Oceń w prostych krokach, czy cierpisz na zagrażający zdrowiu I życiu obturacyjny bezdech senny w ciągu dnia bywasz senny, rozdrażniony I łatwo się dekoncentrujeszPobieranie 1.18 Mb.
Strona1/2
Data13.11.2017
Rozmiar1.18 Mb.
  1   2

Warszawa, 1 marca 2017 r.

Informacja prasowa

Oceń w 3 prostych krokach, czy cierpisz na zagrażający zdrowiu i życiu obturacyjny bezdech senny
W ciągu dnia bywasz senny, rozdrażniony i łatwo się dekoncentrujesz, zdarzyło Ci się przysnąć
w metrze lub za kierownicą? Chrapiesz i masz grubą szyję? Sprawdź! To może być zagrażający zdrowiu i życiu obturacyjny bezdech senny. Zweryfikuj w 3 krokach, czy znajdujesz się w grupie osób zagrożonych obturacyjnym bezdechem sennym i czy powinieneś podjąć dalsze działania diagnostyczne oraz terapię.

Statystyki mówią same za siebie: szacuje się, że w Polsce na obturacyjny bezdech senny cierpi blisko
1,5 mln osób, a diagnozuje się pod tym kątem kilkanaście tysięcy osób rocznie, z czego niespełna połowa podejmuje leczenie.
Często nawet nie przypuszczamy, że możemy cierpieć na obturacyjny bezdech senny, a ten jest niezwykle zdradliwy, ponieważ towarzyszy m.in. cukrzycy typu 2, nadwadze lub otyłości, nadciśnieniu tętniczemu oraz pojawia się po przebytych udarach. O obturacyjnym bezdechu sennym mówimy przy powtarzających się podczas snu epizodach spłycenia lub zatrzymania oddychania trwających powyżej 10 sekund. Kiedy liczba epizodów na godzinę jest równa lub przekracza 15, czyli u osób cierpiących na umiarkowaną i ciężką postać bezdechu, należy podjąć leczenie mówi Tomasz Zarzycki, Dyrektor d/s Rynków Wschodzących w firmie ResMed, eksperta w nowoczesnej terapii obturacyjnego bezdechu sennego.
Jak samemu ocenić, czy zagraża nam obturacyjny bezdech senny i powinniśmy udać się do lekarza?
Po pierwsze – zmierz obwód szyi

Na obturacyjny bezdech senny może wskazywać rozmiar… kołnierzyka. Z tego względu ważną wstępną czynnością jest pomiar obwodu szyi. Specjaliści twierdzą, że nadmiar tkanki tłuszczowej w tkance podskórnej szyi zmniejsza światło gardła, a także powoduje wiotczenie mięśni podczas snu, co sprzyja powstawaniu bezdechów. Przy mierzeniu należy zwrócić uwagę na punkt, w którym przykładamy centymetr (np. krawiecki) – miejsce pomiaru powinno się znajdować na wysokości jabłka Adama. Obwód szyi powyżej 43 cm u mężczyzn, a 41 cm u kobiet uznawany jest za wysoki czynnik ryzyka wystąpienia bezdechu. Do zmierzonego obwodu szyi trzeba dodać centymetry, jeśli występują inne zaburzenia sprzyjające rozwojowi tej przypadłości: nadciśnienie tętnicze (plus 4 cm), chrapanie (plus 3 cm), nocne duszenie i dławienie się (plus 3 cm).1


Po drugie – wypełnij kwestionariusz

Najczęściej wykorzystywanym narzędziem we wstępnym diagnozowaniu OBS są badania kwestionariuszowe. Stosują je lekarze w stawianiu profesjonalnej diagnozy. Są jednak również bardzo pomocne, jeśli sami chcemy sprawdzić, czy cierpimy na bezdech senny. Oczywiście, nie zastąpią one konsultacji z lekarzem specjalistą, ale mogą nam pomóc we wstępnej ocenie. Istnieją 3 rodzaje kwestionariuszy: kwestionariusz Berliński, skala senności Epworth i kanadyjski kwestionariusz STOP – Bang, z czego najczęściej wykorzystywaną ankietą jest skala senności Epworth.


Skala senności Epworth to metoda opracowana w 1991 roku przez dr. Murray’a Johns’a ze szpitala Epworth (stąd nazwa) w australijskim Melbourne. Musisz ocenić w skali od 0 do 3, czy możesz zapaść w drzemkę każdej z ośmiu sytuacji życia codziennego przedstawionych w formularzu.

Directory: files -> uploaded
uploaded -> #breastsurgery, czyli Instagramowe operacje
uploaded -> Arial Narrow 19
uploaded -> Operacje plastyczne u dzieci – kaprys czy konieczność? Operacja plastyczna u dziecka? „Fanaberia”, „niebezpieczna moda”, „chwilowe widzimisię” – takie komentarze na ten temat można usłyszeć bardzo często
uploaded -> Sześć skutecznych sposobów na chrapanie
uploaded -> Informacja prasowa redakcje: wszystkie
uploaded -> Można publikować bez podawania źRÓDŁA
uploaded -> Gotowi na nurkowanie?
uploaded -> Informacja prasowa Biura Prasowego Dreszer Motor Sport
uploaded -> Press release – draft (for further discussion)
uploaded -> Informacja prasowa redakcje: wszystkie /MOŻna publikować bez podawania źRÓDŁA/ Lift chirurgiczny sposób na „odmłodzenie”

Pobieranie 1.18 Mb.

Share with your friends:
  1   2
©operacji.org 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna