniej wymagających użytkowników. Procesory te pozbawiono pamięci podręcznej L2 oraz możliwości pracy w systemach wieloprocesorowych .Dla procesorów Celeron zdefiniowano także nowy typ płyty głównej - tzw micro ATX .Pierwsze dwie wersje pozbawione pamięci cache L2 cechowały się małą wydajnością całego systemu przez co producent opracowując Celerony tzw. drugiej generacji (modele od 300A w górę znane pod kodową nazwą Mendocino), wyposażył je już w 128 KB pamięci Cache L2 zintegrowanej ze strukturą procesora oraz pracującej z pełną częstotliwością zegara.

Programy diagnostyczne  i BenchmarkiBenchmark -to ogólne określenie programów, które mają za zadanie mierzyć szybkość działania poszczególnych podzespołów komputera - dysków twardych, kart graficznych, procesorów, napędów CD-ROM i innych podzespołów .Spośród wielu programów benchmarkowych wyróżnić można przede wszystkim dwie kategorie: Benchmarki syntetyczne - służące do badania wydajności określonego typu podzespołu np. dysków twardych i benchmarki użytkowe (analityczne) testujące wydajność komputera za pomocą popularnych aplikacji i programów użytkowych. Do najbardziej znanych programów tego typu zaliczyć można takie aplikacje jak: 3DMark (grafika, cpu), Sysmark (aplikacje), SiSoftSandra (cpu, grafika, napędy, RAM), Dr. Hardware (cpu, grafika, napędy, RAM, sieć), CD/DVD (CD-ROM, DVD-ROM), HD Tach (dyski twarde), Stars (grafika 3D).

Benchmarki można podzielić na dwa rodzaje: systemowe, czyli określające sprawność całego systemu komputerowego oraz takie, które podają wynik dla jednego, wybranego elementu systemu --procesora, twardego dysku czy grafiki. Benchmark systemowy to zbiór kilku procedur badających sprawność poszczególnych składników systemu, których wyniki są następnie sumowane i podawane w formie pojedynczego indeksu, najczęściej w odniesieniu do jakiegoś wzorcowego systemu, przyjętego jako podstawa benchmarku.Do najpopularniejszych benchmarków badających moc obliczeniową procesora, należy test Dhrystone. Jest to prosty program określający sprawność wykonywania operacji stałoprzecinkowych. Bardzo często towarzyszy mu drugi test, Whetstone określający podobny współczynnik dla operacji zmiennoprzecinkowych, czyli sprawność koprocesora (FPU). Te dwa testy są wykorzystane w większości ,takich jak SiSoftSandra, Dr. Hardware i TestCPU. Dhrystone  i Whetstone  są benchmarkami syntetycznymi. Najprostszym sposobem klasyfikacji benchmarków jest ich podział na benchmarki syntetyczne i użytkowe.  Benchmarki syntetyczne badają wydajność określonego podzespołu, np.procesora, bądź karty graficznej. Autor takiego testu sam wybiera, które funkcje danego urządzenia należy przetestować i w jaki sposób zrobić to najlepiej.

WCPUID- daje ogólną informację o procesorze Jest to jedno z najlepszych narzędzi służących do kontroli częstotliwości taktowania procesora. Program dodatkowo wyświetla także informacje o wielkości pamięci cache, podzielniku taktu L2-cache oraz systemowym mnożniku częstotliwości. SAme za pomocą tego testu s- niezwykle rozbudowane ą fiksowane rekordy overloquingu (podkręcanie procesorów). 

SiSoft Sandra-połączenie programu informacyjnego z badającym wydajność komputera. Program ten potrafi wyciągnąć olbrzymią liczbę parametrów dotyczących praktycznie każdego podzespołu komputera. Może w związku z tym posłużyć nie tylko jako benchmark, ale również program diagnostyczny, pozwalający wyszukiwać przyczyny ewentualnych problemów .Przetestować można większość podzespołów komputera, ze szczególnym uwzględnieniem procesora, twardych dysków i napędów dysków optycznych.

Test CPU- to narzędzie tych, którzy chcą wiedzieć wszystko o procesorze swojego komputera.. Jeśli chodzi o testy wydajności, oprócz klasycznych, mierzących liczbę operacji na sekundę w działaniach stało- i zmienno-przecinkowych, można również zbadać szybkość transferu danych w pamięci komputera Do zbadania wydajności w bardziej zaawansowanych operacjach matematycznych program używa testów, takich jak wyszukiwanie liczb pierwszych czy mnożenie macierzy. Program ma dwie duże zalety. Pierwsza to bogata baza wyników porównawczych, prezentowanych w postaci czytelnych wykresów. Drugą zaletą jest karta nazwana "Muzeum", na której prezentowane są najważniejsze informacje o praktycznie wszystkich procesorach, jakie pojawiły się na rynku, począwszy od i386DX.Do informacji dołączone są zdjęcia, dzięki czemu program ma dużą wartość poznawczą.

Performance Test- test to malutki program (plik instalacyjny o objętości nieco ponad 500 KB), który potrafi wykonać zaskakująco wiele pomiarów.
Ciekawą cechą programu jest pokazywanie rezultatów tak podstawowych operacji, jak dodawanie bądź odejmowanie dwóch liczb. Dzięki temu można się dowiedzieć, że na przykład procesor Athlon 1 GHz potrafi w ciągu sekundy dodać do siebie dwie liczby 200 milionów razy. Oprócz testów procesora dostępne są testy karty graficznej i twardego dysku.
©operacji.org 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna