Pytanie z dnia: 2006-03-31 18: 44: 37Pobieranie 464,5 Kb.
Strona1/14
Data07.12.2017
Rozmiar464,5 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14

Pytanie z dnia: 2006-03-31 18:44:37

Pytanie: Szczęść Boże! Czy ściąganie plików z internetu jest nielegalne? A czy jeżeli jest nielegalne, to jest grzechem? Chodzi mi tutaj dokładnie o ściąganie clipartów z internetu. Sż potrzebne do szkoly.

Odpowiedz: Zobacz TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2006-03-31 18:30:25

Pytanie: Czy współżycie małżonków w czasie ciąży jest grzechem?

Odpowiedz: Nie.

Pytanie z dnia: 2006-03-31 16:37:06

Pytanie: Mam problemy skórne od 22 lat( od dzieciństwa) Dermatolodzy przepisua coraz to nowe tabletki, masci sterydowe n aATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY. Czy medycyna chińska, ktra mi ostatnio polecono jest zgodna z nasza wiara? Jakie inne środki moge zastosowac... dziekuje

Odpowiedz: Prosze wybaczyć, ale nie udzielamy porad lekarskich, by odpowiedziec na pytanie jakich innych środków na swoją dolegliwość możesz użyć. Jeśli chodzi o medycynę chińską... Bardzo często jest ona powiązana z niechrzecijańską wizją człowieka. W tym tkwi jej główne niebezpieczeństwo dla wiary. Jeśli stosowałbyś jakieś maści czy środki doustne, to w porządku. Ale gdyby leczenie miało polegać na jakichś praktykach magicznych, to raczej nie... J.

Pytanie z dnia: 2006-03-31 16:07:24

Pytanie: Na moje zapytanie z dnia 2006-03-17 12:36:21 w sprawie apokryfów otrzymałem odpowiedź: „Protestanci przyjęli jako Stary Testament tylko te księgi, które uznali Żydzi.” Otóż wg http://www.okiem.pl/bog/biblia_kanon.htm, jest księga którą uznali protestanci, nie uznali jej natomiast żydzi. Jest to Księga Ezechiela. Nie stawiam w tej kwestii żadnego pytania i nie oczekuję w tym temacie odpowiedzi. Proszę to przyjąć jako małe sprostowanie. Chyba, że odpowiadający z tym się nie zgodzi.

Odpowiedz: Żydzi na pewno mają w swoim kanonie księgę Ezechiela... J.

Pytanie z dnia: 2006-03-31 12:52:43

Pytanie: czy dziewczyna która została zgwałcona może zastosować tzw. "antykoncepcje po"

Odpowiedz: Nie. "Antykoncepcja po" polega na zabiciu poczętego życia. Samo dopuszczenie takiej możliwości (pytanie czy kobieta poczęła czy nie) jest już na pewno wielkim złem... J.

Pytanie z dnia: 2006-03-31 11:46:44

Pytanie: Szczęść Boże , mam pytanie, jeżeli wyspowiadałem się z grzechu używania środków antykoncepcyjnych wraz z żoną i dostałem rozgrzeszenie i pomiędzy spowiedzią a przyjęciem komunii Św.(w krótkim okresie czasu-np. jednego dnia) znowu współżyłem z żoną używając środków tj.prezerwatywy ,bo tylko tego środka używamy, to czy mogę przystąpić do komunii Św. czy powtórnie muszę iść do spowiedzi ?!

Odpowiedz: Skoro po spowiedzi znów popełniłeś grzech ciężki, to nie możesz przystępować do komunii. Nie można się wyspowiadać "na zapas"... To chyba zresztą oczywiste... J.

Pytanie z dnia: 2006-03-31 11:29:46

Pytanie: Słyszałam, że teologowie mają różne zdania na temat istnienia życia pozaziemskiego. Jeśliby jednak jednak ono istniało byłby problem czy obciąża ich grzech pierworodny.Czy mogę prosić o dokładniejsze wyjaśnienie o co chodzi?

Odpowiedz: To problem czysto teoretyczny, bo nie wiemy czy jakieś istoty rozumne we wszechświecie oprócz nas istnieją. Zakładając że tak, niektórzy teologowie zastanawiaja się czy istoty te też popełniły grzech (ich grzech pierworodny) a więc czy potrzebują odkupienia. Albo czy grzech człowieka zaważył także na ich losie, a odkupienie człowieka - konsekwentnie - także ich dotknęło. J.

Pytanie z dnia: 2006-03-31 11:18:01

Pytanie: Pytanie do 2 Księgi Samuela, dlaczego prorok Natan skrytykował Dawida za to jak postąpił z Batszebą a nic nie powiedział na temat jego (Dawida) nalożnic, o których możemy przeczytać parę wersów później? Chyba nalożnice były większą winą moralną?

Odpowiedz: W tamtych czasach wielożeństwo i posiadanie nałożnic nie były zakazane. Grzechem jednak było uwiedzenie czyjejś żony. Jeszcze większym było to, że dla ukrycia swojego postępku Dawid kazał Natana zabić... J.

Pytanie z dnia: 2006-03-31 11:14:09

Pytanie: Co to znaczy czytanie duchowe Pisma Swiętego?

Odpowiedz: Duchowe czytanie Pisma świętego to takie jego czytanie, które ma słuzyć ubogaceniu wiary, osobowości. Można przecież czytać Biblię jak powieść czy jak przedmiot badań naukowych... J.

Pytanie z dnia: 2006-03-31 01:11:44

Pytanie: Co to jest duchowość, a w szczególności duchowość pracy ?

Odpowiedz: Zobacz TUTAJ

Pytanie z dnia: 2006-03-30 19:28:55

Pytanie: prosze o wytlumaczenie mi co znacza symbole w herbie Papieza Benedykta XVI

Odpowiedz: Zobacz TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2006-03-30 17:24:57

Pytanie: Gdzie szukać wykazu odpustów w diecezji kieleckiej

Odpowiedz: O odpustach w ogólności możesz przeczytać TUTAJ A jeśli chcesz wiedzieć kiedy w parafiach diecezji kieleckiej obchodzone są odpusty, to musisz sprawdzić pod jakimi wezwaniami są tamtejsze parafie. Najlepiej zajrzeć też wtedy na konkretne strony parafialne... Adres strony diecezji kieleckiej to: http://www.kielce.opoka.org.pl/ J.

Pytanie z dnia: 2006-03-30 17:14:12

Pytanie: W jakim sensie Maryja jest królową Nieba i Ziemi? Na czym polega jej królowanie? I jak zakwalifikować to stwierdzenie- jest to prawda wiary którą każdy katolik powinnien uznawać?

Odpowiedz: Kościół głosi prawdę o wniebowzięciu Maryi. Natomiast prawda o królowaniu Maryi jest mowa w naszej pobożności (różaniec) ale nie jest to jakaś uroczyście ogłoszona prawda wiary. Więcej zobacz TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2006-03-30 16:33:15

Pytanie: Mam doscz strane pytanie? Czy wyznanie swojei wiary pod kara smierczy jest obowiozek, albowiem moge ratowacz swoje zycze?

Odpowiedz: Istnieje taki obowiązek. Nawet jeśli grozi utrata życia. Wiadomo jednak, że w takiej sytuacji ewentualne odstępstwo jest traktowane łagodniej... J.

Pytanie z dnia: 2006-03-30 16:05:53

Pytanie: Za kilka miesiecy mam miec bierzmowanie. Zeby sie do niego dobrze przygotowac juz chce wybrac imie. I mam pytanie : czy jest święta Lee?? Proszę o pomoc nigdzie nie moge tego znalezc :(

Odpowiedz: Trudno znaleźć coś czego nie ma. Nigdy o takowej świętej nie słyszeliśmy. Warto jednak pamiętać, że w bierzmowaniu powinniśmy wybierać patrona, nie imię... J.

Pytanie z dnia: 2006-03-30 15:23:01

Pytanie: kim są bogowie innych religii? naszym bogiem? jakimś innym? nie rozumiem o co tu chodzi. Przecież podobno Bóg jest jeden, a co z resztą? skąd wiadomo, że ten nasz jest prawdziwy?

Odpowiedz: W Księdze Kronik (16, 26) pięknie napisano: "Bo wszyscy bogowie pogan to ułuda, a Pan uczynił niebiosa"... Nie ma innych bogów prócz Boga prawdziwego. Tyle że chrześcijanie uznają, że Żydzi wierzą w tego samego Boga co oni. Przecież chrześcijaństwo wyrosło z judaizmu. Podobnie jest z Bogiem wyznawców Mahometa. Oni też powołują się na Stary i Nowy Testament. Tylko swoiście je interpretują... Podobnie może być i w innych religiach. Nie znają one Boga w pełni, ale za pomocą światła rozumu ludzie doszli w nich do jakiegoś poznania Boga. Tak pisze o poganach i ich wierze św. Paweł na początku swojego Listu do Rzymian... Często więc problem nie lezy w tym, że czcimy innego Boga. Raczej w tym w jakim stopniu każda z religii go poznała. Możesz też zajrzeć TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2006-03-30 15:21:17

Pytanie: co jest wskazane jeśli się szuka Boga?

Odpowiedz: Hmmm... Zajrzyj może TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2006-03-30 14:15:38

Pytanie: Cierpię na nerwicę lękową i na depresję. Czasem już nie mogę wytrzymać psychicznie. Czemu Bóg mnie nie uzdrowił jeszcze z tego mimo, że Go o to proszę?

Odpowiedz: Na to pytanie nikt pewnie nie zna odpowiedzi. Wyroki Boże są niezbadane. Jak by jednak nie było ufaj, że wszystko to obróci się w końcu ku dobru... Choćby w życiu wiecznym.. J.

Pytanie z dnia: 2006-03-30 00:23:07

Pytanie: Szczęść Boże! Mam kilka pytań: 1) Gdzieś wyczytałam, że „Nie zostaną odpuszczone tylko grzechy przeciw Duchowi Świętemu. Chodzi tu o postawę, kiedy ktoś odrzuca działanie Ducha Świętego w Kościele” oraz, że jedynie Stolica Apostolska może rozgrzeszyć z przestępstwa:, kiedy rozgrzesza się wspólnika z grzechu przeciw szóstemu przykazaniu”, Co to oznacza? 2) Co dokładnie oznacza, że wierzymy w zmartwychwstanie naszych ciał oraz wskrzeszenie umarłych? Czy to, że otrzymamy nowe ciała? 3) Czy ludzie, którzy umarli będą mieli dwa „sądy” ten, który już zapewne mieli indywidualny oraz przy końcu świata Ostateczny. A ci, którzy, wtedy będą żyli tylko jeden? 4) Czy w niebie spotkamy się z bliskimi, ( jeśli zostaniemy zbawieni)? 5)W pewnym programie w TV słyszałam zarzut, że Kościół zataił fakt, iż Jezus miał za żonę Marię Magdalenę. Jak do tego stosunkuje się Kościół?

Odpowiedz: 1. O grzechach przeciwko Duchowi Świętemu przecytasz TUTAJ Jeśli chodzi o drugą część pytania. Chyba oczywistym jest co oznacza "wspólnik grzechu przeciwko 6 przykazaniu". Niejasne może być chyba co innego. Otóż księdzu nie wolno (poza niebezpieczeństwem śmierci) udzielać rozgrzeszenia wspólnikowi grzechu przeciwko szóstemu przykazaniu. To poważny grzech. Gdyby jakiś ksiądz go popełnił, musiałby prosić o rozgrzeszenie Stolicę Apostolską. To znaczy Stolica Apostolska musiałaby zezwolić spowiednikowi tego księdza na udzielenie mu rogrzeszenia... 2. Tak. Śmierć polega na odłączeniu się duszy od ciała. Kiedyś na powrót będziemy je mieli. Nie te same w sensie ich ułomności, ale podobne do ciała zmartwychwstałego Jezusa... 3. To pewnie wie tylko Bóg. 4. Zapewne tak. Nie na darmo wierzymy przecież w świetych obcowanie. Skoro tu na ziemi żyjemy w jakieś wspólnocie z nimi, to tym bardziej, gdy zostaniemy zaliczeni do ich grona. 5. Kościół patrzy na to jak na wiele tego typu pogłosek. Domaga się przedstawienia dowodów w postaci jakichś historycznych źródeł, które o czymś takim by wspominały. Nie "źródeł" z XXI wieku... Ani nie pism pochodzących z czasów, w których nie było już świadków życia Jezusa... J.

Pytanie z dnia: 2006-03-30 00:01:06

Pytanie: Szczęść Boże. Rok temu po śmierci naszego ukochanego Jana Pawła II, zrozumiałam bardzo wiele spraw, nawróciłam się i po około miesiącu przystąpiłam do gruntownej Spowiedzi. Bardzo dobrze się do niej przygotowałam wg. książeczki do nabożeństw, w konfesjonale spowiadałam się z całego życia. Analiowałam każde z dziesięciu przykazań i wymieniałam moje grzechy z nim związane. Starałam się wymienić wszystkie grzechy, natomiast nie wnikałam dokładnie np. z kim, kiedy i gdzie oraz ile razy dany grzech popełniłam. Uważałam, że szczegółowe wyznawanie grzechów nie byłoby możliwe ze wzg. na pamięć oraz bardzo długi czas spowiedzi (chociaż i tak trwała pół godz.) Np mówiąc, że miałam myśli nieczyste nie mówiłam jakie to dokładnie były albo mówiąc, że nie szanowałam czystości swojego ciała nie wnikałam jak dokładnie do tego dochodziło. Ksiądz o nic dodatkowo mnie nie pytał. Powiedział, że się cieszy z przemiany, która we mnie nastąpiła. Jednak za wszystkie grzech bardzo szczerze żałowałam i do dziś dnia bardzo często żałuję. Gdy o nich myślę obejmuje mnie przerażenie. Dziś po roku czasu nie pamiętam czy z wszystkiego się wyspowiadałam ( choć nie zataiłam żadnego grzechu, ale nie wnikałam w nie dokładnie) i boję się, że któryś grzech mam nie odpuszczony i przez to jakoby przyjmuję Komunię Świętokradzką. Nie wiem co robić. Czy mam na nowo iść do gruntowej spowiedzi? Czy mówiąc więcej grzechów nie pamiętam za wszystkie szczerze żałuję, wystarczy? Czy Bóg wie, które dokładnie grzechy mieliśmy na myśli, gdy nie mówiliśmy o nich w szczegółach? Proszę o radę. Chciałam jeszcze zapytać czy odpowiadający jest teologiem?

Odpowiedz: 1. Odpowiadający jest teologiem. 2. Skoro więcej grzechów się wtedy nie przypomniało, a spowiedź i tak trwała długo, to nie trzeba do tych spraw wracać. Chyba że wyraźnie przypomni się jakiś niewyznany w tamtej spowiedzi ciężki grzech (a nie na zasadzie nie pamiętam w czy wyznałam). Wtedy dla spokoju duszy warto o nim przy najbliższej spowiedzi powiedzieć. Ale trzeba pamiętać, że przebaczenie zyskaliśmy nie dzięki doskonałemu wyznaniu grzechów, ale szczeremu żalowi. A wyznanie było tylko wyrazem szczerości tego żalu. Skoro ksiądz nie dopytywał o szczegóły, to na pewno spowiedź była dobra. Czasami wiedza o tych sprawach wynika z kontekstu wypowiedzi: jeśli ktoś np. mówi, że od lat był nieznośny wobec siostry, to jest to wystarczające precyzyjne określenie. J.

Pytanie z dnia: 2006-03-29 22:27:39

Pytanie: Chciałbym się zapytać: Które z sekt uznane są za "agresywne", lub też szczególnie szkodliwe?

Odpowiedz: Zobacz TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2006-03-29 14:06:00

Pytanie: Moja dusza cierpi. Nawet po spowiedzi niewiele się zmienia. Pewnie to z powodu mojej małej wiary. Co zrobić?

Odpowiedz: Spróbuj porozmawiac z kimś na temat natury tego cierpienia. Przy tak ogólnym stwierdzeniu naprawdę trudno radzić. Jeśli chcesz, możesz zadzwonić do Katolickiego Telefonu Zaufania: 0-32-2530-500 J.

Pytanie z dnia: 2006-03-29 13:00:37

Pytanie: Mam pytanie dotyczące pierwszego spotkania naczelnego rabina Izraela z Papieżem. Gdzie i kiedy po raz pierwszy w historii Papież spotkał się z naczelnym rabinem Izraela?

Odpowiedz: Pierwszym spotkaniem naczelnego rabina Izraela z papieżem było spotkanie z 21 września 1993 roku w Castel Gandolfo. Jan Paweł II spotkał się wtedy z naczelnym rabinem Izraela Meirem Lau. J.

Pytanie z dnia: 2006-03-29 11:48:27

Pytanie: Wiem, że powinniśmy modlić się do naszych patronów. Mam na imię Janina i myślę że moim patronem jest św. Jan. Tylko który św. Jan? Urodziłam się w styczniu.

Odpowiedz: Zobacz TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2006-03-29 11:11:21

Pytanie: Czy ktos moglby powiedziec mi jakie sa tradycje i zasady muzulmanow?Co po slubie ich kobiety moga robic,czego nie, jak sa traktowane..Bardzo zalezy mi na jak najszybszej odpowiedzi. Dziekuje i pozdrawiam.

Odpowiedz: Zajrzyj TUTAJ TUTAJ czy TUTAJ ... Jak sa kobiety naprawdę traktowane... To chyba zależy bardziej od męża, nie jego religii... J.

Pytanie z dnia: 2006-03-28 23:57:57

Pytanie: Mam pytanie o ściąganie plików , filmów, obrazków przez internet? Czy ściąganie tylko na swój użytek, kopiowanie, zapisywanie, itp. jest grzechem? Kiedy jest to legalne, a kiedy nie? Jak znaleźć granicę? Pozdrawiam

Odpowiedz: W kwestii legalności odpowiadający się nie wypowiada, bo nie jest prawnikiem i nie chce źle poradzić... W kwestii moralności takiego postępowania... W grę wchodzi oczywiście tylko grzech kradzieży. Jeśli chcemy to ocenić, powinniśmy się spytać, jaką rzeczywistą stratę ponosi przez takie ściąganie autor tych plików, obrazków filmów. Nie jest to bowiem w żadnym wypadku zwykła kradzież. Bo w "zwykłej" kradzieży okradziony traci rzecz, którą posiadał. W wypadku kopiowania plików nie traci się rzeczy, a spodziewany z jej ewentualnej sprzedaży zysk. To tak, jakby nie zapłacić za wykonaną pracę. Ale... Proszę zwrócić uwagę na drobny szczegół. Wykonanie pracy wiąże się zazwyczaj z wcześniejszym zawarciem umowy. W wypadku filmów, programów, muzyki, ich twórcy nie zawierali żadnej umowy. Stworzyli coś licząc częściowo na sławę, częściowo na zysk... Czy to, ze ktoś obejrzy, posłucha, wypróbuje bez pozwolenia to rzeczywiście kradzież? Co innego, gdyby ktoś z takiego procederu czerpał zyski... Ogólnie należy stwierdzić, że użytkowanie tego typu materiałów nie może być grzechem, a już na pewno nie ciężkim... Swoje stanowisko w tym względzie odpowiadający wielokrotnie już uzasadniał. Można na przykład zajrzeć TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2006-03-28 21:05:22

Pytanie: Chcę wyjechać jako wolontariuszka. Nie mam doswiadczenia i funduszy. Czy istnieje takiemiejsce z ktorego mnie wysla do pomocy innym?

Odpowiedz: No dobrze... Ale gdzie chcesz wyjechać i w jakim dokładnie celu? Jeśli chodzi Ci o misje, to zajrzyj TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2006-03-28 20:34:05

Pytanie: Szczęść Boże :) Mam pewien problem: do spowiedzi chodze od czasu do czasu i czuję po niej pewne oczyszczenie. Ale jezeli chodzi o rachunek sumienia to nie przykładam sie do niego za bardzo. Nie zastanawiam sie nad tym co zrobiłam źle i jaki grzech popełniłam. Czasem wypowiadam mechanicznie te same grzechy, bo nie zabiłam nikogo i nie okradłam. Poprostu ciagle żyję tak samo i popełniam przewaznie takie grzechy jak: klamstwo, nie słuchanie rodziców, uzywanie wulgaryzmów...(przeciez zawsze tak postepuję, wiec mam ciagle te same grzechy). I po takiej spowiedzi przyjmuje Komunie. Czy popełniam wtedy grzech...po takiej "mechanicznej" spowiedzi? Jeszcze jedno: co to jest spowiedz generalna i na czym ona polega? Dziękuję i pozrawiam

Odpowiedz: Czy popełniasz grzech tak się spowiadając? Chyba trzeba raczej zapytać jaki sens ma spowiedź, jeśli jest rytuałem, za którym nie kryją się Twoje prawdziwe grzechy popełniane dziś, a tylko te, z których spowiadałaś się 8-10 lat temu? Dobra spowiedź domaga się spełnienia pięciu warunków. Wśród nich pierwszym jest rachunek sumienia. Jeśli żałujesz, musisz wiedzieć za co żałujesz, za jakie grzechy żałujesz. Inaczej trudno też mówić o żalu... No i wtedy także postanowienie poprawy stoi pod znakiem zapytania... Stoi więc pod znakiem zapytania cała spowiedź... Weź do spowiedzi książęczkę do nabożeństwa. Zajrzyj do znajdującego się tam rachunku sumienia. Albo zajrzyj TUTAJ . Podano tam, gdzie można znaleźć przykładowe rachunki sumienia... Być może rzeczywiście nie masz wielu grzechów, ale musisz o to siebie zapytać, a nie przed tym pytaniem uciekać... Co to spowiedź generalna? Jest to spowiedź ze wszystkich grzechów, jakie się od jakiegoś określonego czasu popełniło (np. od początku życia). Kto się dobrze spowiada nie musi do takiej spowiedzi przystępować. Taka spowiedź jest jednak konieczna, jeśli ktoś taił w spowiedzi jakiś grzech. Bo wtedy jego spowiedzi, od momentu pierwszego zatajenia, są nieważne. Można ją także odbyć, gdy ma się uzasadnione wątpliwości co do prawdziwości żalu przy poprzednich spowiedziach. Ale w takim przypadku lepiej najpierw porozmawiać na ten temat ze spowiednikiem, aby te wątpliwości rozstrzygnął... J.

Pytanie z dnia: 2006-03-28 19:53:32

Pytanie: Szczesc Boze! Nurtuje mnie sprawa zwiazana odnosnie czysca. Jestem wierzaca i praktykujaca, ale nie rozumiem tego dlaczego Zielonoswiatkowcy twierdza, ze czysca nie ma. Uwazaja, ze nauka o czyscu powstala w sredniowieczu i jak niektorzy mowia, wymyslona zostala w celu zwiekszenia dochodow Kosciola. Mowia, ze rodzina chetnie da pieniadze na msze, w celu skrocenia mek czysciowych. Deklaruja, ze na temat czysca nie ma nic napisanego w Biblii i, ze nawet sa wersety, ktore wykluczaja jego istnienie. Dalej deklaruja, ze w niektorych Kosciolach uczy sie, aby miec nadzieje zbawienia, to trzeba zrobic (i tu jest lista tych rzeczy:przykazania, wszelkie prawa, uczynki itp.) Oznajmiaja dalej, ze robiac te wszystkie nakazy czlowiek tego Kosciola ma tylko "nadzieje" zbawienia i strach przed mekami czysciowymi. Bo w zasadzie zaden ksiadz nikomu nie powie czy ktos jest, czy nie jest zbawiony. Bardzo prosze o wyczerpujaca odpowiedz na ten temat, bo jak mozna komus tak namecic w glowie. Mnie od dziecka uczono na lekcji religii o czyscu, czy to rzeczywiscie taka cala tego prawda jak twierdza Zielonoswiatkowcy? Ja uwazam, ze nie, bo wciaz wiem, ze on jest.

Odpowiedz: Oczywiście Kościół katolicki zazwyczaj nie mówi, że ktoś już osiągnął niebo. Wyjątek stanowią tylko ci, których po długim procesie ogłasza się błogosławionymi lub świętymi. Tyle że mocno wierzymy, iż ludzie w momencie śmierci pojednani z Bogiem mogą być pewni swojego zbawienia. Nawet jeśli dane im będzie jeszcze pokutować w czyśćcu... Kościół nie mówi także jak długo trwa czyściec. Być może wielu za których się modlimy już jest w niebie i nie potrzebuje naszej modlitwy. Ale przeciez to nic nie szkodzi. Modlitwa na pewno nie jest niczym złym. Zwłaszcza, kiedy wynika z troski o naszych bliźnich... Dlaczego wierzymy w istnienie czegś takiego jak czyściec? Bo modlimy się za zmarłych. Jeśli są w piekle albo w niebie, to nasza modlitwa nie miałaby sensu. Znajdujemy na poparcie naszej wiary także teksty z Pisma Świętego. MOżesz zajrzeć np. TUTAJ Warto też przypomnieć, że modlitwa za zmarłych to stary chrześcijański zwyczaj. Już św. Jan Chryzostom (żył w IV wieku) mówił: "Nieśmy im (zmarłym) pomoc i pamiętajmy o nich. Jeśli synowie Hioba zostali oczyszczeni przez ofiarę ich ojca, dlaczego mielibyśmy wątpić, że nasze ofiary za zmarłych przynoszą im jakąś pociechę? Nie wahajmy się nieść pomocy tym, którzy odeszli, i ofiarujmy za nich nasze modlitwy". Oczywiście niektórzy dzisiejsi chrześcijanie twierdzą, że ojcowie Kościoła im niepotrzebni, bo mówi do nich wprost Duch Święty... I jeszcze jedno: jak się ma podejrzewanie Kościoła katolickiego o niecne intencje (że w nauce o czyśćcu chodzi o pieniądze) z deklarowaną przez niektórych świętością życia? Czy tak postępuje człowiek zjednoczony z Bogiem? J.

Pytanie z dnia: 2006-03-28 19:35:57

Pytanie: Szczęść Boże, pragnę pogłębiać moją wiarę, stąd te pytania ( proszę o wyczerpujące odpowiedzi – na poprzednie pytanie odpowiedzi nie otrzymałam). 1) Kto napisał Stary Testament i czy początkowo był on Księgą wszystkich religii? 2) Dlaczego Chrześcijanie jako dzień odpoczynku uważają Ndz.? W Starym Testamencie pisze, że Bóg odpoczął dnia siódmego a pierwszym dniem tygodnia była Niedziela. 3) Czy wszystkie dusze ludzi sprzed potopu zostały potępione( ocalał tylko Noe z rodziną), przecież Bóg zesłał potop, ponieważ ludzie tak bardzo grzeszyli. 4) W ST w Księdze Rodzaju, rozdz. 9,4, pisze, że nie wolno jeść mięsa z krwią życia; a w, rozdz. 9,6, że Jeśli ktoś przeleje krew ludzką, to przez ludzi ma być przelana krew jego, co to oznacza? 5) Czy tęcza na Niebie jest tym znakiem Boga na zawarte pomiędzy nim a ludźmi przymierze, że już nigdy nie ześle na Ziemię Potopu ( ST)? 6) Dlaczego Jezus urodził się na Ziemi Żydowskiej a nie na ziemi chrześcijan? Skoro judaizm wyklucza wiarę w Jezusa i uważa go za fałszywego mesjasza. 7) Czy Piłat skazując Jezusa na Śmierć Krzyżową miał wybór??? I czy gdyby Jezusa nie skazał a Jezus w rezultacie umarłby później śmiercią naturalną czy zostalibyśmy zbawieni? Kiedyś napisaliście: „Nasze zbawienie dokonało się, bowiem nie przez samą śmierć, ale przez posłuszeństwo Jezusa; posłuszeństwo aż do śmierci”. 8) Czy jeśli większość modlitw i nabożeństw kierujemy do Jezusa czy nie za bardzo pomijamy Boga? Czy modląc się do Jezusa modlimy się do całej Trójcy Przenajświętszej? 9) Pisaliście, że jeśli ktoś umrze a wcześniej nie zdążył się wyspowiadać za grzechy ciężkie (śmiertelne) to zostaje potępiony, a co z Chrześcijanami – Ewangelikami, którzy nie mają sakramentu pokuty, czy wszyscy zostaną potępieni? 10) Koleżanka zapytała mnie, czy jesteśmy poniekąd „kanibalami”, ponieważ spożywamy: ciało i krew Jezusa - jak mam jej to wytłumaczyć? 11) Czy samobójcy są skazani na potępienie, a jeśli tak to, co z duszą ojca rodziny, który popełnił sam. ze wzg. na tragiczną sytuację materialną rodziny, po to, aby jego dzieci otrzymały po nim rentę rodzinną. 12) Czy piekło polega na nie oglądaniu Boga i nie przebywaniu z nim? Czy na czymś więcej? 13) Dlaczego tylku ludzi nie wierzy w Chrystusa i w Maryję? Choć nasza wiara jest powszechnie znana. 14) Czy grzechem jest mieć w domu śmieszną figurkę buddy, jeśli nic ona nie znaczy, jest przedmiotem jak np. wazon? Z góry Bóg Zapłać za odpowiedzi.


  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14


©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna