Materiały dla pacjentówPobieranie 19,81 Kb.
Data18.06.2018
Rozmiar19,81 Kb.

Materiały dla pacjentów

Odżywianie w okresie okołooperacyjnym

Zabieg operacyjny jest bardzo obciążający dla organizmu – zarówno dorosłego, jak i  dziecka. Właściwy sposób odżywienia organizmu może zapewnić jednak szybki powrót do zdrowia: odpowiednio zbilansowane pod względem odżywczym posiłki przyspieszają powrót do zdrowia oraz minimalizują powikłania pooperacyjne.
Żywienie przed operacją

Zabieg operacyjny jest procesem bardzo stresującym dla organizmu. W okresie okołooperacyjnym, czyli przed operacją i po niej, organizm chorego wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. Zazwyczaj przed zabiegiem operacyjnym pacjent nie spożywa pokarmów, ponieważ wiele badań diagnostycznych przeprowadza się na czczo. Ponadto, wskutek toczącego się w organizmie procesu chorobowego, pacjent traci apetyt i nie odżywia się prawidłowo w stosunku do potrzeb jego organizmu. W związku z tym pogarsza się jego stan odżywienia, spada odporność oraz wzrasta podatność na infekcje i  powikłania pooperacyjne.


Opieka w domu nad osobą chorą, która będzie poddana zabiegowi operacyjnemu, zobowiązuje opiekuna do przestrzegania kilku zasad przygotowywania dań:

  • posiłki powinny być świeżo przygotowywane;

  • potrawy sporządza się metodą gotowania w wodzie, gotowania na parze, pieczenia w folii; smażenie jest zabronione;

  • posiłki należy przyprawiać łagodnymi przyprawami (majeranek, bazylia, koper, sok z cytryny), aby pobudzały apetyt.

W diecie łatwostrawnej należy spożywać pieczywo pszenne, posmarowane cienko masłem, z dodatkiem sera białego lub chudej wędliny. Mięso, które jest źródłem pełnowartościowego białka, najlepiej podawać ugotowane lub uduszone bez dodatku tłuszczu. Dieta łatwostrawna nie zaleca spożywania warzyw wzdymających (groch, fasola, bób, kapusta, cebula, ogórek) i grzybów. Natomiast spośród owoców należy unikać czereśni i śliwek.


Jeśli jednak osoba przygotowująca się do operacji nie ma apetytu, albo z różnych przyczyn nie chce lub nie może przyjmować posiłków w tradycyjnej formie, warto podać jej preparaty do żywienia medycznego Nutridrink 125 ml. Czym są te preparaty? Przygotowane w płynnej formie, gotowe do spożycia, Nutridrinki zapewniają choremu w małej objętości optymalną dawkę wszystkich niezbędnych składników odżywczych: białka, tłuszczy, węglowodanów oraz witamin i minerałów. Ich zaletą jest to, że ich zbilansowany skład pozwala na zastąpienie nimi całych posiłków. Można je podawać dzieciom od 3-go roku życia, po konsultacji z lekarzem.

Żywienie po operacji

W zależności od charakteru przebytego zabiegu operacyjnego chory musi się odpowiednio odżywiać, aby nabrał sił, a jego organizm mógł się szybko regenerować i powrócić do pełnego zdrowia. W przeciwnym wypadku osoba chora wpada w błędne koło: nie je, bo jest osłabiona, jest osłabiona, bo nie spożywa posiłków odpowiednich pod względem jakościowym i ilościowym.


Wielu opiekunów osób poddanych operacji zauważa, że mimo starannego przygotowywania przez nich posiłków podopieczni tracą na wadze, mają złe samopoczucie, są apatyczni lub drażliwi. Opiekun stara się dbać, aby dieta podopiecznego była odpowiednio zbilansowana. Nie jest to łatwe, ponieważ pacjent często odmawia spożywania posiłku z powodu braku apetytu, trudności w jego spożywaniu (niedowłady, drżenia kończyn) lub z obawy przed dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.
Opiekun – aby mieć pewność, że sposób żywienia podopiecznego jest odpowiedni – może wprowadzić do menu chorego Nutridrinki – preparaty odżywcze, dostępne bez recepty w aptekach. Dostarczają one w odpowiednich proporcjach białko oraz wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dla chorego mogą one stanowić samodzielny posiłek lub być spożywane pomiędzy posiłkami. Dlatego, jeśli pacjent traci na wadze lub ma problemy z jedzeniem po operacji, warto porozmawiać z lekarzem o możliwości wprowadzenia do diety preparatów Nutridrink.
Aby dowiedzieć się więcej o preparacie Nutridrink 125 ml oraz o innych preparatach żywienia medycznego, zapraszamy na stronę: www.nutridrink.pl
Nutridrink 125 ml to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego. Do postepowania dietetycznego w przypadku niedożywienia związanego z chorobą. Stosować pod nadzorem lekarza.

więcej informacji o produktach – prosimy o kontakt z: nutricia@freshpharma.pl

: images -> dla-pacjentow
images -> Skarżyski klub szaradzistóW „anagram” zał. 12 maja 1958 roku przy miejskim centrum kultury im. Leopolda staffa 26-110 skarżysko-kamienna, ul. SŁOwackiego nr 25
images -> Załącznik 1
images -> Postępowanie znak: sz-2100-13(52/ZP/07)-07
images -> Spzoz/ZP/…
images -> Xviii konferencja naukowo – szkoleniowagastroenterologii klinicznej wp
images -> Załącznik nr 3 do siwz opis przedmiotu zamówienia (opz) dot przetargu nieograniczonego znak: A/ZP/szp. 251-37/16 na: „dostawę wraz z wdrożeniem zintegrowanego elektronicznego systemu zarządzania dokumentacją medyczną”
dla-pacjentow -> Problemy z jedzeniem po operacji – czyli jak odżywić organizm, kiedy chory nie chce jeść?
dla-pacjentow -> Materiały dla pacjentów Żywienie osób chorych na cukrzycę
dla-pacjentow -> Materiały dla pacjentów Żywienie osób chorych na cukrzycę
©operacji.org 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna