Nordic Waiking w terapii osób niepełnosprawnychPobieranie 0,67 Mb.
Data24.11.2017
Rozmiar0,67 Mb.

Łazar Marta, Kupiec Sylwia

Rzeszów


56

Nordic walking


Nordic Walking w szkole specjalnej
Nordic Walking to najprościej ujmując – spacer, marsz z kijkami. Wywodzi się z dwóch źródeł. Jego korzenie sięgają czasów starożytnych, gdy pasterze i pielgrzymi używali kijów do podpierania się podczas marszu w trudnym terenie. Drugie źródło koncentruje się w czasach nowożytnych, w kręgach narciarskich. Jego początek wywodzi się od intensywnych treningów narciarzy biegowych w Finlandii. Ponieważ chcieli być w dobrej formie przez cały rok, zaczęli latem trenować bez nart z samymi kijkami. Naukowcy z Instytutu Sportu w Finlandii Nordic Walking wprowadzili jako uzupełnienie letnich ćwiczeń fińskich biegaczy narciarskich. W jego tworzeniu brali udział naukowcy z różnych dziedzin: trenerzy, biochemicy, lekarze, rehabilitanci. Kijki pomagają sportowcom osiągnąć wytrzymałość i siłę w letnich sesjach treningowych. Nikt chyba wtedy nie przypuszczał, że chodzenie z kijkami stanie się tak popularne i będą je uprawiać miliony ludzi na całym świecie. Nordic Walking jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sportów masowych w Europie i na świecie. Liczba ludzi maszerujących z kijkami przekracza już siedem milionów. W Polsce Nordic Walking regularnie uprawia kilkanaście tysięcy ludzi. Można go uprawiać niezależnie od pory roku.

Prostota, łatwość i bezpieczeństwo takiego marszu umożliwiają uczestnictwo w niej osób z różnego przedziału wiekowego i różnej kondycji fizycznej. Mogą chodzić osoby młode, w średnim wieku, a nawet w podeszłym. Osoby zdrowe, sportowcy, którzy pragną ekstremalnego wysiłku, ale także ci, którzy mają kłopoty ze zdrowiem, czy nawet z chodzeniem (bóle stawów, kręgosłupa itp.) . Nawet osoby z ograniczeniami fizycznymi mogą wykonywać Nordic Walking.

Może on być uprawiany przez każdego, kto chce w miły i przyjemny sposób poprawić swój stan zdrowia oraz samopoczucie

Nordic Walking zyskał już na całym świecie popularność dzięki temu, że jest skuteczny, łatwy i niedrogi. Jest to bardzo wygodna forma rekreacji ruchowej na świeżym powietrzu ponieważ nie wymaga siłowni, sali gimnastycznej, specjalnych warunków. Wymaga tylko odpowiednio zaprojektowanych kijków, które są połączeniem kijków trekingowych z kijkami od nart biegowych. Opracowano specjalne uchwyty, które powodują odciążenie zarówno stawów kolanowych jak i kręgosłupa. Dzięki odpowiednim końcówkom można chodzić w różnym terenie.

Uprawiając Nordic Walking możemy utrzymać w dobrej kondycji praktycznie całe ciało. Dbamy przede wszystkim o serce, mięśnie oraz o układ krwionośny

Dynamiczne, pełne rozmachu chodzenie z kijkami pozwala zdobywać kondycję oraz rozwijać poszczególne grupy mięśni, które normalnie są zaniedbywane - a zatem ćwiczyć całe ciało. Treningowi poddawane są jednocześnie nogi i biodra, jak i górna część ciała ręce, bark, ramiona, mięśnie klatki piersiowej oraz kręgosłup. Idąc z kijkami pracuje w naszym organizmie aż 600 mięśni, a więc angażuje się aż 90% mięśni całego ciała, najbardziej mięśni górnych, klatki piersiowej, brzucha, pośladków i kończyn dolnych. Nie ma obciążenia stawów i kolan, kije redukują je znacząco, około 5 kg odciążenia z każdym wbiciem w podłoże. Kijki dają poczucie bezpieczeństwa i pozwalają na efektywny, dynamiczny trening w górach, na śniegu, na plaży, w lesie, parku oraz na oblodzonych nawierzchniach.

Chód z wykorzystaniem kijków jest nawet o 40% bardziej efektywny niż bez nich. Tętno wzrasta do poziomu, który utrzymuje serce i układ krążenia w dobrej kondycji. Podczas treningu tętno wzrasta o ok. 5 - 17 uderzeń na minutę, a to oznacza, że jest wyższe o ok. 13% niż przy tradycyjnym chodzie. Mięsień sercowy pompuje więcej krwi, dzięki czemu nasz organizm jest lepiej dotleniony, poprawia się samopoczucie, a dodatkowo w dalszej perspektywie wzmacnia się układ krążenia i zmniejsza ryzyko zawału. Udowodniono, że Nordic Walking pozytywnie wpływa na rehabilitacje osób po zawale serca.

Również spalanie kalorii jest intensywniejsze niż podczas marszu, bo spalamy około 400 kal./godz., tj. o 20% kalorii więcej niż przy tradycyjnym marszu. Przemiana materii podlega pozytywnej stymulacji, co wpływa na redukcję zbędnych kilogramów. Po miesiącu regularnych ćwiczeń możemy schudnąć do pięciu kilogramów.

Warto zwrócić uwagę na inne istotne elementy zdrowotne tego sportu. Zalecany jest dla osób zestresowanych i spiętych. Obniża hormony stresu około 30 procent.

Dodatkowo w trakcie spaceru dotleniamy nasz organizm, poprawia się wytrzymałość mięśni nóg i rąk. Sport ten zatem zalecany jest dla osób z zaburzeniami krążenia w kończynach dolnych.(skłonność do obrzęków kończyn dolnych). Umiarkowany spacer to świetny sposób na bezpieczną i skuteczną rekonwalescencję po operacji, chorobie lub innych urazach.

Powinny go uprawiać kobiety w ciąży, bo pozwala korzystać z aktywności ruchowej w bezpieczny sposób.

Nordic Walking zalecany jest dla tych, którzy cierpią z powodu zwyrodnień stawów, mają problemy z utrzymaniem równowagi. Pomaga na bóle kręgosłupa i w osteoporozie, skuteczny jest także dla tych, którzy mają lekki niedowład kończyn dolnych oraz wady postawy. Podczas spaceru ze specjalnie zaprojektowanymi kijkami, odciążamy stawy, szyję, barki, kręgosłup i relaksujemy się. Kijki dają dodatkowo stabilność, tak aby nie przeciążyć nadwyrężonych stawów.

Prostota spaceru oraz odpowiednia rozgrzewka pozwala na uniknięcie przetrenowania i negatywnych doświadczeń. Spacer z kijkami jest zdrowszy od aerobiku. Działa przeciw starzeniu się. Podnosi pewność chodzenia. Wzmacnia system odpornościowy. Regularnie uprawiany może wysoko podnieść sprawność ogólną.

Oprócz wymienionych zalet zdrowotnych godne uwagi są i inne. Nordic Walking to tani sprzęt, nie musimy wydawać na drogie przyrządy do ćwiczeń. Daje możliwość ćwiczenia w towarzystwie znajomych, a więc nawiązujemy znajomości, spokojnie rozmawiając przy jednoczesnym efektywnym ćwiczeniu. Jak ktoś go określił jest „bardzo towarzyski”. Mobilność - kijki możemy wziąć zawsze i wszędzie, niezależnie od pory roku, czy terenu w którym się znajdziemy.

Może to być trening łagodny, dający wspaniałe odprężenie, jak i trening ostry i dynamiczny - znacznie poprawiający naszą kondycję fizyczną oraz ćwiczący nasze mięśnie. Aby w pełni skorzystać ze zbawiennych zalet Nordic Walking należy chodzić regularnie i stosować odpowiednią technikę marszu. W tym zakresie należy wyróżnić trzy etapy:

1. Technika rekreacyjno-zdrowotna. Zalecana dla osób z ograniczeniami ruchowymi kończyn oraz przy zmianach w kręgosłupie.

2. Technika fitness. Jest bardziej intensywna, ma szybsze tempo. To ćwiczenia całego ciała

3. Technika sportowa. Dla wytrawnych sportowców, aż do granic fizycznej wytrzymałości, jak np. marsz z kijkami po górach.

Warto przejść odpowiednie szkolenia w zakresie techniki chodzenia i posługiwania się kijkami.

W pracy z uczniami niepełnosprawnymi intelektualnie spotykamy się często z różnorodnymi ograniczeniami ruchowymi: niedowłady, przykurcze mięśniowe, wady postawy, brak koordynacji, zaburzenia hormonalne, nadwaga. Problemem są również zaburzenia emocjonalne, nerwice, trudności z nawiązywaniem kontaktów, czasami również nadpobudliwość oraz agresja. Te niedomagania nauczyciele wychowania fizycznego winni eliminować i im zapobiegać. Poznając nowoczesne europejskie formy aktywności fizycznej doszłyśmy do wniosku, że trzeba w swojej pracy dydaktycznej wprowadzić Nordic Walking. Tę nową, modną i najszybciej rozwijającą się formę rekreacji prowadzimy już drugi rok w Zespole Szkół im UNICEF w Rzeszowie. Elementy NW wprowadzamy na zajęciach wychowania fizycznego, gimnastyki korekcyjnej a dla chętnych uczniów prowadzimy zajęcia pozalekcyjne. Lekcje te cieszą się dużą popularnością, uczniowie chętnie biorą w nich udział. Obserwujemy również pozytywny wpływ chodzenia z kijami na sprawność fizyczną uczniów. Ma rację mistrz świata i olimpijski Robert Korzeniowski, który stwierdza: „Nordic Walking został wymyślony, nie po to, żeby było śmieszniej, ale żeby było zdrowiej i lepiej. Szczególnie ludzie, którzy mają nadwagę bądź problemy uaktywnienia się, wspomagając się kijkami mogą swobodnie maszerować i spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu”. Wyżej opisane w artykule wszechstronne zalety uprawiania Nordic Walking są jakby dopasowane do potrzeb naszych uczniów. Atrakcyjność tej formy ruchu polega również na nieskomplikowanej bezpiecznej dla uczniów technice marszu, możliwości przebywania na świeżym powietrzu o każdej porze roku. Możliwość przebywania w grupie, nawiązywania kontaktów, zmniejsza zahamowania i ułatwia komunikację między uczniami, pozwala pozbyć się zahamowań i otworzyć na innych. Dobre efekty przynoszą zajęcia integracyjne osób niepełnosprawnych z dorosłymi czy rówieśnikami z innych szkół. „Bądźmy razem” – apeluje znany reżyser Jacek Bławuta, który zauważa: „Kontakt ze światem ludzi upośledzonych wydobywa z nas wszystko co najpiękniejsze. Ludzie upośledzeni mają niebywałą czystość uczuć, żadnej kalkulacji. Jeśli chce się odpocząć, zrelaksować i przeżyć coś wyjątkowego to można się z nimi spotkać i porozmawiać, pobyć”. Dla dobra ich i nas zatem bądźmy razem.

Gry i zabawy które proponujemy dostarczają przeżyć, rozwijają poczucie solidarności i koleżeństwa, dają możliwość wykazania się nawet najsłabszym uczniom, pozwalają wyzbyć się kompleksów, uczą zdrowej rywalizacji. Dzieci niepełnosprawne intelektualnie mają utajone ogromne zasoby potrzeb i chęci zabawy, ekspresji ruchu, dlatego gry i zabawy zwłaszcza na świeżym powietrzu bardzo uatrakcyjniają zajęcia.

Z punktu widzenia potrzeb zdrowotnych uczniów bardzo ważne jest prowadzenia zajęć w terenie. Kształcenie w szkole odbywa się na siedząco w ławkach, w izolacji od przyrody i tym samym od naturalnych bodźców hartujących. Nie sprzyja to zdrowiu uczniów. Ćwiczenia z kijkami w terenie dostarczają dzieciom nieocenionych bodźców rozwojowych, których nie zapewnia sala gimnastyczna. Lekcje te są również okazją do podpatrywania przyrody, uczenia wychowanków współżycia z nią, mądrego korzystania z jej zdrowotnych walorów i rozwijania uczuć estetycznych, wyrabianie pożytecznych nawyków, kształtowanie pożądanych postaw. Organizm dziecka hartuje się i adaptuje się do trudnych warunków. Przyzwyczajanie dziecka do wysiłku w trudnych warunkach, a jeszcze bardziej adaptacja do tych warunków, to zadanie podstawowe nauczyciela wychowania fizycznego.

Bez względu na to, jak by nie nazwać Nordic Walking jest to wspaniałe narzędzie dla tych, którzy chcą poprawić swoją sylwetkę, zdrowie, kondycję i jakość życia. Aktywne, świadome i pełne przyjemności życie jest najlepszym zabezpieczeniem przed chorobą, kompleksami, przedwczesnym starzeniem.

Uprawiajmy więc Nordic Walking, nie tylko w grupach towarzyskich, rodzinach, ale również- a może przede wszystkim - w szkołach.


©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna