Poznając historię monet warto zadać sobie pytanie skąd wzięła się nazwa grosz, która w słownictwie pieniężnym polskim przetrwała do dnia dzisiejszego jako oznaczenie jednostki monety zdawkowejPobieranie 160.46 Kb.
Strona1/2
Data18.03.2018
Rozmiar160.46 Kb.
  1   2

MONETY

Poznając historię monet warto zadać sobie pytanie skąd wzięła się nazwa grosz, która w słownictwie pieniężnym polskim przetrwała do dnia dzisiejszego jako oznaczenie jednostki monety zdawkowej.

Około 1240 roku francuskie miasto Tours pierwsze zaczęło wybijać większą monetę-pieniądze grube- po łacinie nummi Gross. Stąd dla nowej monety zjawia się nazwa skrócona: grossus -gruby, spolszczona na „grosz”

GROSZ PRASKI: około 1290 roku król czeski Wacław rozpoczął w Pradze bicie na wielką skalę nowej monety-groszy praskich. W Polsce mówiono na nie „szerokie grosze” albo „grosze czeskie”, były oficjalną monetą królewską odkąd Wacław (wykorzystując okres walk książąt dzielnicowych po śmierci Leszka Czarnego w 1288 r., zajął w 1291 r. Kraków, w następnym Sandomierz, a w 1300 całą Polskę) w 1300 r. koronował się w Gnieźnie na króla Polski jako Wacław II. Grosz szeroki czeski stanowił od 1300 r. do końca XV w. podstawę wszelkich operacji finansowych.GROSZ KRAKOWSKI: król Kazimierz Wielki (1333-1370) chciał usunąć z kraju grosze czeskie i zastąpić je monetą krajowa. Zadanie to pozornie proste okazało się niewykonalne. Polska nie posiadała własnych kopalń srebra jak Czesi . Grosze krakowskie (w których możemy podziwiać urok wczesnego gotyku w pięknym kształcie korony, w nowej formie podwójnego otoku, w bogactwie rysunku każdej gotyckiej literki, w legendach. Na rewersie orzeł piastowski) trzeba było wybijać ze srebra drogo kupowanego na Węgrzech albo przebijać je z groszy czeskich. Jedno i drugie było nieopłacalne, rychło więc zaprzestano ich bicia. Grosz krakowski Kazimierza Wielkiego będący w obiegu w latach 1338 – 1347. Grosz krakowski wszedł do obiegu w miejsce grosza czeskiego (praskiego). Był produkowany w mennicy królewskiej metodą „przebijania” grosza czeskiego, poprzez umieszczenie na awersie orła piastowskiego. W XIV w. na Śląsku obie monety były równoprawnym środkiem płatniczym.Pobieranie 160.46 Kb.

Share with your friends:
  1   2
©operacji.org 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna