Korekcja piersiPobieranie 43,64 Kb.
Data18.11.2017
Rozmiar43,64 Kb.

PowerPlusWaterMarkObject3


KOREKCJA PIERSI


I. INFORMACJA DLA PACJENTKI
ISTOTA I CEL ZABIEGU:


  • POWIĘKSZANIE PIERSI

Wiele kobiet jest niezadowolonych z kształtu i rozmiaru swoich piersi. Niektóre uważają, że ich piersi są zbyt małe w stosunku do budowy ciała lub straciły jędrność np. po ciąży czy odchudzaniu i wyglądają nieestetycznie. Widoczna może być też różnica w ich wielkości. To wszystko może być powodem złego samopoczucia i utraty pewności siebie. Rozwiązaniem w takim wypadku może być operacja powiększania piersi, która może wpłynąć na zwiększenie poczucia pewności siebie.

  • PODNIESIENIE PIERSI

Upływ czasu, przebyte ciąże, karmienie piersią, rozrost lub zanim tkanki podskórnej może powodować niekorzystne zmiany w wyglądzie kobiecych piersi. W zależności od rozmiaru piersi i konsystencji skóry oraz tkanki podskórnej oraz życzenia pacjentki może być wykonane podniesienie piersi wraz z wprowadzeniem wkładek silikonowych lub bez. Rodzaj zastosowanej techniki jest omawiany szczegółowo z chirurgiem.

  • POMNIEJSZENIE PIERSI

Duże i ciężkie piersi mogą być nie tylko źródłem kompleksów oraz problemem w doborze pasującej konfekcji ale także utrudniać codzienne aktywne życie kobiety. Oprócz aspektów estetycznych mogą wystąpić bóle mięśniowe szyi i pleców, dolegliwości bólowe kręgosłupa i jego deformacje. W takim przypadku zalecany jest zabieg chirurgiczny redukcji piersi (pomniejszania). Daje on efekt nie tylko estetyczny ale także zdrowotny, poprawia kształt piersi i odciąża kręgosłup.

Pierwsza konsultacja

W czasie rozmowy z chirurgiem plastykiem, mają panie możliwość określenia swoich życzeń i oczekiwań w stosunku do wielkości i kształtu piersi. Specjalista opowie o możliwościach wykonania zabiegu, omówi sprawy medyczne i zdrowotne.

Poinformuje o możliwych komplikacjach związanych z zabiegiem.
Przed zabiegiem

Tydzień przed zabiegiem zaleca się odstawienie preparatów rozrzedzających krew np. Aspiryna, Acard itp., nie spożywanie alkoholu i nie palenie papierosów. Wszystko to może zwiększyć ryzyko powikłań po zabiegu jak krwawienie, infekcje, przedłużone gojenie ran i wpłynąć w negatywny sposób na oczekiwany przez państwa rezultat. Dodatkowo należy przyjmować witaminę C.


Zabieg

Pacjentka przychodzi bez makijażu, bez biżuterii, w luźnym, niekrępującym ruchów ubraniu.


W klinice robione są zdjęcia, które stanowią dokumentację pacjentki. Chirurg plastyk zaznacza dokładnie pole operacyjne, gdzie będą przeprowadzone cięcia, następnie zostaje podane znieczulenie w większości przypadków ogólne. Po wykonaniu cięć w miejscach poprzednio umówionych z pacjentką, specjalista robi miejsce pod mięśniem piersiowym , następnie wprowadza protezę, wprowadzone są również dreny na 24-godziny po zabiegu. Po zszyciu ran pooperacyjnych szwami wchłanialnymi, zostaje założony opatrunek.

MOGĄCE WYSTĄPIĆ POWIKŁANIA W TRAKCIE I PO ZABIEGU

Piersi po operacji są bolesne. Pacjentka otrzymuje środki przeciwbólowe wedle wskazań lekarza. Ból może utrzymywać się przez okres 1-3 miesięcy po zabiegu. Przez ten okres brodawki mogą być mniej lub bardziej czułe na dotyk i temperaturę. Jest to stan przemijający.

Możliwość wystąpienia asymetrii, przesunięcia implantów, krwawienia.

Powiększenie piersi jest operacją i jak każda operacja niesie ryzyko powikłań takich jak krwawienie czy infekcja, co z kolei wpływa na przedłużenie procesu gojenia powstawania grubszych torebek włóknistych wokół protez. To może powodować, że protezy stają się twardsze, mogą zmienić kształt i powstać asymetria. Jednak tego rodzaju komplikacje występują u mniej niż 3% przypadków. Nigdy nie ma jednak stuprocentowej gwarancji, że efekt zabiegu będzie doskonały.ZASTRZEŻENIA MEDYCZNE

Mimo, iż chirurg plastyk przeprowadza operacje zgodnie ze sztuką medyczną i ze swoją najlepszą wiedzą i umiejętnościami, nie może dać gwarancji w zakresie osiągnięcia doskonałego wyniku korekcji. Powikłania pooperacyjne mogą się przyczyniać


do negatywnego obrazu oczekiwań pacjenta. Świadomość spodziewanego rezultatu jest sprawą niezwykle istotną, dlatego tak ważna jest wcześniejsza konsultacja ze specjalistą, podczas której zostaną omówione wszelkie wady, zalety i oczekiwania przewidzianej korekcji.
ZALECENIA PO ZABIEGU:

Można swobodnie się poruszać i wykonywać podstawowe czynności domowe jednak nie nadwyrężając sił. Na 3 dzień po zabiegu można zdjąć bandaż, umyć się mydłem w płynie pod prysznicem. Plasterki na ranach pooperacyjnych w razie mocnego zamoczenia należy dobrze wysuszyć np. suszarką do włosów. Nie wolno zdejmować plasterków pooperacyjnych. Celem stabilizacji wkładek i utrzymania ich w odpowiednim miejscu do momentu wygojenia się piersi należy nosić zakupiony wcześniej biustonosz sportowy /bez usztywnień/. Należy zwrócić uwagę aby biustonosz był równo założony i nie był za ciasny, gdyż może to spowodować przemieszczenie się wkładek. Powinno chodzić się w biustonoszu 2 tygodnie bez przerwy (dzień i noc). Przez następne 2 tygodnie należy nosić biustonosz w dzień, a na noc można zakładać opaskę nad biust tak by przyciskać go do dołu. O konieczności zakładania opaski decyduje chirurg plastyk. Przez okres 7-10 dni zaleca się spanie na plecach aby uniknąć przemieszczania się wkładek lub innych komplikacji. W razie wystąpienia po operacji znacznej asymetrii spowodowanej np. obrzękiem lub krwawieniem jednej lub obu piersi lub też gorączki należy bezwzględnie skontaktować się z kliniką w celu uzyskania dalszych wskazówek. Po 7-9 dniach należy przyjść do kliniki na kontrolę i usunięcie szwów oraz po dalsze instrukcje postępowania po zabiegu. Istotne jest, aby po zabiegu ograniczyć wysiłek fizyczny na okres 3-4 tygodni w tym sprzątanie, podnoszenie ciężkich rzeczy, unoszenie ramion. Po 2 tygodniach można powrócić do wykonywania codziennych obowiązków. Po 6 tygodniach można uprawiać niektóre rodzaje sportu, zgodnie z zaleceniami lekarza. Ostateczne efekty operacji są widoczne dopiero po kilku miesiącach.

Bezwzględny zakaz przyjmowania leków rozrzedzających krew jak Aspirina, Acard


II. ANKIETA ZDROWIA

Czy jest Pani wiadomo , że chorowała lub choruje Pani na którąś z podanych poniżej chorób :

□ choroby serca (zawał, choroba wieńcowa, zapalenia mięśnia sercowego)

□ choroby płuc ( gruźlica, zapalenie płuc, astma )

□ choroby wątroby ( żółtaczka, marskość )

□ choroby nerek ( stany zapalne, kamica )

□ cukrzyca

□ choroby tarczycy

□ choroby ginekologiczne ( stany zapalne narządów rodnych )

□ choroby układu kostnego ( kręgosłupa, stawów )

choroba reumatyczna

□ choroby krwi i zaburzenia krzepnięcia

□ choroby nowotworowe

□ inne, nie wymienione powyżej – jaka? ……………………………………………………………………………….

□ tak □ nie czy znajdowała się Pani w ciągu ostatnich 10 lat pod specjalistyczną opieką lekarską ?

jeśli „tak” to jaką _____________________________________________________

□ tak □ nie czy przebyła Pani jakieś operacje ?

□ tak □ nie czy jest Pani w ciąży ?

□ tak □ nie czy przyjmuje Pani stale jakieś leki ? (w tym leki nasenne, uspokajające, antydepresyjne

jeśli „tak” to jakie? ____________________________________________________

□ tak □ nie czy przyjmowane są jakieś preparaty hormonalne ?

jeśli „tak” to jakie? ____________________________________________________

□ tak □ nie czy była przetaczana krew ?

tak □ nie czy robione były testy na wirus HIV (AIDS)

wynik : dodatni ujemny

□ tak □ nie czy wykonywane były naświetlania lub/i podawane leki cytostatyczne ?

□ tak □ nie czy wykonany lub planowany jest przeszczep narządów ?

□ tak □ nie czy podawane były leki immunosupresyjne ?

□ tak □ nie czy pali Pani regularnie papierosy ?

ile średnio dziennie ? _____

III. OŚWIADCZENIA PACJENTKI – ZGODA NA ZABIEG własna/zastępcza/równoległa*
Oświadczam, że zapoznałam się z niniejszą informacją dotyczącą opisu zabiegu operacyjnego, sposobem jego przeprowadzenia, bezpośrednich skutkach zabiegu oraz mogących wystąpić komplikacjach.

Oświadczam, że przed podjęciem decyzji o poddaniu się operacji przeprowadziłam rozmowę z lekarzem, w trakcie której mogłam przedstawić swój problem estetyczny/zdrowotny i otrzymać propozycje jego rozwiązania.

Oświadczam, że w trakcie rozmowy z lekarzem zostałam poinformowana o możliwych do osiągnięcia w moim przypadku efektach zabiegu oraz o tym, że istnieje ryzyko, że efekt wykonanej operacji może odbiegać od oczekiwanego. Wiem, że lekarz nie może zagwarantować i zapewnić oczekiwanego efektu operacji.

Oświadczam, że zostałam poinformowana iż brak oczekiwanego efektu estetycznego przy prawidłowo wykonanym zabiegu operacyjnym mieści się w granicach ryzyka związanego z zabiegiem i nie podlega roszczeniom odszkodowawczym.

Oświadczam, że zdaje sobie sprawę, że ostateczny efekt estetyczny zabiegu uzależniony jest od licznych czynników, w tym prawidłowego gojenia ran pooperacyjnych, należytego przestrzegania przeze mnie zaleceń pooperacyjnych zamieszczonych w niniejszej informacji oraz odpowiedniego upływu czasu.

Oświadczam, że zobowiązuję się do przestrzegania zaleceń pooperacyjnych,

Oświadczam, że zgadzam się na ewentualną zmianę sposobu przeprowadzonego zabiegu jeśli potrzeba dokonania zmiany wyniknie w trakcie operacji i będzie konieczna z uwagi na mój stan zdrowia, zgodnie z zasadami wiedzy medycznej.

Oświadczam, że mam świadomość, że każdy zabieg operacyjny wiąże się z ryzykiem wystąpienia nieprzewidzianych powikłań wymagających natychmiastowego przewiezienia do stacjonarnego oddziału szpitalnego. W sytuacji jak opisana w razie wystąpienia zagrożenia mego życia lub zdrowia wyrażam zgodę na przewiezienie mnie do stacjonarnego oddziału szpitalnego.

Oświadczam, że lekarz anestezjolog omówił ze mną szczegółowo możliwości, skutki i ryzyko zastosowania znieczulenia koniecznego do zabiegu, w tym sposób zastosowania znieczulenia. Wiem, że może zaistnieć nagła i nieprzewidziana potrzeba zmiany ustalonego przez mnie wcześniej z lekarzem sposobu/procedury znieczulenia, na co się godzę.
UZYSKAŁAM WYCZERPUJĄCE ODPOWIEDZI NA WSZYSTKIE ZADAWANE PRZEZ MNIE PYTANIA DOTYCZĄCE PLANOWANEGO ZABIEGU OPERACYJNEGO W ZWIĄZKU Z CZYM ŚWIADOMIE DECYDUJĘ SIĘ NA WYKONANIE U MNIE ZABIEGU _______________________________________________ W ZNIECZULENIU OGÓLNYM/PRZEWODOWYM W TRYBIE JEDNODNIOWYM Z POBYTEM NA SALI POOPERACYJNEJ.
Powyższe oświadczenie spełnia warunki świadomego zgody pacjenta za zabieg medyczny w rozumieniu art. 31-35 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (tekst jednolity Dz. U. z 2005 nr 226 poz.1943 z późniejszymi zmianami).

Dane Pacjentki: Dane Rodziców
Imię i Nazwisko:_____________________________ Imię i Nazwisko:____________________________________

Adres:_____________________________________ Adres:___________________________________________________

___________________________________________ _________________________________________________________

PESEL:__________________ Tel.: _____________ PESEL:___________________ Tel.:________________

czytelny podpis Pacjenta czytelne podpisy obojga Rodziców
___________________________ lub/oraz __________________________ ____________________________

Podpis i pieczątka lekarza


Nota prawna*:

Niepotrzebne skreślić;

Zgoda własna: podpisuje sam pacjent pełnoletni ew. zamężna 16 letnia pacjentka ,

Zgoda zastępcza: za pacjenta małoletniego do lat 16, oboje rodzice niepozbawieni władzy rodzicielskiej. W razie gdy nie ma porozumienia między rodzicami konieczne jest uzyskanie zgody Sądu opiekuńczego.

Zgoda równoległa - podpisuje Pacjent oraz przedstawiciel ustawowy (jak wyżej), jeśli niepełnoletni pacjent ma ukończone 16 lat,
©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna