OdlewnictwoPobieranie 92,95 Kb.
Strona1/2
Data15.02.2018
Rozmiar92,95 Kb.
  1   2

Odlewnictwo .Odlew.-jest techniką wytwarzania wyrobów metalowych polegający na nadaniu im kształtów, wymiarów i struktury przy pomocy doprowadzania metalu do stanu ciekłego i wypełnieniu nim odpowiednich przygotowanych form odlewniczych.

Zalety:wykonanie odlewów o różnych wymiarach i kształtach, dobre własności mechaniczne, w miarę niski koszt.

Podział: odlew. żeliwa, metali nieżelaznych,odśrodkowe, grawitacyjne, ciśnieniowe, do mas formierskich,do form metalowych, do form jednorodnych, trwałych,półtrwałych.

Masa formierska-to mieszanka głównych i pomocniczych materiałów przerobiona w odpowiedni sposób. Masa rdzeniowa-przeznaczona do wykonywania rdzeni. Układ wlewowy-to system kanałów wykonanych w formie przeznaczony do zalewania jej ciekłym metalem. Gniazdo rdzennika- to część formy, w której umieszczony jest rdzennik.

Rdzeń-to luźna część formy wykonana oddzielnie odtwarzająca przeważnie wew. kształt odlewu. Znaki rdzennika- cześć rdzennicy, które odtwarzają kształty rdzenników.

Rdzennica- to przyrząd wykonany na podstawie rys. odlewu przeznaczony do sporządzania rdzeni.

Główne mat. formierskie:piasek, gliny formierskie,spoiwa,dodatki do mas szpilki.Piaski formierskie -składają się głownie z ziaren kwarcytu, które składają się z osnowy kwarcowej i naturalnego lepiszcza,Spoiwa-mat. wiążące.

Piaski zawierają szereg szkodliwych domieszek CO które obniżają, np. ogniotrwałość.

Parametry piasku:  1   2


©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna