Pytanie z dnia: 2005-11-30 17: 34: 32Pobieranie 346,17 Kb.
Strona1/11
Data24.02.2019
Rozmiar346,17 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11

Pytanie z dnia: 2005-11-30 17:34:32

Pytanie: Witam! Mam pare pytan: 1. Czy na moje zapytania odpowiada ksiadz? 2. Jesli tak, to - czy moze on napisac o swoim powolaniu, opowiedziec, jak do tego doszlo, czy mial wowczas dziewczyne / kobiete, etc. 3. Czuje niejako powolanie do kaplanstwa. Ale nie chce tego. Chce normalnie zyc, funkcjonowac jak wiekszosc ludzi mlodych w moim spoleczenstwie. Przy tym postepowac zgodnie z zasadami wiary. Jednak te zasady prowadza mnie do jednego - fanatyzmu. Fanatyzm ten niszczy moja przyszlosc. Obecnie jestem z dziewczyna, ktora naprawda kocham i na ktorej mi zalezy. Jednak przez moje poglady, ktore wpoil mi Kosciol, boje sie wszelakiego intymnego kontaktu (Pieszczoty, nie seks), gdyz Kosciol tego zakazuje i surowo zabrania. Zabrania tez nawet calowania sie z jezyczkiem, jesliby to mialo doprowadzic do podniecenia. A podniecenie wydaje mi sie byc normalne. Przez to moja dziewczyna zaczela podejrzewac nawet, ze z moja meskoscia jest cos nie tak... (...) Jestem po prostu rozbity na pol. Prosze o pomoc i odpowiedz na moje pytania i watpliwosci.

Odpowiedz: 1. Odpowiadający jest osobą świecką. 2. Nie odpowie więc za księdza o swoim powołaniu :) 3. Skoro nie chcesz kapłaństwa to nie obawiaj się: Bóg raczej nie wzywa nikogo na siłę. A jeśli nawet by tak było, to Twój sprzeciw nieczego nie zmieni. On znajdzie drogę do Twojego serca, jak znalazł do serca Jonasza... Skoro jednak postawił na Twojej drodze życia kobietę, z którą pragniesz spędzić resztę życia, to pewnie nie chce, żebyś został kapłanem 4. Nikt nie obiecywał, że zasady życia chrześcijańskiego będą łatwe. Wymagają czasem wyrzeczenia. A jeśli martwisz się o swoją dziewczynę, to z nią porozmawiaj i wytłumacz jej co i jak. Jeśli Cię kocha, to zrozumie... Chyba trzeba w tym miejscu dodać coś jeszcze. Otóż seksualność człowieka nie jest czymś złym. Złe jest nieumiarkowane z niej korzystanie. O tym trzeba pamiętać, kiedy chce sie z niej korzystać przed ślubem, z pominięciem celu, w jakim została przez stwórcę nam dana... J.

Pytanie z dnia: 2005-11-30 14:37:21

Pytanie: Gdzie znajdę omówienie pieśni „ Spuście rosę niebiosa z góry …”???

Odpowiedz: Pieśń ta nazwiązuje do tekstu z proroka Izajasza 45, 8: "Niebiosa, wysączcie z góry sprawiedliwość i niech obłoki z deszczem ją wyleją! Niechajże ziemia się otworzy, niechaj zbawienie wyda owoc i razem wzejdzie sprawiedliwość! Ja, Pan, jestem tego Stwórcą". J.

Pytanie z dnia: 2005-11-30 10:26:17

Pytanie: Od dwóch lat walcze z natręctwami myślowymi. Jakoś sobie zawsze radziłam, ponieważ starałam się być blisko Boga. Ostatnio dziennie 20 minut poświęcam na modlitwę, a zazwyczaj wieczorami czytam fragment Pisma Świętego. Wczoraj zdarzyło się coś strasznego. W czasie modlitwy na koniec chciałam prosić Boga bym kochała Go całe życie i że oddaję się w Jego opiekę. TYlko, że zamiast Boga powiedziałam szatanowi. I w tym momencie tak właśnie czułam, szybko jednak się poprawiłam i przeprosiłam Boga (nie czuła jednak by było to szczere). Potem było mi strasznie źle, czułam się okropnie i płakałam. Boję się, że szatan to wykorzysta. I że zgrzeszyłam. Co powinnam teraz zrobić? Było już tak dobrze, jakoś sobie radziłam z tymi natręctwami i się już nimi tak nie przejmowałam. A teraz znowu zaczynam się martwić i jest mi bardzo źle.

Odpowiedz: Szatańskie działanie w tym wypadku przejawia się chyba przede wszystkim w tym, że chciałaś dobrze, a wyszło inaczej. Twoje dobre intencje stały się przyczyną nowej udręki. Nie sposób nie zobaczyć w tym sprawki diabła. On nie chce naszego szcześcia, radości, pokoju i miłości do Boga. Dlatego wszelkimi sposobami stara się nam przeszkodzić. Ciebie rozbił przez jedną natrętną myśl... Ale dla Boga ważne są Twoje intencje i to czego naprawde chcesz, a nie co Ci przyszło do głowy. Te złe myśli możesz potraktować jako pokusę. Pokusę, której nie dałaś do siebie przystępu, choć z pozoru się na nią zgodziłaś. Twoje odczucia czy Twoje przeproszenie Boga za tą pomyłkę było szczere czy nie są w Twojej sytuacji chyba mniej istotne. Ważne, że naprawdę chciałaś Boga przeprosić... Co powinnaś teraz zrobić? Możesz pójść do spowiedzi, ale chyba nie ma takiej potrzeby. Raczej spróbuj zwrócić się do Boga. On rozumie udręczonych. W gorącej modlitwie proś Go, aby chronił Cię od złego i oddalił od Ciebie pokusy. I cierpliwie dalej pracuj nad radzeniem sobie z natręctwami...

Pytanie z dnia: 2005-11-30 04:30:32

Pytanie: Od kogoś usłyszałem następujące zdanie: "Brat mojego dziadka ożenił się ze swoją bratanicą". Proszę o odpowiedź czy to było ważne i godnie zawarte małżeństwo?

Odpowiedz: Bratanica to trzeci stopień linii bocznej. Kościół zakazuje małżeństw krewnych aż do czwartego stopnia linii bocznej. Trudno jednak coś więcej powiedzieć o ważności takiego małżeństwa. Być może ludzie ci postarali się o jakąś dyspensę... (rodzeństwu by jej nie udzielono) J.

Pytanie z dnia: 2005-11-30 03:50:27

Pytanie: 1. Czy katolik może pracować w fabryce prezerwatyw lub w innym miejscu, które wytwarza rzeczy służące do grzechu (należy też wziąć pod uwagę bezrobocie i brak wyboru co do miejsca pracy)? 2. Dotyczy świętowania niedzieli. Czy można jechać na urlop, na którym nie będzie możliwości uczestniczenia we Mszy Św. (np. kraj niekatolicki lub daleki rejs statkiem)? Czy spotrowcy, artyści, piosenkarze itp. popełniają grzech gdy "pracują" w niedzielę? Często sportowcy nawet nie mają mozliwości uczestniczenia we Mszy Św. ze względu na program zawodów. Proszę również wyjaśnić inne sytuacje tego typu gdzie jest wątpliwość co do świętowania niedzieli.

Odpowiedz: 1. Tak jak napisałeś należy wziąć pod uwagę okoliczności. Uczenie rozróżnia się dwa sposoby współdziałania: materialny i formalny. Jeśli ktoś pracuje w takiej fabryce, bo został zmuszony przez życie, nie popełnia grzechu... 2. Można jechać na urlop do kraju czy w miejsce, gdzie nie ma możliwości uczestniczenia w katolickiej Eucharystii. Należy wtedy w niedzielę więcej czasu poświęcić na modlitwę. Co do sportowców... Jeśli ktoś nie ma możliwości uczestniczyć we Mszy, nie popełnia grzechu. Tylko może trzeba się o taką możliwość upomnieć? Bo kiedy nikt nic nie mówi wtedy organizatorzy mogą uznać, ze nie ma problemu... Na temat pracy w niedzielę i sportu wypowiada się Katechizm Kościoła katolickiego (2187): Świętowanie niedziel i dni świątecznych wymaga wspólnego wysiłku. Każdy chrześcijanin powinien unikać narzucania - bez potrzeby - drugiemu tego, co przeszkodziłoby mu w zachowywaniu dnia Pańskiego. Gdy zwyczaje (sport, rozrywki itd.) i obowiązki społeczne (służby publiczne itp.) wymagają od niektórych pracy w niedzielę, powinni czuć się odpowiedzialni za zapewnienie sobie wystarczającego czasu wolnego. Wierni powinni czuwać z umiarkowaniem i miłością nad tym, by unikać nadużyć i przemocy, jakie rodzą niekiedy rozrywki masowe. Pomimo przymusu ekonomicznego władze publiczne powinny czuwać nad zapewnieniem obywatelom czasu przeznaczonego na odpoczynek i oddawanie czci Bogu. Pracodawcy mają analogiczny obowiązek względem swoich pracowników. J.

Pytanie z dnia: 2005-11-30 00:17:38

Pytanie: jak sie modlic? wierze w Boga, ale mam problemy ze skupieniem sie na mszy czy tez samotnej modlitwie, ktora powinna byc dialogiem a nie monologiem. nie wiem jak sluchac Boga. moja modlitwa polega na odmowieniu 'regulek' i jak staram sie rozmawiac z Bogiem to wychodzi na to ze zacznym sie tylko zalic...

Odpowiedz: Kiedy człowiek do mówi do Boga, siłą rzeczy mówi to, czym żyje jego serce. Skoro się żalisz to widać to właśnie w Tobie siedzi. Ale nie martw się... Z biegiem czasu im bardziej Boga będziesz poznawać, tym częściej Twoje słowa będą biegły też ku innym sprawom... Chcesz na modlitwie słuchać Boga... Musisz więc wiedzieć jak do Ciebie mówi. A mówi przez słowa Pisma Świętego, Twoje sumienie i szeroko rozumiane wydarzenia Twojego życia (spotkani ludzie, przeczytane książki, obejrzane filmy itp). Czas kiedy Ty mówisz do niego jest więc w gruncie rzeczy tylko epizodem waszej rozmowy. Spróbuj własnie tak spojrzeć na swoją modlitwę... J.

Pytanie z dnia: 2005-11-30 00:15:10

Pytanie: moja kolezanka ma 16 lat i przechodzi z katalicyzmu na protestantyzm z wlasnej nie przymuszonej woli, czy w przyszlosci bedzie miala szasne na dostanie sie do nieba?

Odpowiedz: Sąd zostawmy Bogu. Każdy człowiek ma szansę na zbawienie i żaden grzech tego ostatecznie nie przekreśla... J.

Pytanie z dnia: 2005-11-29 23:17:09

Pytanie: ciesze sie ze mam mozliwosc zadanie tego pytanie Chodzi o to ze jak popelniam grzech nieczysty mam tu na mysli onanizm poniewaz jest to ciezki grzech to czy moge całkowicie uczestniczyc w eucharysti mam tu na mysli przyjecie komuni swietej wiem ze sa zasady, reguly ustalone dla wszystkich ale chyba wszystko zalezy od wiary od tego ze np czlowiek z całego serca przeprasza za to co zrobil a nie ma wtedy np spowiednika!!i nie koniecznie choidz to spowiedz w czasie eucharysti ale w ogóle przez ostatnie dwa trzy dni nie moglem np natrafic na spowiednika to czy zal za grzechy prawdziwi szczery jest mozliwy do 'zakceptowania" ktos moze powiedziec "przeciez nie pali sie pójdziesz do spowiedzi swietej i potem mozesz juz przystapic do komuni" ale jesli potrzeba przyjecia Jezusa do serca jest tak mocna i tak silna ze "niewidzi sie wtedy" innego rozwiazane ale jest sie swiadomym tzn w moim przypadku ze jesli przystapie do komuni swietej to pomaga mi zwalczyc to zlo! albo np przypadek kied ktos ma jakis nałóg to czy musi np codzienie chodzic do spowiedzi bo wkólko popelnie ten sam czy nie moze przeprasic gorliwie w sercu pozdrawiam

Odpowiedz: Zasada jest taka: masturbację traktuje się jako grzech ciężki, o ile spowiednik w konkretnej sytuacji nie da innego wskazania. Człowiek po jego popełnieniu nie powinien więc przystępować do komunii, dopóki się nie wyspowiada... A co do przystępowania do Komunii bez spowiedzi, gdy nie ma spowiednika... Odpowiadajacy jest zdania, że tak łatwo tu o nadużycie, że nigdy nikomu czegoś takiego by nie poradził... J.

Pytanie z dnia: 2005-11-29 22:42:30

Pytanie: Gdzie w Bibili jest przedstawiony opis Boga

Odpowiedz: Nie ma w Biblii opisu Boga, a jednocześnie cała Biblia jest jego opisem. Bo cała pokazuje kim jest, jak działa, jakie ma cechy... Każdy tekst jakoś Go nam pokazuje... To wszystko składa się na katechizmową, czasem nieco uproszczoną całość... J.

Pytanie z dnia: 2005-11-29 22:39:29

Pytanie: W EWANGELII NIGDZIE NIE MA MOWY O TYM ,ILU BYŁO MĘDRCÓW.DLACZEGO ZATEM MÓWI SIĘ ,ŻE BYŁO ICH TRZECH?

Odpowiedz: Zobacz TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-11-29 20:28:53

Pytanie: JAK NAZYWA SIE INACZEJ SWIETO TRZECH KROLI

Odpowiedz: To Uroczystosć Objawienia Pańskiego... J.

Pytanie z dnia: 2005-11-29 19:54:55

Pytanie: odnoście pytania czy pójście na dyskotekę w piątek to grzech ciężki ?..czy mógłby Pan wyjaśnić czym może być pogarda dla Kościoła w takim wypadku ?...czy jeżeli sobie pomyślę żę pójdę bo to nie jest grzech ciężki to jest to pogarda dla Kościoła ?

Odpowiedz: Prosze wybaczyć... Mam dać wskazówki jak popełnić zło, żeby nie było wielkim złem? Nie potrafię ocenić motywów pójścia na dyskotekę kogoś, kogo nie znam. I moim zdaniem kalkulowanie w kwestii czy jest to grzech cięzki czy nie przed faktem jest głęboko niemoralne... J.

Pytanie z dnia: 2005-11-29 18:13:17

Pytanie: szczęść Boże mam trzy pytania: 1. jakie są biblijne powody troski o zdrowie człowieka? 2. jak przekonac Żyda, że Jezus był Mesjaszem ? jakich użyć argumentów 3. jak zinterpretować rozdział 15 werset 8 Ewangelii Św. Jana

Odpowiedz: 1. Człowiek został stworzony przez Boga. Z ciałem i duszą. Na obraz i podobieństwo Boże. A gdy zgrzeszył, został też przez niego odkupiony. Skoro dla Boga jesteśmy ważni, to powinniśmy o siebie dbać. Przypomina nam o tym między innymi V przykazanie: "Nie zabijaj"... 2. Chyba trzeba mu pokazać, że na Jezusie spełniły się proroctwa Starego Testamentu. Księgą, która w szczególny sposób tak Jezusa pokazuje, jest Ewangelia Mateusza... 3. Hmmm... Zdanie brzmi: "Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami". Jedynym niezrozumiełym zwrotem może być chyba tylko owo przynoszenie obfitego owocu. Ewangelia Jana często wymyka się prostym, jednoznacznym interpretacjom. To znaczy Jan tak ją pisze, że sam dopuszcza różne znaczenia. Ale w tym wypadku chodzi o wszelkie dobro, które może w swoim życiu człowiek dokonać. Łącznie z tym dobrem, jakim jest uwierzenie W Jezusa Chrystusa. To przyniesienie dobrego owocu, stanie się uczniem Jezusa, Ojcu przyniesie chwałę... Innymi słowy będzie uczczeniem Ojca... J.

Pytanie z dnia: 2005-11-29 17:15:19

Pytanie: Czy człowieka trzeba i można wychować?

Odpowiedz: Chodzi o dziecko? Oczywiście. Bez wychowania dziecko się w świecie pogubi. Wychowanie to nauczenie go własnego jezyka, własnej kultury, umiejętności radzenia sobie w życiu i w końcu - co chyba najważniejsze - samodzielności. Ale jeśli pytasz o osobe dorosłą... Tu sprawa jest bardzo trudna. Po pierwsze wychowanie trzeba odróżnić od tresury. Dziewczyna może zmusić chłopaka do takich czy innych zachowań grożąć mu rozstaniem, ale na dłuższą metę to nic nie da. Bo po drugie... Dorosły musi się wychować sam. W jeszcze większym stopniu niż dziecko. Inni mogą mu tylko delikatnie pomagać. Delikatnie. Inaczej wracamy do punktu 1... J.

Pytanie z dnia: 2005-11-29 17:10:44

Pytanie: Szczęść Boże! Mam problem. Nie potrafię odróżnić grzechów ciężkich od powszednich (zwykle to te lekkie uważam za ciężkie). Przed rachunkiem sumienia modlę się do Ducha Św. o światło i poznanie własnych grzechów, ale... nie wiem, czy to czasem nie jest skrupulanctwo (myślę, że nie), ale ja juz wiele razy nie przystępowałam do Komunii, myśląc, że nie jestem w stanie łaski uświęcającej, a było inaczej... Wiem, że trudno przez internet mi pomóc, ale ja naprawdę nie mam komu to powiedzieć. Na rozmowę ze spowiednikiem chyba bym się nie odwazyła... Co mam robić? Z Panem Bogiem

Odpowiedz: Chyba jednak trzeba się odważyć... Bo spowiednik pomaga nam właśnie w obiektywnym spojrzeniu na siebie i swoje grzechy... Ogólne (ale jednak dość konkretne wskazania) znajdziesz TUTAJ i TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-11-29 16:23:47

Pytanie: Bardzo dziękuje za odpowiedź udzieloną w kwestii ewangelii o 5 pannach roztropnych i 5 nieroztropnych. Proszę tylko wyjaśnić, jako że w odpowiedzi padło stwierdzenie: Nie ma sensu pytać "po co panu młodemu były te wszystkie panny". Po prostu takie wtedy panowały zwyczaje... Chciałbym się dowiedzieć, o jakie konkretnie zwyczaje chodzi, żeby rozwiać obawy że chodzi tu o zwyczaje, które mogą demoralizować lub gorszyć młodzież.

Odpowiedz: Chodzi o zwyczaj wychodzenia z lampami na powitanie pana młodego... J.

Pytanie z dnia: 2005-11-29 16:08:26

Pytanie: na jakich zasadach szatan ma dostęp do duszy? tzn. co mu wolno a co nie? czy słyszy nasze myśli? może je zmieniać, jakos na nie wplywac? i czy na takich samych zasadach mają dostep do czlowieka aniołowie? i skąd o tym wiemy?

Odpowiedz: Szczerze mówiąc nie możemy tego wszystkiego być do końca pewni... Z jednej strony widzimy, że szatan jakoś na człowieka wpływa (łącznie z dręczeniem czy opętaniem), z drugiej wiemy, że człowiek jednak jest w rękach Boga... Szatan może człowieka kusić. Podsuwać mu jakieś złe pomysły, podburzać do pewnych zachowań. Niekoniecznie musi przy tym czytać w naszych myślach (zapewne tego nie potrafi). Ale jako istota obdarzona wielką inteligencją pewne sprawy widzi. Podobnie np. człowiek zna czyjeś myśli, bo potrafi je odczytać z twarzy, z ruchów, gestów itp... Zapewnie podobne możliwości mają aniołowie... Skąd wiemy o kuszeniu przez szatana i opetaniu? Przede wszystkim z Biblii. Np. scena kuszenia Jezusa, wypowiedzi Jezusa o opętaniu itp... J.

Pytanie z dnia: 2005-11-29 14:58:55

Pytanie: Co znaczą dokładnie słowa w Piśmie Świętym w odnośniku, że tekst uległ skażeniu???

Odpowiedz: Jest to informacja, że w rękopisach tekst jest na tyle różnie podawany, że właściwie nie sposób ustalić jego pierwotnej wersji... Jeśli ktoś np. zamiast kwiaty napisze kwiataty, to błąd jest ewidentny i nie ma problemu. Jeśli ktoś w rękopisie opuścił słowo albo dodał jakieś wyjaśnienie, to porównując z innymi też łatwo dociec, jak brzmiał pierwotny tekst. Może być jednak tyle wariantów i tak trudnych do uzgodnienia, że nie da się tego zrobić. Wtedy pisze się, że tekst jest niepewny albo że uległ zkażeniu... Ustalaniem pierwotnego tekstu zajmują się specjaliści od tzw. krytyki tekstu. Takie wydania Biblii mają charakter naukowy i najczęściej są sygnowane przez biblistów z różnych wyznań chrześcijańskich tak, że nie ma tu problemu stronniczości. Zreszta w wydaniach krytycznych umieszcza się warianty tekstu i tłumacz może wybrać ten, który jego zdaniem jest lepszy... J.

Pytanie z dnia: 2005-11-28 22:40:42

Pytanie: Szczęść Boze!Ostatnio ze znajomymi zastanawialiśmy się dlaczego w piątek mozna jeśc rybę. I dlaczego akurat rybę. Przecież ryba też jest mięsem prawda?Proszę o dopowiedź. Domyslamy sie odpowiedzi ale czy idziemy w dobbrym kierunku tego nie wiemy. proszę o odpowiedż>BT

Odpowiedz: Kiedy powstawały przepisy postne nikt sie nie zastanawiał nad biologiczną systematyką zwierząt. Ryby widać uchodziły za pokarm mniej wykwintny, postny. Stąd przyjęto taką zasadę... J.

Pytanie z dnia: 2005-11-28 21:05:53

Pytanie: Jak wyglądał spis ludności o którym mówią Ewangelie. Czy rzeczywiście każdy musial udać się do miasta z którego pochodził? Jakie są źródła historyczne mówiące o tym spisie i sposobie jego przeprowadzenia?

Odpowiedz: Zajrzyj TUTAJ (Do dwóch punktów Spis ludności) J.

Pytanie z dnia: 2005-11-28 20:29:43

Pytanie: Szczęść Bożę! pam pewne pytanie. W organizacji Państwa kościelnego i Kościoła czytałem, że tytuł arcybiskupa w Polsce ma tylko biskup ordynariusz diecezji metropolitalnej. Tymczasem w pozostałych diecezjach są biskupowie ordynariuszowie. Czy to prawda?

Odpowiedz: Zasadniczo tak. Takich diecezji metropolitalnych (archidiecezji) jest w Polsce więcej (nie tylko Warszawa). Ładnie to ilustruje mapka ze strony: http://www.kuria.lublin.pl/cgi-bin/diecezje.cgi Napisano: "zasadniczo". Zdarza się bowiem, ze czasami biskupowi ordynariuszowi papież nadaje tytuł arcybiskupa, mimo iż jego diecezja nie jest metropolią. Taki tytuł nosi np ordynariusz diecezji opolskiej abp Alfons Nossol... J.

Pytanie z dnia: 2005-11-28 19:36:38

Pytanie: Jak można założyć na wierze swoją pocztę?

Odpowiedz: Zajrzyj TUTAJ ... Jeśli chcesz założyć konto kliknij w odpowiedni link. W zdaniu "W celu założenia konta należy zapoznać się z regulaminem, zaakceptować warunki i wypełnić formularz." Słowo regulamin jest linkiem. Dalej już chyba sobie poradzisz... J.

Pytanie z dnia: 2005-11-28 16:51:59

Pytanie: Jakiem Prawem kosciół ma prawo decydowac o grzechu jeżeli przed ślubem w czasie stosunku wystąpi orgrazm (co kosciół ma do ogrgazmu...Sorki jesli kogoś uraziłem ale chce rozwiać moje wątpliowsci)

Odpowiedz: Kościół uważa, że współżycie seksualne może mieć miejsce tylko w małżeństwie. W największym skrócie jest tak dlatego, że miłość człowieka powinna być odpowiedzialna (więcej znajdziesz TUTAJ)... Jak się nad tym zastanowić, to Kościół wcale się nie wtrąca do czyjegoś życia seksualnego. Tylko uczy, że seks pozamałżeński jest grzechem. Kto chce, może się do tego dostosować. Kto nie chce, nie musi. Niech jednak ma świadomość, że nie żyje w zgodzie z tym, czego naucza Kościół Jezusa Chrystusa... J.

Pytanie z dnia: 2005-11-28 16:03:06

Pytanie: "Jeśli jednak mówi się, że potrzebne jest zaufanie Bogu to chodzi chyba o to, żeby pewnego dnia nie zrezygnować z nawrócenia. Żeby zaufać Bogu, że te ciągłe powroty mają sens, że w końcu ten trud zakończy się sukcesem. " Ale właśnie ja nie widzę związku... To czy już nie będę upadać zależy przeciez ode mnie, nie od Boga, bo to ja upadam. Nie rozumiem własnie jaki to ma związek z zaufaniem Bogu... Mówi się że trzeba zaufać Bogu i to wystarczy. Nie wystarczy. Choćbym ufała najbardziej jak się da, to i tak muszę byc wystarczająco silna by trwać w łasce - ja muszę. Nie widzę zwiażaku z zaufaniem Bogu...

Odpowiedz: Związek jest taki jak napisano wcześniej. Ale masz rację: pracować musisz sama. J.

Pytanie z dnia: 2005-11-28 15:18:01

Pytanie: Co jest przedmiotem objawienia???

Odpowiedz: W 53 punkcie Katechizmu Kościoła katolickiego napisano: Boski zamysł Objawienia spełnia się równocześnie "przez czyny i słowa wewnętrznie ze sobą połączone oraz wyjaśniające się wzajemnie. Plan ten jest związany ze szczególną "pedagogią Bożą". Bóg stopniowo udziela się człowiekowi, przygotowuje go etapami na przyjęcie nadprzyrodzonego Objawienia, którego przedmiotem jest On sam, a które zmierza do punktu kulminacyjnego w Osobie i posłaniu Słowa Wcielonego, Jezusa Chrystusa.

Pytanie z dnia: 2005-11-28 11:00:23

Pytanie: Gdzie mogę znaleźć w internecie listę świętych i błogosławionych, wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II?

Odpowiedz: Na przykład TUTAJ (lista kończy się na 2003 roku) J.

Pytanie z dnia: 2005-11-28 07:08:09

Pytanie: dlaczego swiece adwentowe sa czerwone

Odpowiedz: Kolor świec adwentowych nie ma znaczenia... J.

Pytanie z dnia: 2005-11-28 05:58:30

Pytanie: prosze mi wyjasnic taka kwestie. dlaczego musimy modlic sie do tylu swietych ,oraz nawywac ich ojcami tak samo jak duchownych na ziemi .nauczanie Jezusa mowi nam ,, nikt nie bedzie dwom panom sluzyc 1 przykazanie mowi mi ,,nie bedziesz mial bogow cudzych przede mna jak to mam pogodzic.

Odpowiedz: Kościół czci świętych, ale przecież żaden katolik do wszystkich po kolei świętych modlić się nie musi. A jeśli w ogóle modlimy się do nich to dlatego, że wierzymy w świętych obcowanie. Wierzymy, że mogą się za nami wstawiać u Boga tak samo, jak na przykład Pan może się modlić za swoją matkę... Ma temat rzekomej sprzeczności między kultem świetych a pierwszym przykazaniem wyczerpujący artykuł znajdziesz TUTAJ Drugi problem, o nazywaniu kogoś ojcem, też już dawno doczekał się wyjaśnienia. Możesz zajrzeć np. TUTAJ J.

Pytanie z dnia: 2005-11-27 19:21:59

Pytanie: Jaka jest myśl przewodnia nowego roku liturgicznego?

Odpowiedz: Chodzi o to, czy ten rok został ogłoszony czasem jakiejś szczególnej refleksji nad jakąś prawdą (podobnie jak mieliśmy Rok Eucharystii)? Papież nic takiego nie ogłosił. J.

Pytanie z dnia: 2005-11-27 18:54:56

Pytanie: Ja mam takie pytanie-Czy może mi ktoś napisać coś na temat 2 patronek św. Zofii i św.Patrycji??najlepiej na e-maila

Odpowiedz: Zobacz pod adresem: http://www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/swieci/05-15a.php3 i http://www.brewiarz.katolik.pl/czytelnia/swieci/03-13b.php3

Pytanie z dnia: 2005-11-27 17:34:47

Pytanie: Witam ! Jeżeli to możliwe, to proszę o przesłanie mi infroamcji na tamat Braci Morawskich. Mam napisać o nich referat na religię, szukam po internecie ale nie ma tam zbyt dużo wiadomości. Z góry dziękuję.


  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11


©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna