Internet jako narzędzie to zarządzaniaPobieranie 16,29 Kb.
Data25.02.2019
Rozmiar16,29 Kb.

Internet jako narzędzie to zarządzania

Na początek chcielibyśmy wprowadzić pojęcie Internetu. Więc Internet to ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W sensie logicznym, Internet to przestrzeń adresowa zrealizowana przy wykorzystaniu protokołu komunikacyjnego IP, działająca w oparciu o specjalistyczny sprzęt sieciowy oraz istniejącą już infrastrukturę telekomunikacyjną.

Internet jest narzędziem wielofunkcyjnym, posiada wiele opcji. Pierwszą z nich jest np: bankowość elektroniczna. Bankowość internetowa to komunikacja z bankiem za pośrednictwem Internetu. Witryna internetowa banku umożliwia klientom dokonywanie on-line różnorodnych operacji na ich rachunkach. Klient banku internetowego powinien mieć dostęp do komputera z zainstalowaną przeglądarką stron WWW podłączonego do sieci Internet. Kluczową ideą bankowości internetowej jest przede wszystkim wirtualna obsługa klienta, tj. włączenie klienta jako fizycznego użytkownika do skomputeryzowanego systemu bankowego. Istotą jej jest zaś możliwość korzystania z usług bankowych niezależnie od czasu i miejsca. Ułatwia dostarczanie pieniędzy pracownikom oraz firmą z którymi współpracujemy. Możemy wysyłać oraz odbierać pieniądze- przelewy. Bez wychodzenia z domu możemy zarządzać gotówką na całym świecie. Internet ułatwia nam również kontakt z pracownikami firmy. Od kilku lat Internet staje się coraz bardziej dostępny w szkołach, miejscach pracy, kafejkach internetowych czy w domach. Wzrasta liczba osób korzystających z Internetu, a internautów jest coraz więcej wśród dzieci i młodzieży niż wśród osób dorosłych. Pojawiła się nowa szansa porozumiewania się ludzi, nawiązywania kontaktów. Za pośrednictwem Internetu istnieje możliwość porozumiewania się (o każdej porze dnia i nocy, przez wszystkie dni w roku) poprzez pocztę elektroniczną - e-mail, listy dyskusyjne, programy do komunikacji synchronicznej - gadu gadu. Możemy się kontaktować z innymi firmami działającymi a podobnej branży. Równie ważną funkcją Internetu jest handel elektroniczny, którego zaletami są:


  • oszczędność czasu,

  • znaczna wygoda,

  • łatwy i szybki dostęp do informacji,

  • możliwość porównywania konkurencyjnych ofert,

  • możliwość lepszego zapoznania się z ofertą (brak ograniczeń czasowych),

  • dostęp do zdecydowanie szerszego asortymentu towarów,

  • klient wybierając określony towar może, przy pomocy zamieszczonych linków, przenieść się bezpośrednio na stronę producenta tego towaru,

  • możliwość wyszukiwania towarów według dowolnego zadanego kryterium, na przykład ceny, rodzaju,

  • nowe możliwości niedostępne w tradycyjnych sklepach, na przykład: możliwość wysłuchania części utworu w sklepie sprzedającym płyty CD, czy też przeczytanie recenzji książki w e księgarni.

Transakcje handlowe pomiędzy sprzedającymi a kupującymi. Najbardziej powszechną formą handlu elektronicznego są sklepy internetowe np: allegro. Możemy zamówić praktycznie wszystko bez wychodzenia z domu.

Następną czynnością którą ułatwia nam Internet jest nasza własna strona internetowa np: strona firmy lub danej szkoły. W niej zawarte są informacje na temat firmy: w jaki sposób działa, czym się zajmuje, terminy zebrań, konferencji, delegacji. Strona zawiera różnego rodzaju oferty pracy, zatrudnienia. Szkoły również posiadają strony internetowe i dzięki nim możemy czerpać wiele informacji na jej temat, znajdują się tam np: informacje dla pracowników lub uczniów.

Posiadanie strony internetowej, znacznie poszerza pole działania firmy. Daje możliwość przedstawienia swoich produktów i usług odbiorcom z całego świata. Poprzez redukcję kosztów, nawiązanie lepszych kontaktów z dotychczasowymi Klientami oraz zdobywanie nowych, prowadzi do wzrostu obrotów, tym bardziej, iż wydatki poniesione na uruchomienie strony, a tym bardziej na jej dalsze prowadzenie są stosunkowo niskie.

Zalety strony internetowej:

 podnosi wiarygodność swojej firmy.

 udostępnia informacje na swój temat potencjalnym klientom, dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze.

 Nie pozostaje w tyle za konkurencją - coraz więcej polskich firm posiada lub deklaruje chęć posiadania własnej strony www.

 Poszerza możliwości pozyskiwania nowych klientów.

 Zyskuje możliwość łatwego i darmowego udostępniania, zarządzania i edytowania najświeższych informacji na temat produktów/usług, jak i samej firmy.

 Wzrasta świadomość marki w oczach klientów - internet jest bardzo bogatym źródłem wiedzy. To właśnie w internecie szukamy coraz częściej tego, co potrzebujemy.

 Strona www to najlepsza i najbardziej opłacalna forma reklamy.

Cały świat technologi dąży do większej przenośności danych, a coraz popularniejsze medium komunikacji jakim jest Internet to umożliwia. Google planuje zawładnąć całą społecznością internetową, a Microsoft przerzuca się na wyszukiwanie w sieci.

Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, w którym Internet stał się nieodzownym medium używanym do pracy, nauki, zdobywania informacji i kontaktowania się . Dzieci już od najmłodszych lat uczą się korzystania z komputerów i często swoimi umiejętnościami przewyższają rodziców czy nauczycieli. Internet jest urządzeniem bardzo wygodnym i komfortowym, w dzisiejszych czasach jest najbardziej popularnym narzędziem do zarządzania. Każda większa firma posiada swoją stronę internetową dzięki czemu staja się coraz bardziej popularne i daje to możliwość dalszego rozwoju.

Mateusz GrosPaweł Biniok
©operacji.org 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna