Robotyka kalendariumPobieranie 1,04 Mb.
Strona1/25
Data22.02.2018
Rozmiar1,04 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   25

ROBOTYKA - KALENDARIUM


około 350 p.n.e.

wybitny grecki matematyk Archytas z Tarentu buduje mechanicznego ptaka nazwanego "Gołąb" (ang. the Pigeon) napędzanego parą. Według przekazów historycznych ptak ten potrafił latać.

1206

powstaje pierwszy prymitywny robot humanoidalny. Była to mechaniczna łódź z czterema automatycznymi muzykami, pływająca po wodzie. Wynalazek ten stworzony przez Araba - Al-Jazariego miał zabawiać gości podczas przyjęć królewskich.
fot. www.thocp.net
1495

Leonardo da Vinci buduje mechaniczne urządzenie wyglądające jak rycerz w zbroi. Mechanizmy ukryte w jego wnętrzu sprawiały, że mechaniczny rycerz poruszał się - wyglądało to tak jakby wewnątrz siedziała żywa osoba.
Średniowieczni wynalazcy często budowali urządzenia podobne jak "robot Leonarda", wykonujące określone czynności, takie jak zamykanie i otwieranie drzwi, witanie wchodzących itp. Urządzenia takie budowano do zabawiania władców.
Pomimo iż nie znano wtedy elektryczności, zbudowano wiele modeli poruszanych energią wody, siłą ciężkości czy energią zmagazynowaną w sprężynach.
fot. www.thocp.net
1525

powstaje pierwszy prawdziwy android w ludzkiej formie - zbudowany przez Niemca - Hansa Bullmanna. Źródła wskazują, iż zbudował on klika androidów symulujących prawdziwych ludzi - niektóre z nich potrafiły nawet grać na instrumentach muzycznych. W tym samym czasie Gianello Torriano z Cremony zbudował androida - kobietę Torriano, potrafiącego grać na lutni. Figurka ta obecnie znajduje się w Kunsthistorisches Museum we Wiedniu.
fot. www.thocp.net
1564

Francuz Pare Ambroise publikuje projekt mechanicznej ręki.
fot. www.thocp.net

  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   25


©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna