Oddział okulistyczny w Kostrzynie nad Odrą wyróżnia się nie tylko posiadanym sprzętem I jakością wykonywanych usług, ale też pPobieranie 12,1 Kb.
Data27.11.2017
Rozmiar12,1 Kb.

Zdrowie na jesień - okulistykaOddział okulistyczny w Kostrzynie nad Odrą wyróżnia się nie tylko posiadanym sprzętem i jakością wykonywanych usług, ale też podejściem do pacjenta.
Okulistykę utworzono w 1977 roku. Pierwszym ordynatorem był Stefan Szpilewski. - To on zaszczepił w swoich podwładnych specyficzne podejście do pacjenta - wyjaśnia Danuta Kunt, obecna ordynator oddziału. Obecnie pracuje tam 25 osób. Tylko w tym roku przez sam oddział przewinęło się 1.200 pacjentów. Natomiast z usług poradni okulistycznej korzysta około trzech tysięcy osób miesięcznie. Liczby mówią same za siebie, a chorzy przyjeżdżają do Kostrzyna nawet z odległych miejsc Polski.

- Najwięcej pacjentów, poza tymi z woj. lubuskiego, mamy z zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Zdarzają się jednak też osoby z odleglejszych miast - wyjaśnia ordynator.
Najczęściej leczą zaćmę
Jedną z najczęstszych operacji, wykonywanych na oddziale, są operacje zaćmy. To właśnie ta choroba jest jedna z głównych przyczyn ślepoty. Rocznie na oddziale leczy się z niej około tysiąc pacjentów. Kolejną liczną grupę stanowią chorzy na jaskrę, operuje się też dużo dzieci z zezem. Oddział wyróżniają wśród innych placówek przede wszystkim zabiegi specjalistyczne. Kostrzyn jest bowiem jedynym miejscem w województwie, gdzie stosuje się terapię fotodynamiczną stosowaną w leczeniu zwyrodnień plamki żółtej. W niedalekiej przyszłości będzie można tu leczyć choroby siatkówki metodą iniekcji doszklistkowej. Niedawno oddział wzbogacił się o najwyższej klasy sprzęt do operacji zaćmy metodą fakoemulsyfikacji. Zaledwie tydzień temu pojawił się też nowy stół operacyjny. Wszystkie narzędzia i artykuły medyczne wykorzystywane na oddziale są z najwyższej półki.

- Nasz oddział się rozwija. Po przejęciu szpitala przez prywatną spółkę można odczuć stabilizację. Dyrekcja docenia naszą pracę i dba o to, żeby utrzymać wysoki poziom usług przez nas świadczonych - wyjaśnia Kunt. Niebawem ma się też rozpocząć remont całego oddziału. Nie oznacza to jednak, że praca zostanie wstrzymana lub choćby ograniczona.


- Będziemy pracować normalnie - zapewnia ordynator.


Ludzie najważniejsi
- Pacjenci, odwiedzający nasz oddział, znają tu wszystkich. Niektórzy maja nawet swoje pielęgniarki - mówi ordynator. Wspomina, że na okulistyce poznała się nawet para, która później wzięła ślub. Chorzy, z którymi porozmawialiśmy, potwierdzają słowa personelu.

- Jestem ze Świebodzina, dojeżdżam tu od trzech lat i muszę przyznać, że opieka i jakość usług stoi na naprawdę wysokim poziomie - powiedział nam Kazimierz Skórski, jeden z pacjentów. Z kolei Helena Szymkowiak dojeżdża do Kostrzyna z Gorzowa. - Pomimo, że w moim mieście jest okulistyka, to wolę ten oddział. Głównie ze względu na świetnych lekarzy i pielęgniarki - mówi pacjentka.

Jedną ze sztandarowych zasad pracowników jest to, żeby żadnemu z pacjentów nie odmówić pomocy. Pracownicy oddziału opowiadają o przypadkach, w których osoby po kilkudziesięciu latach życia odzyskują wzrok. - Po raz pierwszy widzą swoich bliskich. Nawet, jeśli nie jest to pełne odzyskanie wzroku, to dla tych osób życie się odmienia - mówią lekarze.


O wzrok należy dbać
Co zrobić, żeby uniknąć chorób oczu i wizyt na oddziałach leczących te choroby? - O wzrok należy zadbać już od dziecka - mówi Kunt. Nowonarodzone dziecko powinno mieć zbadany wzrok najpóźniej do pierwszego roku życia. Dzieci z komplikacjami poporodowymi należy zbadać najpóźniej do trzeciego miesiąca życia. Następne badania najlepiej przeprowadzić odpowiednio w trzecim i szóstym roku życia. Natomiast dzieci rodziców z wadą wzroku należałoby zbadać raz do roku.

- Dużą rolę odgrywają tu lekarze rodzinni. To oni powinni przypominać swoim pacjentom o badaniach - mówią okuliści. Osoby po czterdziestym roku życia muszą pamiętać, że w ich wieku należy robić badania wzroku w kierunku występowania jaskry. - Nie zapominajmy o tym, że to właśnie jaskra jest jedną z przyczyn ślepoty - tłumaczy Kunt.


Tu są oddziały okulistyczne


 Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., ul Walczaka tel. 095 733 12 23

 Szpital Wojewódzki SP ZOZ Zielona Góra, ul. Zyty 26 tel. 068 327 02 21

 Szpital Leśny w Kostrzynie nad Odrą, ul. Narutowicza 6 tel. 095 7523011

 Prywatne Centrum Okulistyczne Blit - Vision w Żarach, ul. Partyzantów 4, tel. 068 363 03 30 - wykonuje zabiegi w trybie jednodniowym.


JAKUB PIKULIK
0 95 722 57 72
jpikulik@gazetalubuska.pl©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna