Nowe narkotyki I tendencjePobieranie 0,5 Mb.
Strona1/6
Data08.12.2017
Rozmiar0,5 Mb.
  1   2   3   4   5   6

NOWE NARKOTYKI I TENDENCJE

Rodzicu!

Jeżeli zauważasz, ze Twoje dziecko zmieniło sie, zachowuje sie inaczej niż dotychczas, przeczytaj kilka informacji na temat narkotyków. Młodzież może zetknąć się z narkotykami w każdym miejscu. Tylko nam, dorosłym, wydaje sie, że skoro problem nie jest widoczny gołym okiem, to nie dotyczy naszych dzieci. Jak jednak rozpoznać, że dziecko może być pod wpływem środków odurzających?

Nie jest to łatwe, gdyż z roku na rok na rynku pojawiają sie nowe narkotyki.
SMARTY - narkotyki nowej generacji. Specyfiki można legalnie kupić w dyskotekach i sklepach internetowych. Substancje, które zawierają, nie są bowiem zakazane przez polskie prawo.
Smarty mają podobne działanie do narkotyków od lat obecnych na rynku. W ten sam sposób uzależniają i również są śmiertelnie niebezpieczne.
MDMA – Ecstasy, E,X,Adam,XTC - półsyntetyczna substancja psychoaktywna o działaniu empatogennym, euforycznym i psychodelicznym, pochodna metamfetaminy. Istnieje duża zmienność osobnicza wrażliwości na MDMA. Zdarzają się przypadki przedawkowania, którym towarzyszą objawy złośliwego zespołu neuroleptycznego (m.in. hipertermia, drgawki i śpiączka) i które mogą skończyć się śmiercią. Szczególnie niebezpieczne jest przyjmowanie MDMA przez osoby cierpiące na choroby układu krążenia.
KROKODYL – nowy groźny rosyjski narkotyk produkowany na bazie syntetycznej heroiny, ale wg lekarzy mocniejszy od niej aż tysiąc razy.
AMFETAMINAorganiczny związek chemiczny o silnym działaniu psychotropowym pobudzający ośrodkowy układ nerwowy. Działanie euforyzujące, jednak jeden z izomerów wykazuje szkodliwe działanie na serce. Powoduje zmiany w obrazie EKG charakterystyczne dla zawału mięśnia sercowego.

TABLETKI GWAŁTU

DATE-RAPE-DRUGS od słów: date – randka, rape – gwałt, gwałcić, drugs – narkotyki - ze względu na swoje właściwości, oprócz stosowania ich przez osoby uzależnione, wykorzystywane są przez przestępców w celu ułatwienia im dokonywania przestępstw na tle seksualnym, gdyż najczęściej powodują u ofiar całkowitą utratę pamięci.

Podobne działanie mają GHB i ketamina oraz lek wykorzystywany jako narkotyk Rohypnol. Flunitrazepam, aktywna substancja zawarta w Rohypnolu, wykorzystywana jest w medycynie, w celu wywołania snu, a także stosowana jest w znieczuleniu ogólnym przed operacją chirurgiczną.


DOPALACZE

Używanie dopalaczy może się skończyć problemami ze zdrowiem. Większość sprzedawanych w Polsce dopalaczy zawiera benzylopiperazynę (BZP), substancję psychotropową powodującą uzależnienie. Drugim powszechnym składnikiem dopalaczy jest TFMPP, która sama w sobie nie ma działania psychotropowego, ale dodaje się ją do dopalaczy, żeby przedłużała i potęgowała działanie BZP. Te dwie substancje połączone wywołują pobudzenie, poprawę samopoczucia i koncentracji. Ale jest też cały szereg negatywnych skutków ubocznych. Należą do nich: osłabienie organizmu, problemy ze snem, wahania nastrojów, depresyjne myśli. U osób uzależnionych od dopalaczy znika apetyt, pojawiają się bóle i drgawki mięśni, silne bóle głowy, gorączka, nastroje lękowe, mdłości i wymioty.
Częstym skutkiem ubocznym po przedawkowaniu dopalaczy jest też tachykardia, czyli przyspieszenie akcji serca.

Narkotyki tzw. apteczne

Kiedyś popularnym środkiem kupowanym przez młodych ludzi był przeciwkaszlowy tussipex. Teraz młodzież przerzuciła się na podobnie działający ascodan. Oba dostępne są w aptece bez recepty. Po zażyciu kilkudziesięciu tabletek można osiągnąć stan podobny jak po zażyciu narkotyków. Specyfik zawiera w sobie dekstrometorfan DXM, będący opiatoidem (zawiera go m.in. heroina) pochodnym od kodeiny. Kodeina zaś wpisana jest na listę środków odurzających, a DXM został zaliczony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do substancji, których konsumpcja powinna być zakazana lub ograniczona.

Narkotyzujących środków dostępnych w aptekach bez recepty jest znacznie więcej. Są to często bardzo popularne leki, dlatego to rodzice powinni zwrócić uwagę, czy dziecko nie ma u siebie w pokoju popularnego środka na kaszel. Nawet zwykła aspiryna użyta do płukania gardła może wywołać ostrą alergię i doprowadzić do duszności.

Wykorzystanie nowych substancji psychotropowych, a zwłaszcza leków zamiast tradycyjnych narkotyków jest zjawiskiem nasilającym się. Zażycie leku zamiast tabletek ekstazy wydaje się bezpieczniejsze i nie budzi oporów psychicznych. Tymczasem wiele z nich powoduje silne działania uboczne i może być wykorzystane do działań przestępczych jako tabletki gwałtu.

Dla własnego bezpieczeństwa, zwłaszcza młode dziewczyny i kobiety powinny unikać picia na dyskotekach czy innych imprezach drinków, do których miały niekontrolowany dostęp inne osoby. Nie powinny zażywać z pozoru niewinnie wyglądających leków, które mają je tylko rozluźnić i ułatwić dobrą zabawę. To, co może przytrafić się im potem może nie mieć nic wspólnego z dobrą zabawą.JEŻELI JAKO RODZICA NIEPOKJĄ CIĘ PONIŻSZE REAKCJE TWOJEGO DZIECKA


  • Dziecko domaga sie zwiększenia kieszonkowego lub zaczyna kraść drobne kwoty pieniężne, z domu zaczynają ginąć cenne przedmioty.

  • Dziecko nagle traci wagę ciała.

  • Dziecko początkowo spóźnia sie na lekcje, później wagaruje.

  • Dziecko ma wielu nowych znajomych, często zrywając kontakty ze starymi.

  • Dziecko przestaje rozmawiać z rodzicami, staje sie agresywne.

  • Dziecko ma tajemnice, nie chce, aby ktoś wchodził do jego pokoju.

  • Często rozmawia prze telefon z różnymi ludźmi o różnych porach, ścisza głos.

  • Dziecko kłamie.

  • Dziecko często wietrzy pokój, używa kadzidełek, odświeżaczy powietrza.

  • Dziecko ma zaczerwienione spojówki, napuchnięte oczy, katar.

PRZECZYTAJ PONIŻSZY TEKST, TAM ZNAJDZIESZ WIELE INFORMACJI I PORAD CO ROBIĆ DALEJ JAK PORADZIĆ SOBIE Z TYM PROBLEMEM.

Obecnie narkotyki oraz różne substancje pobudzające stały się towarem dostępnym na wiele różnych sposobów. To już nie tylko dilerzy ale dobrze zorganizowane sklepy internetowe, sklepy z dopalaczami otwierane pod różnymi szyldami, wykorzystujące luki prawne. Rynek narkotykowy oraz środków wspomagających wyprzedza bowiem w dużej mierze systemy legislacyjne państw ograniczających dostęp obywateli do tego typu środków. Dlatego, też warto uzupełniać swoja wiedzę na ten temat i wychodząc naprzeciw temu przygotowaliśmy poniższe informacje.

Narkotyki kuszą wszędzie. Można je kupić w szkole, na dyskotece, w klubie, w parku, na ulicy i na podwórku. Na początku to nic nie kosztuje. Zaczyna się niewinnie. Z ciekawości, nudy, pod wpływem grupy rówieśniczej, żeby napisać klasówkę i zdać egzamin. Chodzi też o przyjemność odurzania się. Najlepiej w towarzystwie. Na imprezach, koncertach, dla uczczenia sukcesu, na spotkaniach z przyjaciółmi. A młody człowiek nie potrafi, tak jak dorosły, odłożyć przyjemność na później. Chce od razu przeżyć coś nowego i uciec od nudnej rzeczywistości- szkoły, rodziny i niepowodzeń. Chce się dowartościować, zaistnieć. Myśli, że narkotyki potrafią zaspokoić te potrzeby. To nic, że na krótko. Za to działają zawsze i natychmiast. Wystarczy je tylko zażyć i wszystko inne przestaje się liczyć. Ważne jest tu i teraz. Każda okazja jest dobra, żeby sięgnąć po narkotyki. Raz, drugi, trzeci... A potem nie wiadomo kiedy pojawia się nieodparta potrzeba regularnego zażywania narkotyków. Wtedy jednak kontrolę nad dzieckiem przejmują już narkotyki. Więc niech każdy nauczy się mówić stanowcze NIE narkotykom.Rodzaje narkotyków

Ze względu na skutki działania można wyróżnić następujące grupy narkotyków:— opiaty; polska heroina tzw. kompot, opium /opioidy; morfina, kodeina, heroina.

— środki psychostymulujące (psychostymulanty); kokaina, kraku (crack), czy amfetamina  1   2   3   4   5   6


©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna