Podstawy użytkowania komputerówPobieranie 1,82 Mb.
Strona1/6
Data24.04.2018
Rozmiar1,82 Mb.
  1   2   3   4   5   6

UKO, notkatki dla INF, 2016-2017 Wojciech St. Mościbrodzki

Podstawy użytkowania komputerów
  1. Budowa komputera


Typowy komputer osobisty jest urządzeniem, składającym się z wymiennych elementów. Najważniejsze z nich to:
Procesor (jednostka centralna, cpu) – wyspecjalizowany układ scalony zajmujący się obliczeniami. Podczas oceny wartości procesora bierze się pod uwagę przede wszystkim:

  • Taktowanie procesora – procesor jest urządzeniem synchronicznym, czyli takim, które w może wykonać kolejną operację tylko po odebraniu sygnału wyznaczającego rytm pracy (podobnie jak wioślarz na galerze wykonuje ruch po usłyszeniu bębna). Generalnie – im wyższe taktowanie, tym procesor działa szybciej. Typowe wartości taktowania to kilka GHz (1 Hz to jeden „takt” na sekundę, 1 GHz to miliard taktów na sekundę).

  • Liczba rdzeni – rdzenie stanowią coś w rodzaju „wielu procesorów” działających w jednej obudowie i mogących wykonywać zadania równolegle. Im więcej rdzeni tym szybciej działa procesor – ale odnosi się to tylko do działań, które można wykonywać niezależnie. Typowa liczba rdzeni w domowym komputerze to 2-8.

  • Pamięć podręczna (cache) – rodzaj bardzo szybkiej pamięci służącej do wspomagania bieżących obliczeń (pamięć ta działa jak podręczny notatnik). Typowy procesor w 2017 roku ma kilka (1-8 MB chache).

  • Moc wydzielana – to ilość ciepła wydzielanego na obudowie procesora. Typowy procesor rozprasza ok. 120-150 W.

  • Gniazdo – rodzaj gniazda, do którego może być włożony procesor. Firmy Intel i AMD stosują oczywiście inne rozwiązania, w dodatku każda z firm wprowadza co jakiś czas nowe gniazdo (co jest związane ze zmianami architektury procesorów i rozwojem technologii). Gniazda firmy AMD to m.in. AM2, AM3 i AM3+, zaś firmy Intel – LGA1150, LGA1151, LGA1155 itp.

  • Technologia – procesory wykonuje się z bloków krzemowych. Im gęstsze upakowanie w ramach układu scalonego tym lepiej – obliczenia są szybsze, a moc tracona w postaci ciepła – mniejsza. Oczywiście uzyskanie bardzo gęstego upakowania jest skomplikowane technicznie. Typowy proces technologiczny (mierzony – w uproszczeniu – odległością między komponentami) ma dziś 14-22 nm. Przoduje w tym zakresie Intel (typowy procesor AMD ma zwykle większe „odległości”.Płyta główna (motherboard) – komponent, na którym umieszczamy procesor.
Na płycie głównej znajdują się złącza kart (w tym karty graficznej), sloty pamięci, wyprowadzenia portów itp. Przy ocenie/zakupie płyty warto zwrócić na: model chipsetu, obsługiwane procesory, liczbę złącz (pamięci, dysków etc.). Znakomita większość płyt jest przystosowana do zasilania standardowym zasilaczem ATX.
  1   2   3   4   5   6


©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna