Poczta elektronicznaPobieranie 0,59 Mb.
Strona1/2
Data03.04.2018
Rozmiar0,59 Mb.
  1   2

Poczta elektroniczna
Poczta elektroniczna jest jedną z nawcześniejszych usług sieci Internet. Usługa przeznaczona początkowo wyłącznie do przesyłania krótkich informacji tekstowych w kodzie ASCII (alfabet łaciński, cyfry i kilkanaście znaków interpunkcyjnych), aktualnie umożliwia przesyłanie tekstów napisanych w alfabetach narodowych oraz dołączanie do nich tzw. załączników - plików binarnych zawierających programy komputerowe, dźwięk, obrazy, animacje, dane w różnych formatach i wiele innych. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że ze względu na historyczne wymogi protokołu służącego do przesyłania poczty elektronicznej, dane binarne dołączane do przesyłek są przez programy pocztowe automatycznie kodowane do postaci tekstowej, tak by informacja przesyłana siecią składała się wyłącznie z liter cyfr i znaków interpunkcyjnych. W większości przypadków zakodowany w ten sposób plik binarny zwiększa swoją długość, co wiąże się ze zwiększeniem długości całej przesyłki. Z drugiej strony, większość komputerów uczestniczących w przesyłaniu poczty elektronicznej, nakłada limity na maksymalną długość przesyłki. Najczęściej maksymalna dopuszczalna długość przesyłki wynosi aktualnie 4000000 bajtów (około 4 megabajtów).
Poczta elektroniczna przez WWW
Wykorzystanie do obsługi poczty elektronicznej programów pracujących w systemie MS Windows (kilentów poczty elektronicznej) ma wiele zalet, m. in. wygodny graficzny interfejs użytkownika. Jednak konfiguracja takiego programu jest dosyć złożona i często przekracza możliwości początkującego użytkownika sieci Internet. Alternatywną metodą obsługi poczty, zdobywającą ostatnio dużą popularność i nie posiadającą powyższej wady jest wykorzystanie specjalnego oprogramowania umożliwiającego odczyt i wysyłanie przesyłek (oraz obsługę załączników) przy pomocy przeglądarki sieci WWW (World Wide Web).


Klient poczty elektronicznej
Dla większości użytkowników sieci Internet, najwygodniejszym sposobem obsługi poczty elektronicznej jest wykorzystanie programu zwanego popularnie klientem pocztowym pracującego pod systemem operacyjnym MS Windows. Najczęściej używanymi programami tego typu są: Outlook Express, MS Outlook, Netscape Messenger, The Bat, Pegasus Mail for Windows i Eudora. Każdy z tych programów działa w trybie graficznym i umożliwia zarówno odczyt jak i wysyłanie korespondencji. Każdy program będący klientem poczty elektronicznej musi zostać skonfigurowany: należy podać mu adres skrzynki pocztowej (ewentualnie kilku skrzynek pocztowych), z której pobierane będą przesyłki, musi też zostać poinstruowany, który komputer będzie wykorzystywany do wysyłania poczty elektronicznej. W tym miejscu należy podkreślić, że w sieci Internet pobieranie zawartości skrzynki pocztowej i wysyłanie poczty odbywa się przy pomocy różnych protokołów sieciowych i często do obu czynności wykorzystywane są różne serwery sieciowe. Sytuację komplikuje fakt, że do pobierania przesyłek ze skrzynki pocztowej, również mamy do wyboru jeden z dwóch protokołów sieciowych.  1   2


©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna