Pielęgniarstwo chirurgiczne zadanie nr 1Pobieranie 29,67 Kb.
Data10.11.2017
Rozmiar29,67 Kb.

PIELĘGNIARSTWO CHIRURGICZNE
ZADANIE NR 1
Pani Katarzyna ma 41 lat, jest nałogowym palaczem papierosów. Dwa dni temu poślizgnęła się wchodząc po schodach do budynku, w którym mieszka, doznała drobnych potłuczeń i złamania dwóch żeber. Trafiła na obserwację do oddziału chirurgicznego. W drugim dniu pobytu w szpitalu pojawił się kaszel i trudności w oddychaniu, duszność. Wysycenie tlenem krwi obwodowej wynosiło 88%, na zdjęciu rentgenowskim pojawiły się zmiany zapalne w obu płucach.

Proszę omówić plan pielęgnacji i jego realizację względem tej pacjentki.ZADANIE NR 2
Pan Teodor został potrącony przez samochód na przejściu dla pieszych, doznał złamania zamkniętego kości udowej prawej oraz pęknięcia śledziony. Do szpitala trafił we wstrząsie hipowolemicznym, na bloku operacyjnym usunięto mu śledzionę. Operację uda przełożono na póżniejszy termin, po ustabilizowaniu stanu ogólnego chorego. Chory został zaopatrzony ortopedycznie poprzez założenie wyciągu bezpośredniego. W chwili obecnej stan pacjenta jest stabilny, został wyprowadzony ze wstrząsu.

Proszę omówić plan opieki pielęgniarskiej nad tym pacjentem.


ZADANIE NR 3
Pan Zbigniew jest rolnikiem, na 61 lat. Od kilku lat miał problem z przepuklina pachwinową. W końcu zdecydował się na zabieg operacyjny. Zabieg ma się odbyć w trybie planowym , w znieczuleniu podpajęczynówkowym.

Proszę omówić przygotowanie pacjenta do zabiegu operacyjnego i ustalić plan opieki pielęgniarskiej w dobie zerowej po operacji.ZADANIE NR 4
Pan Józef ma 39 lat, pracuje w fabryce przy taśmie produkcyjnej. Czynności, które wykonuje wymagają pozycji stojącej. Pacjent jest nałogowym palaczem ma również problemy z nadwagą. Do szpitala trafił z powodu żylaków obu kończyn dolnych. Operację i znieczulenie zniósł dobrze.

Proszę omówić profilaktykę zakrzepowo- zatorową możliwą do wykonania u tego pacjenta, uwzględniając również zalecenia poszpitalne.


ZADANIE NR 5
Pani Józefa ma 65 lat, była nałogowym palaczem papierosów, od roku nie pali. Kilka tygodni temu miała wykonywane badania diagnostyczne z powodu utrzymującego się przez dłuższy czas kaszlu. Na zdjęciu rentgenowskim stwierdzono obecność guza w lewym płucu. Chora została zaplanowana do operacji torakochirurgicznej, polegającej na resekcji płata płucnego.

Proszę zaplanować opiekę pielęgniarską nad tą pacjentka pierwszych dwóch dobach po zabiegu.ZADANIE NR 6
Pani Jola ma 33 lata, jest uczestniczką wypadku komunikacyjnego, którego była sprawcą. W wyniku doznanych obrażeń w wypadku zginęła jej przyjaciółka. Pani Jola doznała wstrząśnienia mózgu, złamania obojczyka, złamania miednicy i obu kości udowych. Do oddziału chirurgicznego trafiła we wstrząsie hipowolemicznym.

Proszę omówić przygotowanie pacjentki do zabiegu operacyjnego w trybie pilnym.


ZADANIE NR 7
Pan Grzegorz ma 48 lat jest nałogowym alkoholikiem, nie utrzymuje kontaktów ze swoją rodziną. U chorego pojawiły się bardzo silne, okalające bóle brzucha, uporczywe wymioty żywo czerwoną krwią. Pacjent podał, że kilka lat temu chorował na chorobę wrzodową żołądka ale nie stosował się do zaleceń lekarskich. Do szpitala przywiozła go karetka pogotowia. Wykonano mu w trybie pilnym resekcję części żołądka, przetoczono 2 jednostki KKCz, jego stan się ustabilizował. W chwili obecnej jest w drugiej dobie po zabiegu i zaczynają się pojawiać u niego objawy abstynencji.

Proszę omówić plan opieki względem tego pacjenta.
ZADANIE NR 8
Proszę omówić działania pielęgniarki zmierzające do zapobiegania zakażeniom wewnątrz oddziałowym w oddziale chirurgicznym.


ZADANIE NR 9
Joasia ma 14 lat, po raz pierwszy postanowiła samodzielnie ugotować obiad dla rodziców. Kiedy odcedzała do zlewu gorące ziemniaki para wydostająca się z garnka oparzyła jej twarz, przestraszyła się upuściła garnek i wrzątek wylał się jej na nogi. Doznała oparzenia I stopnia twarzy i oparzenia II stopnia podudzi. Dziewczynka trafiła do oddziału chirurgii dziecięcej.

Proszę omówić plan opieki pielęgniarskiej względem tej pacjentki.ZADANIE NR 10

Na oddziale chirurgicznym przebywa pacjent w wieku 43 lat po amputacji kończy górnej prawej, w wyniku wypadku w czasie wykonywania robót budowlanych. Pacjent jest tydzień po zabiegu, nadal jest małomówny, nie podejmuje rozmów z innymi pacjentami, na próby rozmowy odpowiada „tak” lub „nie”. Nie chce widzieć kolegów z pracy, którzy go odwiedzali, rodziców, dzieci. Odwiedziny żony trwają bardzo krótko, ponieważ pacjent twierdzi, że jest zmęczony i chce spać. Noce spędza jednak siedząc przy oknie na świetlicy.

Omów problemy pielęgnacyjne pacjenta teraz i w przyszłości oraz możliwości ich rozwiązania.

ZADANIE NR 11
Na oddziale chirurgicznym przebywa pacjent w wieku 43 lat po amputacji kończy górnej prawej, w wyniku wypadku w czasie wykonywania robót budowlanych. Pacjent jest tydzień po zabiegu, nadal jest małomówny, nie podejmuje rozmów z innymi pacjentami, na próby rozmowy odpowiada „tak” lub „nie”. Nie chce widzieć kolegów z pracy, którzy go odwiedzali, rodziców, dzieci. Odwiedziny żony trwają bardzo krótko, ponieważ pacjent twierdzi, że jest zmęczony i chce spać. Noce spędza jednak siedząc przy oknie na świetlicy.

Omów problemy pielęgnacyjne pacjenta teraz i w przyszłości oraz możliwości ich rozwiązania.
ZADANIE NR 12

Pani Dorota ma 30 lat. Została przyjęta do oddziału chirurgicznego w celu usunięcia woreczka żółciowego. Przeprowadzono u niej zabieg metodą laparoskopową.

Proszę omówić niebezpieczeństwa związane z tym zabiegiem, możliwe powikłania oraz plan opieki pielęgniarskiej nad chorą w dobie zerowej.
ZADANIE NR 13
U Pana Ryszarda 48 letniego informatyka pojawiło się krwawienie z odbytu. Chory będzie hospitalizowany w oddziale chirurgicznym w celu przeprowadzenia diagnostyki i ewentualnego leczenia.

Proszę omówić jakie badania diagnostyczne mogą zostać wykonane u tego pacjenta oraz zadania pielęgniarki w przygotowaniu i w trakcie tych badań.
ZADANIE NR 14
Proszę omówić udział pielęgniarki w zastosowaniu drabiny analgetycznej w leczeniu bólu u pacjenta z chorobą nowotworową.

ZADANIE NR 15
Pan Grzegorz ma 23 lata, nagle źle się poczuł w pracy, bardzo bolała go głowa, wymiotował miał zaburzenia widzenia, w końcu stracił przytomność. Trafił do SOR-u, gdzie wykonano tomografię komputerową głowy. Okazało się, że pękł mu tętniak mózgu, wykonano trepanację czaszki w trybie pilnym.

Proszę omówić opiekę nad tym pacjentem po zabiegu operacyjnym ze szczególnym uwzględnieniem działań dla zapewnienia bezpieczeństwa chorego.ZADANIE NR 16
Pan Jan ma 60 lat w ostatnim czasie nie najlepiej się czuł. Często bolało go gardło, miał trudności z połykaniem jedzenia. W końcu ograniczył spożywanie posiłków do płynów, w ciągu dwóch miesięcy schudł 12 kg. Syn nakłonił go do wykonania badań diagnostycznych. Okazała się, że przyczyną dolegliwości jest nowotwór przełyku.

Proszę omówić metody żywienia tego pacjenta po zabiegu operacyjnym.ZADANIE NR 17
Proszę omówić przygotowanie pacjenta do zabiegu operacyjnego w trybie pilnym z uwzględnieniem sposobu metody znieczulenia do zabiegu operacyjnego.

ZADANIE NR 18
Joasia trafiła do szpitala z powodu zapalenia wyrostka robaczkowego. Wykonano u niej zabieg chirurgiczny usunięcia wyrostka robaczkowego w znieczuleniu ogólnym.

Proszę omówić powikłania wczesne i późne jakie mogą wystąpić u niej po tym zabiegu.
ZADANIE NR 19
Pani Grażyna ma 55 lat, wykonano u niej zabieg wszczepienia endoprotezy. W czasie operacji straciła sporo krwi, konieczna jest transfuzja. Chora ma grupę krwi AB Rh (-).

Proszę omówić opiekę pielęgniarską nad pacjentka w trakcie i po przetaczaniu krwi. Jakie powikłania mogą wystąpić u Pani Grażyny związane z transfuzją.
ZADANIE NR 20
Pan Ryszard ma 49 lat prowadząc samochód osobowy nagle zjechał z drogi i uderzył w przystanek autobusowy. Został przyjęty na oddział chirurgiczny z drobnymi obrażeniami zewnętrznymi głowy celem obserwacji. Pacjent kilkakrotnie zgłaszał bóle prawego ramienia, bóle głowy oraz nudności. Zaprzecza innym dolegliwościom, jest zdenerwowany, nie przyjmuje posiłków, pyta o możliwość jak najszybszego opuszczenia oddziału, na pytania personelu odpowiada krótko i niechętnie.

Wymień problemy zdrowotne jakie mogą wystąpić u pacjenta oraz wskaż kierunek postępowania.©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna