Pielęgniarstwo chirurgiczne zadanie nr 1Pobieranie 48,14 Kb.
Data16.11.2017
Rozmiar48,14 Kb.

PIELĘGNIARSTWO CHIRURGICZNE
ZADANIE NR 1
Pani Katarzyna ma 41 lat, jest nałogowym palaczem papierosów. Dwa dni temu poślizgnęła się wchodząc po schodach do budynku, w którym mieszka, doznała drobnych potłuczeń i złamania dwóch żeber. Trafiła na obserwację do oddziału chirurgicznego. W drugim dniu pobytu w szpitalu pojawił się kaszel i trudności w oddychaniu, duszność. Wysycenie tlenem krwi obwodowej wynosiło 88%, na zdjęciu rentgenowskim pojawiły się zmiany zapalne w obu płucach.

Proszę omówić plan pielęgnacji i jego realizację względem tej pacjentki.ZADANIE NR 2
Pan Teodor został potrącony przez samochód na przejściu dla pieszych, doznał złamania zamkniętego kości udowej prawej oraz pęknięcia śledziony. Do szpitala trafił we wstrząsie hipowolemicznym, na bloku operacyjnym usunięto mu śledzionę. Operację uda przełożono na póżniejszy termin, po ustabilizowaniu stanu ogólnego chorego. Chory został zaopatrzony ortopedycznie poprzez założenie wyciągu bezpośredniego. W chwili obecnej stan pacjenta jest stabilny, został wyprowadzony ze wstrząsu.

Proszę omówić plan opieki pielęgniarskiej nad tym pacjentem.


ZADANIE NR 3
Pan Zbigniew jest rolnikiem, na 61 lat. Od kilku lat miał problem z przepuklina pachwinową. W końcu zdecydował się na zabieg operacyjny. Zabieg ma się odbyć w trybie planowym , w znieczuleniu podpajęczynówkowym.

Proszę omówić przygotowanie pacjenta do zabiegu operacyjnego i ustalić plan opieki pielęgniarskiej w dobie zerowej po operacji.ZADANIE NR 4
Pan Józef ma 39 lat, pracuje w fabryce przy taśmie produkcyjnej. Czynności, które wykonuje wymagają pozycji stojącej. Pacjent jest nałogowym palaczem ma również problemy z nadwagą. Do szpitala trafił z powodu żylaków obu kończyn dolnych. Operację i znieczulenie zniósł dobrze.

Proszę omówić profilaktykę zakrzepowo- zatorową możliwą do wykonania u tego pacjenta, uwzględniając również zalecenia poszpitalne.


ZADANIE NR 5
Pani Józefa ma 65 lat, była nałogowym palaczem papierosów, od roku nie pali. Kilka tygodni temu miała wykonywane badania diagnostyczne z powodu utrzymującego się przez dłuższy czas kaszlu. Na zdjęciu rentgenowskim stwierdzono obecność guza w lewym płucu. Chora została zaplanowana do operacji torakochirurgicznej, polegającej na resekcji płata płucnego.

Proszę zaplanować opiekę pielęgniarską nad tą pacjentka pierwszych dwóch dobach po zabiegu.ZADANIE NR 6
Pani Jola ma 33 lata, jest uczestniczką wypadku komunikacyjnego, którego była sprawcą. W wyniku doznanych obrażeń w wypadku zginęła jej przyjaciółka. Pani Jola doznała wstrząśnienia mózgu, złamania obojczyka, złamania miednicy i obu kości udowych. Do oddziału chirurgicznego trafiła we wstrząsie hipowolemicznym.

Proszę omówić przygotowanie pacjentki do zabiegu operacyjnego w trybie pilnym.


ZADANIE NR 7
Pan Grzegorz ma 48 lat jest nałogowym alkoholikiem, nie utrzymuje kontaktów ze swoją rodziną. U chorego pojawiły się bardzo silne, okalające bóle brzucha, uporczywe wymioty żywo czerwoną krwią. Pacjent podał, że kilka lat temu chorował na chorobę wrzodową żołądka ale nie stosował się do zaleceń lekarskich. Do szpitala przywiozła go karetka pogotowia. Wykonano mu w trybie pilnym resekcję części żołądka, przetoczono 2 jednostki KKCz, jego stan się ustabilizował. W chwili obecnej jest w drugiej dobie po zabiegu i zaczynają się pojawiać u niego objawy abstynencji.

Proszę omówić plan opieki względem tego pacjenta.
ZADANIE NR 8
Proszę omówić działania pielęgniarki zmierzające do zapobiegania zakażeniom wewnątrz oddziałowym w oddziale chirurgicznym.


ZADANIE NR 9
Joasia ma 14 lat, po raz pierwszy postanowiła samodzielnie ugotować obiad dla rodziców. Kiedy odcedzała do zlewu gorące ziemniaki para wydostająca się z garnka oparzyła jej twarz, przestraszyła się upuściła garnek i wrzątek wylał się jej na nogi. Doznała oparzenia I stopnia twarzy i oparzenia II stopnia podudzi. Dziewczynka trafiła do oddziału chirurgii dziecięcej.

Proszę omówić plan opieki pielęgniarskiej względem tej pacjentki.ZADANIE NR 10

Na oddziale chirurgicznym przebywa pacjent w wieku 43 lat po amputacji kończy górnej prawej, w wyniku wypadku w czasie wykonywania robót budowlanych. Pacjent jest tydzień po zabiegu, nadal jest małomówny, nie podejmuje rozmów z innymi pacjentami, na próby rozmowy odpowiada „tak” lub „nie”. Nie chce widzieć kolegów z pracy, którzy go odwiedzali, rodziców, dzieci. Odwiedziny żony trwają bardzo krótko, ponieważ pacjent twierdzi, że jest zmęczony i chce spać. Noce spędza jednak siedząc przy oknie na świetlicy.

Omów problemy pielęgnacyjne pacjenta teraz i w przyszłości oraz możliwości ich rozwiązania.

ZADANIE NR 11
Na oddziale chirurgicznym przebywa pacjent w wieku 43 lat po amputacji kończy górnej prawej, w wyniku wypadku w czasie wykonywania robót budowlanych. Pacjent jest tydzień po zabiegu, nadal jest małomówny, nie podejmuje rozmów z innymi pacjentami, na próby rozmowy odpowiada „tak” lub „nie”. Nie chce widzieć kolegów z pracy, którzy go odwiedzali, rodziców, dzieci. Odwiedziny żony trwają bardzo krótko, ponieważ pacjent twierdzi, że jest zmęczony i chce spać. Noce spędza jednak siedząc przy oknie na świetlicy.

Omów problemy pielęgnacyjne pacjenta teraz i w przyszłości oraz możliwości ich rozwiązania.
ZADANIE NR 12

Pani Dorota ma 30 lat. Została przyjęta do oddziału chirurgicznego w celu usunięcia woreczka żółciowego. Przeprowadzono u niej zabieg metodą laparoskopową.

Proszę omówić niebezpieczeństwa związane z tym zabiegiem, możliwe powikłania oraz plan opieki pielęgniarskiej nad chorą w dobie zerowej.
ZADANIE NR 13
U Pana Ryszarda 48 letniego informatyka pojawiło się krwawienie z odbytu. Chory będzie hospitalizowany w oddziale chirurgicznym w celu przeprowadzenia diagnostyki i ewentualnego leczenia.

Proszę omówić jakie badania diagnostyczne mogą zostać wykonane u tego pacjenta oraz zadania pielęgniarki w przygotowaniu i w trakcie tych badań.
ZADANIE NR 14
Proszę omówić udział pielęgniarki w zastosowaniu drabiny analgetycznej w leczeniu bólu u pacjenta z chorobą nowotworową.

ZADANIE NR 15
Pan Grzegorz ma 23 lata, nagle źle się poczuł w pracy, bardzo bolała go głowa, wymiotował miał zaburzenia widzenia, w końcu stracił przytomność. Trafił do SOR-u, gdzie wykonano tomografię komputerową głowy. Okazało się, że pękł mu tętniak mózgu, wykonano trepanację czaszki w trybie pilnym.

Proszę omówić opiekę nad tym pacjentem po zabiegu operacyjnym ze szczególnym uwzględnieniem działań dla zapewnienia bezpieczeństwa chorego.ZADANIE NR 16
Pan Jan ma 60 lat w ostatnim czasie nie najlepiej się czuł. Często bolało go gardło, miał trudności z połykaniem jedzenia. W końcu ograniczył spożywanie posiłków do płynów, w ciągu dwóch miesięcy schudł 12 kg. Syn nakłonił go do wykonania badań diagnostycznych. Okazała się, że przyczyną dolegliwości jest nowotwór przełyku.

Proszę omówić metody żywienia tego pacjenta po zabiegu operacyjnym.ZADANIE NR 17
Proszę omówić przygotowanie pacjenta do zabiegu operacyjnego w trybie pilnym z uwzględnieniem sposobu metody znieczulenia do zabiegu operacyjnego.

ZADANIE NR 18
Joasia trafiła do szpitala z powodu zapalenia wyrostka robaczkowego. Wykonano u niej zabieg chirurgiczny usunięcia wyrostka robaczkowego w znieczuleniu ogólnym.

Proszę omówić powikłania wczesne i późne jakie mogą wystąpić u niej po tym zabiegu.
ZADANIE NR 19
Pani Grażyna ma 55 lat, wykonano u niej zabieg wszczepienia endoprotezy. W czasie operacji straciła sporo krwi, konieczna jest transfuzja. Chora ma grupę krwi AB Rh (-).

Proszę omówić opiekę pielęgniarską nad pacjentka w trakcie i po przetaczaniu krwi. Jakie powikłania mogą wystąpić u Pani Grażyny związane z transfuzją.
ZADANIE NR 20
Pan Ryszard ma 49 lat prowadząc samochód osobowy nagle zjechał z drogi i uderzył w przystanek autobusowy. Został przyjęty na oddział chirurgiczny z drobnymi obrażeniami zewnętrznymi głowy celem obserwacji. Pacjent kilkakrotnie zgłaszał bóle prawego ramienia, bóle głowy oraz nudności. Zaprzecza innym dolegliwościom, jest zdenerwowany, nie przyjmuje posiłków, pyta o możliwość jak najszybszego opuszczenia oddziału, na pytania personelu odpowiada krótko i niechętnie.

Wymień problemy zdrowotne jakie mogą wystąpić u pacjenta oraz wskaż kierunek postępowania.
ZADANIE NR 21

Pani Jadwiga ma 40 lat od roku miewała silne, napadowe bóle brzucha w prawym podżebrzu, jednak nie zgłosiła się z tym problemem do lekarza. Przed trzema dniami pojawił się bardzo silny ból brzucha, który nie ustępował po żadnych lekach. Pani Jadwiga zgłosiła się na SOR. Lekarz stwierdził zapalenie otrzewnej spowodowane pękniętym woreczkiem żółciowym. Pacjentka była operowana w trybie pilnym. W trakcie zabiegu operacyjnego założono jej dwa dreny do otrzewnej i dodatkowo Dren Khera do loży po woreczku żółciowym. W tej chwili chora ma 39,7 st.C temperatury, rana pooperacyjna jest obrzęknięta, zaczerwieniona, wycieka z niej płyn surowiczy.

Proszę omówić plan opieki nad tą pacjentką.

ZADANIE NR 22
Pan Grzegorz od kilku lat leczy się z powodu choroby wrzodowej żołądka. Okresowo pojawiają się zaostrzenia choroby. Przed pięcioma miesiącami u chorego pojawiły się problemy z dyskopatią, z tego powodu przyjmował wiele leków, głównie niesterydowych leków przeciwzapalnych. Od tego czasu prawie codziennie bolał go żołądek, nie miał apetytu, schudł 8 kg. W dniu dzisiejszym pojawiły się u niego wymioty żywo czerwoną krwią oraz smoliste stolce, został przyjęty do szpitala. Badania diagnostyczne wykazały perforacje wrzodu żołądka. Proszę omówić przygotowanie chorego do zabiegu operacyjnego.

ZADANIE NR 23
Pan Jan ma 70 lat, jest samotny. Sam radzi sobie w gospodarstwie domowym, pomimo że choruje na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Przedwczoraj gotował w domu ziemniaki i strącił z kuchenki garnek z wrzątkiem na nogi. Doznał oparzenia II stopnia obu kończyn dolnych. Trafił do szpitala, z powodu bólu i swoich schorzeń pierwotnych cały czas leży w łóżku, nie ma apetytu, ma podwyższoną temperaturę. Proszę omówić na jakie powikłania jest narażony pan Jan z powodu swoich problemów zdrowotnych.

ZADANIE NR 24
Pani Basia ma 33 lata, została potrącona przez samochód na przejściu dla pieszych, karetka przewiozła ją na SOR. Pacjentka doznała licznych potłuczeń oraz złamania kości udowej, a także złamania nadgarstka. W trakcie przyjęcia do szpitala była pobudzona i zdezorientowana miała następujące parametry życiowe:

RR 85/50 mmHg

Tętno 134 u/min

Oddech 26/min

Saturację 86%

Dodatkowo uskarżała się na duszność, trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej często pokasływała i odpluwała świeżą krew.

Proszę omówić opiekę pielęgniarską nad tą chorą zaraz po przyjęciu w oddział oraz niebezpieczeństwa związane z jej stanem klinicznym.
ZADANIE NR 25
Pani Genowefa ma 76 lat, choruje na nadciśnienie tętnicze oraz cukrzycę typu drugiego. W dni dzisiejszym miała wykonany zabieg operacyjny usunięcia pęcherzyka żółciowego. Proszę omówić opiekę nad chorą w dobie zerowej po zabiegu operacyjnym.

Jakie zalecenia należy przedstawić pacjentce do realizacji po wyjściu ze szpitala.ZADANIE NR 26
Proszę omówić opiekę pielęgniarską nad chorym po urazie mózgowo-czaszkowym.


ZADANIE NR 27
Proszę omówić opiekę pielęgniarską nad pacjentem ze stomią jelitową z uwzględnieniem zaleceń dla chorego po zakończeniu leczenie pooperacyjnego.


ZADANIE NR 28
Proszę podać definicję i stopnie odleżyn a także omówić ryzyko ich powstania.

ZADANIE NR 29
Proszę omówić profilaktykę powstawania odleżyn u chorych w oddziale chirurgicznym.


ZADANIE NR 30
Proszę omówić pielęgnację rany oraz ryzyko zakażeń na oddziale chirurgii ogólnej.
ZADANIE NR 31
Pani Dorota ma 29 lat od kilku miesięcy miewała silne bóle brzucha, które wiązała ze spożywaniem pokarmów ciężkostrawnych. Po przeprowadzeniu badań diagnostycznych okazało się, że ma kamicę pęcherzyka żółciowego. Została zakwalifikowana do planowego zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego metodą endoskopową.

Proszę omówić opiekę pielęgniarską nad pacjentką po zabiegu endoskopowym.Jakie zalecenia dietetyczne powinna przekazać pielęgniarka chorej na okres poszpitalny.


ZADANIE NR 32
Pan Jan ma 57 lat, pracuje na budowie. Bardzo często po pracy spędza czas w barze w towarzystwie kolegów, przy alkoholu. Badania okresowe, które zalecił mu lekarz medycyny pracy wykazały hipretrójglicerydemie i podwyższone enzymy wątrobowe. W USG stwierdzono alkoholowe stłuszczenie wątroby. Pan Jan nie stosowała się do zaleceń jakie otrzymał od lekarza. Od kilku dni czuł się bardzo źle miał bardzo silne bóle brzucha, nudności i wymioty, nie mógł przyjmować żadnych pokarmów. Żona wezwała karetkę pogotowia, chory został przewieziony do szpitala. Jego stan się pogarszał, pojawiły się zaburzenia świadomości. Po wstępnej diagnostyce okazało się, że Pan Jan choruje na ostre zapalenie trzustki. Został zoperowany w trybie pilnym. Proszę o zaplanowanie opieki nad tym pacjentem w dobie zerowej po zabiegu operacyjnym.

ZADANIE NR 33
Pan Andrzej pracuje w magazynach, w chłodni. W czasie pracy spadł na niego ładunek z wózka widłowego. Przez około godzinę był przygnieciony ciężkim ładunkiem. Był przytomny skarżył się na silny ból brzucha i miednicy. W karetce po wykonaniu badania wstępnego, stwierdzono u chorego, tępy uraz brzucha i złamanie miednicy. Stan chorego szybko się pogarszał. Na izbie przyjęć Pan Andrzej miała zaburzenia świadomości i był we wstrząsie. Proszę zaplanować opiekę pielęgniarską nad tym pacjentem po przyjęciu do szpitala.


ZADANIE NR 34
Pani Janina 55 letnia gospodyni domowa była operowana z powodu raka żołądka. Już przed zaplanowaną operacją była w złej kondycji psychicznej, nie wierzyła w pomyślność leczenia. Obecnie jest w drugiej dobie po zabiegu, nie chce z nikim rozmawiać, na pytania odpowiada tak lub nie. Kiedy odwiedza ją rodzina przez cały czas płacze, nie chce rozmawiać na temat planowanego leczenia. Proszę ustalić plan opieki pielęgniarskiej nad tą pacjentką

ZADANIE NR 35
Pani Krystyna ma 66 lat od 50 lat choruje na cukrzyce insulinozależną. Zawsze była bardo zdyscyplinowaną pacjentką. Ostatnio pojawiły się na jej podudziach sino - czerwone plamy, odczuwała silny ból kończyn. W końcu powstały owrzodzenia na obydwu podudziach z rozległą martwicą. Pacjentka trafiła do oddziału chirurgicznego w celu usunięcia martwicy i wykonania przeszczepu skóry w znieczuleniu podpajęczynówkowym.

Proszę zaplanować opiekę nad chorą w kolejnych dniach po zabiegu operacyjnym.©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna