Kadrowanie zdjęĆPobieranie 328,78 Kb.
Strona1/3
Data22.05.2018
Rozmiar328,78 Kb.
  1   2   3

KADROWANIE ZDJĘĆ
Wiele osób zastanawia się, dlaczego dając do wywołania zdjęcia cyfrowe, na papierze otrzymuje odbitkę z uciętym kadrem. Odpowiedź jest prosta. Związane jest to z różną proporcją boków klatki z negatywu i matrycy z aparatu cyfrowego.

Zdjęcia tradycyjne wykonywane typowymi aparatami negatywowymi mają proporcję boków 2:3, natomiast matryca aparatu cyfrowego 3:4. Na poniższym zdjęciu przedstawiającym zdjęcie wykonane aparatem cyfrowym czerwoną linią zaznaczone jest cięcie kadru.Czarne strzałki pokazują rozmiar
zdjęcia cyfrówkowego 3:4, natomiast strzałki czerwone pokazują rozmiar zdjęcia tradycyjnego 2:3. Zacieniony obszar nie jest naświetlany na papier fotograficzny. Maszyna tnie kadr automatycznie i proporcjonalnie z góry i z dołu ( w zdjęciach pionowych z prawej i lewej strony).
W sytuacji, gdzie na zdjęciu czubek głowy styka się z krawędzią zdjęcia a pod nogami jest dużo np. trawnika, który jest nam niepotrzebny przydało by się przesunąć cięcie. Niestety trzeba to zrobić samemu używając dowolnego programu graficznego posiadającego możliwość kadrowania.

Dla przykładu pokażemy jak samemu wykadrować zdjęcie na Photoshopie, i przygotować plik do pracy z Naszą maszyną. Aby wykadrować zdjęcie należy wybrać z menu opcje kadrowania:


  1   2   3


©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna