ŚLĄskie centrum chorób sercaPobieranie 21,69 Kb.
Data26.03.2018
Rozmiar21,69 Kb.

ŚLĄSKIE CENTRUM CHORÓB SERCA

Szpital Promujący Zdrowie

Nasza misja: Jesteśmy, aby ratować, leczyć, dawać nadzieję…
Adres:

ul. M. Curie-Skłodowskiej 9, 41-800 Zabrze


Zabrze - Warszawa, 4 czerwca 2014INFORMACJA PRASOWA

Z przyjemnością informujemy, że w związku z organizowanym w dniach 5-8 czerwca br. w Warszawie Kongresem Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów, na specjalne zaproszenie środowiska polskich kardiochirurgów i kardiologów przyjedzie do Polski z Holandii prof. dr hab. med. Francois Hitchcock - wybitny kardiochirurg, lider kardiochirurgii w Utrechcie, uczeń Christiaana Barnarda i członek zespołu przeprowadzającego pierwszy w historii przeszczep serca na świecie (1967) oraz dr med. Marianne Nijsen-Karelse - kardioanestezjolog, były kierownik Oddziału Anestezjologiii w Szpitalu im. Królowej Wilhelminy w Utrechcie (Wilhelmina Kinderziekenhuis, Utrecht).


5 czerwca 2014 (czwartek), podczas Ceremonii Otwarcia Kongresu PTKT, prof. Francois Hitchcock oraz dr Marianne Nijsen-Karelse w uznaniu i podziękowaniu za pomoc i szczególne zasługi dla Polski zostaną w wyjątkowy sposób wyróżnieni przez polskie środowisko medyczne: prof. Francois Hitchcock otrzyma tytuł honorowego członka Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów, a dr Nijsen-Karelse - wyróżnienie specjalne PTKT.
Prof. Hitchcock i dr Nijsen-Karelse byli liderami Poolse Hartpatientjes naar Nederland - największej w historii powojennej Polski akcji charytatywnej (Załącznik nr 1 - tabela), w ramach której w latach 1982-1990 w Uniwersyteckim Szpitalu im. Królowej Wilhelminy w Utrechcie zoperowano ponad 400 polskich dzieci z trudnymi, złożonymi wrodzonymi wadami serca.
Program ten realizowany był z pomocą holenderskich mediów ze środków pochodzących z ogólnonarodowej zbiórki i dzięki wsparciu organizacji charytatywnej Terre des Hommes, pod patronatem Szpitala Uniwersyteckiego im. Królowej Wilhelminy w Utrechcie i we współpracy z Ministerstwami Zdrowia Holandii i Polski, Instytutem Kardiologii w Warszawie (prof. Witold Rużyłło) i Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie (prof. K. Kubicka i prof. G. Brzezińska). Inicjatorem i koordynatorem tej akcji w Holandii był prof. Marian Zembala. Po polskiej stronie za konsultacje i kwalifikacje dzieci do operacji odpowiadał prof. Witold Rużyłło, obecny dyrektor Instytutu Kardiologii, oraz prof. Krystyna Kubicka, kierownik Kliniki Kardiologii w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie Międzylesiu.
Dziś ten wielki dług wdzięczności, jaki mamy wobec Holandii, nowoczesna polska kardiologia i kardiochirurgia spłaca wobec innych potrzebujących krajów.
W imieniu Organizatorów Kongresu oraz polskiego Zespołu Poolse Hartpatientjes

Wychowankowie Utrechtu:


Prof. Jacek Różański, Warszawa Prof. Marian Zembala, Zabrze Prof. Michał Wojtalik, Poznań

KATEDRA I ODDZIAŁ KLINICZNY KARDIOCHIRURGII I TRANSPLANTOLOGII SUM

tel. 32.37.33.689www.sccs.pl©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna