Leki układu wegetatywnegoPobieranie 278,36 Kb.
Strona1/5
Data04.11.2017
Rozmiar278,36 Kb.
  1   2   3   4   5

LEKI UKŁADU WEGETATYWNEGO

FIZJOLOGIA I ANATOMIA


Nadrzędne ośrodki układu wegetatywnego znajdują się w mózgu i w rdzeniu kręgowym. Ośrodki układu parasympatycznego obejmują jądra n. III,VII,IX,X oraz odcinek S1 -S4 rdzenia kręgowego, a układu sympatycznego Th1 (C7) - Th12 oraz L1 - L3 .

Ośrodki te łączą się włóknami przedzwojowymi ze zwojami autonomicznymi. Na zakończeniach tych włókien uwalniana jest acetylocholina(Ach), zaś receptor komórki zwojowej jest receptorem cholinergicznym neuronalnym - receptor nikotynowy (N).

Zwoje układu przywspółczulnego rozsiane są w organizmie, a większość zwojów współczulnych zgrupowana jest w pniu współczulnym. Neurony zwojów oddają wypustki biegnące do poszczególnych narządów. Na zakończeniach tych włókien pozazwojowych uwalniana jest w układzie przywspółczulnym acetylocholina, działająca na receptory muskarynowe, a w układzie współczulnym noradrenalina (norepinefryna), działająca na receptory adrenergiczne  i ß. Swoistymi wyjątkami są: rdzeń nadnerczy i gruczoły potowe, które mają unerwienie sympatyczne poprzez mediator Ach, która w przypadku rdzenia nadnerczy będącego zmienionym zwojem sympatycznym pobudza go poprzez receptor nikotynowy do wydzielenia do krwi adrenaliny (A) i noradrenaliny (NA).

Niektóre narządy w normalnych warunkach, pozostają w większym stopniu pod wpływem jednego układu np. w układzie krążenia główną rolę odgrywa układ współczulny, a w przewodzie pokarmowym przywspółczulny.


NARZĄD UKŁAD WSPÓŁCZULNY UKŁAD PRZYWSPÓŁCZULNY

RECEPTOR EFEKT RECEPTOR EFEKTSERCE

ß1

wzrost HR, siły skurczu, przewodnictwa i pobudliwości ( wzrost zużycia tlenu)

M

zwolnienie HR

NACZYNIA SKÓRNE I TRZEWNE

1

skurcz  wzrost ciśnienia

M

rozkurcz  spadek ciśnienia

NACZYNIA MIĘŚNI SZKIELETOWYCH

ß2

rozkurcz  spadek ciśnieniaMIĘŚNIE OSKRZELI

ß2

Rozkurcz

M

skurcz

MIĘŚNIE JELIT

1 ß1

rozkurcz (bez znaczenia)

M

skurcz

OKO

 ß

rozszerzenie źrenic

M

zwężenie źrenic, wzrost ciśnienia śródgałkowego

MACICA

ß2

Rozkurcz
Środki hamujące przewodnictwo w zwojach współczulnych są rzadko stosowane w celu obniżenia ciśnienia. Takim lekiem jest trimetafan - stosowany w przełomach nadciśnieniowych opornych na leczenie i tylko w warunkach szpitalnych. Podobnie mekamylamina - stosowana w Polsce jako lek zmniejszający napięcie mięśnia wypieracza pęcherza moczowego. Leki te mają bardzo wiele działań niepożądanych, ponieważ działają także na zwoje przywspółczulne - w obu układach działa bowiem ta sama substancja przekaźnikowa czyli Ach.

Znaczna część leków działających na układ autonomiczny to związki działające na synapsy znajdujące się w narządach. Ponieważ w tych synapsach układ przywspółczulny ma inną substancję przekaźnikową niż układ współczulny leki działają tylko na jeden z tych układów. Dlatego dzielimy leki układu wegetatywnego na leki układu przywspółczulnego (filogenetycznie starszego) i leki układu współczulnego.  1   2   3   4   5


©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna