Przedmiotem zamówienia jest usługa kompleksowego żywienia pacjentów sp zoz msw przez okres 12 miesięcy zgodnie z załPobieranie 84,39 Kb.
Data09.03.2018
Rozmiar84,39 Kb.

Załącznik nr5-opis przedmiotu zamówienia

2.Przygotowanie i dostarczanie całodziennych posiłków przy uwzględnieniu diet dla pacjentów SP ZOZ MSWiA w Kielcach obejmie w skali 6 miesięcy ok 2200osób (9258 osobodni) wg niżej podanych diet.

2.1 Schemat diet w szpitalu SP ZOZ MSWiA w Kielcach
Nr diety

Nazwa diety

Udział diet

Ilość posiłków

Wymagania Zamawiającego

I

Dieta podstawowa

250

Składa się z 3 posiłków:

Śniadanie,

obiad,

kolacja


Zawiera wszystkie składniki pokarmowe

Zawartość kalorii w diecie-2200-2400kcalII

Dieta lekkostrawna


250

Składa się z 3 posiłków:

Śniadanie,

obiad,

kolacja


Najczęściej znajduje zastosowanie w schorzeniach układu trawiennego oraz w żywieniu ludzi starszych.

Zawiera: białe pieczywo,

chude mięso i wędliny,

sery, warzywa rozdrobnione, pogotowane (buraki, marchew),z wykluczeniem warzyw, ciężkostrawnych (kapusty kwaszonej, ogórków konserwowych), wzdymających(fasola,groch)

Zawartość kalorii dla osób starszych.

Całodzienna dieta powinna

Zawierać: 89g białka

70g tłuszczu

304g węglowodanów


II a

Dieta wątrobowa


125

Składa się z 3 posiłków:

Śniadanie,

obiad,

kolacja


Ma zastosowanie w ostrym i przewlekłym zapaleniu wątroby, trzustki, przewlekłym zapaleniu pęcherzyka i dróg żółciowych. Nie powinna zawierać produktów trudno strawnych i wzdymających. Stosuje się tłuszcze tylko pochodzenia roślinnego.

Zawiera:


chude mleko, wędliny

gotowane warzywa

pieczywo pszenne

banany, jabłka bez skórek

rozcieńczone soki owocowe

oliwa z oliwek

Całodzienna dieta powinna

Zawierać:97g białka

45g tłuszczu

356 g węglowodanówII b

Dieta lekkostrawna bogatobiałkowa

38

Składa się z 3 posiłków:

Śniadanie,

obiad,

kolacja


Zawartość białka w diecie: 100-150 g/dobę

mleko i przetwory mleczne

białko jaj,

chude mięsa i wędliny

cielęcina, drób, ryby

ryż, płatki owsiane, kasze

pokarmy gotowane, na parze


III

Diety o zmienionej konsystencji

*dieta papkowata

*dieta płynna

*dieta kleikowa50

28


80


Składa się z 3 posiłków:

Śniadanie,

obiad,


kolacja

Składa się z 3 posiłków:

Śniadanie,

obiad,


kolacja

Składa się z 3 posiłkówMoże być stosowana w różnych schorzeniach jamy ustnej lub przełyku oraz w tych samych chorobach co dieta łatwo strawna jeśli chory nie może gryźć lub połykać nie rozdrobnionego pożywienia. Zawartość kalorii w diecie - 2000

Może być stosowana w przypadkach, w których chory nie może przyjmować stałego pożywienia oraz według wskazań lekarza. Dieta ta ma chronić jamę ustną przed podrażnieniami mechanicznymi, chemicznymi, termicznymi

Zawiera składniki diety zalecanej np.: łatwostrawnej w formie lub zmiksowanej. Zawartość kalorii w diecie - 2000

Może być stosowana w ostrych chorobach przewodu pokarmowego, wątroby, dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego, w chorobach nerek oraz w stanach pooperacyjnych.

Kleik na kaszy kukurydzianej, mannie, ryżu z dodatkiem np. marchwi, selera, pietruszki. Obok kleików podaje się gorzką herbatę, sucharki. Zawartość kalorii w diecie - 1000


IV

Dieta cukrzycowa z ograniczeniem łatwo przyswajalnych węglowodanów - niskotłuszczowa

150

Składa się z 5 posiłków:

Śniadanie,

drugie śniadanie,

obiad,


podwieczorek,

kolacjaPrzewidziana jest dla chorych na cukrzycę ze współistnieniem schorzeń ze strony wątroby, trzustki, pęcherzyka i dróg żółciowych. Zawartość kalorii w diecie - 2000

IV

Dieta cukrzycowa- z ograniczeniem łatwo przyswajalnych węglowodanów.

250

Składa się z 3 posiłków:

Śniadanie,

drugie śniadanie,

obiad,


podwieczorek,

kolacjaPrzewidziana jest przede wszystkim dla chorych na cukrzycę. Zadaniem diety jest uzyskanie jak najbardziej prawidłowego poziomu cukru we krwi. Dieta polega na znacznym ograniczeniu łatwo przyswajalnych węglowodanów. Zawartość kalorii w diecie – 2200.

Zawiera: chude mięso i wędliny, drób, chude sery, kefiry, jogurty, surowe warzywa, i sezonowe owoce.

Nie dopuszcza się sosów, zabielanych zup, mielonek, smażonego mięsa, pasztetów, budyniu na mące pszennej, mleka słodkiego, rozgotowanych kasz i makaronów.


V

Dieta bezsolna

20

Składa się z 3 posiłków:

Śniadanie,

obiad,

kolacjaZ diety eliminuje się sól zastępując np.: ziołami

Nie podaje się warzyw i owoców zawierających sód np.: pomidor, selerVI

Dieta bezmleczna

20

Składa się z 3 posiłków:

Śniadanie,

obiad,

kolacja


Z diety eliminuje się: mleko, twarogi, sery, jogurty, śmietanę, masło

VII

Dieta bezglutenowa

10

Składa się z 3 posiłków:

Śniadanie,

obiad,

kolacjaNie zawiera glutenu pochodzącego z ziaren pszenicy, owsa, żyta, jęczmienia. Dieta powinna być dobrze zbilansowana, urozmaicona,uwzględniająca produkty spożywcze pochodzące z różnych grup żywności

VIII

Dieta ubogoresztkowa
Składa się z 3 posiłków:

Śniadanie,

obiad,

kolacjaZalecana jest w szczególności tym, którzy cierpią na biegunki oraz chorującym na choroby zapalne jelit; osoby ze zwężeniem jelita, w przypadku występowania polipów czy guzów oraz pacjenci przed kolonoskopią (badaniem jelita grubego) i zaraz po niektórych operacjach.

IX

Dieta nerkowa z ograniczeniem białek

10

Składa się z 3 posiłków:

Śniadanie,

obiad,

kolacja


Dieta niskobiałkowa jest przeznaczona dla osób zmagających się ze niewydolnością nerek i wątroby. Należy ją stosować także w przebiegu chorób trzustki, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Jest niezbędna także w przypadku fenyloketonurii – choroby metabolicznej, w przebiegu której dochodzi do gromadzenia się fenyloalaniny (rodzaj aminokwasu) w organizmie, oraz tyrozynemii (przyczyną choroby jest niedobór enzymu, który uczestniczy w przemianie białka) i innych chorób metabolicznych, których istotą jest nieprawidłowy metabolizm aminokwasów, należy ograniczyć produkty zawierające białko w diecie, przy czym ilość tego składnika musi być ograniczona w stopniu zależnym od jego tolerancji przez organizm chorego. Przyjmuje się, że ilość białka w diecie nie powinna przekraczać 40-50 g na dobę. Wyjątkiem jest zaawansowana niewydolność nerek lub wątroby, w przebiegu których ograniczenia tego składnika odżywczego są dużo większe (poniżej 20-30 g/dobę). Ważne jest także to, aby dostarczane białko było pełnowartościowe, tzn. pochodzenia zwierzęcego (powinno ono stanowić 75 proc. dostarczanego białka).


Zamawiający wymaga, aby posiłki były urozmaicone, adekwatne do zamawianej diety szczególnie w przypadku diet papkowatych i płynnych.

Przygotowanie posiłków musi odbywać się w sposób zapewniający wymagany standard sanitarno-epidemiologiczny oraz zgodny z wymogami zawartymi w niżej wymienionych ustawach ,rozporządzeniach, dyrektywach i obowiązującej literaturze: • Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006r.o bezpieczeństwie żywności i żywienia (tj..Dz.U z 2010r. Nr136 poz.914 ze zm.)

 • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia17 kwietnia 2007r w sprawie pobierania i przechowywania próbek żywności przez zakłady żywienia zbiorowego typu zamkniętego(Dz.U z 2007r.Nr 80 poz.545)

 • Rozporządzenie (WE) nr852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dnia 29 kwietnia 2004r. w sprawie higieny środków spożywczych (Dz.U UEL 139 z dnia 30 kwietnia 2004r.)

 • Ustawa z dnia 14 marca 1958r.o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (tj. Dz.U z 2011r.Nr 212 poz.1263 ze zm.) z aktami wykonawczymi.

 • Ustawa z dnia 25 lutego 2011r. o substancjach chemicznymi i ich mieszaninach (Dz.U nr63 poz.322 ze zm.)

 • Ustawa z dnia 16 grudnia 2005r. o produktach pochodzenia zwierzęcego( Dz.U z 2014r. poz.1577)

 • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie warunków napromieniania żywności promieniowaniem jonizującym (Dz.U z 2007r.Nr121 poz.841)

 • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26.06.2012r. w sprawie szczegółowych wymagań jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą(Dz.U z 2012r.poz.739).

 • „Normy żywienia dla populacji polskiej -nowelizacja” M. Jarosz ,Warszawa 2012r.

 • „Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka ”.H. Ciborowska, A. Rudnicka Warszawa 2009r.

Odziały Zamawiającego, dla których wydawane będą posiłki:

a) Oddział Chirurgii Ogólnej

b) Pododdział Chirurgii Szczękowo-Twarzowej

c) Pododdział Ortopedii i Traumatologii Jednego Dnia

c) Oddział Chorób Wewnętrznych

d) Pododdział Gastroenterologiczny

d) Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii

2.2.Podstawą do określenia ilości posiłków i rodzaju diet na poszczególne oddziały będzie zamówienie przekazane e-mailem, pisemnie ewentualnie w wyjątkowych sytuacjach telefonicznie przez pracownika Zamawiającego do godz.14:00 na dzień następny z możliwością korekty (+/-) w dniu dostawy

- śniadania - 7:15-7:45

- obiady – 12.30 – 12.45

- kolacje – 16.45 – 17.002.3. Posiłki powinny być dostarczane w odpowiednich termosach, pojemnikach GN spełniających wymogi sanitarno-epidemiologiczne, utrzymujących odpowiednią temperaturę:

 • Zupa min.75ºC

 • Drugie danie min.65ºC

 • Napoje gorące min.85ºC

 • Sałatki, surówki, wędliny itp.max.2-8ºC

Poziom temperatury podlegać będzie każdorazowo ze strony Zamawiającego.

2.4.Posiłki dostarczane będą z podziałem na poszczególne oddziały , tak by nie zachodziła konieczność przelewania, przekładania żywności. Termosy i pojemniki GN winny być oznakowane danymi ułatwiającymi identyfikację i szybkie rozdysponowanie posiłków (rodzaj diety, ilość porcji).

2.5 Zamawiający wymaga, aby Wykonawca zapewnił wózek do transportu posiłków na poszczególne oddziały .

2.6.Przekazanie, odbiór posiłków i sprawdzenie zgodności gramatury posiłków, ilości i rodzaju diet następować będzie w obecności pracowników Zamawiającego i Wykonawcy. Pracownik własnoręcznym podpisem potwierdza zgodność ilości porcji z zamówieniem.

2.7. Racje pokarmowe ich wartość kaloryczną i zawartość składników odżywczych określają odpowiednie ustawy oraz wykaz norm dziennych racji dla zakładów służby zdrowia opracowanych przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie.

2.8. Sporządzanie 3 jadłospisów dekadowych dla wszystkich diet i ich modyfikacja

z uwzględnieniem sezonowości, oraz tradycji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy,

przedstawianie ich do akceptacji co najmniej z siedmiodniowym wyprzedzeniem. W przypadku negatywnej oceny przedmiotowych jadłospisów przez Zamawiającego, sugerowana korekta musi zostać dokonana w terminie maksymalnie 2 dni.

2.9. Podawanie tygodniowego jadłospisu wraz z gramaturą posiłków do wiadomości pacjentów poprzez wywieszanie go w miejscu ogólnie dostępnym na poszczególnych odcinkach Szpitala. Jadłospis winien zawierać informację o zwartości substancji lub produktów powodujących alergie lub reakcje nietolerancji.

2.10.Usuwanie wszystkich odpadów pokonsumpcyjnych, po każdym posiłku zgodnie

z obowiązującymi przepisami oraz zaleceniami odpowiednich służb sanitarnych (np. Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej).2.11.Odbiór brudnych pojemników, termosów bezpośrednio z odcinków Szpitala, mycie

dezynfekcja/wyparzanie naczyń transportowych.2.12.Wykonawca pobiera i przechowuje próbki wszystkich potraw wchodzących w skład każdego posiłku bezpośrednio przed ich wydaniem do transportu. Próby pokarmowe powinny odpowiadać warunkom zawartym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia17 kwietnia 2007r w sprawie pobierania i przechowywania próbek żywności przez zakłady żywienia zbiorowego typu zamkniętego(Dz.U z 2007r.Nr 80 poz.545)

3.Wykonawca w zakresie świadczenia usługi jest odpowiedzialny i zobowiązany do:

3.1. Przygotowania i dostarczenia posiłków z bieżącej produkcji dziennej bez dodatkowej obróbki technologicznej w pomieszczeniach Wykonawcy zgodnie z wymogami ustawowymi w tym zakresie jak również zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia.

3.2. Prowadzenie dystrybucji posiłków na odcinki szpitala w sposób gwarantujący przestrzeganie norm higienicznych wraz z utrzymaniem ich właściwej temperatury określonej w punkcie 2.3

3.3. Odbiór i usuwanie odpadów pokonsumpcyjnych zgodnie z obowiązującymi przepisami.

3.4. Przestrzeganie i utrzymywanie systemu zapewnienia bezpieczeństwa żywności/systemu

zarządzania bezpieczeństwem żywności3.5.Ustalanie diet i sprawowanie bieżącego nadzoru nad pracą personelu przez dietetyczkę/pracownika posiadającego kwalifikacje, które mają zastosowanie przy udzielaniu w/w świadczeń oraz doświadczenie zawodowe w żywieniu w placówkach służby zdrowia.

3.6.Pakowanie posiłków do szczelnych i odrębnych pojemników z opisanym podziałem na ilość i rodzaj diet na poszczególne odcinki Szpitala zgodnie ze złożonym zamówieniem. Zamawiający wymaga od Wykonawcy:

- przestrzegania założenia poszczególnych diet,

- zapewnienia pracownikom wykonującym usługę jednolitego, estetycznego stroju,

- pobieranie i przechowywanie próbek żywnościowych z każdego posiłku zgodnie z obowiązującymi przepisami,

- ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej,

- poniesienia odpowiedzialności i kosztów związanych z przedłużonym pobytem pacjentów

spowodowanych zatruciem pokarmowym potwierdzonym przez SANEPID,

- zapewnienie na własny koszt i we własnym zakresie ciągłości żywienia pacjentów Szpitala w przypadku awarii urządzenia, bądź wystąpienia innych okoliczności uniemożliwiających

kontynuację procesu żywienia. Rozliczenia następować będą zgodnie z ustaloną ceną jednostkową, niezależnie od kosztów poniesionych przez Wykonawcę.

3.7.Wykonawca będzie dostarczał posiłki codziennie, własnym transportem, na swój koszt,

samochodem przystosowanym do przewozu żywności posiadającym pozytywną opinię Stacji

Sanitarno-Epidemiologicznej.

3.8.Wykonawca zobowiązany jest do mycia i dezynfekcji naczyń transportowych. Zamawiający nie dopuszcza mycia naczyń transportowych w kuchenkach oddziałowych.

3.9.Wykonawca zapewni pacjentom dostęp do informacji w formie całodziennych jadłospisów łącznie z podaniem jadłospisu diet jakie wymaga Zamawiający, zawierających asortyment, gramaturę poszczególnych składników posiłków. Posiłki powinny pokrywać całodobowe zapotrzebowanie na kalorie i podstawowe składniki odżywcze.

3.10. Przedłożenie raz na kwartał Naczelnej Pielęgniarce Szpitala protokołu przeprowadzonych badań żywności przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną badanej kaloryczności, składu procentowego (białko, tłuszcze, węglowodany) posiłków wydawanych dla pacjentów, badań mikrobiologicznych.

3.11. W przypadku gdy Zamawiający uzna, że dostarczone posiłki nie spełniają kaloryczności wymaganej w diecie, przeprowadzi badanie pobranych próbek posiłków dostarczonych w danym dniu w Stacji Sanitarno Epidemiologicznej na koszt Wykonawcy.

3.12. Zamawiający zastrzega sobie prawo kontroli codziennej kontroli posiłków, prawidłowości porcjowania ,gramatury ,temperatury wydawanych posiłków w tym również oceny organoleptycznej posiłków oraz zastrzega sobie prawo do okresowego przeprowadzania oceny stopnia zadowolenia pacjentów.(Ankieta satysfakcji pacjenta)

3.13. Wykonawca będzie sporządzał miesięczne zestawienia diet oraz ich ilości zrealizowanych na poszczególnych oddziałach szpitala SP ZOZ MSWiA w Kielcach

Usługi objęte przedmiotem zamówienia winny być wykonane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia(tekst jednolity Dz. U. 2010.136 poz.914 z późn. zm.), a w szczególności z zachowaniem przez podmioty zasady systemu analizy zagrożeń krytycznych punktów kontroli.

3.14. Dietetyk Wykonawcy przedstawi Zamawiającemu do 10 dnia każdego kolejnego miesiąca wyliczenia wartości odżywczej (B, T, W, kcal), z 5 wybranych dni z każdego miesiąca dla diety podstawowej i cukrzycowej.

3.15. Ustala się, że przynajmniej raz na kwartał Dietetyk zobowiązany jest do uczestnictwa w spotkaniu przedstawicieli stron w siedzibie Zamawiającego celem oceny współpracy.

3.16. Do przygotowywania posiłków należy używać wysokiej jakości naturalnych i świeżych produktów mięsnych, przygotowanych metodą tradycyjną bez używania gotowych produktów jak: mrożone klopsy, kiełbasy wymagające odgrzewania czy mrożone pierogi. Nie podawać wędlin niskiej jakości typu mortadela, pasztetowa, mielonki.Posiłki muszą być świeże i posiadać odpowiednią temperaturę, przygotowywane w dniu dostawy. Zamawiający nie dopuszcza wykonania posiłków z półproduktów oraz potraw z proszku.

3.17. Posiłki przysługujące pacjentowi w zależności od godziny przyjęcia w oddziałach:

• przyjęcie pacjenta do godziny 6.00 żywienie całodzienne

• przyjęcie pacjenta do godziny 10.00 - 2 posiłki; obiad +kolacja

• w dniu wypisu choremu przysługuje śniadanie i obiad.

3.18. Wykonawca dostarczy na każdy oddział dzienny jadłospis, który zawiera przeliczenie gramatury wydawanych porcji na miary gospodarcze np. 2 plastry, 3 łyżki, 2 kromki, 1 jajo, pół pomidora itp.)

3.19. Wykonawca dostarczy 1 porcję posiłku obiadowego dodatkowo na potrzeby oceny organoleptycznej ze strony Zamawiającego.

3.20. Wykonawca zobowiązuje się do zabezpieczenia oddziałów (1 raz w miesiącu) w herbatę w ilości 100g oraz cukru w ilości 1kg. Produkty przeznaczone są dla pacjentów.4.Reklamacje posiłków

4.1Zamawiający ma prawo do złożenia reklamacji co do jakości i ilości przygotowanego posiłku. Reklamacja będzie zgłaszana przez Zamawiającego(z poszczególnych oddziałów) w dniu dostawy posiłku na podstawie „Karty reklamacji posiłków”.

W przypadku reklamacji posiłków kolacyjnych- do godz.10.00 dnia następnego.

Powyższe ograniczenia, co do terminu zgłaszania reklamacji, nie dotyczą zatruć, których źródłem będą posiłki dostarczane przez Wykonawcę, a których wykrycie nastąpi w terminie późniejszym. O każdym przypadku zatrucia, którego źródłem będą posiłki dostarczane przez Wykonawcę lub zachodzić będzie takie prawdopodobieństwo, Zamawiający poinformuje Wykonawcę niezwłocznie po jego wykryciu.

4.2.Zamawiający zastrzega sobie możliwość zwrotu posiłków Wykonawcy w przypadku stwierdzenia w szczególności:

1.Nieprawidłowości jakościowych tj. posiłek niezdatny do spożycia z powodu:

a)przeterminowania-nieodpowiednia data przydatności do spożycia

b)produkt z pleśnią, o niewłaściwym kolorze, konsystencji , zapachu, itp.

c)niedogotowanych ,rozgotowanych lub zanieczyszczonych składników,

d)o niewłaściwych walorach smakowych- przesolenie, przypalenie, itp.

2.Nieodpowiedniej gramatury posiłku

3.Nieodpowiedniej temperatury posiłku

4.3 w przypadku stwierdzenia w/w nieprawidłowości Wykonawca zobowiązany jest do wymiany potraw lub produktów zakwestionowanych na posiłki pełnowartościowe w dniu dostawy, a w przypadku reklamacji posiłków dostarczonych na kolację-do godziny 10:00 dnia następnego od zgłoszenia reklamacji

4.4 W razie odmowy lub opóźnienia (przekroczenie czasu podanego w pkt 4.3) w usuwaniu uchybień zgłaszanych jako reklamacje, Zamawiający może zrealizować dostawę u innego

Wykonawcy i obciążyć dotychczasowego Wykonawcę poniesionymi w tym zakresie kosztami lub może naliczyć kary umowne, szczegółowe określone w§7 projektu umowy.

4.5 Zagospodarowanie odpadów pokonsumpcyjnych leży po stronie Zamawiającego.

4.6 Zamawiający zastrzega sobie prawo kontroli na każdym etapie realizacji usługi ,w tym kontroli epidemiologicznej przez członków Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych lub innych wyznaczonych pracowników szpitala bez wcześniejszego powiadomienia Wykonawcy usługi.

Data………. Podpisy i pieczątki przedstawiciela(przedstawicieli) Wykonawcy uprawnionego(uprawnionych)do zaciągania zobowiązań w wysokości oferty©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna