Maria Gołębiewska, Teresa Sierpińska, Arkadiusz LewkowskiPobieranie 6,96 Kb.
Data13.12.2017
Rozmiar6,96 Kb.

Leczenie odleżyn i zmian zapalnych w jamie ustnej.

W trakcie użytkowania tzw. protez dentystycznych ruchomych (nie umocowanych na stałe) często dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej, w miejscach przylegających do protezy. Zmiany zachodzą wskutek drobnych niedoskonałości dopasowania protezy, w wyniku mechanicznego tarcia o siebie dwóch różnych powierzchni. W efekcie powstaje odleżyna lub otarcie, co po pewnym czasie prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego określanego jako stomatopatia protetyczna.

Czynnikiem nasilającym występowanie stomatopatii protetycznych jest obecność mikroorganizmów na błonie śluzowej przylegającej do powierzchni protezy. Ustalono, że stan zapalny podłoża związany jest przede wszystkim z nadmiernym namnażaniem się drożdżaków (np. grzybów z rodzaju Candida albicans) na błonie śluzowej jamy ustnej. Rozwojowi drożdżycy sprzyja, często występująca u osób starszych, suchość w jamie ustnej, będąca niepożądanym efektem stosowania wielu leków.

Najczęściej występujące objawy stomatopatii protetycznych to drobne, plamiste lub rozlane zaczerwienienia zlokalizowane głównie na podniebieniu, czasem obrzęk zapalny, a w ostrych przypadkach zmiany zapalne o wyglądzie ziarnistym, zwykle w środkowej części podniebienia. Inne rodzaje stomatopatii objawiają się zanikiem lub uszkodzeniem nabłonka w wyniku przedłużonego działania źle wykonanej protezy.

W celu zmniejszenia lub wygojenia chorobowych oprócz lepszego dopasowania protezy (tzw. korekty protezy) często stosowane są środki wspomagające regenerację błony śluzowej. Jednym z preparatów używanym w tym celu jest Solcoseryl pasta dentystyczna, środek oparty na bezbiałkowym dializacie z krwi cielęcej. Innym godnym polecenia produktem jest Protefix Protect żel, oparty na naturalnych utlenionych glicerydach pochodzenia roślinnego. Oba preparaty są wskazane przy problemach związanych ze stanami zapalnymi błony śluzowej jamy ustnej, owrzodzeniach, aftach oraz obrzękach i krwawieniach wywołanych między innymi paradontozą.

Najnowsze badania porównawcze dotyczące obu preparatów przeprowadzono w 2006 roku w Klinice Białostockiej na pacjentach z odleżynami oraz ze stomatopatią.

W przypadkach odleżyn całkowite ustąpienie dolegliwości stwierdzono tylko u małej grupy pacjentów (24%) po 7 dniach stosowania Solcoserylu. Natomiast całkowite wyleczenie w grupie stosującej Protefix Protect ten odsetek był znacząco wyższy i wynosił 73%.

W przypadkach stomatopatii protetycznych leczenie wymagało dłuższego stosowania obu preparatów (14-21 dni). W tych przypadkach stwierdzono jeszcze wyraźniejszą różnicę skuteczności Protect żelu w porównaniu z Solcoserylem. Po 21 dniach leczenia całkowite wygojenie stwierdzono u 90% pacjentów stosujących Protect żel i tylko u 13% pacjentów stosujących Solcoseryl.


Uznaje się, że różnica w działaniu obu preparatów wynika m.in. z ich właściwości fizycznych : Protefix Protect wykazuje wyższe pH , co wpływa pozytywnie na rozwój korzystnej flory bakteryjnej w jamie ustnej. Działanie utlenionych trójglicerydów polega również na przyspieszeniu procesu gojenia dzięki poprawie krążenia tkankowego, działaniu przeciwzapalnemu oraz ochronnemu (poprzez tworzenie ochronnego filmu lipidowego na błonie śluzowej).

Solcoseryl jest uznanym i dość powszechnie stosowanym preparatem we wspomaganiu gojenia po operacji dziąseł. Natomiast w przypadkach stomatopatii i odleżyn protetycznych za skuteczniejszy należy uznać preparat Protefix Protect żel.


W oparciu o na artykuł Marii Gołębiewskiej, Teresy Sierpińskiej i Arkadiusza Lewkowskiego z AM w Białymstoku (2006).©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna